1. Ana Sayfa
  2. Kitap Serileri

Jean-Paul Sartre – Özgürlük Yolları Kitap Serisi

Jean-Paul Sartre – Özgürlük Yolları Kitap Serisi
0

Özgürlük Yolları Kitap Serisi Sartre’ın edebî yapıtları arasında çok önemli bir yeri vardır. 1945-1949 yılları arasında yayımlanan bu üç romanın ilk ikisi, anlamlı farklılıklarıyla İkinci Dünya Savaşı’nın yol açtığı altüst oluşu sergiler.

İlginizi Çekebilir: 

Akıl Çağı

Yazar: Jean-Paul Sartre
Çevirmen: Gülseren Devrim
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 440

XX. yüzyılın en özgün seslerinden biri olan Fransız yazar ve düşünür Jean-Paul Sartre’ın yaşamöyküsü, art arda sıralanmış bir reddedişler bütünü olarak tanımla­nabilir. Sartre Tanrı’yı, kurulu düzenlerin tümünü, bu arada aileyi, klasik anlamıyla edebiyatçıyı, filozofu, eylem adamını, sayısız dostlukları, partileri, kalıplaşmış düşünceleri reddettiği gibi, 1964’te verilen Nobel Edebiyat Ödülü’nü de reddetmiştir.

Sartre’ın edebî yapıtları arasında çok önemli bir yeri olan Özgürlük Yolları başlıklı roman dizisi üç kitaptan oluşur. 1945-1949 yılları arasında yayımlanan bu üç romanın ilk ikisi, anlamlı farklılıklarıyla İkinci Dünya Savaşı’nın yol açtığı altüst oluşu sergiler. Dizinin ilk kitabı olan ve yazarın 1941’de tamamladığı Akıl Çağı’nda, “1937-1938 yıllarının aldatıcı iyimserliği” içinde hem kendilerini arayan hem de kendilerinden kaçan birkaç kişinin sınırlı ve içedönük hayatı etrafında süregiden anlamlandırma kaygıları dile getirilir.

özgürlük yolları kitap serisi
jean-paul sartre - özgürlük yolları kitap serisi 4

Yaşanmayan Zaman

Yazar: Jean-Paul Sartre
Çevirmen: Gülseren Devrim
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 528

Yaşanmayan Zaman, çağımıza damgasını vurmuş büyük Fransız yazar ve düşünür Jean-Paul Sartre’ın, edebiyat alanında kaleme aldığı yapıtları arasında özel bir yeri olan “Özgürlük Yolları” başlıklı üçlemesinin ikinci kitabı.

Romanın kahramanı Mathieu, üçlemenin ilki olan Akıl Ça­ğı’nda özgürlük tutkusu ve birey olarak kendi kendinin sorumlusu olma kararlılığıyla, insana ve topluma yabancılaşarak, bir tür yalnızlığa mahkûm olmanın hüznünü yaşar. Yaşanmayan Zaman ise, Mathieu’ nün kendi kendisiyle hesaplaşmasının yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı dediğimiz o korkunç uçurumun kıyısında, savaş korkusuyla barış umudu arasında gidip gelen bir Avrupa’da, geçmişinden koparılarak geleceğe akan yolun başında beklemek zorunda bırakılmış bir avuç insanın durağan ve sessiz acısını anlatmaktadır.

özgürlük yolları kitap serisi
jean-paul sartre - özgürlük yolları kitap serisi 5

Yıkılış

Yazar: Jean-Paul Sartre
Çevirmen: Gülseren Devrim
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 440

Yıkılış, geçen yüzyılın en etkili düşünürlerinden, Fransız filozof ve edebiyatçı Jean-Paul Sartre’ın İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında yayımlanan Özgürlük Yolları üçlemesinin son romanı. Dünya Savaşı’nda yaşananlarla bir tür bireysel hesaplaşma olarak nitelenebilecek Özgürlük Yolları, birçoklarınca yarı-otobiyografik olarak tanımlanmış, üçlemenin başkişisi Mathieu, Sartre’ın kendisiyle özdeşleştirilmiştir.

Yıkılış’ta, Paris’in 1940 Haziranı’nda Almanların eline geçişi anlatılır. Sartre’ın tüm yaşamı boyunca izini sürdüğü “özgürlük” kavramının aldığı büyük bir yaradır bu. Sosyalist felsefe öğretmeni Mathieu ve arkadaşlarının çevresinde geçen roman, savaş, işgal ve direnişin olağandışı koşullarında bağlanma, sorumluluk, ahlak gibi temel sorunları derinliğine irdeler.

Özgürlük Yolları hem bir bütün oluşturan, hem de her biri bağımsız okunabilecek üç romandan oluşan bir başyapıt.

özgürlük yolları kitap serisi
jean-paul sartre - özgürlük yolları kitap serisi 6
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz