İlginizi Çekebilir
Tenten
  1. Ana Sayfa
  2. Manga ve Anime
  3. Dünyada Büyük İlgi Gören 20 En İyi Manga

Dünyada Büyük İlgi Gören 20 En İyi Manga

featured

En İyi Manga, My Anime List’e göre göre en iyi 20 manga listesi. Berserk, Oyasumi PunPun, Fullmetal Alchemist gibi mangalar bulunuyor. My Anime List‘e göre en iyi 20 manga

En İyi Korku Mangaları

En İyi Manga Listesi

Berserk – 9,31

en i̇yi manga
berserk

Yazar ve Çizer: Miura Kentaro
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Korku, Yetişkin, Doğa Üstü, Trajedi, Seinen
Bölüm Sayısı: 356+

En İyi Manga 1. sırada Berserk var. Guts idam edilmiş ölü bir kadın tarafından doğmuştur ve raslantıyla Gambino isimli bir paralı asker tarafından bulunmuştur. Gambino Guts’ı istemese de eşinin isteği üzerine onu evlat edinmiştir. Guts Gambino’nun paralı asker gurubunda bulunduğu süre içersinde ondan kıliç kullanmayı öğrenmiştir ama üvey annnesinin ölümü ve Gambino nun bunun nedeninin Guts un uğursuzluğu olarak kabul edişiyle zamanla Gambino Guts a karşı nefret beslemeye başlar.

Bir gece Gambino sarhoşluğun etkisiyle Guts’a saldırır. Guts kendini kurtarmak için Gambino yu öldürmek zorunda kalır. Guruptan kaçan Guts yıllar sonra bir paralı asker olarak karşımıza çıkar. Katıldığı bir kale kuşatması sırasında düşman birliğin kumandanlarından biri olan Bazuso yu öldürür. Ancak bu sırada kulenin tepesinden kendini izleyenlerden habersizdir.

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 1 – en iyi 10 korku manga
Önerilen Yazı
En İyi 10 Korku Türündeki Manga

Fullmetal Alchemist – 9,13

en i̇yi manga
fullmetal alchemist

Yazar ve Çizer: Hiromu ARAKAWA
Tür: Doğaüstü Güçler, Macera, Aksiyon, Drama
Bölüm Sayısı: 116

En İyi Manga 2. sırada Fullmetal Alchemist var. Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için alchemy’e başvururlar. Ama insan ruhunu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerinin dirilmesin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve alchemy’i daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp yolcuğa çıkarlar.

Monster – 9,05

en i̇yi manga
monster

Yazar ve Çizer: Urasawa Naoki
Tür: Dram, Gizem, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 162

Dr.Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

Oyasumi Punpun – 9,04

en i̇yi manga
oyasumi punpun

Yazar ve Çizer: Asano Inio
Tür: Dram, Günlük Yaşam, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 147

Punpun Japonya’da büyüyen normal bir çocuktur, babasının annesini hastanelik etmesiyle Punpun’nun masumiyet yaşları da son bulmuştur. Dayısı ona bakarken, Punpun yetişkinliğe doğru ilerler, onu iyi yada kötü olarak değiştiren olaylarla karşılaşır. Bu olaylar Punpun’da yetişkin olmanın ne demek olduğu sorusunu uyandırır.

One Piece – 9,03

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 2 – 5

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 3 – one piece anime
Önerilen Yazı
One Piece Animesine Benzer 5 Anime Önerisi

Yazar ve Çizer: ODA Eiichiro
Tür: Aksiyon, Dram, Fantezi, Komedi, Macera, Shounen
Bölüm Sayısı: 903+

En İyi Manga . sırada One Piece var. Korsanlar Kralı Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır. Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsanlar Kralı olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvesi (Akuma No Mi) yemiştir.

3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

Kingdom – 8,98

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 4 – 6 1

Yazar ve Çizer: Hara Yasuhisa
Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi, Seinen
Bölüm Sayısı: 573+

Savaşların ve krallık mücadelelerinin olduğu dönemde eski Çin’de, anne ve babalarını savaşta kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Hayatlarına köle olarak devam eden bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtularak büyük bir general olmaktır. Bir gün bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Hyou’yu kraliyet sarayında yetiştirmek üzere yanına alır. Shin ise hayatına yalnız devam etmeye başlar. Yakın zamanda Çin Kralı’nın kardeşi tarafından bir isyan başlatılır ve Hyou yaralı kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası vererek oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder. Şok içinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya birebir benzeyen biriyle karşılaşır. Bu Çin Kralı Ei Sei’dir. Hyou aslında Çin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.

Vagabond – 8,97

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 5 – 7 1

Yazar ve Çizer: Oshikawa Eiji, Inoue Takehiko,
Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarihi, Dövüş Sanatları, Seinen
Bölüm Sayısı: 327

En İyi Manga 7. sırada Vagabond var. Manga, Japonya’nın namaglup kılıç ustası Miyamoto Musashi’nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Shinmen Takezou ve en yakın arkadaşı Hon’iden Matahachi, köylerinden her şeylerini arkada bırakarak kendilerine isim yapmak ümidiyle Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Savaşın sonunda hayatta kalmayı başaran iki arkadaşın yolları kısa bir süre sonra ayrılır. Savaşın ardından Shinmen Takezou, idealini gerçekleştirmek amacıyla ismini Miyamoto Musashi olarak değiştirir ve teker teker Japonya’nın nam salmış ustalarına meydan okumaya başlar. İlk meydan okuyacağı okul Kyoto’nun ve hatta Japonya’nın en ünlü dojolarından biri olan Yoshioka Okulu olacaktır.

20th Century Boys – 8,96

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 6 – 8 1

Yazar ve Çizer: Urasawa Naoki
Tür: Aksiyon, Dram, Gizem, Psikolojik, Bilim Kurgu, Trajedi, Seinen
Bölüm Sayısı: 249

Kenji çocukluğunda Rock’n roll yıldızı olma ve Dünya’yı kurtarma hayalleri kurmuş, market işletmeciliği yapan sıradan biridir. Ard arda garip olaylar olmaya başlar. Çocukluk arkadaşlarından birinin esrarengiz intiharının ardından olayların kendi çocukluk anılarıyla bağlantılı olduğunu farkeder. Kenji’nin daha çocukken oluşturduğu bir sembolü kullanan ve kendisine Tomodachi (arkadaş) diyen bir tarikat lideri ortaya çıkmıştır ve dünyayı yok etmeye çalışmaktadır. Tomodachi’yi durdurup dünyayı kurtarabilecek tek kişi ise Kenji’dir.

Slam Dunk – 8,96

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 7 – 9 1

Yazar ve Çizer: Inoue Takehiko
Tür: Komedi, Dram, Okul Hayatı, Spor, Shounen
Bölüm Sayısı: 276

En İyi Manga 9. sırada Slam Dunk var. Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol klübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol klübüne katılmaya karar verir.

Great Teacher Onizuka – 8,89

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 8 – 10 1

Yazar ve Çizer: Tohru FUJISAWA
Tür: Okul, Komedi, Ecchi, Drama
Bölüm Sayısı: 208

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

Akatsuki no Yona – 8,88

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 9 – 11 1

Yazar ve Çizer: Kusanagi Mizuho
Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Komedi, Fantastik, Romantizm, Harem, Tarihi, Psikolojik, Shoujo
Bölüm Sayısı: 153+

En İyi Manga 11. sırada Akatsuki no Yona var. Krallığın tek prensesi olan Yona, bir prensesin sahip olduğu rahat ve kaygısız bir hayat yaşamaktadır. Herhangi birinin sahip olamayacağı, en iyi giyim ve kozmetiğe, en güzel tatlılara, sevgi dolu bir imparator olan babaya ve yakışıklı kuzeni Soo-won’ a sahiptir. Ancak, koruması olan Son Hak’ın çok sinir bozucu biri olmamasını ve saçlarının bu kadar kızıl olmamasını dilerdi. Fakat neredeyse kusursuz olan dünyası sevdiği adam Soo-won’un, babasını öldürmesiyle birlikte paramparça olur ve böylelikle Soo-won’un tahta çıkma yolu açılır. Son Hak, Yona ile birlikte kaçıp kurtulur ve o günden itibaren kaçak bir hayat sürdürürler.

Uchuu Kyoudai – 8,83

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 10 – 12 1

Yazar ve Çizer: Koyama Chuuya
Tür: Komedi, Dram, Psikolojik, Bilim Kurgu, Günlük Yaşam, Seinen
Bölüm Sayısı: 307+

2006’nın bir gecesi, gençliklerinde, iki kardeş Mutta (1993’lü) ve Hibito (1996’lı) aya doğru giden UFO’ya benzer bir şey gördüler. O gece, ikisi de astronot olup uzayda seyahat etmeye karar verdiler.

2025’de, Hibito astronot oldu ve aya gidecek. Mutta ise otomobil üretim firmasıyla daha alışagelmiş bir kariyer çizdi; her nasılsa, Mutta, patronuyla yüksek sesle kavga etmesi nedeniyle kariyeri mahvoldu. Sadece kariyerini kaybetmedi, iş çevresinde karalisteye alındı. Belki bu nadir fırsat küçük kardeşi gibi çocukluk hayalinin gerçekleştirip astronot olması için tekrar bir fırsattır!

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 11 – en iyi 10 bilimkurgu manga
Önerilen Yazı
En İyi 10 Bilimkurgu Türündeki Manga

Mushishi – 8,80

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 12 – 13 1

Yazar ve Çizer: Urushibara Yuki
Tür: Doğa Üstü, Fantastik, Seinen, Tarihi
Bölüm Sayısı: 50

En İyi Manga 11. sırada Mushiler var. Mushiler varlıkları ya da görünümleri pek çok insan tarafından bilinmeyen güzemli varlıklardır. Değişik formlarda nadir insanlar tarafından görülebilirler. Bunlardan biri olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen; yeri geldiğinde insanlara ve mushilerle problemlerinde yardımcı olan gezgin bir “mushishi”dir (mushi uzmanı).

One Punch-Man – 8,80

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 13 – 14 1

Yazar ve Çizer: One, Murata Yuusuke
Tür: Aksiyon, Komedi, Fantastik, Bilim Kurgu, Doğa Üstü, Seinen
Bölüm Sayısı: 133+

Tüm dövüşlerini tek yumrukla bitiren sıradan bir kahramanın yaşamı.

Ashita no Joe – 8,77 – Soldan Sağa doğru okunur.

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 14 – 15 1

Yazar ve Çizer: Kajiwara, Ikki, Chiba, Tetsuya
Tür: Aksiyon, Komedi, Dram, Günlük Yaşam, Spor, Trajedi, Shounen
Bölüm Sayısı: 171

En İyi Manga 13. sırada Ashita no Joe var. Joe Yabuki Tokyo’nun varoşlarında yaşayan genç bir adamdır. Ama, bir gün bokstaki potansiyelini keşfedip onu şampiyon yapmak isteyen eski bir boksör olan Danpei Tange ile tanışır. Önemsiz suçlarından ötürü Joe ıslahevine atılır. Joe orada hapishaneden kaçmaya çalışırken Joe’yu tek bir darbede indiren umut vaad eden bir boksör olan Toru Rikiishi ile tanışır. Yavaş yavaş Joe kendi potansiyelinin farkına varır, adım adım ilerleyerek, aklında tek bir hedefle boks hayatına başlar. Hedefi ise Toru Rikiishi’yi yenmektir!!

Death Note – 8,76

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 15 – 16

Yazar ve Çizer: Tsugumi OOBA, Takeshi OBATA
Tür: Doğaüstü Güçler, Drama, Dedektiflik, Gerilim
Bölüm Sayısı: 108

Ryuk, bir Shinigami’dir. Tüm Shinigamiler kendilerinin yasaması için diğer insanların yaşamını elinden alabilirler. Bunu yapmak için sadece kurbanın ismini Death Note’a yazması yeterlidir. İsmi yazdıktan sonra kurban, 40 saniye içinde hayatını kaybeder. Karışıklık olmamasi için, Shinigamiler kurbanın yüzünü tanımalılardır. Ryuk da, bir Death Note’a sahiptir, kullanma amacı ise, diğerlerinden farklıdır…

Light Yagami, Japonya’nın en zeki öğrencisidir ama dünya onun için yoktur. Ryuk’un Death Note’unu bulduğu an, kendini doğru yerde bulur. Kullanım kılavuzu birlikte olmasına ragmen, Light Yagami, Death Note’u oldukça aptalca bulur. Günlerden bir gün bir deneme yapmaya karar verir. Deneyi, televizyonda gösterilen ağır suçu olan hırsız ile yapmak ister.

Light, Death Note’a ismi yazdıktan sonra, herkes kurbanın basit bir kalp krizi yüzünden öldüğünü sanacaktır. Uzun zaman geçmeden, canlı olarak televizyondan hırsızın ölüm haberini yayınlarlar. Light, ilk denemenin başarılı olduğunu görür ve o günden sonra dünyada kötülük yapan daha çok kişinin hayatına son verir. (İlk ciltte 1000’den fazla suçlu ölür.)

Tam beş gün sonra Light, Ryuk tarafından ziyaret edilir. Light’a zarar vermek için gelmemiştir, tam aksine onun yanında kalması gerekmektedir… Çünkü; bir zamanlar ona ait olan Death Note, şimdi Light’ın elindedir. Bu yüzden Shinigami, Death Note’a sahip olan kişi ile birleşmelidir. Light’a gizli kalması için özel bir isim verilir, “Kira” (=Katil). Günlerden bir gün Light’ın yaptığı şeyler bazılarının dikkatini çeker ve polis bir araştırma başlatır. Bu arastırma için tanınmamış birini görevlendirirler. Hem ismi hem de yüzünü kimse bilmemektedir. Kendisini “L” olarak tanıtır ve Light’ı adım adım takip etmeye başlar. Tabiki bu takip cok uzun sürmez ve…

Haikyuu!! – 8,76

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 16 – 17 1

Yazar ve Çizer: Furudate Haruichi
Tür: Komedi, Dram, Okul Hayatı, Spor, Shounen
Bölüm Sayısı: 307+

En İyi Manga 18. sırada Haikyuu!! var. Shouyou Hinata’nın voleybol sevdası, şans eseri bir olayla başlar. Kulübünde hiç üye yoktur ama bir şekilde azmederek üye toplar ve ortaokulların turnuvalarına katılır. Daha ilk maçından “Sahanın Kralı” olarak ünlenen Tobio Kageyama tarafından darma duman edilir ve maçın sonucu büyük bir hüsrandır. İntikam için ant içip Karasuno Lisesine yazılır ve buradaki voleybol takımına katılır. Amacı; kendisini hezimete uğratan “Tobio Kageyama”yı yenmektir… Ve kader onları çok çabuk buluşturarak yeni amaçlar ortaya koyar ve yepyeni bir hikaye doğar.

Vinland Saga – 8,75

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 17 – 18

Yazar ve Çizer: Yukimura Makoto
Tür: Aksiyon, Macera, Tarihi, Yetişkin, Seinen
Bölüm Sayısı: 176+

Vinland destanı 11.yy da Danimarka kontrolündeki İngiltere’de geçmekte ve özellikle İngiltere’de Viking olarak bilinen Danimarkalı istilacıları konu almaktadır. Hikaye büyük kral Canute’un gücünün yükselişini Efsanevi Jomsviking klanından genç bir soylu olan Thorfin’in kişisel intikamı ile birleştirir. Hikayeye Asklead adında kurnaz bir Viking kumandanı ve onun gurubundaki Thorfin isimli yetenekli genç bir savaşçıyla tanışarak başlarız. Asklead Frank kalesine yapılan saldırıda ordu ile ganimetin yarısına sahip olmak için anlaşma yapmıştır.

Asklead orduyu kandırarak ordu hala kalenin aşağı kapılarına saldırırken tüm ganimeti kendine almak için botlarla kaleye yaklaşır ve Thorfin e kalenin komutanının kafasını getirmesini ister ve karşılığında Thorfin in düello teklifini kabul eder. Gurubun değerli bi üyesi olmasına rağmen Thorfin Asklead dan nefret etmektedir. Çünkü çocukken Asklead Onun babasını öldürmüştür. İntikam hırsıyla büyüyen Thorfin sürekli Asklead’ a düello teklif etmesine rağmen hep kaybeder.

Bastard – 8,74

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 18 – 19 1

Yazar ve Çizer: Kim Kanbi, Hwang Youngchan
Tür: Korku, Psikolojik, Webtoon
Bölüm Sayısı: 94

Dünya’nın fantastik bir kıyamet sonrası döneminde, insanları orcların, kertenkele adamların ve diğer yaratıkların saldırısından sadece onlardan DAHA korkunç bir şey kurtarabilecektir. Böylece 14 yaşında bir gencin bedenine mühürlenen kaotik büyücü Dark Schneider, kudretli dört generale karşı savaşması amacıyla serbest bırakılır.

Hunter x Hunter – 8,70

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 19 – 20

Yazar ve Çizer: Togashi Yoshihiro
Tür: Aksiyon, Macera, Komedİ, Fantastik, Dövüş Sanatları, Psikolojik, Doğa Üstü, Shounen
Bölüm Sayısı: 380+

En İyi Manga 20. sırada Hunter x Hunter var.  Bir adada sade bir hayat yaşayan Gon uzun zaman önce öldüğünü sandığı babasının aslında ölmemiş olduğu hatta babasının Dünya’nın en ünlü Hunter(Avcı)’sı olduğunu öğrenir. Gon, babası ile karşılaşabileceği ümidiyle “Hunter Sınavı”na girmeye karar verir. Hunter sınavı, öyle herkesin elini koluna sallayıp geçebileceği bir sınav değildir. Verilen zor ve yıldırıcı görevleri yerine getirmenin yanı sıra yarışmaya katılan katillerle de savaşmak gerekmektedir.

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 20 – en iyi 10 macera turundeki manga
Önerilen Yazı
En İyi 10 Macera Türündeki Manga

dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 21 – 1
Önerilen Yazı
One Piece – Tam 33 Anime

Manga Nedir?

Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcük olup anime çizim sanatı ile çizilir ve sağdan sola doğru okunur.

İlginizi Çekebilir:  One Piece Animesine Benzer 5 Anime Önerisi

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz