1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

OKUMA LİSTESİ: KURGU MU? YOKSA GERÇEK Mİ?

OKUMA LİSTESİ: KURGU MU? YOKSA GERÇEK Mİ?
0

Şeytan

“Saat yarıma gelirken, Chris kaşlarını çatarak merakla başını okuduğu senaryodan kaldırdı. Tıkırtılar duymuştu. Tuhaf tıkırtılar. Boğuk. Ritmik ve çoğul. Ölü bir adamın iletmeye çalıştığı bilinmezliklerle dolu bir şifre gibi.
Komik.

Bir süre daha sesleri dinledi, sonra dinlemekten vazgeçti; ama tıkırtılar devam ettiğinden, kendini okuduğuna bir türlü veremiyordu. Hışımla senaryoyu yatağın üzerine çarptı.

Tanrım, bu sesler beni çıldırtacak!

Sesin kaynağını bulmak üzere ayağa kalktı.

Koridora çıkıp etrafına bakındı. Tıkırtılar sanki Regan’ın yatak odasından geliyordu.”

Şeytan yayınlandığı ilk günden itibaren popüler kültürü sonsuza kadar değiştirdi. William Petter Blatty’nin 40 yıl sonra tekrar elden geçirdiği bu kitap, korku romanları türünde bir kült haline gelirken hep bir numarada kaldı. İnanç ve batıllık üzerine kuşkuları kaşıyarak toplumda bir çığır açan bu hikâye, şimdi Blatty’nin eklediği yeni karakter ve bölümlerle kendinden sonra gelecek korku hikâyelerine yepyeni ve amansız bir yol döşüyor. Hep gündemde kalmayı başaran Şeytan’ı unutamayacaksınız.

“Gerilim sisi hiç bırakmayacak”

Publishers Weekly

“Her gece yarısında hatırlanacak bir korku hikâyesi.”

The Boston Globe
okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 1 – eytan e1587387797481
Yazar: William Peter Blatty
Çevirmen: Uğur Mehter
Yayınevi: Feniks Kitap
Sayfa Sayısı: 491

Hayvan Mezarlığı

Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı…

Bunun elbette nedenleri olmalıydı!…

okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 2 – hayvan mezarlığı
Yazar: Stephen King
Çevirmen: Mehmet Harmancı
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 399

En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini

80’ler müzikleri ve sineması, dostluk ve şeytan tarafından ele geçirilme üzerine kalpleri ısıtan bir korku romanı.

Yıllardan 1988… Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abby ve Gretchen çocukluklarından beri çok yakın arkadaşlardı. Ters giden bir yüzme macerasından sonra Gretchen oldukça… farklı davranmaya başladı. Aksi ve sinirli bir insandı artık. Bulunduğu her yerde tuhaf olaylar peşinden geliyordu.

Bu sıradışı durumu araştırmaya başlayan Abby ürkütücü sonuçlarla karşılaşacaktı. İki kızın hikâyesi dehşet verici bir noktaya geldiğinde, kaderlerini şu soru belirleyecekti: Dostlukları, Şeytan’ı alt edecek kadar güçlü mü?

The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültlerle de dirsek temasında bulunan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, gençlik sıkıntılarını, tarifsiz korkuları, E.T.’yi ve 80’ler nostaljisini tüyler ürperten bir doğaüstü gerilime dönüştürüyor.

“80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu bu karanlık ve mizahi korku öyküsü, okurların yeni favorisi olacak.”

Booklist

“Stranger Things’i sevdiyseniz ve 80’ler nostaljisi arıyorsanız bu kitap tam size göre. Okurlara Black Mirror’ın ‘San Junipero’ bölümünü de hatırlatacak.”

Kirkus

“Satir, nostalji, kara komedi ve… şeytanlara ilgi duyanlar bu kitabı kesinlikle okumalı.”

BookPage
okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 3 – en yakın arkadaşımın şeytan çıkarma ayini
Yazar: Grady Hendrix
Çevirmen: Barış Tanyeri
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 352

Kızlar

Bana yukarıdan bakarsanız bir aptal görürsünüz.

Bana aşağıdan bakarsanız Tanrı’yı görürsünüz.

Bana tam karşıdan bakarsanız kendinizi görürsünüz.

1960’ların sonları, Kaliforniya’da vahşet dolu günlerin yaşandığı yaz…

Yalnız bir lise öğrencisi olan Evie parkta dolaşırken bir grup genç kıza rastlar ve onların umarsız tavırlarından ve özgürlüklerinden etkilenir. Özellikle de yaşça büyük olan Suzanne isimli kıza hayran kalır. Ancak bu hayranlığı onu ileride kötü bir üne sahip olacak bir ekolün içine çeker. Kızların ve karizmatik liderlerinin yaşadığı harabe çiftlik ürkütücü bir yer olsa da Evie’ye egzotik bir yer gibi gelir ve kızların onu da aralarına almaları için elinden gelen her şeyi yapar.

Suzanne’e olan takıntısıyla birlikte eski, sakin hayatından iyice soyutlanan Evie o yazın, hayatında asla unutmayacağı bir vahşete sahne olacağının farkında bile değildir…

“Muhteşem. Charles Manson’ın hayatına dayanan karşı konulmaz bir hikâye. Cümleler öyle ince işçilikle bezenmiş ki mücevher diye takılacak kıvama gelmişler âdeta. Cline, yalnız ve kalbi kırık bir ergenin karakterini ve yaşamını öyle güzel betimliyor ki… Anlayamayacağı kadar büyük bir tehlikenin peşinden koşan bir genç kızın kurgusal gerçekliğini sunuyor okura.”

New York Times

“Emma Cline, ergen bir genç kız olmanın getirdiği karmaşık hisleri, gerçek bir hikâyeyle birleştirip güzel ve incelikli bir kurgu ortaya koymuş. Gündeme bomba gibi düşmüş bir olayın arkasında bir kızın saklı olduğunu gösteriyor bize: görünmeyen, duyulmayan, öfkeli bir kız. Bu kitap hem canınızı yakacak hem de aklınızı başınızdan alacak.”

Lena Dunham

“Ne etkileyici bir kitaptı ama… Rüya gibi, çapraşık detaylar, çarpıcı bir hikâye… En sevdiğim kısım ise genç kızların kendilerini nasıl kullandırdıklarına, nasıl göz ardı edildiklerine ve nasıl manipüle edildiklerine dair yapılan harika gözlem. Önemli bir kitap.”

Emma Healey
okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 4 – kızlar e1587388706493
Yazar: Emma Cline
Çevirmen: Fazilet Mıstıkoğlu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 328

Piskopat Testi

Her şey önde gelen nörologlardan birinin gazeteci Jon Ronson’la irtibat kurmasıyla başlar. Kendisine ve bazı meslektaşlarına imzasız olarak gizemli, akıl karıştırıcı bir kitap postalanmıştır; o da Jon’u kitabın gizemini çözmeye davet eder. Yanıtın peşine düşen Jon, hiç beklemediği bir biçimde, çok geçmeden kendini delilik dünyasında merak uyandırıcı, inanılmaz bir maceranın içinde bulur.

Jon daha hafif bir cezayla paçayı sıyırmak için akıl hastası numarası yaptığına yeminler eden, fakat kimse hasta olmadığına inanmadığı için Broadmoor’da tıkılı kaldığını söyleyen bir adamla buluşur. Akıl hastalıklarını sınıflandıran insanlarla ve onlara şiddetle karşı çıkanlarla görüşür. Ruh sağlığı dünyasında standart kabul edilen Psikopat Testi’ni geliştiren, pek çok önemli CEO’nun ve siyasetçinin aslında psikopat olduğuna inanan nüfuzlu bir psikologla buluşur.

Jon gözü yükseklerde olan bu psikopatları nasıl tespit edeceğini öğrenir ve yeni kazandığı bu ayırt edici yeteneğiyle güç odaklarının arasına dalar. Uluslararası bir ölüm mangasının lideriyle, sözüm ona psikopatlığı borsada muazzam dalgalanmalara neden olan efsane bir CEO’yla vakit geçirir. Psikopatlarla konuşmanın dışında, Jon sıradan hayatları deliliğe temas etmiş ya da geçimlerini delilikten sağlayan insanlarla da görüşür. Ruh sağlığı dünyasını idare edenlerin çoğunun, zaman zaman kendi çaplarında, inceledikleri insanlar kadar deli olduğu gerçeğiyle yüzleşir.

Jon’un alâmetifarikası mizahını, büyüleyici üslubunu ve keskin araştırmacılığını bir araya getiren PSİKOPAT TESTİ, sarsıcı bir dünyaya yapılmış büyüleyici bir yolculuk. Aynı zamanda da, gün geçtikçe kişiliğimizin en çılgınca yönleriyle tanımlandığımız dünyada, kimin normal kabul edilebileceği hakkında ciddi sorular soran, son derece dürüst bir kitap.

okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 5 – piskopat testi
Yazar: Jon Ronson
Çevirmen: Elif Kolcuoğlu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 288

Las Vegas’ta Korku ve Nefret

Amerikan gazeteciliğinin ve edebiyatının yirminci yüzyıldaki en tartışmalı figürlerinden biri olan Hunter S. Thompson, döneminin en büyük akımlarından olan “Gonzo gazeteciliği”nin kurucusu olmasının yanı sıra önemli bir altkültür ve siyaset figürü. Thompson’ın 1998’de Terry Gilliam tarafından sinemaya da uyarlanan romanı Las Vegas’ta Korku ve Nefret hem edebiyat hem de sinemada kült bir eser.

Thompson, Amerikan rüyasının karanlık yanını bulmak için avukatı ile birlikte Las Vegas’a gider. Los Angeles’tan çıkıp çöl boyunca tam gaz ilerlerken, böyle tehlikeli bir görevi gerçekleştirmenin tek bir yolu olduğunu anlarlar: Kafayı iyice bulmak. Muazzam bir uyuşturucu cephaneliğiyle silahlanan ikili, dünyanın bayağılık başkentinde manik ve gerçeküstü bir tura çıkar. Casino yöneticileri, polis memurları ve her çeşit Orta Amerikalı ile yaşanan tehlikeli ve kimyasallarla yüklü karşılaşmalarda sanrılı bir mizah ve kâbuslara yaraşır bir dehşet hiç eksik olmaz.

İnsanı gülmekten yerlere yatıran, cesur, özgün ve özünde fazlasıyla ciddi Las Vegas’ta Korku ve Nefret, altmışların Amerika’sında yıkılan hayallere dair bir modern klasik.

“Yazarlar için önemli olan iki sıfat vardır sadece… ‘müthiş’ ve ‘olağanüstü’. Hunter S. Thompson ikisine de sonuna kadar sahip çıkıyor. El yakan, çığır açan, muhteşem bir kitap.”

Tom Wolfe

“Amerikan edebiyatında Çıplak Şölen’den beri yazılmış en eğlenceli eser. Uyuşturucu çağının başyapıtı.”

New York Times
okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 6 – las vegasta korku ve nefret
Yazar: Hunter S. Thompson
Çevirmen: Kıvanç Güney
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 248

Akıl Oyunları

Meslek hayatı çok kısa süren Nash otuz yıl şizofreninin pençesinde kıvrandıktan sonra mucizevi şekilde iyileşir ve Nobel Ödülü’yle onurlandırılır.

Akıl Oyunları, otuz yaşında bir efsaneye dönüşen büyük dahi John Forbes Nash’in gözkamaştırıcı yükselişini, dünyadaki diğer matematikçilerin “olanaksız” diye niteledikleri bir dizi bugüne dek çözülmemiş problemleri çözerek matematik dünyasını büyülemesini sergiliyor. Duygusal bir öykü olarak Akıl Oyunları, matematik ilminin gizemli dünyası ile deliliğin trajedisini gözler önüne seriyor. Akıl Oyunları bir Rembrandt tablosunda olduğu gibi parlak ışık efektleriyle bezenmiş, çok iyi yazılmış, büyüleyici harika bir kitap…

okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 7 – akıl oyunları
Yazar: Sylvia Nasar
Çevirmen: Petek Demir İncek
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 487

İyiliğin ve Kötülüğün Bahçesinde

2 Mayıs 1981’de sabahın erken saatlerinde, Georgia eyaletinin Savannah kentindeki en görkemli evden art arda silah sesleri duyulur. 21 yaşındaki genç bir delikanlının öldürülmesiyle açılan ve yıllarca sürecek olan dava, herhangi bir cinayet davası olmaktan çıkacak… Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmamasının yanı sıra Savannah’daki pek çok sırrın açığa çıkmasına yolda açacaktır…

okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 8 – yiliğin ve kötülüğün bahçesinde geceyarısı
Yazar: John Berendt
Çevirmen: Şen Süer Kaya
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 413

Keçilere Bakan Adamlar

Vietnam Savaşı’ndan sonra Albay Jim Channon yazdığı kitapla Pentagon’a Amerikan ordusunda devrim niteliğinde değişiklikler yapmayı önerir. Yıkıcı ölüm silahlarını daha insancıl olanlarıyla değiştirme teklifi, düşmanın zihnini durdurmak için ona seçilmiş bazı müzikler dinletmek, bakışlarla keçilerin kalbini durdurmak, yapışkan köpük, psişik manipülasyon gibi teknikler…

Ve yüz keçi ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın merkezine yerleştirilir, uzmanlar bakışlarıyla onları öldürmeye çalışır. Amerikalı askerler savaş suçlularına çocuk şarkıları dinletir. Askerî İstihbarat’ın başındaki adam duvarlardan geçebileceğine inanır ve bunu denerken burnunu şiddetle duvara çarpar…

Channon’ın adamları duvarlardan geçebileceklerinden ya da karşılarındaki canlıyı sadece bakışlarıyla öldürebileceklerinden emindiler. Ve bu konuda da oldukça ciddiydiler. O kadar ki 11 Eylül sonrası açılan “Teröre Karşı Savaş”ta bile bu metotlar tekrar kullanılmaya başlandı.

Amerikan ordusu ve istihbaratı hakkında belgelere dayanan sıra dışı ve eğlenceli bir çalışma.

“İçerdiği kara mizaha rağmen tüyler ürpertici bir hikâye. Aptallar, kuş beyinliler ve kaçıklar aslında sadistlerin ve ‘ilahi’ savaşlar çıkarma sevdalısı ‘seçilmiş’ liderlere hizmet edenlerin önünü açtı.”

Albert Scardino

“Ronson hikâyeyi güzelce kurgulamış. Kitap, bu New Age yaratıcılığının ardındaki gerçeklerin peşine düşüyor, tek tek tüm manyakları iğneleyiciliğini esirgemeyen bir beceriyle inceliyor.”

Janet Maslin

“Eğlenceli ve sarsıcı bir kitap… Ronson, Comedy Central’daki Jon Stewart ile The New Yorker’ın Seymour Hersh’inin kesişebileceği sıra dışı bir noktada duruyor.”

The Boston Globe
okuma li̇stesi̇: kurgu mu? yoksa gerçek mi̇? 9 – keçilere bakan adamlar e1587390142895
Yazar: Jon Ronson
Çevirmen: Elif Kolcuoğlu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 256

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz