1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

KİTAP YORUM: RUHŞEN DOĞAN NAR – İÇİMDEKİ ROBOT

KİTAP YORUM: RUHŞEN DOĞAN NAR – İÇİMDEKİ ROBOT
0

İçimdeki Robot kitabında ilk dikkatimizi çeken karakter isimleri oldu… Kim bu Hasan? Kendisine sorduğumuz ilk soru bu oldu. O da gülerek cevapladı: “Seviyorum bu ismi” dedi.

Birbirinden güzel ve heyecanlı öykülerden oluşuyor İçimdeki Robot. Keyifle okunacak ve yakın zamanımızda gerçekleşebilecek hikayeler aklınızı karıştıracak acaba olur mu? diye düşündürecek.

İçimdeki Robot aslında herkesin içinde olanı dışa vurabilecek öykülerden oluşuyor. Kim düşünmedi ya da hayal etmedi böyle bir dünyada kendini? Yapay zekadan korkmuyor musunuz? Hayatımıza yeni giren sanal gerçeklik teknolojisini hiç mi hayal etmediniz? Ben, Robot filmindeki sahneleri hiç mi düşünmediniz? Tabii ki düşündünüz, hayal ettiniz ve korktunuz. İşte, İçimdeki Robot bu bir yanı hayal bir yanı gerçek olan dünyayı kelimelere dökülmüş hali.

İçimdeki Robot dediğim gibi yakın gelecekte olabilecek teknolojik gelişmelere ışık tutuyor. Bu yüzden ne tam anlamıyla ütopik ne de distopik. Her iki türü de kendi düşüncenize göre görebileceğiniz bir öykü kitabı. Ama distopya veya ütopya türüyle birebir alakalı değil. Çoğu bilimkurgu kitabından ayrıldığı taraf da bu bana göre. Her iki türü de kitabın ana türü olmasa da kitapta görebiliriz. Aslında benim ütopyam bir başkasının distopyası olabilir, değil mi? Hayır, hayır göreceli konulara girmeyelim. Ben iki türü de görmek istedim ve gördüm. 

Mizah da var. Evet, mizah. Yakın gelecekte gerçekleşebilecek bazı teknolojik gelişmeleri gerçekten komik bir dille anlatmış. Bazen kahkahalarınıza engel olamayacaksınız.

Karakterler arasındaki diyaloglar da çok tanıdık gelecek. Bizim gibiler. Bizim gibi konuşuyorlar. Yabancılık çekmiyorsunuz. Süslenmemiş. Oldukları gibiler.

Hikayelerin benim için en can alıcı noktaları bitmeden önce sizi sarsmaları. Son paragrafta size verdiği heyecan gerçekten çok değerli. Sayfalarca anlatılıp hissedilemeyen duygular İçimdeki Robot‘un içindeki kısa öykülerde hissediliyor. Ruhşen, bunu çok iyi başarmış. Kalemine sağlık.

Kendisini Lagari Fanzin ve Efe Elmastaş sayesinde tanıdık. İyi ki de tanıdık.

Kitapla kalın.

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir
9.8
sessiz bir ölüm kitap yorumu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz