1. Ana Sayfa
 2. Kitap Dünyası

Kitap Satın Alma ve Kitap Listesi Hazırlama Rehberi

Kitap Satın Alma ve Kitap Listesi Hazırlama Rehberi
1

Kitap Satın Alma ve Kitap Listesi Hazırlama Rehberi

Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kitap, her ne kadar ucuz bir hobi gibi görünse de aylık harcamasının bir kısmını kitap alışverişine ayıran bir çift olarak bizim için çok önemli kriterlere sahip. Peki nedir bu kriterler?

 1. Kampanyaların takibi
  1. Sitelerin uyguladığı indirimler
 2. Ücretsiz kargo
 3. Seri kitaplarda ya da set kitaplarda yapılan kampanyalar vs.
 4. Satış sonrası sorunlarda müşteri memnuniyeti

Biz nasıl satın alıyor ve neye göre alışveriş sitesini seçiyoruz?

Bizim alışverişlerimiz yaklaşık olarak yıllık 3000-4000 ₺ civarındadır. Ve biz bu kadar bütçeyle en az 200 kitap alıyoruz. Kitap başına bölersek yaklaşık 15 ₺ gibi bir şey düşüyor.

Her ay kitap kulübümüzün toplantısından sonra alışveriş yaptığımız sitelere girip hazırlamış olduğumuz listelere göre fiyat araştırması yapıyoruz. Evet düşündüğünüz gibi yapıyor ve kitap satış siteleri arasındaki 1-2 ₺’lik farkları kovalıyoruz. Bu fiyat farklarını kitabinabak.com sitesinden görebilirsiniz. Almayı çok istediğimiz kitapların ucuz olduğu siteyi keşfettikten sonra sepetimizi doldurmaya başlıyoruz. Sepeti doldurduğumuz sitede her kitap ne yazık ki ucuz olmuyor. Biz de sepetin geri kalan kısmını en az almayı istediğimiz kitaba göre dolduruyoruz.

Kampanyaların takibini yapabileceğiniz birçok site mevcut ama benim özellikle takip ettiğim Kayıp Rıhtım’ın forum sayfasıdır. Fakat birçok kitap satış sitesinin kampanyaları ile ilgili bir sayfaları mevcuttur fakat bizim bahsettiğimiz kampanyalar sürekli olmayan birkaç günlük kampanyalardır. Bunları kaçırmamak için bu forumu takip edebilir ya da günde bir kez de olsa favori satış sitelerinize girerek kampanyalar hakkında hafızanızı tazeleyebilirsiniz. Biz neredeyse her gün bu kontrolü gerçekleştiriyoruz.

Bizim kitap alışverişi yaptığımız siteler ise şunlardır:

Amazon: Sürekli kampanyaları mevcut olduğu ve kargo süresi genellikle 1 günü geçmeyen bir profesyonellik göstermelerinin yanı sıra, hasarlı ürüne gösterdikleri hassasiyetten dolayı her zaman ilk sırada yer alan bir sitedir bizim için. Ayrıca çalıştıkları kolaygelsin.com kargo firması da müşteri odaklı çalıştığı için diğer kargo firmalarından göremediğiniz tüm özveriyi göreceğiniz bir firma. Satış sonrası müşteri memnuniyeti gayet güzel.

İlknokta: Set halinde satılan kitaplar için kullanıyoruz. Eğer şanslıysanız akıl almaz fiyat indirimlerini yakalayabilirsiniz. Satış sonrası müşteri memnuniyeti gayet güzel.

Kidega: Papara ve Enpara kampanyası için değerlendirebilirsiniz. Satış sonrası bir problem yaşadığımız sipariş olmadığı için müşteri hizmetleri hakkında bir bilgimiz yok.

dr.com, idefix.com ve bkmkitap.com eskisi kadar tercih etmediğimiz siteler. Siparişlerin kargoya veriliş süresi çok uzun. Parçalı kargo gönderimi de yapıyorlar. Bazen de sipariş ettiğiniz kitabınız, ödemesi yapılmasına rağmen iptal ediliyor.

kitap satın alma ve kitap listesi hazırlama rehberi
kitap satın alma ve kitap listesi hazırlama rehberi 3

Kitap Listemizi Neye Göre Hazırlıyoruz?

Bizim için en önemli listelerden biridir kitap listesi. Kitap listemizi sevdiğimiz yazarların diğer kitapları haricinde de birçok kritere göre hazırlıyoruz.

Nedir bu kriterlerimiz?

 1. Sevdiğimiz kitap türleri
 2. Birbirine benzeyen fakat farklı yazarların kitapları
 3. Bize bir şeyler kazandırabileceğine inandığımız kitaplar ya da yazarlar
 4. Sıradanlıktan kaçan, farklı olduğunu hissettiren kitaplar
 5. Çevirmen ve yayınevi takibi (En önemli konulardan biri aslında)
 6. Takip ettiğimiz global blog sayfalarının paylaştığı kitap listeleri
 7. Sevdiğimiz bir kitabın varsa kaynakçasında yer alan kitaplar ya da o kitabın paragraf aralarında geçen kitaplar (bkz. Jo Walton – Ötekiler Arasında)
 8. Yeni çıkan kitapların takibi

Bizim kitap listesi oluştururken kriterlerimiz bunlar. Her ne kadar basit gibi görünse de aslında sizi daha kaliteli bir okuma yapmaya iten ve daha kaliteli kitapları keşfedeceğiniz bir dünyaya hazırlıyor bu kriterler.

Keyifli alışverişler bol listeler dileriz 😊

Liste hazırlarken zorlanıyorsanız Benzer Kitaplar veya Okuma Listesi kategorilerimize bakabilirsiniz. Eğer gerçekten aklınıza liste hazırlayacağınız bir kitap gelmiyorsa bize Kitap Listesi İstek Formu üzerinden bize ulaşıp aklınıza ilk gelen kitabı forma uygun bir şekilde yazıp gönderin, sizin için liste hazırlayalım.

Sadece roman yada öykü olarak düşünmeyin. Manga listesi için de Manga ve Anime Liste İstek Formu‘nu kullanabilirsiniz. Ama dikkatli olmanı gereken nokta şu: Türkçe’ye çevirisi yapılmış çok manga yok. Hazırlayacağımız liste çok kalabalık olmayacaktır. Dijital olarak okumak isterseniz google.com size bu konuda yardımcı olabilir. Gönüllü çeviri yapan arkadaşlar sayesinde popüler olup Türkçe’ye resmi çevirisi yapılmamış serileri okuyabilirsiniz.

Kitapla kalın.

kitap satın alma ve kitap listesi hazırlama rehberi 1 – kitap listeleri
kitap satın alma ve kitap listesi hazırlama rehberi 4

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz

Yorumlar (1)

 1. Amozon ve çalıştığı kargo firması olan kolaygelsin.com’a gerçekten minnettarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir