1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri
  3. OKUMA HEVESİNİZİ CANLANDIRACAK KISA VE DOYURUCU KİTAPLAR

OKUMA HEVESİNİZİ CANLANDIRACAK KISA VE DOYURUCU KİTAPLAR

featured

Benim Adım Lucy Barton

Kül Mevsimi’nin Pulitzer ödüllü yazarı Elizabeth Strout’tan hayatı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yeni bir roman!

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Uluslararası Ödülü’ne aday gösterilen ve 25 dile çevrilen Benim Adım Lucy Barton, New York Times Çok Satanlar listesine 1. sıradan girmeyi başardı.

Sıradan bir hastane odası, bir kadın için tüm hayatını içine sığdırabileceği kadar geniş ve derin olabilir. Yıllardır görmediği annesini ansızın karşısında bulan Lucy, artık hayatının her evresiyle birer birer yüzleşmek zorundadır.

 

“Bir anne-kızın karmaşık iç dünyalarına yönelik dile getirilmemiş gerçeklerin ve yeni başlangıçların altını çizen bir kitap.”

The Guardian
okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 1 – benim adım lucy barton 1
Yazar: Elizabeth Strout
Çevirmen: Yasemin Alpaslan
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 173

Bir Başka Brooklyn

Annesinin ölümünü bir türlü kabullenemeyen sekiz yaşındaki August, babası ve küçük erkek kardeşiyle Brooklyn’e taşınır. 1970’lerin Brooklyn’i tehlikeli ve acımasızdır, özellikle de kendini çok yalnız hisseden sekiz yaşındaki bir kız çocuğu için. Uyuşturucu batağındaki insanlar, kendilerini satan çaresiz kadınlar ve tüm bunlara yol açan yoksulluk ürkütücü boyutlardadır. Babası ile erkek kardeşi huzuru ve kurtuluşu İslam Ulusu örgütünde bulurken, August aradığı her şeyi yeni edindiği kız arkadaşlarında bulur. Dört kız serpilip gelişirken, her geçen gün çehresi daha da değişen Brooklyn’in tehlikelerinden kendilerini koruyabilecekler midir?

Jacqueline Woodson, 1970’lerin Brooklyn’inde büyüyen bir kız çocuğunun yükünü ve güzelliğini keşfe çıkarken, August ile kız arkadaşlarının ümitleri, korkuları, arkadaşlığın sınırları ve kazanımları üzerine düşündürüyor okurları. Keder, merhamet ve özlemin iç içe geçtiği Bir Başka Brooklyn adlı romanıyla 2016 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü finalisti olan Jacqueline Woodson, aile ve arkadaşlık ilişkilerini, arayışı büyük bir ustalıkla anlatırken anıları şiire dönüştürüyor.

okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 2 – 0001719469001 1 e1619545528432
Yazar: Jacqueline Woodson
Çevirmen: Solina Silahlı
Yayınevi: Hep Kitap
Sayfa Sayısı: 112

Ruhların Sonbaharı

Addie Moore, komusu Louis Waters’a beklenmedik bir ziyarette bulunur. Addie’nin, ilerleyen ya larında ikisinin de hayatlarını degitirecek bir teklifi vardır. Addie’nin kocası, Louis’in de karısı yıllar önce ölmü, çocukları baka kentlerde kendi hayatlarını kurmutur. İki yalı insan, küçük bir kasabada, sessizlikle çevrili boş evlerinde geçmek bilmeyen yalnızlık saatlerini paylamaya karar verirler. Birbirlerine sırlarını, dülerini, hayal kırıklıklarını, umutlarını, acılarını ve sevinçlerini açarken günden güne güçlenen bir sevginin dokunaklı ve ilham verici hikâyesini örerler. Hem de küçümsemelere, alaylara, kuruyup giden ruhların hoyratlıklarına rağmen… Birlikte, el ele…

okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 3 – ruhlarin sonbahari e1619545805627
Yazar: Kent Haruf
Çevirmen: Mehmet Gürsel
Yayınevi: Editura
Sayfa Sayısı: 152

Küçük Öfkeli Gezegene Yolculuk

Rosemary Harper, Gezgin adlı uzay gemisinin mürettebatına katıldığında çok fazla şey beklemiyordu. Toplama bir gemi olan Gezgin, ona ihtiyacı olan her şeyi sunuyordu: Bir süre evi olarak adlandırabileceği küçük bir oda, galakside gerçekleşecek uzun bir macera ve sorunlarla dolu geçmişinden uzak bir yaşam.

Ama Rosemary, Gezgin’de umduğundan fazlasını buldu. Hiperuzayda uzak mesafeleri birbirine bağlamak için tüneller açan geminin mürettebatı çeşitli uzaylı ırklardan oluşuyordu. Her biri farklı kişiliklere, anatomik özelliklere ve toplumsal kurallara sahipti. Burada da, tıpkı galaksinin tümünde olduğu gibi yaşam kaotik ve çılgındı. Hayatlarının iş teklifini aldıklarında, buna bir de tehlike eklenmişti.

Uzayın derinliklerinde, çok uzaklardaki küçük, öfkeli bir gezegene doğru yola çıktıklarında güveni, sevgiyi ve huzuru yeniden tanımlayacaklardı.

“Nefes kesen, insanı içine çeken ve daha da önemlisi keyifli bir roman. Okurken bitmesini istemedim.”

Sarah Lotz
okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 4 – kucuk ofkeli gezegene yolculuk
Yazar: Becky Chambers
Çevirmen: Cihan Akgün
Yayınevi: Panama Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 496

Lady Susan

Yeni dul kalmış güzel ve çapkın Lady Susan Vernon kendisine fayda sağlayacak ikinci bir evlilik peşindedir. Bu sırada kızını da istemediği bir evliliğe zorlar. Olaylar giderek daha karışık bir hal alırken, Lady Susan planlarını sürdürür. Rakipleri tarafından “İngiltere’nin en yetenekli koketi” olarak nitelenen Lady Susan entrikaların başrolündedir.

 

okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 5 – lady susan
Yazar: Jane Austen
Çevirmen: Ceren Can Aydın
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 122

Derinlikler

Köle ticareti yapılan yıllarda gemilerden denize atılan Afrikalı kadınlardan doğan talihsiz nesiller, okyanusun derinliklerinde yeni, büyülü bir hayat kurar. Wajinrular adlı bu halk, geleceklerini inşa etmek için geçmişlerine sahip çıkmak ve orada yatan acıyı hatırlamak zorundadır. Hatırlama görevi de bir “tarihçi” olan Yetu’nun omuzlarında bir yüktür. O, halkının geçmişte yaşadığı her şeyi, sanki kendi o esnada yaşıyormuşçasına hisseder. Bu kedere dayanmakta zorlanan Yetu, geçmişten ve hatırladıklarından uzaklaşmak isterken, bir yandan da yeni bir dünya keşfeder; hem uzak sularda hem de kendi derinliklerinde…

Son yılların en çok ses getiren fantastik kurgu yazarlarından olan Rivers Solomon, Amerikalı hip hop grubu Clipping’in bir şarkısından ilham alarak kaleme aldığı Derinlikler’de toplumsal eleştiri ile doğaüstü unsurları harmanlıyor. Tarih yazımı ile hikâye anlatıcılığının arasındaki bağları eşsiz bir hayal gücüyle düğümlüyor.

“Tarih ile belleğin gerekliliği ve gücüne dair sağlam bir hikâye. Bu kitabı kaçırmayın.”

Ann Leckie

“Geçmişin örtüsünü kaldırmakla, dönüşmek ve keşfetmekle ilgili yürek parçalayıcı bir hayatta kalma hikâyesi. Okumalısınız.”

Martha Wells

“İşte muhtaç olduğumuz o tuhaf, güzel, dönüştürücü hikâye.”

Charlie Jane Anders
okuma hevesi̇ni̇zi̇ canlandiracak kisa ve doyurucu ki̇taplar 6 – derinlikler
Yazar: Rivers Solomon
Çevirmen: Burcu Uluçay
Yayınevi: Çınar Yayınları
Sayfa Sayısı: 176

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz