İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri
  3. SİZİ ETKİSİ ALTINA ALACAK EFSANE AİLE HİKAYELERİ

SİZİ ETKİSİ ALTINA ALACAK EFSANE AİLE HİKAYELERİ


Gözyaşı Kapısı

Yüreğinize dokunacak bu unutulmaz romanın sizi alıp götürmesine izin verin…

Marion ve Shiva Stone, Hintli bir rahibe ve İngiliz bir cerrahın yasak aşkından doğan ikizlerdir. Annelerinin doğum sırasında ölümü ve babalarının kaybolmasıyla yetim kalan ikizler, olağan dışı bir bağla birbirlerine bağlıdırlar. Her ikisi de hekim olmak isteyen ikizler, devrimin eşiğinde büyürler. Ancak aynı kadına karşı hissettikleri tutkulu aşk, kardeşleri birbirlerinden uzaklaştırıp Marion’u vatanından kaçmaya ve New York’a gitmeye zorlar. Marion’un geçmişiyle yüzleşmesi, neredeyse hayatına mal olur ve onu, canını dünyada en az güvendiği iki insana emanet etmeye mecbur bırakır: onu terk eden cerrah babası ve ona ihanet eden ikiz kardeşi.

Gözyaşı Kapısı, aile değerleri, karşılıksız aşk ve sürgün üzerine yürek burkan bir roman. Alışılmadık olaylar, mizah ve hüzünle süslenmiş bu roman sizi ilk sayfasıyla yakalayacak ve hiç bırakmayacak.

“Nefes kesici, olağanüstü ve yürek parçalayıcı bir destan… Kusursuzca yazılmış, paha biçilemez bir ilk roman. Şayet bu yıl sadece bir kitap okumaya vaktiniz varsa, tercihinizi bu kitaptan yana yapın.”

The Star Ledgar

“Uykusuz kalmayı bir zevke dönüştüren, muhteşem, zengin ve yürek burkan bir roman… Muazzam.”

The Times

“Koltuğunuzdan kalkamayacaksınız.”

Los Angeles Times
si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 1 – gözyaşı kapısı
Yazar: Abraham Verghese
Çevirmen: Nalan Işık Çeper
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 720

Gilead

“Gilead harika bir eser: Dikkat gerektiren, ciddi ve kolay anlaşılır. Robinson’ın üslubu, yakın tarihte nadir görülebilen etkileyicilikte.”

James Wood-New York Times Book Review

“Böylesine özenerek işlenmiş, tutarlı ve itinalı bir eseri okumanın hazzı… Öğelerin birbiriyle olan bağlantısı ve hayal gücü, okuru sonuna kadar sürüklüyor.”

Michael Dirda-The Washington Post Book World

“Sürükleyici, mücbir ve büyüleyici… Gilead, bünyesinde yüksek sesle okunmayı hak eden birçok bölümü barındırmakla birlikte, karmaşık duyguları ve birbirine geçmiş hisleri ustaca çözüme ulaştırıyor. Kitabın büyük bir kısmı, Robinson’ın yarattığı kahraman yavaş yavaş gözlerini hayata yumarken, var olmanın mucizeviliğini ifade edebilmeyi başarıyor.”

Merle Rubin-Los Angeles Times Book Review
si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 2 – gilead
Yazar: Marilynne Robinson
Çevirmen: Gökçen Kara
Yayınevi: Kyrhos Yayınları
Sayfa Sayısı: 224

Yalnız Ağaçların Şarkısı

Tenimizde kesik yok,
Ama akıyor kanımız yine de.
Biz, ikimiz, bata çıka ilerledik seninle.
Sular farklı görünüyor,
Halbuki aynı her yerde.
Tenimiz aynı ten kız kardeşim.
Kim bilebilirdi ki?
Ne sen bilebilirdin.
Ne de ben.

Effia bir yangın gecesinde doğdu. Ormanda yayılan alevler hiç durmadan ilerledi ve yolundaki her şeyi yakıp geçti. Fakat Effia güçlüydü, annesi onu bırakıp kaçmış olsa da hayata tutunmayı başardı. Birkaç yıl sonra yakınlardaki bir köyde kardeşi Esi doğdu. Anne babasıyla birlikte bir süre sevgi dolu, mutlu bir yaşam sürdü. Ama bu iki kardeş birbirlerini hiç görmedi. Effia İngiliz bir valinin karısı oldu, Esi ise Amerika’ya köle olarak satıldı. Fakat onları birbirine bağlayan bir miras nesilleri ve yüzlerce yılı geride bırakarak en sonunda iki gence ulaştı: Marcus ve Marjorie. İkisinin de bildikleri, eski hikâyelere ve efsanelere dayanıyordu. Yıllar önce kopan bağı tekrar bir araya getirdiklerinin farkında değillerdi ama geçmişi anlamadan geleceğe adım atamayacaklarını biliyorlardı. Tekrar gün yüzüne çıkmak için can atan hikâye denizde yarınlara doğru yol alan dalgalar misali hayat bulmayı bekliyordu.

“Gyasi’nin eşsiz hikâye anlatma becerisiyle birlikte kitap, köleliğin acımasız gerçeklerine ve yüzyıllar boyunca nesiller üzerinde bıraktığı duygusal çöküntüye dair okura farklı bir bakış açısı sunuyor… Sonucunda, karakterlerin kaybetmeye ve direnmeye dayanan öyküleri gittikçe ağırlaşan, acımasız, dokunaklı bir yük halini alıyor.”

The New York Times

“Baş döndürücü… Gyasi ilk romanındaki sıra dışı zenginliği bizlere zekice bir anlatımla sunuyor. On sekizinci yüzyılda geçen bölümler masalsı bir dille aktarılırken, modern çağda geçen bölümler gerçekçi bir bakış açısıyla göz kamaştırıyor ve tüm bunlar her nasılsa mucizevi bir şekilde üç yüz küsur sayfaya sığıyor. Gerçekten büyüleyici.”

The Washington Post

“Gyasi’nin tarihsel gerçekleri aktarışında ve şiirselliğinde Toni Morrison’ın etkisi hissediliyor; Morrison’ın tek bir hadiseyle köleliğin manevi ve duygusal yansımalarına olağanüstü bir şekilde ışık tutma becerisine sahip… Irkçılığın bu ülkede nasıl bu kadar yaygınlaştığını hiçbir roman bu kadar iyi anlatmamıştır.”

Megan O’Grady
si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 3 – yalnız ağaçların şarkısı
Yazar: Yaa Gyasi
Çevirmen: Medina Azadoğlu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 360

Ruhlar Evi

Şili’nin seçimle iş başına gelen, askeri bir darbeyle devrilip öldürülen Marksist başkanı Salvador Allende’nin son saatleri nasıl geçti? Nobel ödüllü büyük şair Pablo Neruda’nın cenaze töreni, faşist diktatör Pinochet’nin onca baskısına karşın, nasıl bir gösteriye dönüştü? Clara del Valle neden dokuz yıl konuşmadı ve öldüğü zaman nasıl oldu da annesinin kesik başıyla birlikte gömüldü? Bunlar, Isabel Allende’nin bu romanında yer verdiği ilginç olaylardan bazıları. Isabel Allende, Latin Amerika’nın yetiştirdiği en büyük romancılardan biri. Ruhlar Evi adlı bu ilk romanında, bir ailenin üç kuşağını, yetmiş yıllık bir süreç içinde, Márquez’e yaklaşan bir ustalıkla dile getiriyor. Romanda, yaşayan kişilerle geçmişin ruhları iç içe. Latin Amerika edebiyatının büyülü gerçekçilik geleneği, bu romanda da bütün görkemiyle hüküm sürüyor. Sınırsız bir hayal gücü ve anlatım ustalığı, Isabel Allende’yi çağımızın en başarılı romancılarından biri yapıyor.

si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 4 – ruhlar evi
Yazar: Isabel Allende
Çevirmen: Nihal Yeğinobalı
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 544

Üç Yaz

Üç Yaz, bir İskoç ailesinin üç yaz mevsiminde yaşadıkları olaylarla örülen üç bölümlü senfonik bir öykü niteliğini taşıyor. Bu yapıtıyla 2002 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü”nü kazanan Amerikalı yazar Julia Glass”ın dostluğun ve yaşamın gizemli kurgusunu şiirsel bir üslûpla anlattığı romanda, Yunanistan”dan Fransa”ya, Amerika”dan İskoçya”ya kadar bir kültür panoraması sunulurken ayrıntılarda yaşamın ince noktaları dantel gibi işleniyor. Çok farklı çizgileri olan aile bireylerinin kişisel öykülerinde dostluk, hayvan sevgisi, aile kavramı, insan ilişkileri, değer yargıları ve bütünüyle yaşam sorgulanıyor. Hüzünlü olduğu kadar mutluluk veren, yaşamı ve insanları tanımak, acıları ve aldatmaları geride bırakıp dolu dolu yaşamak üzerine görkemli bir yolculuk yapmak, yaşama başka bir pencereden bakmak isteyenler için şiirsel bir roman.

si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 5 – yaz
Yazar: Julia Glass
Çevirmen: Suat Ertüzün
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 479

Güller

Bir ayrılık, iki evlilik ve maziye gömülen imkânsız bir aşk…

Teksas’ın en zengin üç ailesinin ve bu ailelerin çocuklarının 21. yüzyıla kadar uzanan duygu dolu, trajik öyküsü… Güller aşk, gurur, pişmanlık ve intikam çemberinde yanlış yollara sürüklenen zengin, yakışıklı ve güçlü Percy Warwick ile nefes kesen bir güzelliğe sahip Mary Toliver’ın sarsıcı aşk hikâyesini anlatıyor…

Değerli toprakların ve miras kavgasının yıktığı hayatlar, aldığı canlar, aşk acısıyla kavrulan iki genç yürek ve iki gencin sakladığı sırla derin uykusundan uyanan korkunç bir lanet… Percy ve Mary’nin imkânsız aşkı kalbinizi sızlatırken nesiller boyu üç ailenin üzerinde kara bulutlar gibi dolaşan bu esrarengiz lanet soluğunuzu kesecek.

Doğduğunuz topraklardan kopmamak adına aşkınızdan, ailenizden ve hatta çocuğunuzdan vazgeçer miydiniz?

“Okurken kendinizi kaybedeceğiniz bir roman… Baştan sona muhteşem!”

Huffingtonpost.com

“Duyguları harekete geçiren bu roman tutku dolu ve çok çekici. Başarılı kurgusuyla okuyucuya istediği her şeyi veriyor. Her sayfasına bayılacaksınız.”

TheReviewBroads.com

“Nesilden nesle uzanan, duygu dolu aile öykülerini seven okurlar bu kitaba hayran olacak.”

Sunday Republican
si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 6 – güller
Yazar: Leila Meacham
Çevirmen: Melek Aslı Öztürk
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 720

Kane ve Abel

Bostonlu bir bankerin oğlu olan William Lowell Kane ile, soylu ama yoksul bir Polanyalı göçmen olan Abel Rosnovski, dünyanın ayrı köşelerinde ve farklı koşullarda, aynı gün doğmuşlardı… Para ve başarı hırsıyla kamçılanan bu iki insan, giriştikleri acımasız mücadele sırasında karşı karşıya gelecekler ve birbirlerine karşı duydukları nefret kaderlerini belirleyecekti…

si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 7 – kane ve abel
Yazar: Jeffrey Archer
Çevirmen: Enver Günsel
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Sayfa Sayısı: 527

Mahvolmuş Bir Tanrı

Mahvolmuş Bir Tanrı, Hayat Sil Baştan’ın kahramanı Ursula’nın kardeşi Teddy’nin hayatını konu alıyor. Teddy büyür ve İkinci Dünya Savaşı sırasında pilot olarak İngiliz Hava Kuvvetlerine katılır. Savaştan sonra babasının “Ne bat ne çık, ortalarda bir yerlerde kal” öğüdüne uyarak şair olma hayallerinden vazgeçer. İlk aşkıyla evlenir, öğretmenlik yapan eşiyle ve kızlarıyla birlikte uzun ve sıradan bir hayat sürer.

Dört kuşak boyunca karakterler arasında ileri geri sıçrayışlarla 1920’lerden 2000’lere kadar neredeyse yüz yıla tanıklık eden romanın ekseninde Teddy’nin savaş tecrübesi yer alsa da, Atkinson aslında Todd ailesinin oluşturduğu mikrokozmos aracılığıyla Savaş ertesinde toparlanmaya çalışan İngiltere’yi mercek altına alıyor.

Yazar, renkli kişilikler ve sürprizlerle dokuduğu romanında, alttan alta kurmacanın kendisini de sorgulamaktan geri kalmıyor.

si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 8 – mahvolmuş bir tanrı
Yazar: Kate Atkinson
Çevirmen: Ayça Çınaroğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 412

Pascual Duarte ve Ailesi

Büyük İspanyol yazarı Camilo José Cela’nın adını dünyaya duyurmasını sağlayan ilk romanı Pascual Duarte ve Ailesi 1942’de yayımlandığında hem üslubu hem de kurgusuyla büyük tartışmalar yarattı ve dört yıl boyunca yasaklı kaldı. Tekrar yayımlanmaya başladığında ise yarattığı heyecan fırtınası çok daha şiddetli esiyordu artık.

İspanyol İç Savaşı’nın ardından, yaşanan travmayı işleyen romanlar art arda yayımlandı. Ancak Cela, bambaşka bir şey keşfetmişti: Yüzünü olaylara değil insana, karmaşık kente değil taşraya çevirmişti. Birey ile toplumun çatışmasını, şiddeti, aşkı, yoksulluğu ve suçu kendisine has “grotesk gerçekçilik”le anlattı. Ama asıl özgünlük romanın ana karakterindeydi: Pascual Duarte, işlediği suçların kökeni ve bu suçlar karşısındaki tavrıyla yeni bir kapı açmıştı. Nitekim aynı yıl Fransa’da Yabancı’nın yayımlanması ile birlikte artık yeni bir edebiyat anlayışının başladığı çok geçmeden anlaşıldı.

“Büyük ihtimalle, Don Quijote’den sonra en çok okunan İspanyol romanı.”

The New York Times
si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 9 – pascual duarte ve ailesi
Yazar: Camilo Jose Cela
Çevirmen: Alev Güçlü
Yayınevi: Olvido
Sayfa Sayısı: 136

Buddenbrooklar

Buddenbrooklar, 20. yüzyılın en saygın yazarlarından Thomas Mann’ın ilk romanıdır. Ama birçok eleştirmenin gözünde, Venedik’te Ölüm’den de büyük bir romandır Buddenbrooklar.

Mann’ın 1900 yılında, 25 yaşında kaleme aldığı roman, Kuzey Almanya’da yaşayan zengin bir burjuva ailenin ve aile ticarethanesinin birkaç kuşak boyunca geçirdiği değişimi ele alır. Buddenbrooklar, modern yaşama ayak uyduramayan saygın bir ailenin çöküşünün öyküsüdür: Doğumlar, evlenmeler, boşanmalar, ölümler, başarılar, başarısızlıklar…

Orta sınıf yaşamının ustalıklı bir portresini çizen roman, aynı zamanda kaybolan burjuva değerler için bir ağıt niteliğindedir. 1929’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Mann’ın bu dev yapıtı, modern edebiyatın klasikleri arasındadır.

si̇zi̇ etki̇si̇ altina alacak efsane ai̇le hi̇kayeleri̇ 10 – buddenbrooklar
Yazar: Thomas Mann
Çevirmen: Kasım Eğit , Yadigar Eğit
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 666

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz