1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

6. Sınıf Kitap Okuma Listesi

6. Sınıf Kitap Okuma Listesi
0

6. Sınıf Kitap Okuma Listesi. Siz 6. sınıf öğrencileri için hazırladığımız 6. Sınıf okuma listesinin 1. bölümüne hoş geldiniz 🙂

Bu tür listelerimizde her türden kitaplarla karşılaşacaksınız. Gerek aktivite kitapları gerekse kurgusal kitaplarla okuma listenizi zenginleştirmeyi amaçlıyoruz.

Sözü fazla uzatmadan sizler için seçtiğimiz 6 kitabımızla baş başa kalmanız için biz aradan çekiliyoruz. 

Kitapla kalın.

6. Sınıf Kitap Okuma Listesi

Kadim Şehrin Şifreleri

Kadim şehrin sır perdesi aralanıyor… Ceren, Ateş ve Kaan sıradan bir okul gününün sabahında, kendilerini okullar arası düzenlenen bir hazine avının içinde bulurlar. Görevleri İstanbul’u keşfetmektedir! Önceleri bilgiye ve akıl yürütmeye dayalı eğlenceli bir yarışma olduğunu düşünseler de çok geçmeden yarışmanın sonunda gerçek bir hazine olduğundan şüphelenmeye başlarlar. Çünkü yapmaları gereken yalnızca zamana ve rakip okullara karşı yarışarak gittikçe zorlaşan şifreleri çözmek değildir; peşlerine düşen tuhaf ve kimi zaman tehlikeli insanlarla da başa çıkmaları gerekmektedir. Birbirinden oldukça farklı olan bu üç çocuk, kitapların desteğiyle İstanbul’u keşfederken, kendilerini, yardımlaşmanın ve arkadaşlığın anlamını da keşfeder.

6. sınıf kitap okuma listesi 1 – kadim sehrin sifreleri
Yazar: Almila Aydın
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 208

Esrarengiz Kelimeler

Esrarengiz kelimelerin sırrını çözdüğünde hayatının sonsuza dek değişeceğini bilmiyordu…

Bir tesadüf sonucu, kitaplarla arası hiç de iyi olmayan Mert’in eline eski bir kitap geçer. Kitabın ne adı ne de yazarı bellidir. Sayfalarının arasında bir de tiyatro bileti vardır. Bunun üzerine Mert kitabın ve biletin, kaybeden kişi için önemli olduğunu düşünerek sahibini aramaya karar verir.

Bu sırada kitaptan sanki canlı bir varlıkmış gibi söz eden İdil’le tanışır ve birlikte kitabı incelemeye başlarlar. Kitabı okudukça ise kimi tuhafliklarla karşılaşırlar. Çözülmeyi bekleyen bilmeceler, şifreli notlar ve ipuçları art arda gelmektedir. Mert zaman geçtikçe kitabın sırlarla dolu olduğunu düşünür. Üstelik böyle düşünen yalnızca kendisi değildir. İdil’in baş belası kuzini Mert’in sınıf arkadaşı sinir bozucu Sarp’ın da aralanna katılmasıyla heyecan dolu ve ilginç olaylar birbirini izlemeye başlar.

Mert bir yandan kitaptaki bilmecelerin ve ipuçlarının bitmesini istemezken, diğer yandan da son sayfaya yaklaştıkça kendilerini neyin beklediğini ve sonunda ne olacağını merak etmektedir.

Acaba esrarengiz kitap onları kime ya da neye götürecektir?

6. sınıf kitap okuma listesi 2 – esrarengiz kelimeler
Yazar: Almila Aydın
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 224

Günışığına Yolculuk

Kuş gibi kanadım olsaydı…

“Kaçma hayalleri kurarken çektiğim acıları unutuyorum. Karar verdiğim günden beri ot yatağımda rüya içinde rüya görüyorum. Kaçma planımı sır saysam da rüyamda bir arkadaşa anlattım. Öyle korktum ki, ‘Eyvah, herkes öğrenip ustaya duyuracak kaçacağımı!’ diye bağırarak yataktan fırladım.”

6. sınıf kitap okuma listesi 3 – gunisigina yolculuk
Yazar: Adnan Binyazar
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
Sayfa Sayısı: 150

Başka Dünyadan Gelen Kız

Adam’ın annesi onu ormana getirdiğinde, geri döneceğine ve Adam’ı alacağına söz verir. Aynı gün Adam, ormanda sınıf arkadaşı Thomas’la karşılaşır. Thomas’ın annesi de oğlunu saklamak için buraya getirmiştir.

Savaş patlak verdiğinde, annelerinin hemen dönemeyeceğini anlayan iki çocuğun ormanda hayatta kalmanın bir yolunu bulmaları gerekir. Adam ve Thomas etraftan topladıkları dallarla kendilerine küçük bir ağaç ev inşa ederler. Şans eseri karşılaştıkları eski okul arkadaşları Mina, onlara gizli gizli yiyecek getirerek hayatını tehlikeye atar.

Kış şiddetini artırdığında, ısınmak ve yiyecek bulmak zorlaşır. Savaşın sesleri ormanda büsbütün hissedilmekte ve işler daha kötüye gitmektedir. En çok ihtiyaç duydukları anda bir mucize gerçekleşir.

Başka Dünyadan Gelen Kız, dokuz yaşındaki Adam ve Thomas’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında, bir ormanda saklanarak hayatta kalmalarının akıllardan kolay kolay çıkmayacak hikâyesi.

Ödüllü yazar Aharon Appelfeld, kendi deneyiminden ilhamla yazdığı bu hikâyede insanlığın evrensel konularını, sevgiyi, cesareti ve arkadaşlığı sakin ve hassas bir tonla ele alıyor.

6. sınıf kitap okuma listesi 4 – baska dunyadan gelen kiz
Yazar: Aharon Appelfeld
Çevirmen: Alain Matalon
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
Sayfa Sayısı: 160

Star Wars Jedi Akademisi

Tüm dostlarım gibi ben de ömrüm boyunca pilot okuluna gitmeyi hayal etmiştim; ama geri çevrildim! Hemen ardından, Yoda adlı, bücür bir yeşil adam beni Jedi Akademisi’ne davet etti. Şimdi uzaylılar, robotlar ve zihin gücüyle nesneleri kaldıran, ışın kılıçlı zorbalarla dolu bir okuldayım. Ben bunlarla nasıl başa çıkabilirim? Ortaokula başlamak zaten yeterince zor değilmiş gibi…

6. sınıf kitap okuma listesi 5 – star wars jedi akademisi
Yazar: Jeffrey Brown
Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 160

Gizemli Uygarlık

Doktor Murat, tarihe geçecek bir icat yapmanın hazırlıkları içindedir. Oğlu Çetin, onun en büyük yardımcısıdır. Ancak zamanla, birilerinin icadın peşine düştüğünü fark ederler. Dâhi bir babanın oğlu olmak elbette kolay değildir.

Anne ve babalarıyla sıradan bir tatile çıktıklarını zanneden Çetin ve Osman, gittikleri yerde babalarının icadına engel olmak isteyen bir toplulukla karşı karşıya kalacaklardır.

İki kardeş herkesten habersiz bu durumla başa çıkmak zorundadır.

6. sınıf kitap okuma listesi 6 – gizemli uygarlik
Yazar: Esra Avgören
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 96

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz