1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Hırsız Kitap Yorumu

Hırsız Kitap Yorumu

featured

Hırsız kitabını yeni alıyorsanız sakın arka kapak yazısını okumayın! Kitabın tüm heyecanını kaybedersiniz. Burada yazdıklarım arka kapak yazısı kadar kitabın heyecanını azaltacak bilgi içermiyor.

Uzun zamandır Uzak Doğu Edebiyatı okumuyordum. Ne iyi geldi bana bu kitap anlatamam.

Fuminori Nakamura ilk kez okuduğum bir yazar. Hırsız kitabını da yeni almıştım. Eşimle yaptığımız kitap alışverişine birkaç tane Uzak Doğu Edebiyatı eklemiştim. Hırsız da onlardan birisi. İyi ki eklemişim.

Hırsız konu itibariyle ilgi çekici gelmeyebilir. Tipik bir hırsızlık kitabı. Ama yankesiciliğin nasıl yapılacağını da tane tane anlatıyor. Aklıma Neil Gaiman’ın Amerikan Tanrıları kitabında yaptığı madeni para numaralarını getirdi.

Kitabın konusu nasıl ki basit gibi görünse de sizi aslında ilk sayfadan esir alacak. Bırakmak istemeyeceksiniz ki ben yoğun çalışmama rağmen 2. akşam bitirdim kitabı. Çok az kitaptan bu şekilde etkileniyorum. Elimden bırakamıyorum.

Kitabımız Nişimura’nın ağzından (ana karakter) anlatılıyor. Nişimura sadece zenginlerden çalan bir hırsız. Ne kadar düşünceli <3

Nişimura kendi halinde takılırken birden bire eski bir arkadaşı ortaya çıkıyor. İşikava ve Taçibana ile birlikte, Kizaki isimli bir adam için iş yapmak zorunda kalıyorlar. Zaten bu iş sayesinde biraz daha hızlanıyor kalp atışlarımız. Sayfaları bir bir çeviriyorsunuz merak ettiğiniz için. Ama kesinlikle arka kapakta yazan “tüyler ürpertici bir gerilim” sloganı kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Yazar güzel yazmış Nişimura yaptığı işte iyi.

İlginizi Çekebilir:  NEIL GAIMAN - Yokyer

Zaman geçirmek için ideal bir kitap olarak hafızamda yer edindi Hırsız. Size pek bir şey katmayacak. Ağır okumalarınıza soluk kazandıracak bir kitap. Bu hafifliği sizi yanıltmasın. Enerjisi gayet yüksek bir kitap. Eğer ilk kez kitap okuyorsanız ya da çok fazla okuma kültürünüz yoksa bile sizi asla zorlamayacak bir kitap. Ama okuma kültürünüz çok gelişmişse ve kitap okumak sizin için nefes alıp vermek gibi alışkanlık haline geldiyse çok basit gelecektir. Çünkü klasikte aldığınız tadı bu kitapta bulamayacaksınız. Ama bu basitlik sayfaları hızlı hızlı çevirmenize engel değil. Heyecanı size hissettiriyor.

En sevdiğim kısım Kizaki’nin köle ve asilzadeyi anlattığı kısım. Gerçekten çok hoşuma gitti bu kısım. Farkındalık da yaratıyor aslında bize bu kısımda Fuminori Nakamura. Asilzadenin kalbi, yaşamı, istekleri olduğu kadar kölenin de bu tür duyguları ve istekleri olabilir!

Kitap orijinal dilinden çevrilmemiş ne yazık ki. Acaba ne kadar anlam kaybı oldu? Saçma olmuş bu çeviri. Kitabın arka kapak yazısı da spoiler tadında olmuş. Neden buna dikkat etmiyorlar anlamıyorum. 

İlginizi Çekebilir:  KİTAP YORUM: RAY BRADBURY - SONBAHAR ÜLKESİ

Kitabın bitiş sahnesi çok güzeldi. Bir İdam Mahkumunun Son Günü‘nü getirdi aklıma.

Kitapla kalın.

İlginizi Çekebilir: Japonya

İlginizi Çekebilir: Asya Topraklarında Romantizm Dolu Okuma Listesi

 

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz