1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

KİTAP YORUM: NEIL GAIMAN – İSKANDİNAV MİTOLOJİSİ

KİTAP YORUM: NEIL GAIMAN – İSKANDİNAV MİTOLOJİSİ

Bir Neil Gaiman klasiği daha…

Aslında ben kitabı hiç araştırmadan aldım. Neil Gaiman olunca direk alıp okumak istedim. Hikayelerden oluştuğunu bilseydim alırmıydım bilmiyorum.

Evet kitabımız hikayelerden oluşuyor. Her ne kadar birbirinden bağımsız gibi görünse de sanki ufak ufak bir bağlantıları var gibi hissettiriyor insana. En azından hikayelerin sıralanış biçimi sizde bir çırpıda okuyup bitirme isteği uyandırıyor. İyi ki kitabı araştırmadan almışım. Yoksa Loki’nin bu kadar şapşal olduğunu öğrenemeyecektim.

Kitap ilk olarak karakterleri anlatarak başlıyor. Ufak bir bilgi yağmuruna tutuluyorsunuz. Sonrasında ise hikayelerin içine atılıyorsunuz.

Odin, Thor, Loki, Frey, Freya, Loki’nin çocukları, diğer tanrılar, elfler, devler, cüceler, Aerisler hepsi burada. Hepsi bu sayfalarda. Hepsi bu hikayelerin kahramanı.

Odin, bana hep itici gelmiştir. Kendini fazla beğenmiş birisi. Bu hikayeler sonucunda da fikrim değişmedi. Evet Odin, ne yazık ki öyle. Sen çok itici birisin.

Thor, her zaman hayranlık duyduğum bir tanrı. Marvel oyunlarında da Thor varsa benim için akan sular dururdu. Ama bu hikayelerde biraz fazla abartmış kendisini. Kelle kesen kör Thor(!) olmuş resmen. Kırarım kemiklerinizi ayağınızı denk alın. Benim adım Thor!

Loki, en gıcık olduğum heriftin. Marvel oyununda da seni geliştirmek için canım çıkmıştı. Taa o zamandan kalan bir nefretim var sana. Ama bu hikayeler içinde en çok sana güldüm. Hala kahkaha atıyorum. Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır. Bu nasıl bir rahatlıktır be adam. Senin gibi koca tanrı(!) bu kadar rahat olur mu?

Diğer tanrıların başına gelenler de hep bu üçlünün yüzünden geliyor. Bu üçlü ne zaman bir halt yese tüm tanrılar cezasını çekiyor resmen. Freya’nın başına gelenlere hala gülüyorum. Ha ha. Loki sen adamı öldürürsün.

Devler ve Aeris’ler ise hikayelerin diğer tat veren meyveleri. Onlarsız da olmazmış mitoloji. Ama devleri ben daha zeki sanardım. Yanılmışım.

Hikayelerin hepsi birbirinden güzel. Mitoloji okuyacağımı hiç düşünmezdim. Ama Neil Gaiman’ın el attığını duyunca okumamak için bir bahane kalmamıştı. Neil Gaiman kendine has üslubuyla yine harikalar yaratmış. Yine okudukça doyamayacağınız bir kitap yazmış. Neil Gaiman ile tanışmadıysanız bu kitap ile başlayabilirsiniz.

İyi okumalar dileriz.

“Hiçbirimiz ihtiyarlığı yenemeyiz çünkü en nihayetinde o herbirimizi alt eder…”

“Buzdan ve ateşten doğan evrenin her şeyin sonunda yine buzve ateşe döndüğünü fark ettiğimde şaşırdım.”

“Dünya düz bir disktir ve deniz de etrafını sarar. Devlerdünyanın kenarlarında, en derin denizlerin yanında yaşar.”

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.