1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

JANE AUSTEN ROMANI BİTİRDİKTEN SONRA OKUYACAĞINIZ RAHATLATICI KLASİK KİTAPLAR

JANE AUSTEN ROMANI BİTİRDİKTEN SONRA OKUYACAĞINIZ RAHATLATICI KLASİK KİTAPLAR
0

Middlemarch

Middlemarch, George Eliot’ın başyapıtı olduğu kadar, pek çok eleştirmen tarafından da İngiliz dilinin en büyük kurgu eseri olarak kabul edilir. Eserlerinde çoğunlukla, yaşadığı 19. yüzyıl İngiltere’sinin taşra yaşamını ve insanlarını konu alan Eliot, insan ruhuna dair ince gözlemleriyle çağdaşı romancıların arasında öne çıkmıştır. George Eliot’ın 1869’da yazmaya başlayıp 1871’de tamamladığı sekiz kitaptan oluşan ve olgunluk dönemi eseri olarak kabul gören Middlemarch: Taşra Yaşamından Manzaralar hem yazarın en iyi romanıdır, hem de İngiliz edebiyatının sayılı klasikleri arasında yer almaktadır. Pek çok soruşturmada En İyi 100 Roman arasında daima kendine yer bulan ve okuru adeta hipnotize eden akıcı bir dille yazılmış olan eser, 1994 yılında aynı isimle dizi olarak ekrana taşınmıştır.

Roman, 1820’lerin sonunda Middlemarch adındaki hayali bir taşra kasabasındaki yaşamı konu alır. Viktoryen dönemdeki kadınların toplumsal statüsü, evliliğin doğası, idealizm, çıkar ilişkileri, din, riyakarlık, politik reformlar ve eğitim konuları, karakter açısından oldukça zengin olan romanda ele alınan konulardan en ilgi çekici olanlarıdır. George Eliot, ana karakterlerinin yanı sıra, her sınıftan insanın gerilim, kırgınlık, mutluluk, haz, aşk ve hüsran dolu yaşamlarını, büyük bir incelik ve yetkin bir gözlem gücüyle okura aktarır.

Asıl adı Mary Ann Evans olan George Eliot, ‘yazdıklarının ciddiye alınmasını istediği için’ bir erkek adını mahlas olarak kullandığını söyler. İngiliz yazar, şair, gazeteci, çevirmen ve Viktoryen çağın en iyi kalemlerinden biri olan Eliot, yazmaktaki amacının ‘tozlu sokaklardan ve tarlalardan gelen etten kemikten insanların’ hayatlarını anlatmak olduğunu söyler.

“Eliot’ın dehâsı, en çok da bireyi derinlemesine analiz ederken görünür oluyor.”

F. R. Leavis

“Romanın karakterleri o kadar kanlı canlıdır ki, sanki yazarın tasarrufundan tamamen bağımsızdırlar.”

R. H. Hutton

“Eliot, trajediyi elitizmin saraylarından çekip alan ve onu sıradan insanın ellerine teslim eden ilk yazarlardandır.”

Felicia Bonaparte
jane austen romani bi̇ti̇rdi̇kten sonra okuyacağiniz rahatlatici klasi̇k ki̇taplar 1 – middlemarch taşra yaşamından manzaralar 1 e1597143294818
Yazar: George Eliot
Çevirmen: Cihat Taşçıoğlu
Yayınevi: Nora
Sayfa Sayısı: 640

Küçük Kadınlar

Küçük Kadınlar,1868’de yayımlanmasından bu yana aile romanları içinde en popüleri olmuştur.

Roman,yeni kurulan ingiltere’deki March ailesini anlatır bize.Anne,kocası savaşa gidince dört kızıyla yalnız kalır.Meg,Jo,Beth ve Amy de eve katkıda bulunmak için çalışmak zorundadırlar.Bu romanın devamı olarak bilinen İyi Hanımlar ,bu kızların büyümesini ve aşklarını anlatır (…)

jane austen romani bi̇ti̇rdi̇kten sonra okuyacağiniz rahatlatici klasi̇k ki̇taplar 2 – küçük kadınlar
Yazar: Louisa May Alcott
Çevirmen: H. Saniye Kısakürek
Yayınevi: Oda Yayınları
Sayfa Sayısı: 224

Cranford

Cranford, 19. yüzyıl İngiliz edebiyatının dev yazarı Elizabeth Gaskell’ın İngiliz taşrasına kadınlar arasındaki dostluklar üzerinden bakan başyapıtı.

Cranford’da Gaskell, bekâr ve orta yaşlı iki kadının, Miss Deborah ve Miss Matty’nin serüvenleri üzerinden taşra yaşamına dair minimalist portreler sunuyor. Kadınlar arasındaki arkadaşlıklar ve alışkanlıkların dekoru olan Cranford, adab-ı muaşeret ve gelenek üzerine satirik bir anlatı olduğu kadar ironi ve mizah, ölüm ve trajedinin eşzamanlı yürürlükte olduğu bir insanlık sahnesi teşkil ediyor. Elizabeth Gaskell’ın gerek aile yaşamı gerek toplumsal yaşama yönelik keskin gözlem gücünü yansıtan Cranford, Jane Austen’dan sonra 19. Yüzyıl İngiliz toplumuna kadınların penceresinden bakmayı sürdüren birinci sınıf bir yazarın elinden çıkma bir başyapıt.

“Sevgili Şehrazad’ım, hikâye anlatma yeteneğinin bir gecede tükenmeyeceğine, en azından bin bir gece süreceğine eminim.”

Charles Dickens
jane austen romani bi̇ti̇rdi̇kten sonra okuyacağiniz rahatlatici klasi̇k ki̇taplar 3 – cranford
Yazar: Elizabeth Gaskell
Çevirmen: Fatih Özgüven, Taciser Belge
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 273

Büyülü Nisan

Londra’da yağmurlu ve iç karartıcı bir Şubat günü, gittikleri kadınlar kulübünde karşılaşan Bayan Wilkins ve Bayan Arbuthnot The Times’ın kişisel ilanlar sütununda, İtalya’da Nisan ayı için kiraya verilmiş küçük bir ortaçağ şatosuyla ilgili ilanı okudukları zaman kendilerini birdenbire göz kamaştırıcı düşler içinde bulurlar. Yaşayacakları bütün zorluklara karşı, şatoyu kiralayıp birlikte bir aylık tatile çıkmaya karar verirler. Verdikleri bir gazete ilanı aracılığıyla, kiraya ve tatillerine ortak olmak üzere Lady Caroline ve Bayan Fisher’i bulurlar. Londra’da o güne değin içine hapsolup kaldıkları boğucu yaşantının ve kendilerini tam anlamıyla birer tutsağa çeviren bunaltıcı gündelik ilişkiler ağının karşılarına çıkardığı zorlukları başarıyla atlattıktan sonra San Salvotore’un büyülü atmosferine, mor salkımlara, denizin ve güneşin tılsımlı dünyasına ve bir aylığına kiraladıkları gizemli şatoda yaşayacakları beklenmedik değişimlere doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. BBC tarafından filme alınan Büyülü Nisan Arnim’in başyapıtlarından sayılmaktadır.

jane austen romani bi̇ti̇rdi̇kten sonra okuyacağiniz rahatlatici klasi̇k ki̇taplar 4 – büyülü nisan
Yazar: Elizabeth Von Arnım
Çevirmen: Murat Onur Süner
Yayınevi: İmge Kitabevi
Sayfa Sayısı: 374

Bir Avuç Toz

Lady Brenda Last, yedi yıldır evli olduğu Tony Last’ten ve aile yadigârı malikânelerindeki günlük hayattan bunalmıştır. Tekdüze yaşantısına Londra sosyetesine katılmakla teselli bulan Brenda, zamanla ailesine sırt çevirip yapmacık bir gençle, John Beaver’la kaçamak yapar. Karısının sadakatsizliğinden başka büyük sarsıntılar da yaşayan Tony Last, her şeyi ardında bırakma kararı alarak uzun, zorlu bir yolculuğa çıkar. Ancak gün geçtikçe kılavuzunu büsbütün kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

“İncelikli tarzıyla bir taşlama başyapıtı bu roman. Komik de… Harikulade bir kitap.”

John Banville, Guardian

“20. yüzyılın en ürpertici, en amansız, en iyi romanlarından biri.”

Nicholas Lezard, Guardian
jane austen romani bi̇ti̇rdi̇kten sonra okuyacağiniz rahatlatici klasi̇k ki̇taplar 5 – bir avuç toz e1588009178281
Yazar: Evelyn Waugh
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı: 290

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz