1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Çakal Hayranlarına 6 Kitap Önerisi

Çakal Hayranlarına 6 Kitap Önerisi
0

Çakal. Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’e planlanan bir suikasti anlatan roman, türünün tüm zamanlardaki en önemli ve başarılı örneklerinden biridir.

Çakal

Yazar: Frederick Forsyth
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 418

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’e planlanan bir suikasti anlatan roman, türünün tüm zamanlardaki en önemli ve başarılı örneklerinden biridir.

Hangi adla hangi ülkeden ve ne zaman geleceği belli olmayan bir kiralık katille gizli servisler arasındaki korkunç kovalamaca poliye-macera seven tüm okurlar için bir klasik niteliğinde.

çakal

Gorky Park

Yazar: Martin Cruz Smith
Yayınevi: Butik
Sayfa Sayısı: 448

Ortadaki sırt üstü, elleri bir cenaze merasimindeki gibi birleşmiş, diğer ikisi yüz üstü, kolları kabartmalı kağıt üzerindeki amblemler gibi karın üzerinde belirgin, yavaş yavaş eriyen buz kütlesinin altında huzurla, hatta resim gibi uzandılar. Ayaklarında kayaklar vardı.

Pribluda, elini Arkady’nin omzuna attı. “Eyalet güvenliği ile ilgili soruların hiçbir ilgisi olmadığına inandığım anda sen başlayabilirsin.” Aslında bu, Araştırma Şefi Arkady Renko için, üçlü bir cinayet soruşturmasına dönüşmüştü. Üç ceset de Moskova’da bulunmuştu.

Peki, neden hepsi Gorky Parkı’nın karları altına gömülmüştü?

gorky park
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 9

Cinayetin Parıltısı

Yazar: John Le Carre
Çevirmen: Levent Göktem
Yayınevi: Kırmızı Kedi
Sayfa Sayısı: 176

“Kötülerin uzun yaşaması ne fena,” dedi.

“Kötüler için yani.”

John Le Carré’nin Türkçeye ilk kez çevrilen romanı Cinayetin Parıltısı, okurları Güney İngiltere’deki küçük bir kasaba olan Dorset’e ve bölgenin seçkin yatılı okuluna götürüyor.

Polisiye edebiyatın benzersiz karakteri George Smiley, Londra’da köşesine çekilmişken, Dorset’te işlenen cinayet üzerine gizem dolu bir serüvene atılıyor ve “kimse tarafından fark edilmeme duası” etmekten bir süreliğine vazgeçiyor.

“Bir centilmen yaratmak, asırlar alan bir süreçtir” prensibine sıkı sıkıya bağlı bir okul… Öğretmenler, öğrenciler ve kasaba sakinlerini kuşatan tekinsiz atmosfer…

Le Carré tutkunları, Cinayetin Parıltısı’nı tıpkı diğer Smiley romanları gibi –Soğuktan Gelen Casus, Köstebek, Ölüme Çağrı– ellerinden bırakamayacak.

“Etkileyici, zekâ dolu, ironik, iğneleyici…”
Daily Telegraph

“Dickens ve Austen romanları gibi…”
Financial Times

cinayetin parıltısı
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 10

Janson Talimatı

Yazar: Robert Ludlum
Çevirmen: Enver Gürsel
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Sayfa Sayısı: 624

Paul Janson, hayatta değer verdiği pekçok şeyi kaybetmesine neden olan gizli operasyon görevinden ayrılmış ve kendine yeni bir hayat kurmuştur. Eski görevine yeniden dönmemeye kararlıdır. Ancak, hayatını borçlu olduğu Peter Novak’ın kaçırıldığını ve teröristlerin elinde öldürüleceği günü beklediğini öğrenir. Novak’a olan borcunu ödemek için kurtarma timinin başına geçmeyi kabul eden Janson, tarihin akışını değiştirecek bir sır perdesini aralayacağının farkında değildir.

janson talimatı
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 11

Dördüncü Güç

Yazar: Jeffrey Archer
Çevirmen: Cihan Kaplan
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Sayfa Sayısı: 568

İlk bakışta Richard Amstrong ve Keith Townsend arasında hiçbir benzerlik yoktu. Biri savaşın şiddetle sürdüğü Doğu Avrupa’da, yoksul bir köylünün çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Diğeri ise, savaşın sadece haberlerde izlendiği, dünyanın uzak bir köşesindeki bir malikanede büyümüştü.

irbirinden çok farklı koşullarda yetişmiş bu iki kişinin tek bir ortak noktası vardı: İkisi de birbirini geçmek ve tek başına dünyanın en büyük gazete imparatoru olmak için her türlü riski göze almaya hazırdı.

dördüncü güç
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 12

Melekler ve Şeytanlar

Yazar: Dan Brown
Çevirmen: Petek Demir
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 575

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati’nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi’nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hala faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonarda Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri’nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra’nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati’nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkobaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerileme sürüklüyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Melekler ve Şeytanlar Hayranlarına 9 Kitap Önerisi
melekler ve şeytanlar
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 13

SS-GB – İşgal

Yazar: Len Deighton
Çevirmen: Ilgın Yıldız
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 496

Deighton’ın klasik polisiyesi, İkinci Dünya Savaşı hakkındaki ilk ve kesinlikle en meşhur alternatif tarih romanıdır.

Şubat 1941’de İngiliz ordusu Nazilere teslim olur. Churchill infaz edilmiş, Kral Londra Kulesi’ne kapatılmış, SS ise Whitehall’a doluşmuştur…

Britanya dokuz aydır işgal altındadır ve artık umutsuz, çaresiz ve kasvetli bir ülkeye dönüşmüştür. Ancak SS’in idare ettiği Emniyet Teşkilatı’nda işler eskisi gibi devam etmekte, Dedektif Başkomiser Douglas Archer rutin bir cinayet vakasını çözmeye çalışmaktadır. Hayat devam ediyordur.

Ne var ki, SS Alay Önderi Huth, bizzat Himmler’den aldığı yetkiyle söz konusu cinayet soruşturmasını takip etmek için Berlin’den Londra’ya geldiğinde, Archer kendisini üst düzey, nefes kesici, bol aksiyonlu bir casusluk savaşının ortasında bulur.

ss-gb – i̇şgal
çakal hayranlarına 6 kitap önerisi 14

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz