1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Kızıl Serçe Hayranlarına 9 Kitap Önerisi

Kızıl Serçe Hayranlarına 9 Kitap Önerisi
0

Kızıl Serçe Serisi, New York Times çok satan yazarı ve emekli CIA memuru Jason Matthews’dan heyecan verici, ve modern bir casus serisi.

Kızıl Serçe

Yazar: Jason Matthews
Çevirmen: Derya Dinç
Yayınevi: Salon Yayınları
Sayfa Sayısı: 560

Sovyetler sonrası istihbarat ormanında baştan çıkarma sanatı konusunda eğitilmiş güzel Rus casus, Ajans’ın en değerli köstebeğini yöneten genç CIA memuru ile tutkulu bir irade savaşına giriyor.

Dominika Egorova Rusya’nın gizli “Serçe Okulu’nda” eğitim almayı istemedi fakat şimdi eski casusluk oyununda ondan daha yetenekli bir oyuncu yok. Ancak Dominika, Amerikalı Nathaniel Nash’de dengini bulmuş olabilir, ikili gizli ittifakların kurulup bozulduğu iki yüzlü bir dünyada ölümcül bir oyun oynarken aralarındaki yasak tutku sadece bir kadın ile erkeği değil, aynı zamanda iki güçlü ülkenin kaderini tehdit ediyor.

“Soğuk Savaşın eski, güzel günlerinden bu yana KIZIL SERÇE kadar heyecanlı bir klasik casus romanı gelmedi. ”
Nelson DeMille

“John Le Carré ve Ian Fleming gibi bu kategorinin ustaları Matthew’un merkezi casusunu mutlulukla kucaklayacaklardır.”
USA Today

“Klasik bir casus hikâyesinin tüm bilgilerine ve kedi-fare tansiyonuna sahip – harika bir okuma.”
Joseph Kanon

İlginizi Çekebilir: Kızıl Serçe Serisi

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 1 – kizil serce scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 11

Yetim X

Yazar: Ömer Mülazım
Çevirmen: Derya Dinç
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 376

Meçhul Adam… Adı sadece fısıltılarla anılan, efsanevi bir figür. Çaresiz insanlara ulaşan, onları korumak ve kurtarmak için her şeyi yapan biri.

Fakat o sadece bir efsane değil.

Evan Smoak, yeteneklerini ve kaynaklarını başkalarına karşılıksız yardım etmek için kullanan, bunu kendine misyon edinmiş bir adam. Aynı zamanda da tehlikeli bir geçmişi var… Çocukken seçildi ve inkâr edilebilir istihbarat güçleri yaratmak için tasarlanmış, gizli bir proje olan Yetim Programı’nın bir parçası olarak yetiştirilip eğitildi. Bir suikastçıydı o. Yetim X’ti. Sonunda, öğrendiği her şeyi kullanarak programdan ayrıldı ve ortadan kayboldu.

Ancak şimdi peşinde biri var. Onunla aynı becerilere sahip, onunkine benzer bir eğitim almış biri. Yetim X’i bilen biri. Evan’a gittikçe yaklaşan ve onu bulup ortadan kaldırmak için Meçhul Adam olarak yaptığı işlerden yararlanan biri.

Okuyucuyu daha ilk sayfada yakalayıp içine çeken Yetim X, Gregg Hurwitz’in ustaca kaleme aldığı, her satırı iliklerinize işleyecek kadar etkileyici bir gerilim romanı.

“Bu kitabı okuyun. Bana daha sonra teşekkür edeceksiniz.”
David Baldacci

“Heyecan verici bir gerilim, tam bir zihin fırıtınası!”
Lisa Gardner

“Yetim X uzun zamandır okuduğum en sürükleyici, en enerjik gerilim romanı. Koltuğunuza sıkı sıkı tutunun çünkü Gregg Hurwitz sizi unutamayacağınız, baş döndürücü bir yolculuğa çıkaracak!”
Tess Gerritsen

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 2 – yetim x scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 12

The Gray Man

Yazar: Mark Greaney
Çevirmen: Ayşe Sağcan
Yayınevi: Parola Yayınları
Sayfa Sayısı: 384

Courtland Gentry iyi bir insandır. Ancak oldukça yetenekli bir suikastçıdır.

Gölgelerde gizlenenler onu Gray Man olarak tanır. Gizli bölgelerde, sessizce bir görevden diğer bir göreve geçen, imkânsızı başaran ve sonra ortadan kaybolan bir efsanedir. Hedefini asla ıskalamaz. Asla.

Ancak dünyada Gentry’den daha ölümcül güçler vardır. Güçler parayı ve otoriteyi sever. Bunları uğrunda savaşmaya değer tek para birimi olarak gören insanlar vardır. Onlara göre, Gentry artık işe yaramıyordu.

Ancak Court Gentry, kendisi için para için öldürmekle hayatta kalmak için öldürmek arasında belirsiz bir alan olmadığını kanıtlayacak…

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 3 – the gray man scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 13

Yetimlerin Efendisi’nin Oğlu

Yazar: Adam Johnson
Çevirmen: Güneş Demirel
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 576

2013 Pulitzer Ödülü
Ulusal Kitap Eleştirmenleri Cemiyeti Ödülü
Dayton Edebiyat Barış Ödülü
Amerikan Edebiyat Cemiyeti Carnegie Madalyası

Pak Jun Do, zorla başkente götürülmüş şarkıcı bir kadının ve yetimhane müdürü bir babanın oğludur. Kuzey Kore’nin üst düzey yetkilileri kısa zamanda onun sadakatini ve yeteneklerini fark eder. Kendisini sadece “dünyanın en yüce ulusunun bir neferi” olarak gören Jun Do, kısa zamanda yükselir. Hayatta kalmak için değişen kurallarla, işkencelerle ve üstlerinin kafa karıştırıcı istekleriyle mücadele etmek zorundadır. Herhangi bir insanın katlanabileceğinden fazlasına maruz kalan Jun Do, sevdiği kadın Sun Moon’u kurtarabilmek için Kim Jong İl’in rakibi rolüne bürünür.

Bu destansı romanda Adam Johnson, açlıkla kırılan, yozlaşmışlık ve zulmün sıradan olduğu bu dünyanın sürükleyici bir anlatımını sunuyor. İnsanın kırılganlığının ve insan iradesinin yenilmezliğinin anlatıldığı roman, hiç tanınmayan bir dünyanın kapılarını aralıyor.

“Yetimlerin Efendisi’nin Oğlu, tıpkı 1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi distopik klasiklerin arasında yer almayı hak ediyor.”
The Guardian

“İnanılması güç olayları ele alıp bunları tamamıyla inanılır bir kurguya dönüştürebilen müthiş bir roman. Bu Yetimlerin Efendisi’nin Oğlu’nun dehası.”
The Washington Post

“İnanılmaz derecede canlı bir anlatımı olan sürükleyici bir roman… Aşk, çocukluktan yetişkinliğe geçiş ve macerayı bir araya getiren eşsiz ve kaçırılmaması gereken bir kitap.”
The Huffington Post

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 4 – yetimlerin efendisinin oglu scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 14

Göremediğimiz Tüm Işıklar

Yazar: Anthony Doerr
Çevirmen: Handan Ünlü Haktanır
Yayınevi: Diyojen Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 576

New York Times – Yılın en iyi on kitabından biri
Goodreads ve Wall Street Journal – Okuyucu tercihleriyle yılın en iyi tarihi romanı
Amazon – Yılın en iyi üç kitabından biri
Apple – Yılın kitabı
The Guardian –Yılın en iyi kitaplarından biri
Kirkus – Yılın en iyi romanı
Library Reads, Hudson Bookseller, Kobo, Bookpage, Washington Post, audible.com ve Indigo – Yılın en iyi kitabı
National Book Award finalisti

Marie-Laure, bir müzede kilit ustası olan babasıyla birlikte Paris’te yaşamaktadır. Gözleri gün geçtikçe daha az görmeye başlayan Marie-Laure, altı yaşına geldiğinde kör olur. Babası ona yaşadıkları mahallenin mükemmel bir minyatürünü yapar, böylece her yeri parmaklarıyla ezberler ve artık dışarı çıktığında evinin yolunu bulabilecektir. Fakat bir sabah savaşın kara bulutları şehrin üzerine çökünce, yanlarında müzeye ait içi sırlarla dolu bir taş ile, Saint-Malo’da deniz kenarında bir evde yaşayan, yirmi yıldır dışarı adım atmamış olan amcalarının yanına gitmek zorunda kalırlar.

Almanya’da bir maden kasabasında kız kardeşi ile birlikte bir yetimhanede büyüyen Werner’in önündeki tek seçenek, on beş yaşına geldiğinde babasının öldüğü madende çalışmaktır. Işık kadar beyaz saçları ve sonsuz merak içinde yüzen zihni ile Werner özel bir çocuktur. Bir gün şans eseri eski bir radyo bulup onu çalışır hale getirince ve karşılaştığı her elektronik aleti dakikalar içinde tamir edince, bir subay tarafından keşfedilir ve sonradan bir katil ordusu olduğunu öğreneceği özel bir okula gitme fırsatı elde eder. Orada dâhi olmasının bedelini ödeyip, hayatın acı taraflarına tanıklık ederken, kendisini Marie-Laure ile kaderlerinin kesişeceği Saint-Malo’da bulur.

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 5 – goremedigimiz tum isiklar scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 15

Karanlık Madde

Yazar: Blake Crouch
Çevirmen: Begüm Kovulmaz
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 368

Bu Jason Dessen’ın kaçırılmadan önce duyduğu son şeydi. Uyandığında sedyeye bağlanmıştı, etrafı özel kıyafetler giymiş adamlar tarafından çevriliydi. Hiç tanımadığı biri ona yaklaştı ve gülümseyerek “Yeniden hoş geldin, Jason” dedi. Uyandığı bu dünyada Jason’ın hayatı kendi bildiği hayatı değildi. Karısı kendi karısı değildi. Oğlu hiçbir zaman doğmamıştı. Jason gözünü yeni açtığı dünyada üniversitede sıradan bir fizik profesörü de değildi. Müthiş bir şey icat etmiş meşhur bir dâhiydi. Şimdi Jason’ın yanıtlaması gereken önemli sorular var: Gözünü açtığı dünya mı hayal, ait olduğunu düşündüğü dünya mı? Ve hatırladığı evi gerçek eviyse ailesine nasıl geri dönecek?

“Okurken şaşırtan; yaptığımız seçimlere, tercih edilmemiş yollara ve hayalini kurduğumuz yaşamı elde etmek için ne kadar ileri gidebileceğimize dair bir roman.”
Guardian

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 6 – karanlik madde scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 16

Soğuktan Gelen Casus

Yazar: John Le Carre
Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi: Kırmızı Kedi
Sayfa Sayısı: 240

“İstihbarat işinin ahlaki bir yasası vardır – başarı sonuçla ölçülür.”

Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı 1960’lar… Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı’nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar’da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. Teşkilat, ağır bir yenilginin ardından İngiltere’ye dönen Leamas’tan son bir görev ister. Doğu Almanya’ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. Ancak İngiliz İstihbaratı’nın yaşlı kurdu George Smiley’nin, Leamas’ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve Leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 7 – soguktan gelen casus scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 17

Suikastçı

Yazar: Vince Flynn
Çevirmen: Eda Aksan Pak
Yayınevi: Salon Yayınları
Sayfa Sayısı: 512

“Muhteşem bir sinema filmi!”

Mitch Rapp’in gerçek kimliğinin altında nasıl bir trajedi yatıyor? Sevgilisinin intikamını almak için terörizme savaş açarak bir suikastçıya dönüşen Rapp’in hikayesinin başlangıcı Vince Flynn’ın usta kalemiyle New York Times’ın en çok satan kitaplarından birine dönüşüyor.

Kız arkadaşının terörist saldırılardan birine kurban gitmesiyle genç ve gelecek vaat eden atletin kaderi değişir. O artık intikam almak ve mükemmel bir suikastçıya dönüşmek zorundadır. Irene Kennedy ise, CIA ve Amerikan hükümetinin pasif saldırılarından yorulmuştur. Amacı CIA Operasyon Başkanı Thomas Stansfield ve eski belalı ajan Stan Hurley ile yeni ve gizli bir ajan timi oluşturmaktır. İşte Irene Kennedy ile Mitch Rapp’in yolları burada kesişir.

Yoğun ve zorlu bir kamp sonucu eski kurt Hurley, asla anlaşamadığı bu çaylağı bir savaş makinesine dönüştürmek zorundadır. Ve Rapp’in, İstanbul’da kendini ilk suikastıyla kanıtlaması üzerine, ekip Avrupa’nın dört bir yanına gizlice hareket ederek, arkalarında terör gruplarını çileden çıkaran cesetler bırakmaya başlar. Ama geçmişten kaçmak mümkün değil. Tüm oklar Beyrut’u gösteriyor ve düşmanları onları dört gözle bekleyen planlar kurdu.

Rapp tüm yeteneklerini kullanmaya hazır. Beyrut’un tehlikeli sokaklarında büyük riskler alarak ekip arkadaşlarını kurtarmak zorunda…

O artık bir Amerikan suikastçısı. Ülkesinin ve dostlarının kaderi onun ellerinde!

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 8 – suikastci scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 18

Çakal

Yazar: Frederick Forsyth
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 418

Fransa cumhurbaşkanı De Gaulle’e planlanan bir suikasti anlatan roman, türünün tüm zamanlardaki en önemli ve başarılı örneklerinden biridir.

Hangi adla hangi ülkeden ve ne zaman geleceği belli olmayan bir kiralık katille gizli servisler arasındaki korkunç kovalamaca poliye-macera seven tüm okurlar için bir klasik niteliğinde.

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 9 – cakal scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 19

Casuslar Köprüsü

Yazar: James B. Donovan
Çevirmen: Seda Hauser
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 488

Avukat James Donovan, ülkesinin en amansız düşmanı Sovyet Albay Abel’i büyük bir cesaretle savunma görevini üstlenir. Bu dava Donovan’ın işindeki titizliği ve başarılı kariyeri de göz önüne alınınca adeta tüm dünyanın soluk soluğa izlediği Nürnberg Duruşmaları’na dönüşür. Gerilimi yüksek bu duruşmalar boyunca insan karakterinin en karanlık yönlerini gözler önüne seren eşsiz bir hukuk savaşı yaşanır.

Devam eden mahkeme sürecinde davanın kaderini değiştiren beklenmedik bir olay meydana gelir: Amerikalı pilot Francis Gary Powers’ın uçağı Sovyetler tarafından düşürülür. Bu olay dünya gündemine bomba gibi düşer.

Ve sonunda Glienicke Köprüsü Abel, Donovan ve Gary Powers için bir ölüm kalım anına tanıklık eder…

“Etkileyici… Birinci sınıf bir casusluk romanı.”
Time Magazine

“Büyüleyici olduğu kadar da heyecanlı.”
The Houston Chronicle

kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 10 – casuslar koprusu scaled
kızıl serçe hayranlarına 9 kitap önerisi 20

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz