1. Ana Sayfa
  2. Manga ve Anime

Berserk

Berserk
0

Berserk

Uyarı! Bu manga ve animede yetişkinlere yönelik içerikler bulunmaktadır. 18 yaşından küçüklerin okuması ve izlemesi kesinlikle önerilmez.

Konusu: Guts idam edilmiş ölü bir kadın tarafından doğmuştur ve raslantıyla Gambino isimli bir paralı asker tarafından bulunmuştur…

Gambino Guts’ı istemese de eşinin isteği üzerine onu evlat edinmiştir… Guts Gambino’nun paralı asker gurubunda bulunduğu süre içersinde ondan kılıç kullanmayı öğrenmiştir ama üvey annnesinin ölümü ve Gambino’nun bunun nedeninin Guts’un uğursuzluğu olarak kabul edişiyle zamanla Gambino Guts’a karşı nefret beslemeye başlar… Bir gece Gambino sarhoşluğun etkisiyle Guts’a saldırır… Guts kendini kurtarmak için Gambino’yu öldürmek zorunda kalır… Gruptan kaçan Guts yıllar sonra bir paralı asker olarak karşımıza çıkar… Katıldığı bir kale kuşatması sırasında düşman birliğin kumandanlarından biri olan Bazuso’yu öldürür… Ancak bu sırada kulenin tepesinden kendini izleyenlerden habersizdir…

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi 10 Korku Türündeki Manga

Bölüm Sayısı: Anime 24 / Manga 357+

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Korku, Yetişkin, Doğa Üstü, Trajedi, Seinen

Yazar ve Çizer: Miura Kentaro

Anime Yönetmeni: Naohito Takahashi

Gösterim Tarihi: 01 Temmuz 2016

MyAnimeList Puanı: 6.66 – 5194. Sıra

berserk manga

Karakterler

Guts:

Yükseklik: 190 cm

Kilo: 115 Kg

Göz Rengi: Kahverengi

Saç Rengi: Siyah

Hikayenin ana kahramanıdır. Uzun ve ağır bir kılıç taşıyan, yaralı ve duygusal bir adamdır. Karanlığın içine doğmuş gibi korkusuzdur.

Griffith: Griffith, hikayenin ana düşmanıdır. Şahin şeklinde taktığı kaskından dolayı Şahin olarak anılır ve Şahin grubunun lideridir. 

Casca: Guts ve Griffith ile olan kararsız ilişkisi sayesinde huysuz ve kaprisli bir şekilde ortalıkta dolaşan ana karakter.

Mozgus: Mozgus, dünyayı işkenceciler grubu ile birlikte dolaşarak, St. Albion kentinde şiddetli bir sapkınlık kültü kök salması için gönderilen The Holy See‘in baş soruşturmacılarından biridir . 

Isidro: Büyük bir kılıç ustası olmak isteyen hırsız. Güç ve beceri eksikliğine rağmen çevikliği ve küçük bedenini avantaja çevirmeyi iyi başarıyor.

Puck: Bir çeşit peri. Dostlarını iyileştirirken, düşmanlarının başına bela olabilir.

Adolf: Rahip. Collette’nin babası.

Azan: Şövalye. Bir zamanlar “Holy Iron Chain Knights” grubuna mensuptu. Şimdi ise tek tabanca.

Corkus: Eski bir hırsız. “Şahin” grubunun sadık bir üyesi

Farnese de Vandimion: Holy Iron Chain Knights‘ı yöneten soylu bir kadındır. Bu yönetici pozisyonu genellikle kadınlara verilirdi. Bu yüzden Farnese, babası Federico Vandimion tarafından gönderildiği manastırda kalacağı süre boyunca bu göreve tayin edildi.

Godo: Guts’un kılıcını yapan ve onu tamir eden demirci.

Erica: Godo’nun evlatlık kızı.

Flora: İnsan kalbine sahip, yaşı belli olmayan bir cadı.

Foss: Bakan.

Jerome: “Holy Iron Chain Knights” grubunun üyesidir.

Judeau: Eski bir sirk sanatçısı.

King of Midland: Midland Kralı, Griffith’in iktidara yükselişinden sorumlu olan kişidir. Prenses Charlotte’ın babasıdır.

Luca: Albion’daki bir fahişe grubunun lideridir.

Nina: Genç ve umursamaz bir fahişe. Luca’nın grubuna üyedir.

Zodd Nosferatu: Ölümsüz Zodd olarak da bilinir. Zodd, insan benzeri formundan daha tehditkar bir yaratığa dönüşme yeteneğine sahiptir.

Raban: Raban, Midland Mahkemesinde yüksek rütbeli bir soyluydur.

Charlotte Beatrix Marie Rhody Windam: Eskiden Midland Prensesi olan Charlotte, ilk bakışta Griffith’e âşık oldu. Guts, Griffith’i düellolarında mağlup ettikten sonra, Griffith Charlotte ile yattı ve bunun sonucunda bir yıl boyunca hapsedildi ve işkence gördü. Hapishaneden çıkmasına yine kendisi yardımcı oldu.

Rickert: Şahin grubunun hayatta kalan en küçük üyesi.

Schierke: Genç bir cadı. Flora’nın öğrencisidir.

Serpico: Farnese’nin arkadaşıdır.

Silat: Sürgün edilen Bākiraka Klanının Prensidir. Sürgündeki klanının onurunu yeniden kazanmayı umarak İmparator Ganishka’ya hizmet eder.

The Skull Knight: Kafatası Şövalyesi olarak bilinen gizemli bir savaşçıdır.

berserk manga

Eleştirel Bir Bakış

Okumaya başladığınız an aslında neye bulaştığınızı anlıyorsunuz. Ana karakterimiz olan “Guts” ile de tanışmamız uzun sürmüyor ve hemen kendini gösteriyor. Hayata resmen 1-0 yenik başlayan karakterimiz hayatta kalabilmek için boyundan büyük bir silahla etrafındaki herkesi öldürmeye başlıyor. Kara Kılıçustası! Peşindeki kara ruhlar ve düşman kuvvetleri bir an olsun rahat bırakmıyor.

Guts ilk savaşını daha küçük yaşlardayken vermeye başlamıştır. Gambino Guts’a dövüşmeyi ve kılıç kullanmayı öğretmiştir. Daha güçlü olabilmesi için boyu kadar olan kılıç vermiştir. Gambino’nun karısı ölür ve kendisi de bir savaşta koltuk değneklerine mahkum olur. Bu başına gelenleri Guts’un lanetli olduğuna bağlar ve onu öldürmek ister. Fakat Guts kendisini beklenmeyecek şekilde savunur ve Gambino’yu öldürerek bulunduğu kamptan kaçar. Artık tek başınadır; ta ki Şahinler Takımına denk gelene kadar. İşte hikayemiz bu noktada alevleniyor. (Daha fazla spoiler vermeyeceğim.)

Griffith… Asıl kötülüğün sebebi Griffith. Guts’u önce kendine bağladı sonra da kötülüğün içine düşmesi için en kıyak çelmesini taktı. Ah Griffith. Kötü Griffith!

Çizim konusuna gelirsek gerek mekan gerekse atmosfer olarak beklentinin üstünde olduğunu düşünüyorum. Yaratıkların çizimi de oldukça başarılı. Yaratıklar kadar diğer karakterlerin çizimi de gayet başarılı. Üzerinde uzunca bir süre düşünülüp çalışıldığı belli oluyor. Ama bazı dövüş sahnelerinde anlaşılması güç çizimlerde mevcut. Bu güçlük sizi okumaktan asla alıkoymuyor.

Her sayfada biraz daha heyecanlanmanıza neden olan bir manga. Karanlık, vahşi, acımasız karakterlerin yanında duygusal ve romantik karakterler de var. Bu da manganın aslında sizi çok fazla bunaltmadan hikayenin tadını çıkarmanıza sebep oluyor.

Berserk gerçekten çok farklı bir manga. Bazen geriyor bazen de sizi üzüyor. Sayfaları çevirdikçe ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İyi okumalar.

Berserk Anime Fragman

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyada Büyük İlgi Gören 20 En İyi Manga

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz