1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

Kumandanı Öldürmek Kitap Yorumu

Kumandanı Öldürmek yalnızlığı bir yük olarak görmeyen, yeri geldiğinde yalnızlığını bir madalya gibi göğsünde taşıyanlar için yazılmış bir roman.

Kumandanı Öldürmek Kitap Yorumu
0
10.0
Puanlama

Haruki Murakami serverlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

  • Kurgu 10
  • Karakter Yapısı 10
  • Çeviri 10
  • Okuma 10

Kumandanı Öldürmek yalnızlığı bir yük olarak görmeyen, yeri geldiğinde yalnızlığını bir madalya gibi göğsünde taşıyanlar için yazılmış bir roman.

Kumandanı Öldürmek Kitap Yorumu

“Kumandanı Öldürmek”, Japon yazar Haruki Murakami’nin 2017 yılında yayımlanmış bir romanıdır. Türkçe’ye 2018 yılında Doğan Kitap tarafından kazandırılmıştır.

Kumandanı Öldürmek, yaratıcı bir portre ressamı olan Tomohiko Amada’nın hikayesini konu edinen metafizik evreni çevresinde dolaşan ve sizi hayal mi gerçek mi diye düşündürten bir kitap.

Karısı onu terk ettikten sonra Tomohiko Amada adlı ünlü bir ressamın dağ evine taşınan ve burada tavan arasında “Kumandanı Öldürmek” adlı gizemli bir tablo bulan kahramanımız bizi bambaşka bir evrende yolculuğa çıkarıyor.
Klasik Haruki Murakami kitabı Kumandanı Öldürmek. Bu kitaba kadar bir daha Haruki Murakami okumama kararı almıştım. Çünkü çok saçma 2 kitabını okumuştum. Gereksiz aşk hikayesini konu edindiği kitapları var ne yazık ki. Ben de hiç sevmediğim için bu tür hikayeleri uzun bir süre okumama kararı almıştım. İyi ki okumuşum dediğim kitaplarından biri oldu benim için.

Bana bu kitap Zemberek Kuşunun Güncesi’ni ve Karanlıktan Sonra’yı anımsattı. Size de anımsatacak mı acaba?
Kahramanımız tabloyu bulduktan sonra o tablonun gizemini çözmeye çalışır. Her geçen gün tablo onun için daha ilginç bir hale gelir çünkü farklı farklı olaylar birbirini takip etmektedir.

Kitabımızda farklı yan karakterde mevcut. Tomohiko Amada’nın oğlu ve gizemli komşu Bay Menşiki.

Menşiki’ye yoğunlaştığımız bölümler bize gizemin kapılarını açacak. Amada’nın oğlunun olduğu kısımlarsa geçmişin kapılarını.

Tablonun gizemi arttıkça Murakami bize tablonun gerçek dokusunu gösteriyor. Karşınıza bir “İdea” çıkıyor. Bu İdea size neyin ne olduğunu tane tane anlatacak. Gelecekten haberler verecek. Neyi nasıl cevaplamanız konusunda kılavuzluk edecek.

Kitap boyunca Murakami, kafa karıştırıcı ve genellikle gizemli ve korkutucu bir dünyada sanat, kimlik ve anlam arayışı temalarını araştırıyor. “Kumandanı Öldürmek”, biz okuyucuları sonuna kadar tahmin yürütmeye devam ettirecek karmaşık ve düşündürücü bir kitap.

Kitapla kalın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Zemberek Kuşunun Güncesi Kitap Yorumu

Kumandanı Öldürmek

Yazar: Haruki Murakami
Çevirmen: Ali Volkan Erdemir
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 848

Hepimiz hiç kimseye açamayacağımız sırlarla yaşıyoruz…

Dünya edebiyatının tartışmasız en büyük yazarlarından olan Haruki Murakami’den gerçek bir şaheser… İlmek ilmek örülmüş bir gizem hikâyesi… Kumandanı Öldürmek yalnızlığı bir yük olarak görmeyen, yeri geldiğinde yalnızlığını bir madalya gibi göğsünde taşıyanlar için yazılmış bir roman. Tıpkı bir dağ başında yalnız bir hayat süren, bu yalnız varoluşuyla gizemli bir şeyleri hayatına davet eden roman kahramanı gibi. Bu muhteşem romanı okurken yol arkadaşımız yine müzik olacak… Mozart’ın Don Giovanni’sini, Strauss’un Güllü Şövalye’sini başucu müziğimiz yapacağız. Kumandanı Öldürmek’in gizemli labirentlerinde kaybolurken Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’sine selam gönderecek, Orwell’ın 1984’ü yazarken inzivaya çekildiği o adayı merak edeceğiz… Ve hepsinden önemlisi “büyülü bir dünya”da yaşadığımızı bir kez daha anlayacağız.

Japonya’nın yaşayan en önemli yazarı ve son yılların ‘nöbetçi’ Nobel adayı Haruki Murakami, son romanı Kumandanı Öldürmek’te sevgi ve yalnızlık, savaş ve sanat gibi kavramları işliyor. Murakami, 850 sayfalık romanında Muhteşem Gatsby’ye saygı ve sevgisini de dile getiriyor.

Ömer Türkeş
kumandanı öldürmek
kumandanı öldürmek kitap yorumu 4
thumbnail
Önerilen Yazı
Haruki Murakami Kitapları

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz