İlginizi Çekebilir
ruhşen doğan nar
  1. Ana Sayfa
  2. Yazarlar
  3. KAZUO ISHIGURO: HAYATI VE KİTAPLIĞI

KAZUO ISHIGURO: HAYATI VE KİTAPLIĞI


Doğum tarihi: 8 Kasım 1954, Nagasaki, Japonya
Eş: Lorna MacDougall (1986)
Ödüller: Nobel Edebiyat Ödülü, Man Booker Ödülü, Yükselen Güneş Nişanı, Sanat ve Edebiyat Nişanı, Costa Book of the Year
Filmler: Beni Asla Bırakma, Günden Kalanlar, Kontes, Dünyanın En Hüzünlü Müziği
Eğitim: East Anglia Üniversitesi (1980), Kent Üniversitesi (1978)

Kazuo Ishiguro, 8 Kasım 1954 tarihinde Japonya’nın Nagasaki şehrinde doğmuştur. Eğitimini, babasının Ulusal Oşinografi Entitüsü’nde çalışmaya başlaması üzerine beş yaşındayken ailesiyle birlikte geldiği İngiltereLondra‘da tamamladı. Guildford, Surrey’de büyüdü. Kent Üniversitesi’nde İngilizce ve felsefe eğitimi aldı ve 1978 yılında mezun oldu ardından University of East Anglia’da yaratıcı yazarlık yüksek lisansı yaptı.

Kazuo Ishiguro, Mezun olduktan sonra Londra‘da sosyal hizmetler görevlisi olarak çalışmaya başladı. East Anglia Üniversitesi‘nde Malcolm Bradbury’den yaratıcı yazarlık eğitimi aldı ve yazarlık kariyerinin ilk dönemlerindeki akıl hocası Angela Carter‘la tanıştı. 1981 yılında üç kısa hikâyesi yayımlandı ve Kazuo Ishiguro o tarihten beri sadece yazarlık yapıyor. 

1982 yılında İngiliz vatandaşlığına kabul edildi.

1983 yılında Granta dergisi tarafından en iyi genç İngiliz yazarları arasında gösterildi. 1994 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yaptı.

Kazuo Ishiguro’nun en bilinen romanı 1989 yılında yayımlanan The Remains of the Day adlı romanıdır. Bu kitap sinemaya da uyarlandı. Kitaptaki başkarakteri Anthony Hopkinscanlandırdı. Yönetmenliğini James Ivory’nin yaptığı 1993 yılı yapımı “The Remains of the Day / Günden Kalanlar” filminde Anthony HopkinsEmma ThompsonChristopher ReeveHugh GrantJames Fox oynadı.

2005 yılında “The Saddest Music in the World” adlı ilk uzun metraj sinema filmi senaryosunu tamamladı.

Kazuo Ishiguro’nun Beni Asla Bırakma adlı romanı Time dergisi tarafından İngilizce Yazılmış En İyi 100 Roman listesinde gösterildi. 2015 yılında yayımlanan Gömülü Dev adlı romanı ise yılın en büyük edebiyat olaylarından biri olarak kabul edilirken bugüne kadar edebi romanlar yazan Kazuo Ishiguro’nun ilk kez fantastik edebiyatın ögelerini kullanmasıyla da tartışmaların göbeğine yerleşti.

2005 yılında yazdığı Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) romanı 2010 yılında yönetmen Mark Romanek tarafından aynı adla sinemaya aktarılmış ve filmde Keira KnightleyAndrew GarfieldCarey MulliganCharlotte RamplingSally Hawkins rol almıştır.

Kazuo Ishiguro, 5 Ekim 2017 tarihinde İsveç Nobel Akademisi tarafından Nobel Edebiyat Ödülünü kazandığı açıklandı.

Kazuo Ishiguro, 1954 Japonya doğumlu İngiliz yazar. Kazuo Ishiguro, şimdiye dek 8 roman yazdı. Aynı zamanda yazarın, film senaryoları da bulunuyor.

Kazuo Ishiguro, 1986 yılında Lorna Anne MacDougall ile evlendi. Eşi ve kızı Naomi Ishiguro ile birlikte Londra’da yaşamaktadır.

Kazuo Ishiguro, kitabı “The Buried Giant” haricinde romanlarını birinci tekil şahısla yazıyor ve eserlerinde sıklıkla kahramanlarının başarısızlıklarına yer veriyor. Ishiguro’nun kitapları net bir çözümlemeyle bitmeyip geçmişte kalıyor ve genellikle de çözüme ulaşmıyor.

İlginizi Çekebilir:  Joe Hill

Ödülleri : 
2017 – Nobel Edebiyat Ödülü 
1998 – Fransa hükümeti tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’yla (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) ödüllendirildi. 
1995 – Edebiyata katkıları dolayısıyla İngiliz hükümeti tarafından Officer of the Order of the British Empire payesiyle ödüllendirildi. 
1989 – The Remains of the Day (Günden Kalanlar) romanıyla Man Booker Prize ödülüne layık görüldü.
1986 – Whitbread Book of the Year Ödülü 

Yazdığı Senaryolar : 
2005 – The White Countess (Senaryosu) 
2003 – The Saddest Music in the World (Öyküsü) 
1987 – The Gourmet (BBC için çekilen televizyon dizisi)
1984 – A Profile of Arthur J. Mason (Channel 4 için çekilen televizyon dizisi)

Kaynak: Biyografi.info

kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 1 – uzak tepeler
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Pınar Besen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 164

Japon asıllı İngiliz yazar Ishiguro, ilk romanı Uzak Tepeler’de büyük toplumsal dönüşümlerin bireyler üzerindeki yıkıcı etkisini, görev duygusu ile özgürlük arzusu arasındaki çatışmayı ve modern çağda kimlik arayışını ustalıkla anlatıyor.

İngiltere’de yalnız başına yaşayan yaşlı Japon kadını Etsuko’nun büyük kızı Keiko intihar eder. Kısa süre sonra Etsuko’nun küçük kızı Niki annesini ziyarete gelir ama anne kız arasındaki duygusal mesafe, Etsuko’nun anılarına gömülmesiyle daha da artar. İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden sonra ilk kocasıyla birlikte Nagazaki’de yaşayan Etsuko, o yıllarda komşusu Sachiko ve onun küçük kızı Mariko’yla kurduğu arkadaşlığı hatırlar. Bugünle ilgili bazı gerçekleri açıklayabilmek için, geçmişin bu dönemini gözden geçirmeye ihtiyacı vardır.

kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 2 – değişen dünyada bir sanatçı
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Suat Ertüzün
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 168

Dünyaya bir ressamın gözünden bakmak, ayrıntılarda gizlenenleri keşfetmemizi sağlar. Masuji Ono, İkinci Dünya Savaşı’nda harabeye dönmüş şehrini ve artık sonuna geldiği yaşamını betimlerken, her bir cümlesi öyküsüne yeni boyutlar katıyor.Anıların değişken aynasında kâh büyüyüp kâh küçülen, sürekli biçim değiştiren imgesinde Japon toplumunun geçirdiği değişimi özetleyen Ono, bu süreçte üstlendiği rolü günahıyla sevabıyla paylaşırken, gelenekle yeniliğin sonsuz bir çevrim içinde birbirini doğurup yok edişini müthiş bir incelikle resmediyor. Geçmişten kopmak için verdiği savaşın hemen ardından bizzat aşılması gereken bir engele dönüşen insan, savaşın, ölümlerin, inançların ve değişimlerin akışına, hatta kendi öyküsüne ne denli hâkimdir? 

Değişen Dünyada Bir Sanatçı, zaman nehrine kapılıp giden ömürlerimizin muhasebesi, her insanın taşıdığı kaygılarla umutların buluştuğu o ıssız yerden hayatın karmaşasına bir bakış.

“Karakterlerin gerçek niyetleri daima incelikle ele verildiğinden, her biri ancak biz okurlar kadar ‘esrarlıdır’. Gerilim daima had safhadadır. İşte bu yüzden, Kazuo Ishiguro yalnızca iyi bir yazar değil, aynı zamanda mükemmel bir romancıdır.” 

The New York Times

“Ishiguro, rüzgârın estiği yöne dönmek istese de itibarını yitirmenin ağırlığını hisseden bir adamın kendini haklı çıkarma çabasını, bahanelerini ve avuntularını inandırıcı bir dille aktarıyor.” 

London Review of Books

“Bu kitabı her okuyuşumda, Ono’yu -ve dünyayı- hafifçe değişen bir ışıkta görüyorum.”

Tan Twan Eng, Independent
kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 3 – günden kalanlar
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Şebnem Susam – Saraeva
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 208

Bir roman düşünün ki asıl anlattığı, tek bir satırında dahi geçmeyen duygular, umutlar, hayal kırıklıkları, özlemler olsun. Kazuo Ishiguro’nun benzersiz tarzını en iyi ortaya koyduğu eserlerinden biri olan Günden Kalanlar böyle bir roman…

İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biridir Stevens. Amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve İngiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan Stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla okurun kalbini fetheden eşsiz bir kahramana dönüşür.

Dokunaklı bir dramın özündeki komiği okura yaşatmayı başaran Günden Kalanlar, edebiyat tarihinin köşetaşlarından biri.

“Katman katman açılan, büyüleyici bir roman.”

The New York Times

“Okuru fark ettirmeden sarsan, parlak bir roman.” 

Newsweek

“Bir yazarın varabileceği en yüksek mertebe… Hayranlık uyandıracak derecede cesur ve bütünlüklü bir anlatı.”

The New York Review of Books
kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 4 – avunamayanlar
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 544

Dünyaca ünlü piyanist Ryder, önemli bir konser vermek için isimsiz bir Avrupa şehrine gelir. Birkaç gün sonra sahneye çıkacağını bilse de, bundan başka hiçbir şey hatırlayamaz; karşılaştığı herkesin niçin ondan bir şeyler istediğini, çok uzak olması gereken yerlere nasıl hemen ulaşıverdiğini, saatler sürmesi gereken bir sohbeti üç dakikalık asansör yolculuğuna nasıl sığdırdığını anlayamaz. Kendini olaylara ve çevresindeki insanlara teslim eden belleksiz piyanist, geçmişin ve geleceğin kırılgan bir şimdiki anda çakıştığı sürreal bir dünyaya savrulur. Çok geçmeden, yaklaşan konser gecesinin hayatının en önemli performansı olduğunu fark edecektir.

İşlevini yitirmiş toplumsal düzenin bireyler üzerindeki yaralayıcı baskısını hemen her eserinde zarafetle ilan eden Kazuo Ishiguro, Avunamayanlar’da hayatı kontrolden çıkan bir adamın çok boyutlu hikâyesini anlatıyor.

kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 5 – ocukluğumu ararken
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Nilden Beyazıt Tunç
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 328

1930’ların İngiltere’si… Amaçsız, hiçbir şey üretmeyen, davetten davete koşarak heyecan arayan sosyete ünlüleri ve onlara uyum sağlama çabası içindeki, ülkenin en ünlü dedektifi Christhopher Banks…

Çözdüğü cinayetlerle büyük ün kazanan Christopher Banks’in çocukluğunda yaşadığı travma, hayatına gölge düşürmektedir. Şanghay’da, bütün gününü Japon arkadaşı Akira ile “dedektifçilik” oynayarak geçiren kaygısız bir çocukken, babasıyla annesi arka arkaya ortadan kaybolmuştur. Dokuz yaşında yapayalnız kalan Christhopter, duygularını kimseye belli etmemeye çalışarak kendisinden beklenenleri yapar. Okulu bitirir, ünlü bir dedektif olur ve toplum içinde kendine bir yer edinir, ama anne babasını bulma takıntısı içinde giderek büyümektedir. Dünya yeni bir savaşa doğru giderken, çocukluğunun şehrine dönüp bu esrarengiz olayı olayı çözmeye karar verir. Bunu yapması halinde medeniyeti yaklaşmakta olan felaketten kurtarabileceğine inanmaktadır. Ancak çocukluk hayallerinin yetişkin Banks’e egemen olması, olaylara bakışını çarpıtmıştır. Banks’in zihnini bulandıran hayallerle gerçek birbirine karışacak ve okuyucu, onun hafızasının labirentlerinde gerçeğin kırıntılarını kovalarken, zman zaman “dedektifçilik” oynamak durumunda kalacaktır.

“Pek çok iyi yazar var, ama iyi romancıya ender rastlanıyor. Ishiguro o ender olanlardan.”

New York Times
kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 6 – beni asla bırakma
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Mine Haydaroğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 272

Yatılı okul Hailsham’ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailsham’dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar. 

Kazuo Ishiguro, yayımlandığı yıl Time tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakma’da, yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmış görünüyor.

kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 7 – noktürnler
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Zeynep Erkut
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 152

Noktürnler’de bir araya gelen beş öykünün hepsi müzisyenleri ya da müziği yaşamının merkezine koymuş kişileri konu alıyor. Akşam saatlerinin alacalı ışığında kaygılar ile umutlar, düş kırıklıkları ile baştan başlama dürtüsü, pişmanlık ile inanç arasında döne döne ilerliyoruz.

Sona ermiş bir ilişkinin ilham veren finalini, unutulmuş bir yakınlığı dirilten geçmişten bir ezgiyi, kendi sesini bulmak için insanlardan kaçan genç bestecinin belki de gelecekteki haliyle yüzleşmesini, müziğini kitlelere ulaştırmak için akla gelmedik sıkıntıları göze alan saksofoncuyu ve ömrü boyunca müziğini içinde saklı tuttuğuna inanan gizemli kadını anlatan öyküler, Ishiguro’nun imzasını taşıyan bütün eserler gibi insanı sonsuz karmaşası içinde resmediyor. 

Çağımızın en önemli romancılarından Kazuo Ishiguro’nun ilk öykü derlemesi olan Noktürnler, müziğe, müzisyenlere ve günbatımına dair incelikli bir beste. 

kazuo ishiguro: hayati ve ki̇tapliği 8 – gömülü dev
Yazar: Kazuo Ishiguro
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 280

Romalılar Britanya’yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş. 

Britonlar’dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl’la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi? 

Kazuo Ishiguro’dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. ‘Gömülü Dev’, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.

“Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro’dan yeni bir roman. Bir başyapıt.” 

David Walliams

“Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman”

David Sexton, Evening Standard

İlginizi Çekebilir:  Yu Hua
İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz