1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri
  3. BAHÇE SEVERLERİN OKUMAK İSTEYECEĞİ 7 KİTAP

BAHÇE SEVERLERİN OKUMAK İSTEYECEĞİ 7 KİTAP


Çiçeklerin Dili

Bazen bir dal mimoza kelimelerden daha fazlasını anlatır…

Eskiden çiçeklerin duyguları ifade etmek için kullanıldığı söylenir. Örneğin papatyanın masumiyeti, manolyanın saygınlığı, hanımelinin bağlılığı ve sardunyanın da dostluğu temsil ettiğine inanılır. Fakat sıcak bir evin huzurundan hep mahrum kalmış, annesiz ve babasız Victoria için çiçekler bambaşka bir anlama sahiptir. O, çiçekleri insanlarla kurduğu iletişimin aracı olarak kullanıp öfkesini, güvensizliğini ve yalnızlığını bu yolla anlatır.

Victoria on sekiz yaşına geldiğinde evsiz bir genç kız olarak parklarda yatıp kalkar ve kendine küçük bir bahçe yaratır. Çiçekler konusundaki becerisi bir çiçekçi tarafından keşfedildiğinde de bu yeteneğini insanlara yardımcı olmak için kullanabileceğini fark eder.

Yıllardır herkesten uzak duran Victoria yavaş yavaş dünyayı tanımaya başlar ve sonunda hep kaçtığı aşka yenik düşer. Aşk, onu geçmişine ait acı verici bir sırla yüzleştirirken Victoria mutlu olmak için kendisine ve insanlara bir şans daha vermesi gerektiğini fark edecektir.

Çiçeklerin, ailenin ve aşkın anlamı hakkında yürek burkan ve mutluluğun imkânsız olmadığını anlatan bir Külkedisi masalı…

“Kalbinizi ait olduğu yere götürecek bir peri masalı…”

Jamie Ford

“Çiçeklerin Dili şefkatin ve aşkın iyileştirici gücünün bir kanıtı…”

Beth Hoffman

“Dayanılmaz bir acının duygu dalgaları sizi de savuracak.”

Boston Globe

“Bu romana daha ilk sayfadan bağlanacaksınız.”

Elle

“Dupduru bir anlatım ve duygu dolu bir hikâye… ”

Wall Street Journal

“Büyüleneceksiniz… Diffenbaugh gerçek sevgiden ve çiçeklerin dilinden çok iyi anlıyor. Vanessa’nın acı dolu hayatı sizi derinden etkileyecek.”

The Oprah Magazine
bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 1 – içeklerin dili
Yazar: Vanessa Diffenbaugh
Çevirmen: Alev Bilgin
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 432

Sihirli Bahçe

Waverleyler her zaman tuhaf bir aile olmuşlardı, kendilerine özgü yetenekleri onların kendi kasabaları Bascom’da dahi birer yabancı olarak görülmelerine sebep olurdu. Bahçeleri bile özel güçlerle dolu çiçekler ve kâhin meyveleri veren alıngan bir elma ağacı ile ünlenmişti. Waverley ailesi nesiller boyunca bu bahçeyle ilgilendi. Geçmişleri topraktaydı keza gelecekleri de…

Yetenekli bir aşçı olan Claire Waverley gizemli bitkilerden yemekler hazırlardı… Latin çiçeklerinden insanları sır tutmaya yönelten, lavantayla maneviyatı güçlendiren, gül taç yapraklarıyla aşka teşvik eden, Frenk çiçeğiyle incinmiş duygulara panzehir olan, ıtır çiçeğiyle mazideki güzel anıları canlandıran, Radika çiçeğiyle umutsuzluğu örtbas eden yemekler. Yaşlı kuzen Evanelle ise beklenmedik anlarda geleceğinizde rol oynayacak esrarengiz hediyeler verirdi.

Onlar… Waverley ailesinin son kuşağıydılar ve ortak miraslarına ne olursa olsun sahip çıkacaklardı. Zamanda yolculuk yaparak geçmişin yaralarını sarmaya çalışan Sihirli Bahçe sakinlerinin dünyasından büyülenmeniz kaçınılmaz.

bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 2 – sihirli bahçe
Yazar: Sarah Addison Allen
Çevirmen: Volkan Tuncay
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 263

Bir Yosunun Parmak İzleri

Mükemmel her zaman güzel demek değildir. Bazen ufak ihmaller en hayret uyandırıcı güzelliklerin su yüzüne çıkmasını sağlar. Tıpkı en harika leylakların, yıkık dökük ambarların ve boş barakaların yanında yetişmesi gibi…

Fakir bir İngiliz olan Henry Whittaker ticari zekâsını kullanarak Amerika’nın en zengin adamlarından biri haline gelir. Kızı Alma 1800’lerde büyük bir lüksün içine doğar. Zeki ve öğrenme açlığıyla dolu olan Alma, önemli bir botanikçi olur. Yaşamın ardında saklı mekanizmayı anlamaya çalışırken merakı ve araştırmaları onu evrimin gizemlerinin içine çeker.

Günün birinde onu bilimin tam zıttı ruhani, ilahî ve büyü dolu bir dünyaya çeken bir adama âşık olur. Fakat o zamana kadar her istediğini elde etmiş olan Alma için işler yolunda gitmez ve bu, Tahiti’den başlayacak bir yolculuğun ilk adımı olur. Hayatın izlerini takip ettiği bu yolculukta Alma’nın karşısına çıkanlar bambaşka bir dünyanın da var olabileceğini gösterir. Elizabeth Gilbert bu kitabıyla okurun zihnini ve yüreğini esir alacak.

“Bir ömürlük roman…”

O Magazine

“Işık saçan bir kitap. Hayat ve aşk hakkında büyük bir edebi başarı. Victor Hugo ve Emile Zola gibi Elizabeth Gilbert da daha geniş bir dünyadaki önemli şeyleri yakalıyor.”

The Washington Post

“Gilbert’ın üçüncü romanı görkemli, acımasız, eğlenceli ve göz kamaştırıcı.”

The New Yorker

“Büyüleyici ve sıradışı… Her anlamda çok etkileyici bir kitap. Derin araştırmalar sonucu ortaya çıkmış ve son derece sürükleyici, listelerin en başına kadar çıkacağına eminim.”

Daily Telegraph

“Gilbert yine yeteneğini konuşturmuş.”

Financial Times

“Hem acıklı hem eğlenceli… İyimserlik ve romantizm olmadan da olmazdı.”

Irish Sunday Mirror

“Harika… Daha kitabın ilk sayfalarında kendimi müthiş bir yazarın ellerine bıraktığımı anladım.”

The Irish Times

“Kesinlikle okumalısınız. Gerçekten keyifli.”

Viv Groskop, Observer Books of the Year
bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 3 – bir yosunun parmak i̇zleri
Yazar: Elizabeth Gilbert
Çevirmen: İrem Sağlamer
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 576

Saklı Bahçe

Kayıp bir çocuk… I. Dünya Savaşı öncesinde, Avustralya’ya giden bir gemide küçük bir kız bulundu. Authoress, dediği bir kadından bahsediyordu. Küçük kıza bakacağına söz veren bu kadınsa iz bırakmadan kaybolmuştu.

Korkunç bir sır… Nell O’Connor, 21. doğum gününde tüm hayatını değiştirecek bir şey öğrendi. Yıllar sonra araştırmaya karar vereceği bu sır, onu rüzgarlı Kelt sahillerine ve bir zamanlar soylu Mountrachet Ailesi’ne ait olan Blackhurst Malikanesi’ne götürecekti.

Gizemli bir miras… Nell’in ölümünden sonra torunu Cassandra beklemediği bir mirasla karşılaştı. Ancak aile yadigarı Uçurum Kulübesi ve Saklı Bahçe halk arasında iyi anılmamaktaydı. Çünkü kulübenin ve bahçenin duvarları Mountrachet Ailesi’nin ve bu ailenin yetiştirdiği, karanlık Viktoryen masallar yazarı Eliza Makepeace’in gizemiyle örülmüştü. Cassandra’nın yapması gereken, ailesinin gerçek öyküsünü ortaya çıkarmak ve yüzyıl önce o küçük kızın kayboluşunun sırrını çözmekti.

bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 4 – saklı bahçe
Yazar: Kate Morton
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 712

Mor Amber

“Jaja’nın meydan okuması şimdi bana İfeoma Hala’nın denemek için diktiği mor amberleri hatırlatıyordu: Ender bulunan, mis kokan bir özgürlük. Darbeden sonra, Hükümet Meydanı’nda, ellerinde yeşil yapraklar sallayan kalabalıkların şarkısını söylediklerinden farklı bir özgürlük. Yaşanacak bir özgürlük.”

Kambili, ergenliğini Katolik bir sofuluğun hüküm sürdüğü, sömürgeciliğin şekillendirdiği zengin babaevinde kardeşi Jaja ile birlikte geçirirken, okutman halasının, bahçesinde mor amberlerin açtığı yoksul evinde özgürlüğü ve ilk aşkı yaşar. Askeri diktatörlük altında Nijerya’da geçen bir çocukluk, bedel ödenerek elde edilen bir gelecek demektir. Kurtuluşun kapısı, evin sessiz ve cefakâr annesi tarafından trajik bir biçimde açılacak, Kambili ve Jaja, babanın, Tanrı’nın ve diktatörün ülkesinde mor amberler kadar güzel olan özgürlüğü ve isyanı tadacaklardır.

bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 5 – mor amber
Yazar: Chimamanda Ngozi Adichie
Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 288

Hayvan, Sebze, Mucize

Bu kitap… bir yılı çalıştığımız yerde üretilen yiyecekleri tüketerek, komşularımızla iyi geçinerek, çevremizdeki suyu içip havayı soluyarak geçirmenin ailemizi nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Yazar Barbara Kingsolver ailesiyle birlikte endüstriyel gıdalarla ilişiğini kesip -kendi deyimiyle göbek bağını kopartıp- soluğu Güney Appalachia’daki çiftliklerinde alır ve bir sene boyunca yalnızca kendi muhitlerinde yetişen yiyecekleri tüketmeye, hatta bunları kendileri yetiştirmeye ya da onlarsız yaşamayı öğrenmeye ant içer. Anılarla çok ciddi bir gazetecilik araştırmasını harmanlayan Hayvan, Sebze, Mucize büyüleyici anlatımıyla gözlerimizi şu kadim gerçekliğe tekrar tekrar açıyor: Ne yersek oyuz.

“Büyüleyici, cıvıl cıvıl, eğlenceli ve de şiirsel… Üç yazar; yetiştirdiğimiz, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdalarla ilgili gittikçe büyüyen şikâyet korosuna üç güçlü ses kazandırıyor.”

Washington Post Book World

“Şahane bir kitap. Okuduktan sonra insanın Kingsolver ile bezelye ayıklayası geliyor!”

Los Angeles Times
bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 6 – hayvan sebze mucize
Yazar: Barbara Kingsolver
Çevirmen: Seda Çıngay
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat
Sayfa Sayısı: 416

Siyah Lale

Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantıları yaşamasına rağmen daha çok on altıncı ve on yedinci yüzyılın tarihi olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Yaşadığı dönemin sevilen ve en çok okunan romantik yazarlarından biridir. Siyah Lale romanı, yazarın Monte Cristo Kontu, Demir Maske gibi en tanınmış eserleri arasında yer alır. Hollanda tarihinde “lale çılgınlığı” olarak bilinen dönemin üzerinden otuz yıl geçmiştir. Johan de Witt ve kardeşi Cornelis idam edilmiştir; Hollanda, tarihinin en sancılı günlerini yaşamaktadır, bu sırada Çiçek Üreticileri Derneği ilk siyah laleyi yetiştiren kişiyi ödüllendireceğini ilan eder. Cornelis van Baerle adındaki genç bir doktor, ilk siyah laleyi yetiştirmek için harekete geçer, ama yazgısı onun bu arzusunu hapisle, aşkla ve fedakârlıkla sınayacaktır.

bahçe severleri̇n okumak i̇steyeceği̇ 7 ki̇tap 7 – siyah lale
Yazar: Alexandre Dumas
Çevirmen: Volkan Yalçıntoklu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 256

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz