İlginizi Çekebilir
ted chiang
  1. Ana Sayfa
  2. Yazarlar
  3. ORHAN EFE ÖZENÇ

ORHAN EFE ÖZENÇInstagram

Twitter

Blog

Youtube

Twitch

1989’da Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da, Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda gördü. 2007’de girdiği Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2013’te mezun oldu. 2014 senesinde İstanbul Barosu’ndan Avukatlık ruhsatını aldıktan sonra, avukatlığın yanı sıra hukuki alanlarda tercümeler ve Yeminli Mütercim Tercümanlık yaptı. 2017’de Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Oyun Tasarımı (Game Design) alanındaki tezli Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Yine 2017 senesinde, editörlük hayatına başladı.

2009’dan itibaren çeşitli web sitelerinde, gazetelerde ve kişisel bloğunda basketbol ağırlıklı 400’ü aşkın köşe yazısı ve makale yazan Özenç, 2016’da fantastik kurgu türündeki “Karo Kızı: Adalberta Üçlemesi – 1. Kitap”ı kaleme alarak ilk edebî eserini meydana getirdi. Yine aynı yıl “Turkey’s Eurovision Venture” ve “Cartoons Aired in Turkey in the 90s” adlı İngilizce çalışmalarını E-kitap olarak hayata geçirdi. Ardından 2017’de şiir ve denemelerinden oluşan kitabı “Kurşun Asker”, 2018’de ise kurgu roman dalındaki “İzzet ve Nefs”in yanı sıra, ortak yazar sıfatıyla katkı verdiği “Dijital Oyunlar ve E-Spor” isimli kitap dizisi yayımlandı. 2018’de ayrıca ilk kitap çevirisini (Kral’ın Dönüşü: LeBron James’in Öyküsü) gerçekleştirdi.

Halen yazarlık, editörlük ve çevirmenlik hayatını sürdürmekte ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı üzerine doktora tahsiline devam etmektedir.

İzzet ve Nefs

Yaşı, başı, ismi, cismi fark etmez; bir kadın, her şeye kâdirdir…

Ve bir gün, o kadınlardan birisi çıkıp der ki: “Herkes ‘sonradan’ kötü olur, lakin ben, o sonrası için doğanlardandım işte…”

Çaresiz, öyküsünü dinlerken buluruz kendimizi…

Kurtulmak imkânsızdır…

Çünkü O, artık her erkeğin belleğindeki en düşkün arzularda, her dişinin de gıpta ettiği cesur bir zaviyedeki hayatta sürdürmektedir saltanatını…

Maksadı vardır fakat tüm bunları anlatmasının,

Ve kurallara uymaktan korkanlar, bu oyunda yitip gitmeye mahkûm kalacaktır…

İmlânın saygıyı ve duyguyu yansıttığı bu romanda, her şeyden özge kalan soyut bir tasvirle, haklı çıkmanın dayanılmaz hafifliğini yansıtan yumuşak bir anlatımla, karalar ak, muğlâklar berrak hale geliyor. Umde değil, ibret ve tedbir için çıkılan bu yolculukta, kararlı bir kadının sebep olmakla yetinmeyip bir de başa çıktığı ve alt ettiği nice tehlikenin, elde edilen nice zaferin bedeli, takdir-i ilahi için okuyucusunu bekliyor…

orhan efe özenç 1 – zzet ve nefs
Yazar: Orhan Efe Özenç
Yayınevi: Kağıt Yayınevi ve Danışmanlık
Sayfa Sayısı: 544

Kurşun Asker

Günümüz, şiirin alışılmış biçimini değiştiriyor.  Ve artık soyut, somuta geçerken, nazım ile nesir ittifak kuruyor…

Ama köklere sadakat, yeniye doğru giderken önemini yitirmiyor…

Şimdi herkesin söyleyecek bir sözü var. Hayat, cümlelerle ifade edilecek kıvama geldi.

İlginizi Çekebilir:  Abdulrazak Gurnah

Bu yazı parçası, derlemesi  de, işte böylesi bir akımın yarattığı sorunlarla boğuşmakta…

Hep doğru soruları sormak için, cevap beklemeksizin düşünen, konuşan ve mucibince sessiz kalanlara ithaf olunur…

orhan efe özenç 2 – kurşun asker
Yazar: Orhan Efe Özenç
Yayınevi: Kağıt Yayınevi ve Danışmanlık
Sayfa Sayısı: 144

Karo Kızı

Bir hayal uğruna, bir ‘dünya’ değişti;

Pek uzaklardaki bir ıssız galaksinin merkezlerinde, Adalberta diye bir gezegen hayal ettim; öyle bir yerdi ki, üzerinde yaşayanların ‘gece’den anladıkları, biricik yıldızları Aldebaran’ın onları hiç terk etmeyen ışığının, sabah’a dek azalıp, buruşup büzülmesinden ibaretti.

Halklar, yılı 10 aya, ayı 10 haftaya, haftayı 10 güne, günü 10 saate, saati 100 dakikaya, dakikayı 100 saniyeye, saniyeyi 100 saliseye, 33 harflik bir alfabeyle ayırmak suretiyle mevcutlardı. Ve zamanı ölçmeye bile cüret eden bu varlıkların en önemli kusurları, önce ‘ölümlü’, sonra ‘insan’ olmaktı – o kadar ki, taptıkları Tek bir kadına, Tanrıça’larına bile, yeri geldi isyan ettiler, yeri geldi boyun eğdiler. Velhasıl, ondalık sisteme kafa yormalarının sebebi de, Tanrıça’larının yarattığı doğaya, ömürlerine karşı galip gelememeleriydi…

Koskoca bir okyanusun çepeçevre kucakladığı tek bir sahanlıktaki tek bir kıtada hayat bulan iki Kraliçeliğe göreydi her şey.

Aynıya yakın boylamlar üzerinde kurulmuş iki başkentin arasındaki akıl almaz mesafeyle belirlenen mevsimlerde, kadınların, diğer cinse, ‘erkeklere’ karşı, ilahî, hukukî, fiilî ve tabii imtiyazları göze çarpacaktı oraya her baktığımda. Çünkü erkekler, doğmaya ettikleri lanetleri, sürdükleri aciz yaşamla pişirip yemekten semirmiş; kadınlar ise, gökte fazlaca yalın kaldıklarını düşünürken, Tanrıça’larıyla şereflendirilmişlerdi…

Kafalarını kaldırıp izleyecek başka bir yıldız bulamazlardı semalarında; zira, o iri füruc, evren boyunca, bomboştu: Ben gelmesem, Tanrıça’larının oyun bahçesinde, yapayalnız kalacaklardı…

orhan efe özenç 3 – karo kızı
Yazar: Orhan Efe Özenç
Yayınevi: Gece Kitaplığı
Sayfa Sayısı: 655

Lionel Messi

Kırılgan fiziği yüzünden “futbol oynayamaz” denildi, ama o yılmadı; çalıştı, çabaladı, tedavilere ve zorluklara göğüs gererek defalarca dünyanın en iyi futbolcusu seçildi. Kırılmadık rekor, çıkılmadık zirve bırakmadı. O, şimdi Barcelona’nın, Arjantin Milli Takımı’nın ve Şampiyonlar Ligi’nin gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu, tüm çocukların ve gençlerin idolü. O, tek bir kulüple kariyerini tamamlamaya ant içen bir simge, bir başarı abidesi. O, kimilerine göre “Uzaylı”, kimilerine göre ise bir efsane; işte karşınızda, tarihin en  büyük futbolcularından birinin hikâyesi: Lionel “Leo” Messi!

orhan efe özenç 4 – lionel messi
Yazar: Orhan Efe Özenç
Yayınevi: Profil Çocuk
Sayfa Sayısı: 104

Cristiano Ronaldo

Henüz 15 yaşındayken, tüm geleceğini tehdit eden bir kalp ameliyatı geçirdi, ama yılmadı. Karşılaştığı hiçbir zorluk, onun zirveye çıkabilmesine engel olamadı. Her türlü eleştiriye göğüs gerdi, tüm olumsuzlukları bir motivasyon şeklinde kullanıp hep daha ileriye gitti. Önce fiziğini geliştirip bir “Terminatör” oldu, ardından da teker teker tüm eksiklerini kapatıp ölümcül bir gol makinasına dönüştü. Elinizde tuttuğunuz kitap, defalarca dünyanın en iyi futbolcusu seçilen, 5 kez Şampiyonlar Ligi’ni kazanan, gol krallıklarını kimselere kaptırmayan, ülkesi Portekiz’i Avrupa Şampiyonluğu’na taşıyan, tüm Avrupa ülkeleri içerisinde milli formayla en çok gol atan futbolcu unvanına sahip olan ve her sene yepyeni rekorlar kıran Cristiano Ronaldo’nun, yani “CR7”nin serüvenlerle dolu kariyerini sizlere sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Yu Hua

orhan efe özenç 5 – cristiano ronaldo
Yazar: Orhan Efe Özenç, Osman Küçük, Murat Balkaş
Yayınevi: Profil Çocuk
Sayfa Sayısı: 123

Muhammed Salah

O, kısa zamanda tüm dünyayı kasıp kavurmayı başarmış bir futbol yıldızı. Coğrafyanın her zaman insanı kaderine mahkûm etmediğini gösteren, tüm engelleri aşarak rüştünü ispatlayan bir abide. Sadece ülkesi Mısır’ın değil, tüm İslam coğrafyasının umudu olmuş ve sempatisiyle spor dünyasının en gözde figürlerinden birisi haline gelebilmiş olağanüstü bir yetenek. Batı’nın Doğu’ya bakış açısını kökten değiştiren, golleriyle daha genç yaşta tüm dengeleri altüst eden Muhammed Salah’ın öyküsü ve kariyerinde çıktığı akıl almaz basamakların detayları, sizler için, bu kitapta!

orhan efe özenç 6 – muhammed salah
Yazar: Orhan Efe Özenç, Osman Küçük, Murat Balkaş
Yayınevi: Profil Çocuk
Sayfa Sayısı: 69

Kof98 Um Ol

Önceleri sadece mitolojik bir efsaneydi, sonrasında Atari salonlarına ve bilgisayarlara bir dövüş oyunu olarak girdi; şimdi ise, MMO RPG dalında dünyanın en büyük mobil oyun uygulamalarından birine dönüştü! Uzak Doğu’nun ardından şimdi bütün dünyayı kasıp kavuran, milyonların sevgilisi haline gelen King of Fighters 98 Ultimate Match Online, ya da kısa adıyla KOF 98 UM OL, tüm hikâyesi, geçmişi, karakterleri, dönüşümü, oyun mekanikleri, tasarımı, stratejileri, taktikleri ve püf noktaları ile, bu kitapta sizleri bekliyor!

orhan efe özenç 7 – kof98 um ol
Yazar: Orhan Efe Özenç
Yayınevi: Profil Kitap
Sayfa Sayısı: 215

Counter Strike

Oyunların birer dijital spora dönüşeceği, kimin aklına gelirdi? Ya da dünyayı böylesine kasıp kavuracağı? Peki ya, İnternet Cafe’lerde boş zamanını dijital oyunlara harcayanların bir gün bu hobiden para kazanmaya başlayabileceği? Muhtemelen, çok az kişinin. Sıradan bir bilgisayar oyuncusunun bundan 20 yıl kadar önce Half-Life isimli bir oyuna kendi çabaları ile yaptığı Counter-Strike modu, şimdi CS: GO versiyonuyla her gün 20 milyona yakın kişi tarafından oynanıyor. Turnuvaları yüz binlerce liralık ödül dağıtıyor, dev şirketler profesyonel isimlere, iddialı takımlara sponsor oluyor. E-Sporun taraftar kitlesi günden güne çığ gibi büyüyor. Biz de hem dijital oyunların birer E-Spora evrilme sürecini, hem de Counter-Strike’ın tüm aşamalarını eserimizde sizler için derledik. Takımlar, oyuncular, mekanikler, Türkiye’de CS: GO’nun ve tüm diğer E-Sporların mevcut durumu, geleceği, Beşiktaş Kadın CS: GO takımının başarı öyküsü ve Beşiktaş E-Spor şubesinin tüm merak edilenleri ile birlikte bu kitapta sizleri bekliyor!

orhan efe özenç 8 – counter strike
Yazar: Orhan Efe Özenç, Hasan Keskin
Yayınevi: Profil Kitap
Sayfa Sayısı: 142

League Of Legends

Her şey, internet çağının tüm dünyayı aynı anda aynı çatı altında buluşturabilecek düzeye gelmesiyle başladı. Bilgisayarlarımızla baş başa kaldığımız dijital dünyaya öyle bir sanal platform eklendi ki, oyunların büyüsüne karşı koyamayan bizim gibi milyonlarca başka insanı tanıdık, her birinin mesafe tanımaksızın yanı başımızda olabildiğini hissettik. Bu devrimin adı MMO, tadı ise MOBA oldu. Bize en çok keyif veren oyunları, en derin stratejilerle, üstelik yapay olmayan “gerçek” bir zekâya karşı oynayabilmeyi ve kabiliyetlerimizi sınayabilmeyi mümkün kılan bu teknoloji, Knight Online ve World of Warcraft ile başlayıp Dota ve Dota 2 aracılığıyla gelişen RPG türündeki serüvenini League of Legends sayesinde zirveye taşıdı. Öyle ki, artık sadece bir “oyun” olmaktan çıktı ve yeni bir spor dalının, E-Sporun doğumuna öncülük etmeyi bile başardı.

İlginizi Çekebilir:  Marie Lu

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, sizlere tüm dünyada yüz milyonlarca kişiyi kendisine hayran bırakan LoL evrenini, oyunların E-Spora dönüşümünü, milyar dolarlık bir sektör haline gelmesini ve Türkiye’deki yankılarını detaylı bir biçimde sunuyor. Üstelik, tüm merak ettiklerinizi Kaan Kural, Fenerbahçe LoL Takımı ve Beşiktaş E-Spor Şubesi yetkilileri ile gerçekleştirilen röportajlar eşliğinde cevaplıyor!

orhan efe özenç 9 – league of legends
Yazar: Orhan Efe Özenç, Atakan Tınmazlar
Yayınevi: Profil Kitap
Sayfa Sayısı: 320

PUBG

Hayatta kalmak hiç bu kadar zor olmamıştı!

Battle Royale ve The Hunger Games filmlerinden gelen ilhamla önce Minecraft: Hunger/Survival Games, ARMA ve H1Z1, ardından da türünün zirve noktası, yani PUBG doğdu. Tek bir adada 100 kadar oyuncunun tekli, çiftli veya dörtlü ekipler halinde, birbirlerine ve zamana karşı hayatta kalma, ayakta durma ve rakiplerini alt etme mücadelesi, PlayerUnknown’s Battleground ile mükemmelleştirildi. Kısa sürede bu gerçekçi macera yüz milyonlarca kişinin gözdesi haline geldi ve 2 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşıp bir E-Spor dalına dönüştü. İşte karşınızda, tüm hikâyesi, bilinmeyenleri, ünlü yerli ve yabancı oyuncuları, dijital yayıncıları, turnuvaları, E-Spor yönü, püf noktaları, taktikleri ve stratejileriyle PUBG efsanesi! Üstelik, Beşiktaş E-Spor Takımları Genel Menajeri Mahmut Emin Öncel’in röportajıyla birlikte!

orhan efe özenç 10 – pubg
Yazar: Orhan Efe Özenç, Hasan Keskin
Yayınevi: Profil Kitap
Sayfa Sayısı: 183

Fortnite

Hayatta kalmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı!

Battle Royale ve The Hunger Games filmlerinden gelen ilhamla önce Minecraft: Hunger/Survival Games, H1Z1 ve PUBG, ardından da işin içine RPG ve bir tutam Left 4 Dead katılınca türünün zirve noktası, yani Fortnite doğdu. Tek bir adada 100 kadar oyuncunun tekli, çiftli, üçlü veya dörtlü ekipler halinde, birbirlerine ve zamana karşı hayatta kalma ve rakiplerini alt etme mücadelesi, Fortnite ile en eğlenceli haline kavuştu. Senaryosu ve grafikleriyle kısa sürede bu uçuk macera yüz milyonlarca kişinin gözdesi haline geldi ve milyar dolarlık işlem hacmine ulaşıp bir E-Spor dalına dönüştü. İşte karşınızda, tüm hikâyesi, bilinmeyenleri, ünlü yerli ve yabancı oyuncuları, dijital yayıncıları, turnuvaları, E-Spor yönü, püf noktaları ve taktikleriyle Fortnite efsanesi! Üstelik, Beşiktaş E-Spor Takımları Genel Menajeri Mahmut Emin Öncel’in röportajıyla birlikte!

orhan efe özenç 11 – fortnite
Yazar: Orhan Efe Özenç, Atakan Tınmazlar
Yayınevi: Profil Kitap
Sayfa Sayısı: 245

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz