1. Ana Sayfa
  2. Manga ve Anime

Dünyada Büyük İlgi Gören 20 En İyi Manga

Dünyada Büyük İlgi Gören 20 En İyi Manga
2

En İyi Manga, My Anime List’e göre göre en iyi 20 manga listesi. Berserk, Oyasumi PunPun, Fullmetal Alchemist gibi mangalar bulunuyor. My Anime List‘e göre en iyi 20 manga

En İyi Korku Mangaları

En İyi Manga Listesi

Berserk – 9,43

Yazar ve Çizer: Miura Kentaro
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Korku, Yetişkin, Doğa Üstü, Trajedi, Seinen
Bölüm Sayısı: 356+

En İyi Manga 1. sırada Berserk var. Guts idam edilmiş ölü bir kadın tarafından doğmuştur ve raslantıyla Gambino isimli bir paralı asker tarafından bulunmuştur. Gambino Guts’ı istemese de eşinin isteği üzerine onu evlat edinmiştir. Guts Gambino’nun paralı asker gurubunda bulunduğu süre içersinde ondan kıliç kullanmayı öğrenmiştir ama üvey annnesinin ölümü ve Gambino nun bunun nedeninin Guts un uğursuzluğu olarak kabul edişiyle zamanla Gambino Guts a karşı nefret beslemeye başlar.

Bir gece Gambino sarhoşluğun etkisiyle Guts’a saldırır. Guts kendini kurtarmak için Gambino yu öldürmek zorunda kalır. Guruptan kaçan Guts yıllar sonra bir paralı asker olarak karşımıza çıkar. Katıldığı bir kale kuşatması sırasında düşman birliğin kumandanlarından biri olan Bazuso yu öldürür. Ancak bu sırada kulenin tepesinden kendini izleyenlerden habersizdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi 10 Korku Türündeki Manga

berserk
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 24

JoJo’s Bizarre Adventure Part 7: Steel Ball Run – 9,26

Yazar ve Çizer: Araki Hirohiko
Tür: Aksiyon, Doğaüstü, Gizem, Korku, Macera, Manga, Seinen, Tarihi
Bölüm Sayısı: 96

JoJo’s Bizarre Adventure serisinin yedinci hikayesini anlatmaktadır. Yıl 1890, Steel Ball Run’ın dikkat çeken isimleri Gyro Zeppeli ve Johnny Joestar her şeylerini Amerika’nın kalbinde geçen elli milyon dolarlık bir yarış için ortaya koyuyorlar. Rotaları bir anda kuralların olmadığı bir araziye düşünce işler tersine döner ve sadece kendilerine olan güveni sayesinde ilerlemeye devam ederler. Fakat hiçbir katılımcının tahmin edemeyeceği olaylar yaşanır ve yakında hepsi dünyanın gerçek yüzünü görür.

jojo’s bizarre adventure part 7
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 25

One Piece – 9,17

Yazar ve Çizer: ODA Eiichiro
Tür: Aksiyon, Dram, Fantezi, Komedi, Macera, Shounen
Bölüm Sayısı: 1000+

En İyi Manga . sırada One Piece var. Korsanlar Kralı Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır. Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsanlar Kralı olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvesi (Akuma No Mi) yemiştir.

3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
One Piece Animesine Benzer 5 Anime Önerisi
one piece
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 26

Vagabond – 9,16

Yazar ve Çizer: Oshikawa Eiji, Inoue Takehiko,
Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarihi, Dövüş Sanatları, Seinen
Bölüm Sayısı: 327

En İyi Manga 7. sırada Vagabond var. Manga, Japonya’nın namaglup kılıç ustası Miyamoto Musashi’nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Shinmen Takezou ve en yakın arkadaşı Hon’iden Matahachi, köylerinden her şeylerini arkada bırakarak kendilerine isim yapmak ümidiyle Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Savaşın sonunda hayatta kalmayı başaran iki arkadaşın yolları kısa bir süre sonra ayrılır. Savaşın ardından Shinmen Takezou, idealini gerçekleştirmek amacıyla ismini Miyamoto Musashi olarak değiştirir ve teker teker Japonya’nın nam salmış ustalarına meydan okumaya başlar. İlk meydan okuyacağı okul Kyoto’nun ve hatta Japonya’nın en ünlü dojolarından biri olan Yoshioka Okulu olacaktır.

vagabond
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 27

Monster – 9,11

Yazar ve Çizer: Urasawa Naoki
Tür: Dram, Gizem, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 162

Dr.Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

monster
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 28

Fullmetal Alchemist – 9,07

Yazar ve Çizer: Hiromu ARAKAWA
Tür: Doğaüstü Güçler, Macera, Aksiyon, Drama
Bölüm Sayısı: 116

En İyi Manga 2. sırada Fullmetal Alchemist var. Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için alchemy’e başvururlar. Ama insan ruhunu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerinin dirilmesin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve alchemy’i daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp yolcuğa çıkarlar.

fullmetal alchemist
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 29

Grand Blue – 9,06

Yazar ve Çizer: Inoue Kenji, Yoshioka Kimitake
Tür: Komedi, Yaşamdan Kesitler
Bölüm Sayısı: 74+ (Devam Ediyor)

Okyanus kıyısındaki Izu Şehri’nde üniversiteye başlayacak olan Kitahara Iori için yeni bir hayat başlayacaktır. Amcasının dalış dükkanı “Grand Blue”ya taşınacak, güzel okyanusu, güzel kadınları ve dalmakla alkolü çok seven adamları bulacaktır. Iori hayalindeki üniversite hayatını yaşayabilecek mi?

grand blue
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 30

Oyasumi Punpun – 9,05

Yazar ve Çizer: Asano Inio
Tür: Dram, Günlük Yaşam, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 147

Punpun Japonya’da büyüyen normal bir çocuktur, babasının annesini hastanelik etmesiyle Punpun’nun masumiyet yaşları da son bulmuştur. Dayısı ona bakarken, Punpun yetişkinliğe doğru ilerler, onu iyi yada kötü olarak değiştiren olaylarla karşılaşır. Bu olaylar Punpun’da yetişkin olmanın ne demek olduğu sorusunu uyandırır.

oyasumi punpun
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 31

Slam Dunk – 9,04

Yazar ve Çizer: Inoue Takehiko
Tür: Komedi, Dram, Okul Hayatı, Spor, Shounen
Bölüm Sayısı: 276

En İyi Manga 9. sırada Slam Dunk var. Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol klübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol klübüne katılmaya karar verir.

slam dunk
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 32

Kingdom – 8,99

Yazar ve Çizer: Hara Yasuhisa
Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi, Seinen
Bölüm Sayısı: 573+

Savaşların ve krallık mücadelelerinin olduğu dönemde eski Çin’de, anne ve babalarını savaşta kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Hayatlarına köle olarak devam eden bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtularak büyük bir general olmaktır. Bir gün bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Hyou’yu kraliyet sarayında yetiştirmek üzere yanına alır. Shin ise hayatına yalnız devam etmeye başlar. Yakın zamanda Çin Kralı’nın kardeşi tarafından bir isyan başlatılır ve Hyou yaralı kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası vererek oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder. Şok içinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya birebir benzeyen biriyle karşılaşır. Bu Çin Kralı Ei Sei’dir. Hyou aslında Çin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.

kingdom
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 33

Vinland Saga – 8,98

Yazar ve Çizer: Yukimura Makoto
Tür: Aksiyon, Dram, Macera, Seinen, Tarihi
Bölüm Sayısı: 181+

Vinland destanı 11.yy da Danimarka kontrolündeki İngilterede geçmekte ve özellikle İngilterede Viking olarak bilinen Danimarkalı istilacıları konu almaktadır…Hikaye büyük kral Canute’un gücünün yükselişini Efsanevi Jomsviking klanından genç bir soylu olan Thorfin’in kişisel intikamı ile birleştirir…

Hikayeye Asklead adında kurnaz bir Viking kumandanı ve onun gurubundaki Thorfin isimli yetenekli genç bir savaşçıyla tanışarak başlarız.Asklead Frank kalesine yapılan saldırıda ordu ile ganimetin yarısına sahip olmak için anlaşma yapmıştır…

Asklead orduyu kandırarak ordu hala kalenin aşağı kapılarına saldırıken tüm ganimeti kendine almak için botlarla kaleye yaklaşır ve Thorfin e kalenin komutanının kafasnı getirmesini ister ve karşılığında Thorfin in düello teklifini kabul eder…

Gurubun değerli bi üyesi olmasına rağmen Thorfin Asklead dan nefrer etmektedir. Çünkü çocukken Asklead Onun babasını öldürmüştür.

İntikam hırsıyla büyüyen Thorfin sürekli Asklead’ a düello teklif etmesine rağmen hep kaybeder…

vindland saga
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 34

20th Century Boys – 8,94

Yazar ve Çizer: Urasawa Naoki
Tür: Aksiyon, Dram, Gizem, Psikolojik, Bilim Kurgu, Trajedi, Seinen
Bölüm Sayısı: 249

Kenji çocukluğunda Rock’n roll yıldızı olma ve Dünya’yı kurtarma hayalleri kurmuş, market işletmeciliği yapan sıradan biridir. Ard arda garip olaylar olmaya başlar. Çocukluk arkadaşlarından birinin esrarengiz intiharının ardından olayların kendi çocukluk anılarıyla bağlantılı olduğunu farkeder. Kenji’nin daha çocukken oluşturduğu bir sembolü kullanan ve kendisine Tomodachi (arkadaş) diyen bir tarikat lideri ortaya çıkmıştır ve dünyayı yok etmeye çalışmaktadır. Tomodachi’yi durdurup dünyayı kurtarabilecek tek kişi ise Kenji’dir.

20th century boys
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 35

Ashita no Joe – 8,94

Not: Soldan Sağa Okunur

Yazar ve Çizer: Kajiwara, Ikki, Chiba, Tetsuya
Tür: Aksiyon, Komedi, Dram, Günlük Yaşam, Spor, Trajedi, Shounen
Bölüm Sayısı: 171

En İyi Manga 13. sırada Ashita no Joe var. Joe Yabuki Tokyo’nun varoşlarında yaşayan genç bir adamdır. Ama, bir gün bokstaki potansiyelini keşfedip onu şampiyon yapmak isteyen eski bir boksör olan Danpei Tange ile tanışır. Önemsiz suçlarından ötürü Joe ıslahevine atılır. Joe orada hapishaneden kaçmaya çalışırken Joe’yu tek bir darbede indiren umut vaad eden bir boksör olan Toru Rikiishi ile tanışır. Yavaş yavaş Joe kendi potansiyelinin farkına varır, adım adım ilerleyerek, aklında tek bir hedefle boks hayatına başlar. Hedefi ise Toru Rikiishi’yi yenmektir!!

ashita no joe
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 36

Houseki no Kuni – 8,92

Yazar ve Çizer: Ichikawa Haruko
Tür: Action, Fantasy, Seinen
Bölüm Sayısı: 95+

Uzak gelecekte, Cevher denilen yeni bir yaşam formu doğdu. Bu 28 Cevher kendilerine saldırıp onları süs eşyalarına dönüştürmek isteyen “Aydan gelenler” ‘e karşı savaşmak zorundadır. Bu nedenle her bir Cevher kendisine verilen: doktor, bilgiç gibi görevleri üstlenmek zorundadır. Phosphophyllite kendisine Cevherlerin efendisi Kongou tarafından doğal tarih ansiklopedisini düzenleme görevini verilene kadar hiç bir göreve layık görülmeyen, işe yaramaz bir cevherdir.

houseki no kuni
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 37

Kaguya-sama wa Kokurasetai – 8,92

Yazar ve Çizer: Akasaka Aka
Tür: Dram, Komedi, Okul, Romantik, Seinen, Yaşamdan Kesitler
Bölüm Sayısı: 228+

Kaguya Shinomiya ve Miyuki Shirogane, inanılmaz derecede saygın Shuichi’in Akademisi’nin öğrenci konseyi üyeleridirler ve dahilerin de üstünde dahi olarak bu mevkilerini ellerinde tutmaktadırlar. Her zaman birlikte zaman geçirmelerinden dolayı birbirlerine duygu beslemeye başlarlar, fakat gururları nedeniyle asla bir taraf diğerine bu duygusunu açamamaktadır ve ilişkiyi başlatacak taraf da kuzu kuzu diğerine gelecektir! Aşk bir savaştır ve diğerine itiraf ettirme savaşı şimdi başlıyor!

kaguya-sama wa kokurasetai
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 38

Great Teacher Onizuka – 8,89

Yazar ve Çizer: Tohru FUJISAWA
Tür: Okul, Komedi, Ecchi, Drama
Bölüm Sayısı: 208

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

great teacher onizuka
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 39

Classroom of the Elite – 8,86

Yazar ve Çizer: Kinugasa Shougo
Tür: Drama, Ecchi, Komedi, Okul
Bölüm Sayısı: 16+

Koudo Ikusei akademisi, öğrencilerin neredeyse %100’ünün üniversiteye gittiği veya iş bulduğu, son teknoloji tesislere sahip önde gelen prestijli bir okul. Oradaki öğrenciler, istedikleri bir saç stiline ve istedikleri kişisel eşyalarını getirme özgürlüğüne sahipler. Uzaktan bakıldığında cennet gibi bir okul olsa da, gerçek şu ki, öğrencilerin sadece en üstünleri uygun muamele görüyor. Ayanokouji Kiyotaka bir sebepten dolayı giriş sınavında dikkatsizdi ve bunun sonucunda düşük not alıp okulun en düşük D sınıfına alındı. Sınıfındaki diğer iki öğrenci Horikita Suzune ve Kushida Kikyou ile tanıştıktan sonra Kiyotaka’nın bu durumu değişmeye başlar.

classroom of the elite
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 40

Yotsuba to! – 8,86

Yazar ve Çizer: Azuma Kiyohiko
Tür: Komedi, Günlük Yaşam, Shounen
Bölüm Sayısı: 109+

Yotsuba, babası Koiwai ile beraber yaşayan yeşil saçlı, deli dolu, enerjik, 5 yaşında, hiçbir şeyden haberi olmayan ama bunun yanı sıra oldukça da meraklı küçük bir kızdır. Gün gelir yaşadıkları kırsal bölgeden ayrılıp şehre taşınan Yotsuba ve babası burada üç kızı olan Ayase ailesi ile komşu olurlar. Yotsuba merakı ve neşesi sayesinde komşuları tarafından çok sevilir. Günlük ama bir dizi komik olaylar onları beklemektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi 10 Bilimkurgu Türündeki Manga

yotsubato
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 41

Real – 8,85

Yazar ve Çizer: Inoue Takehiko
Tür: Dram, Psikolojik, Seinen, Yaşamdan Kesitler, Spor, Trajedi
Bölüm Sayısı: 24+

Nomiya, liseyi yarım bırakmış, geleceği olmayan birisidir. Motoruyla yaptığı kaza sonucu, bir kızın hayatını mahvettiği için suçlulukla yaşamaktadır. Togawa, hastalığından önce yetenekli bir koşucuyken, tekerlekli sandalyede basketbol oynamaktadır. Takahashi, bir zamanlar okulun popüler basketbol kaptanı, örnek öğrenci, şimdi ise göğsünden aşağısını haraket ettirememektedir. Hikaye, basketbol oynamayı arzulayan bu üç genç hakkındadır.

real
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 42

Haikyuu!! – 8,84

Yazar ve Çizer: Furudate Haruichi
Tür: Komedi, Dram, Okul Hayatı, Spor, Shounen
Bölüm Sayısı: 307+

En İyi Manga 18. sırada Haikyuu!! var. Shouyou Hinata’nın voleybol sevdası, şans eseri bir olayla başlar. Kulübünde hiç üye yoktur ama bir şekilde azmederek üye toplar ve ortaokulların turnuvalarına katılır. Daha ilk maçından “Sahanın Kralı” olarak ünlenen Tobio Kageyama tarafından darma duman edilir ve maçın sonucu büyük bir hüsrandır. İntikam için ant içip Karasuno Lisesine yazılır ve buradaki voleybol takımına katılır. Amacı; kendisini hezimete uğratan “Tobio Kageyama”yı yenmektir… Ve kader onları çok çabuk buluşturarak yeni amaçlar ortaya koyar ve yepyeni bir hikaye doğar.

haikyuu
dünyada büyük i̇lgi gören 20 en i̇yi manga 43

Manga Nedir?

Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcük olup anime çizim sanatı ile çizilir ve sağdan sola doğru okunur.

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz

Yorumlar (2)

  1. Berserk mangasını gerçekten tek geçerim, souls-like oyunlarının hepsine ilham olmuş bir eser.

  2. Haikyuu var İppo nasıl olmaz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir