1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

TERRY PRATCHETT SEVENLERİN TAKİP EDEBİLECEĞİ YAZARLAR

TERRY PRATCHETT SEVENLERİN TAKİP EDEBİLECEĞİ YAZARLAR
0

Terry Pratchett 28 Nisan 1948 yılında İngiltere Beaconsfiel’te dünyaya gelmiştir. İngiliz fantastik komedi türünün önemli yazarlarındandır. Lise yıllarında okul dergisine yazılar yazdı. Gençlik dönemlerinde astronot olmak isteyen Terry teleskop ile devamlı gözlem yapıyordu.  Matematiği iyi olmadığından bu hayalini gerçekleştiremedi ve bilim kurguya merak duymaya başladı. H.G. Wells en çok sevdiği yazarlardan biriydi.

Okul dergisinde ilk hikayesini yayınladı. Üniversitede gazetecilik bölümüne kaydoldu ve daha sonra okulu bıraktı. Gazetecilik alanında aldığı kurslar ile birlikte bu alanda belirli görevleri yaptı. Diskdünya serisi ile bir çok alanda çok satanlar listelerine girdi.

Yazar büyük siyah fötr şapkaları ile bilinmekteydi. Dünya geleceğine duyduğu endişeden dolayı evine beş kilovatlık bir güneş enerjisi sistemi kurdu. Çocukluğundan beri astronomi ile ilgilenen yazar evinin bahçesinde bir gözlem evine sahipti.

Terry Pratchett 2007 yılında rahatsızlandı ve Alzheimer tanısı konuldu. Hastalıktan dolayı 12 Mart 2015 yılında hayatını kaybetmiştir.

Alıntıdır.

Jasper Fforde – Renkrasi

Kimse Renk Uzmanı’nı aldatamaz, renk testinde hile yapamazdı. Sonucun ne çıkarsa sonsuza dek oydun. Hayatın, kariyerin ve sosyal statün oracıkta, birkaç dakika içinde belirleniyordu ve yaşamın kaygı verici tüm belirsizlikleri ebediyete kadar yok oluyordu. Hayatının haritası orada çiziliyordu. Görebildiğiniz renklerin hiyerarşideki seviyenizi belirlediği bir dünya. Bej borsanın en revaçta malı üretimi yasak olan kaşıklar. Kamu hizmetine ayrılan Ford T’ler yollarda geziyor. Yüce Munsell’ın manifestosu, medeniyetin tek kutsal kitabı. Görünürde her şey huzur içinde… Oysa ülke için için kaynıyor. Peki ya renkler bir gün ayaklanmaya karar verirse? Jasper Fforde günümüzden yüzyıllar sonrasını renklerin gölgesinde, ustalıkla kaleme alıyor. Renkrasi, ilkelleştirmeye, diktatör gölgesinde özgürleşme savaşına, hayatı en baştan bir kez daha kurmaya dair bir distopya.

 

“Renkrasi zekice fikirlerden çok daha fazlası. Lezzetli bir kurgu ve Dickens’ın, Pratchett’ın kaleminden çıkmış gibi görünen zengin detaylar taşıyor.”

Independent

“Renkrasi’nin dünyasını, ince esprilerini, karmaşıklığını, beklenmedik olaylarını, kurgusunu ve özgünlüğünü özetlemek imkansız, okuyun!”

The Times

“Fforde’nin yarattığı renkli dünya, canlı bir yaratıcılık ve ince esprilerle örülmüş.”

Daily Mail
terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 1 – renkrasi
Yazar: Jasper Fforde
Çevirmen: Ergin Kaptan
Yayınevi: April Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 520

Douglas Adams – Otostopçunun Galaksi Rehberi

Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir. İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun. Asla pişman olmayacaksınız…

terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 2 – otostopçunun galaksi rehberi 5 kitap bir arada
Yazar: Douglas Adams
Editör: Seda Ç. Şan
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 868

 Neil Gaiman – Amerikan Tanrıları

Gölge son üç yılını hapishanede geçirmiştir ve tahliyesine iki gün kala karısının ölüm haberini alır. Cenazeye katılmak için uçağa biner. Yanına en masum tanımla “esrarengiz” denilebilecek Bay Çarşamba oturur. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

“Artık Gölge on yaş daha yaşlı. Amerika da öyle. Ve Tanrı­lar beklemede.”

 

terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 3 – amerikan tanrıları
Yazar: Neil Gaiman
Çevirmen: Niran Elçi
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 712

Christopher Moore – Kuzu

Büyüme çağında, Kana şehrinde yaşanan o ilk mucizeden önce, İsa’nın ne yaptığını hiç merak ettiniz mi?

İşin içyüzünü Hazreti İsa’nın en iyi arkadaşı Biff’ten öğrenin. İsa’nın “bilinmeyen” yıllarına dair, ilk ağızdan dinleyeceğiniz büyüleyici ve eğlenceli öykülerin yanı sıra, şimdiye kadar hiç anlatılmamış olan en büyük hikâyeyle ilgili bir sürü güzel şey öğreneceksiniz.

İsa’nın çocukluk arkadaşı Biff’e göre hakikat, esas kahramanın mucizelerinin perde arkasına bir bakıştır.

“Şimdiden bir klasik. Müthiş, eğlenceli ve dokunaklı.”

Rocky Mountain News

“Delilik ve hırsızlığı benzersiz bir şekilde birbiriyle harmanlayan bir mizah anlayışı… alışkanlık yaratan bir komiklik… Sadece dörtte birine dahi olsa, mesleklerinde Moore’un zekâ ve yaşama sevincine sahip olan yazarlar her zaman okunmaya değerdir.”

USA Today
terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 4 – kuzu
Yazar: Christopher Moore
Çevirmen: Zerrin Duman
Yayınevi: Goa
Sayfa Sayısı: 524

Ben Aaronovitch – Londra Nehirleri

Stajyer polis memuru Peter Grant’in tek bir hayali vardır: Bir gün Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’nda dedektif olmak. Ne yazık ki teşkilattaki üstleri onunla aynı fikirde değildir. Peter karşılaşacağı en büyük tehlikenin kâğıt kesiğinden öteye geçmeyeceği Vaka Takip Birimi’nde görevlendirilir. Artık bu sıkıcı ve pek de arzu etmediği vazifeyi sürdürmek zorundadır, ta ki tüm hayatını değiştirecek o karmaşık cinayete kadar… Peter, hayalet olan görgü tanığından cinayetle ilgili çok özel bilgiler edinmeyi başarır ve bu becerisi onun teşkilattaki konumunun tekrar gözden geçirilmesini sağlar. Aramızdan ayrılamamış ölülerle iletişim kurabilmesi, onu büyü ve tekinsizlerin diğer tezahürleriyle alakalı suçların soruşturmalarını yürüten Başmüfettiş Thomas Nightingale’in ilgi odağı haline getirir. Londra çok zor günler geçirmektedir. Acımasız ve tuhaf cinayetler dört bir yanı sarmış; uzun süredir gizlenen bir karanlık, artan büyü dalgasıyla yeniden harekete geçmiştir. Tanrıların ve tanrıçaların ölümlülerle iç içe yaşadığı bu gizemli ve karanlık dünyada Peter kendi yolunu bulmak zorundadır.

 

“Londra Nehirleri tam olarak Harry Potter büyüyüp polis teşkilatına katılsa işlerin nasıl olacağını anlatıyor. Eğlenceli ve fazlasıyla muzip.”

Diana Gabaldon

“Detaylarla ve hayal gücüyle dolu… Aaronovitch kaçırılmaması gereken bir isim.”

Peter F. Hamilton

“Yepyeni, özgün ve harikulade… Bayıldım.”

Charlaine Harris
terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 5 – londra nehirleri
Yazar: Ben Aaronovitch
Çevirmen: Aslı Dağlı
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 372
terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 6 – kiyamet gosterisi 1
terry pratchett sevenleri̇n taki̇p edebi̇leceği̇ yazarlar 7

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz