1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri
  3. DEPRESYONUNUZ HAKKINDA KONUŞMANIZI KOLAYLAŞTIRACAK KİTAPLAR

DEPRESYONUNUZ HAKKINDA KONUŞMANIZI KOLAYLAŞTIRACAK KİTAPLAR

featured

Hayatın Kıyısında

Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikâyesi…

Ölümü büyüleyici bulan Theodore Finch sık sık kendini öldürebileceği yöntemler düşünür ancak her seferinde, küçücük bir güzellik bile ona engel olur.

Violet Markey ise yaşadığı kasabadan ve ablasının ölümünün yarattığı dayanılmaz acıdan kaçmak için mezuniyetine kalan günleri sayarak geleceği dört gözle beklemektedir.

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse; tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet’layken kendi olabildiğini; tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch’leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet’ın dünyası büyürken Finch’inki küçülmektedir…

“Bu kitap muhteşem; elimden bırakamadım.”

Zoe Sugg

“Sevginin gücü ve güzelliğine dair, yürek burkacak kadar dürüst ve dokunaklı bir masal.”

Heat

“Bu kitap ışıldıyor.”

Entertainment Weekly
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 1 – hayatın kıyısında
Yazar: Jennifer Niven
Çevirmen: Tuğçe Kayıtmaz
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 384

Komik Bir Hikaye

New York şehri sakinlerinden on beş yaşındaki Craig Gilner hayatta başarılı olmaya kararlıdır. Bunun için de önce doğru liseye, sonra doğru üniversiteye, sonra da doğru işe girmelidir. Ama olaylar hiç de umduğu gibi gelişmez ve Manhattan’ın en zorlu liselerinden birine kabul edilmesiyle birlikte hayatı çekilmez bir hal alır. Depresyona giren Craig yemek yiyemez, uyuyamaz ve bir gece kendini öldürmeye karar verir.

İntihar kararıyla birlikte acil servisin yolunu tutan Craig kendi isteğiyle psikiyatri kliniğine yatar ve seks bağımlısı travesti, makasla yüzünü kesen genç kız, yerçekiminden korkan çocuk gibi birbirinden ilginç karakterlerden oluşan hastaların arasına karışır. Craig burada, onu yiyip bitiren endişelerinin kaynağıyla yüzleşme fırsatı yakalayacaktır.

depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 2 – komik bir hikaye
Yazar: Ned Vizzini
Çevirmen: Ebru Sürmeli
Yayınevi: GO!
Sayfa Sayısı: 448

Matemin Rengi

Leigh Chen Sanders bir şeyden emindi: Annesi, ölünce bir kuşa dönüşmüştü.

Annesi öldükten sonraki gece Leigh, balkonlarında gizemli bir kutu bulmuştu. Bir de yanında kırmızı bir tüy. Başını kaldırdığında o kuşla karşılaştı. Bu kuşun annesi olduğundan emindi. Leigh’den, büyükannesi ve büyükbabasıyla tanışmak üzere Tayvan’a gitmesini istiyordu. Fakat Leigh oraya vardıktan sonra kuşun geriye bıraktığı diğer ipuçlarının peşinde, nereye varacağını anlamadığı bir arayışa çıkacaktı. Bu sırada ise annesi kendi canını alırken yanında olmadığı gerçeğiyle başa çıkmayı öğrenmesi ve annesi olduğunu düşündüğü kuşu yakalaması gerekecekti.

“Büyü ve keder, sevgi ve kayıp, saklanan ve ortaya çıkan sırlar Emily X. R. Pan’ın ilk romanını bütün ihtişamıyla parlatıyor.”

Gayle Forman

“Emily X. R. Pan’ın ilk romanı sevginin ve matemin renklerini güzellik ve dürüstlükle ele alıyor. Çok özel bir hikâye.”

John Green

“Kederin inanılmaz, büyülü yolculuğu yüreğimin kanatlanmasını sağladı.”

Holly Black
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 3 – matemin rengi
Yazar: Emily X. R. Pan
Çevirmen: İren Kori
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 480

Kalbim ve Diğer Karadelikler

On altı yaşındaki fizik meraklısı Aysel, kendi ölümünü kurgulama konusunda saplantılıdır. Ona çekinerek yaklaşan annesi, sürekli arkasından konuşan sınıf arkadaşları ve içinde yaşadığı küçük kasabayı işlediği suçla sarsan babasıyla Aysel, potansiyel enerjisini bir kenara bırakıp kendini hiçliğe atmaya hazırdır.

Ancak ciddi bir problemi vardır: Tek başına intihara kalkışacak cesareti yoktur. İntihar Yoldaşları bölümüne sahip bir internet sitesi keşfedince en sonunda sorununa çözüm bulur: DonukRobot (namıdiğer Roman) mahlaslı biri, yaşadığı aile trajedisinin ardından kendine bir yoldaş aramaktadır.

Aysel ile Roman’ın hiçbir ortak noktası yoktur ama yavaş yavaş birbirlerinin hayatlarındaki boşlukları doldurmaya başlarlar. Aralarındaki intihar sözleşmesi somut bir hal aldıkça Aysel bunu gerçekten isteyip istemediğini sorgular. Genç kız sonunda ölmek ile Roman’ı yaşamaya ikna edip birlikteyken yaydıkları enerjiyi keşfetmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Ancak tek bir sorun vardır: Roman kolay kolay ikna edilecek biri değildir…

“Dokunaklı, acıklı ve eğlenceli üslubuyla yaşamanın ve ölmenin nasıl bir şey olduğunu sorgulayan bu hikâye eşsiz bir anlatıma sahip.”

Booklist

“Dolu dolu içeriğiyle oldukça canlı bir kitap; iç burkan bir samimiyete, mizah yüklü anlara ve tabii ki sıcacık bir yüreğe sahip. Beni hayretler içinde bıraktı ve tarifsiz biçimde etkiledi. Kaçırılmaması gerek.”

Nova Ren Suma

“Zekâsı ve kalbinin büyüklüğüyle Warga bize Mozart’ın müzikalitesine, ileri seviye fiziğin mantıksallığına ve bu ikisi arasındaki bağı görebilecek vizyona sahip bir roman hediye etmiş. Bu tamamen yeni bir şey; kinetik enerjiyle yüklü, güzel ve beklenmedik bir biçimde insana hayatı kucaklatan türden bir kitap.”

Chris Lynch
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 4 – kalbim ve diğer karadelikler
Yazar: Jasmine Warga
Çevirmen: Tuğçe Kayıtmaz
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 312

Az Biraz Mutlu

On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?

“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

Booklist

“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

Becky Albertalli

“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

John Corey Whaley
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 5 – az biraz mutlu e1583823664506
Yazar: Adam Silvera
Çevirmen: Belgin Selen Haktanır
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 336

Zihin Girdabı

Dibe batmak sadece bir başlangıç…

Ayaklarım güvenli, sağlam zeminde ama bu sadece bir yanılsama. Caden, Mariana Çukuru’nun güneyinde, dünyanın en derin noktası Challenger Çukuru’na doğru yol alan bir gemidedir. Caden, başarılı bir lise öğrencisidir fakat tuhaf davranışları arkadaşlarının dikkatini çekmektedir. Caden, yolculuğu resmetmek üzere geminin ressamı olarak çalışmaktadır. Caden, okulun atletizm takımına girmiş gibi yapıp günlerini kilometrelerce yürüyerek ve düşüncelere dalarak geçirmektedir. Caden, kaptanına sadakati ile başkaldırının cazibesi arasında gidip gelmektedir. Caden Bosch arada kalmıştır. Çırpınmaktadır. Dibe vurmak üzeredir…

“Zihnin karanlık denizlerinde muhteşem bir yolculuk; korkutucu, dokunaklı ve çok güçlü. Gerçekten de olağandışı bir kitap.”

Laurie Halse Anderson

“Unutulmaz ve büyüleyici bir yaşam güzellemesi.”

Booklist

“Bu müthiş macera, farklı bakış açısı ve kurgusuyla şizofreniye dair derin bir inceleme sunarak okurlara farkındalık kazandıracak.”

Kirkus Reviews
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 6 – zihin girdabı
Yazar: Neal Shusterman
Çevirmen: Ezgi Kızmaz Ürgen
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 320

Tek İsim, Tek Kader

Will Grayson; Ya çılgın dostunuz hayatınızla dalga geçen bir müzikal sahneliyorsa ve hoşlanmadığınızı sandığınız kız sizden hoşlanmaya başladıysa?

Öteki Will Grayson; Ya yapayalnız hissettiğiniz bu dünyada tek gerçeğiniz depresyonunuzsa ve hiç tanışmadığınız birine sırılsıklam aşık olduysanız?

İkisinin de ismi Will Grayson; İkisi de Şikago’da yaşıyor ve ikisi de on yedi yaşında…

Ortak bir de dertleri var: Aşka duydukları su katılmamış korku…

“Bu romanda hayat var.”

Entertainmentweekly.com

“Okurları hem kahkahaya boğacak, hem ağlatacak hem de herkese avaz avaz şarkı söyletecek.”

Kirkus Reviews

“Süperstar yazarlardan neşe dolu bir ortak çalışma.”

The Daily Beast
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 7 – tek i̇sim tek kader
Yazar: John Green, David Levithan
Çevirmen: Çiçek Eriş
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 336

Eliza ve Canavarları

Gerçek hayatta, Eliza Mirk utangaç ve tuhaftır. Ayrıca hiç arkadaşı yoktur. Çevrimiçiyse, fazlaca popüler internet çizgi romanı Canavar Deniz’in anonim yazarı BayanTakımyıldızı’dır. Eliza çevrimiçi dünyayı sevdiği kadar gerçek dünyadan da zevk almayı hayal bile edemez, bunu denemeye bile yeltenmez.

Sonra Canavar Deniz’in en önemli hayran kurgusu yazarı Wallace Warland, Eliza’nın okuluna nakil olur. Wallace onun yalnızca bir başka hayran olduğunu düşünür ve Eliza’yı içine saklandığı kabuğundan çıkarırken genç kız çevrimdışı bir hayata değip değmeyeceğini düşünür.

Fakat Eliza’nın sırrını kazara tüm dünya öğrenince yarattığı her şey hikâyesi, Wallace’la arkadaşlığı ve akıl sağlığı dağılmaya başlar.

“Zappia, Eliza’nın kaygı ve depresyonla karmaşık mücadelesini, kendi çizdiği çizgi roman resimleriyle renklendirerek incelikle irdeliyor. Tutkulu bir çevrimiçi hayranlık hikâyesi.”

Booklist
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 8 – eliza ve canavarları 1
Yazar: Francesca Zappia
Çevirmen: Gamze Bulut
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 392

Paramparça Bir Kız

Hayatı kolay geçen kızları fark edersiniz.

Onları tarif etmeme bile gerek yok.

Zekâları sayesinde idare eden kızları fark edersiniz.

Güçlü veya atletik oldukları için hayatta kalan kızları fark edersiniz.

Ve bir de ben varım.

On yedi yaşında olmasına rağmen Charlotte Davis travma dolu bir hayat yaşamıştır. Babasının ölümünden sonra annesinin istismarına ve şiddetine maruz kalır, en yakın arkadaşının intihar girişimi ile ise tamamen yıkılır.

Bu kadar acı ve travma Charlotte’u bir sorgulamaya iter: Belki de tüm bunlarla başa çıkmak için paramparça bir kız olması gerekiyordur?

Her yeni yara onu biraz daha duygusuzlaştırsa da acı çekmeye devam eder. Peki, uçurumun kenarından dönmek için bu acıların yaşanması gerekli midir?

depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 9 – paramparça bir kız
Yazar: Kathleen Glasgow
Çevirmen: Aslı Özkan
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 496

Münzevi

Merak ediyorsanız söyleyeyim, bu bir aşk hikâyesi değil.

Adım Tori Spring. Uyumayı ve blog yazmayı çok severim. Geçen yıl, yani Charlie’yle yaşadığımız onca şeyden, üniversiteye hazırlık döneminin acı gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalmamdan ve günün birinde insanlarla gerçekten konuşmayı öğrenmem gerektiğini fark etmeden önce arkadaşlarım vardı. Her şey çok farklıydı ama galiba artık hepsi geride kaldı.

Şimdi elimde sadece Solitaire var. Bir de Michael Holden. Solitaire’in ne yapmaya çalıştığını hiç bilmiyorum ve Michael Holden hiç umurumda değil.

Gerçekten umurumda değil.

“Günümüz gençlerinin yaşamına dair çok içten ve gerçekçi bir eser. John Green’in hayranlarına hitap edecek çarpıcı bir çağdaş kurgu.”

The Bookseller
depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 10 – münzevi
Yazar: Alice Oseman
Çevirmen: Ayten Emili
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 360

İntihar Notlarım

İntihar bir soru mudur, yoksa bir yanıt mı?

İdam mahkûmlarını, daha sonra öldürebilmek için ölümü beklerken canlı tutuyorlar. Mahkûmları, zamanı geldiğinde yargılayabilmek için, intihar etmesinler diye gözetim altında tutuyorlar. Hiç anlamlı değil. Birini ölüme mahkûm etmek doğal ama insanların bunu kendilerinin yapması değil, öyle mi? Size ne düşündüğümü söyleyeyim: Kendinizi öldürmeye çalıştığınızda insanlar sinirleniyorlar; çünkü bu, onların sizin hayatınızı birazcık bile kontrol edebilmesini engelliyor.

Bir yılbaşı gecesi bileklerini keserek intihar eden 16 yaşındaki Jeff’in, kaldırıldığı psikiyatri kliniğinde yaşadıklarını anlatan kitap, buradaki 45 günlük terapi programı boyunca Jeff’in yazdığı günlüklerden oluşuyor. Önceleri, intihar ettiği gerçeğini gözardı eden ve oradan bir an önce çıkmak için terapistini iknaya çalışan Jeff, bunda başarısız olunca dikkatini klinikte tedavi gören diğer hastalara yöneltir. Kurduğu arkadaşlıklar sayesinde onları ve yaşadıkları sorunları daha yakından tanıdıkça, kendini hem keşfetmeye hem ifade edebilmeye başlar.

depresyonunuz hakkinda konuşmanizi kolaylaştiracak ki̇taplar 11 – ntihar notlarım
Yazar: Michael Thomas Ford
Çevirmen: Nazlı Tancı
Yayınevi: On8 Kitap
Sayfa Sayısı: 256

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz