İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazarlar
  3. SARAH WATERS

SARAH WATERS

Sarah Waters

1966’da Wales’te doğdu. İngiliz Edebiyatı eğitimi aldı. Üniversite eğitimi sırasındaki araştırmaları dolayısıyla, 19. yüzyıl pornografisini inceledi ve bu çalışmalarında edindiği bilgileri ilk romanı Tipping the Velvet’te (1998) kullandı. Open University’de öğretim görevliliği yaptı.

2000 yılında Sunday Times tarafından “Yılın Genç Yazarı” seçildi. Yazarın ikinci romanı Affinity 1999’da yayımlandı. 2002 yılında yayımladığı Ustaparmak, BBC tarafından üç bölümlük bir dizi halinde filme çekildi.

Sarah Waters, 2006’da yayımladığı son romanı The Night Watch’la Booker Ödülü’ne aday gösterildi. Halen Londra’da yaşamaktadır.

Gece Nöbeti

Sinsi sürprizler ve beklenmedik dönemeçlerle bezenmiş ilişkilerin anlatıldığı, arka planında hem destansı hem de bir o kadar sıradan kahramanlıkların yer aldığı dokunaklı, trajik ve acıklı bir roman. Gece Nöbeti nefes kesici.

“Farklı zekada bir yazar… Okurları anlattığı her şeye inanır.”

A.N. Wilson

“Savaş dönemi Londra’sının bütün o karanlık atmosferine göğüs germeye çalışan her türden sevginin anlatıldığı, başarılı bir tarihi roman.”

Publishers Weekly

“Olgunluk çağına ulaşmış bir yazarın elinden çıkan güzel, sofistike bir eser.”

The Washington Post
sarah waters 1 – gece nöbeti 1
Yazar: Sarah Waters
Çevirmen: Figen Bingül
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 552

Ustaparmak

1862 yılı, Londra’nın kirli ara sokakları…

Susan, doğduğundan beri yankesicilerin, kendi deyimleriyle ‘ustaparmakların’ evinde büyümekte.

Bir gün evin kapısını usta bir dolandırıcı olarak bilinen Beyefendi çalar. Büyük vurgun planına Susan’ı dahil eder ve ilk defa bu evden uzaklaşmasına neden olur. Susan’ın görevi oldukça zordur: Karanlık bir malikanede büyüyen zengin bir kızı, sonrasında parasına konmak için Beyefendi ile evliliğe ikna etmek zorundadır.

Peki ya Susan’la kızın arasında bir sevgi gelişirse ve bu vurgun planı pek de göründüğü gibi değilse?

Orange ve Man Booker ödülleri finalisti Sarah Waters’tan muhteşem bir roman: Ustaparmak. 2016 yılında Park Chan-wook’un The Handmaiden adıyla sinemaya uyarladığı roman, Cannes’da övgüyle karşılandı.

sarah waters 2 – ustaparmak
Yazar: Sarah Waters
Çevirmen: Figen Bingül
Yayınevi: Nora
Sayfa Sayısı: 576

Pansiyonerler

“Bazı şeyler o kadar korkunçtur ki bir parça delilik tek akıllı karşılıktır.”

1920’ler, Londra. Savaşın anıları henüz tazedir. Kızı Frances’le Camberwell’deki büyük evlerinde mütevazı bir yaşam süren dul Bayan Wray, iki oğlunu savaşa kurban vermiş, ardından kocasını da kaybetmiştir. Maddi zorluklar onları evlerinin iki odasını kiraya vermeye mecbur bırakır. Böylece genç çift Bay ve Bayan Barber, evin yeni pansiyonerleri olacaktır. Ama pansiyonerlerle Frances arasında kurulan ilişki evin tüm sakinlerinin yaşamını geri dönülmez biçimde değiştirecek, fırtınalı ilişkilerin yarattığı anafor yazgıları yeniden belirleyecektir.

Kitaplarıyla pek çok ödüle değer görülen Sarah Waters’ın son romanı Pansiyonerler, The Sunday Times tarafından kurgu dalında yılın kitabı seçildi ve 2015’te Baileys Women’s Prize’da aynı dalda finale kaldı.

Waters’ın roman karakterleri yaşamın gerçekliğini kuşanmış halde: Hiç kimse tamamen siyah ya da beyaz değil. Onları beğeniyor, nefret ediyor, kızıyoruz; onlarla empati kuruyor, eylemlerini anlamsız buluyor ve tutkularını sevgiyle karşılıyoruz. Pansiyonerler, kadın veya erkek olmanın anlamları üzerine düşündürürken, bir yandan da tutkulu bir aşkın eşsiz deneyimlerini okuruna nefes nefese sürüp giden bir hikâyeyle yeniden yaşatıyor.

Tek yaptığınızın birini sevmek olduğunu düşünürken, işler ne kadar sarpa sarabilir ki?

“Bir E. M. Forster kitabı gibi başlayıp, Dostoyevski’nin veya Patricia Highsmith’in elinden çıkmışçasına karanlığa bürünen bir roman. Okura, bir lunapark trenine binmiş gibi ciddi bir kalp çarpıntısı yaşatıyor.”

The Washington Post

“Dönemin detaylarına ve gizli saklı tutkulara dair kusursuz gözlemlerle dolu bir yetenek gösterisi.”

Wall Street Journal
sarah waters 3 – pansiyonerler
Yazar: Sarah Waters
Çevirmen: Nedim Çatlı
Yayınevi: Nora
Sayfa Sayısı: 520

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz