1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

KİTAP YORUM: TRENT DALTON – EVRENİ YUTAN ÇOCUK

KİTAP YORUM: TRENT DALTON – EVRENİ YUTAN ÇOCUK
0

“Sonun, ölmüş mavi bir çalıkuşununki gibi.”

Evreni Yutan Çocuk yorumuna başlamadan önce tek bir şey söylemek istiyorum Editörlük herkesin yapacağı bir şey değilmiş. Çok yazım hatası vardı ve hikaye ne kadar iyi olursa olsun bu durum çok rahatsız ediciydi. Üzgünüm.

İlk satırlardan itibaren merak uyandıran bu hikaye Eli’nin ağzından, eğlenceli ve detaylı bakış açısıyla yazılmış. Kitapta zaman kavramı biraz kafa karıştırıcı oluyor ama zamanla bu duruma alışıyor ve akışına bırakıyorsunuz.

Avustralya, Brisbane. Hikayemizin şehri. Eli Bell, abisi August (Gus) Bell. Gus konuşmuyor. Kendi isteğiyle konuşmuyor. Parmaklarıyla havaya yazı yazarak anlaşıyor. Eli, bu havaya yazılan kelimeleri anlayabiliyor. Kendi kendine bu özelliğini geliştirmiş. Onunla konuşabilmek için. Slim Halliday, azılı bir suçlu. Eli’nin en yakın arkadaşı. Üvey babası uyuşturucu satıcısı. Annesi de tabii ki bağımlı. Ne zor değil mi?

Eli Bell, etrafındaki insanlar ne kadar kötü olursa olsun o iyiliğin şifresini çözmeye çalışıyor.

Her zaman bu soruya cevap arıyor. Bu soruların yanında da etrafında bir o kadar da esrarengiz olaylar oluyor. Kitabı hangi kategoriye koyacağımı gerçekten bilmiyorum. Dram, macera, romantik, suç…

Aslında kitabın macera kısmı Eli’nin üvey babasını takip edip olaylara dahil olmasıyla başlıyor. Ona akıl verdiğini düşünüyor fakat üvey babası zaten Eli’nin bahsettiği şekilde davranarak daha iyi bir yaşamın hayalini kuruyordu. Ama Tytus Broz onlardan daha zeki –Tytus Broz yardımsever görünen ama aslında uyuşturucu işinde olan bir suçlu.

Tytus Broz tüm olanlardan sonra Eli’nin oturduğu evi basarak hesap sormak istedi. İşte olayların patlak noktası burası. Tytus Eli’nin babasını alıp götürmeden önce onun uğurlu parmağını kesiyor. Kısaca imzasını hayatının sonuna kadar taşması için Eli’ye bırakıyor. Eli Bell kendince tüm imkanlarını Tytus’dan intikam almak için kullanıyor. Çok çabalıyor. Ve çabalarına yardım eden kahramanımız ise adını bol bol Gus’dan duyacağımız kız.

Acı, imkansızlık, zorluk içinde ve suçluların ortasında kalmış bir çocuktan umudun, arkadaşlığın, kardeşliğin ve ailenin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız Evreni Yutan Çocuk kitabını mutlaka okuyun.

Kitapla kalın.

“‘İgrenç değil mi?’
‘Ne?’
‘İyi adamlarla çevrili bir şekilde büyüdüğünü düşünürken kötü adamlarla yaşıyor olmak.'”

Sayfa 63

“Son zamanlarda düşünüyorum da Alex , dünyadaki her sorunun, işlenen her suçun başlangıç noktası birilerinin babası olabilir.”

Sayfa 90

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz