1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

CAITLIN MORAN – NASIL KADIN OLUNUR? (KİTAP YORUMU)

CAITLIN MORAN – NASIL KADIN OLUNUR? (KİTAP YORUMU)
0

Bu kitap nasıl elime geçti, nasıl satın aldım gerçekten hatırlamıyorum. Büyük ihtimalle kapak rengi beni çekmiş olmalı 😊. Kitabın İlk başlarında biraz sıkıldım, itiraf etmek gerekirse. Kitabı okurken “Ne diyor yahu bu?” “Aaaa, doğru.” “Kadın haklı beyler” gibi tepkilerle devam ettim.

Bana kalırsa Caitlin katı bir feminist. Kitabını okumak dışında hakkında bir şey bilmiyorum ama bana bu şekilde bir elektrik verdi. Kitabını okuyan bir kişi başka şekilde düşünemez zaten. Kitabın çok cesur bir dili var, ayrıca yazarın parmak bastığı noktalarda çoğunlukla haklı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Feminizm hakkında az da olsa bilgi edinmek isteyen kadın ya da erkek fark etmez herkesin zaman ayırıp okuması gereken bir kitap. Dikkat: Romanlara alışık olan bünyelerde biraz ters tepki yaratabilir!

Kitaptaki çocuk doğurmak ve büyütmek ile ilgili bölümler gözümü çok korkuttu. Öylesine gerçekçi ve öylesine içten bir anlatım var ki o bölümlerde, daha önce annelerin hiçbirinden duymadığımız gerçekler içeriyor. Kıl uzatma konusunda, kürtaj konusundaki fikirleriyle sizi şaşırtan, kadın organlarına isim verilmesiyle ilgili bölümlerde ise birazcık utanıp birazcık da güleceğiniz bir kitap. Ne derseniz diyin, Caitlin komik bir yazar. Kadın olmaya, kadın olmanın gereklilikleri konusunda size farklı bir bakış açısı kazandırabilecek biri. Sanki alışverişten sonra bir kahve içmeye gitmişsiniz de karşılıklı sohbet ediyormuşsunuz gibi bir dili var. Okunacaklar listesine alınmalı. Özellikle de erkekler okumalı. Biraz bizim bakış açımıza sahip olurlar belki. 

Sayfa Sayısı: 344
Bask
ı Yılı:2013
Dili:
Türkçe
Yay
ınevi:Yabancı

Kitaptan bazı alıntılar:

–     Dil bize bağı olmayan bir kadın hakkında ne düşündüğümüzü tam olarak gösterir -iş, “bekar erkek” ve “kız kurusu” arasındaki farktadır.

–     Bir kadın “Giyecek hiçbir şeyim yok”dediğinde,gerçekten söylemek istediği şudur: “Bugün olmam gereken kişi için burada hiçbir şey yok”.

–     Feminizm olmasaydı, kadının toplumdaki yeri hakkında tartışmana izin verilmezdi.

Belki bu konu da ilginizi çekebilir: Neil Gaiman – Yokyer

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz