1. Ana Sayfa
  2. Yayınevi Dizileri

İthaki Yayınları – Kapsül Novella Kitaplığı

İthaki Yayınları – Kapsül Novella Kitaplığı
0

Kapsül Novella Kitaplığı

İthaki Yayınları uzun hikaye ya da kısa roman formatına uyan kitapları bu dizi altında yayımlayacak.

Kapsül Novella Kitaplığı

Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin

Yazar: Max Gladstone, Amal El-Mohtar
Çevirmen: Özlem Altun
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 200

Hugo En İyi Novella Ödülü
Locus En İyi Novella Ödülü
Nebula En İyi Novella Ödülü
BSFA En İyi Kısa Eser Ödülü

Son yılların en çok ses getiren bilimkurgu eserlerinden biri olanVe İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin, zaman yolculuğu kavramına eşi görülmemiş bir yaklaşım getiriyor. Ödüllü yazarlar Amal El-Mohtar ve Max Gladstone’un yarattığı bu evrende birbirine rakip iki zaman ajanı zamanda ve mekânda yolculuk edip tarihi kendi çıkarlarına göre değiştirirken mektuplaşmaya başlıyor. Bu iletişim sonucunda hem zaman hem de mekân önemini yitiriyor.

Ölen bir gezegenin külleri üzerinde Kırmızı, bir mektup buluyor:Okumadan önce yak. İmza: Mavi. Evrendeki en tehlikeli zaman ajanlarından olan iki rakibin yolu işte böyle kesişiyor.

Geçmişleri kanlı, kaderlerini kendi ellerinde tutan bu iki ajanın pek bir ortak noktası yok… yaptıkları işte en iyi, savaşı kazanmak için kararlı ve yalnız olmak dışında.

Bu andan itibaren önlerinde uzanan savaş alanları, fethedilecek zaman çizgileri giderek daha kişisel ve daha tehlikeli bir oyun alanına dönüşüyor. Hem Kırmızı hem de Mavi bu oyunu kazanmakta inatçı. En nihayetinde savaşta önemli olan kazanmaktır, değil mi?

Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin, uzay ve zaman arasında köprü kuran bir başyapıt.

“Bu kitapta yok yok: ihanet ve aşk, şiirsellik ve aksiyon, varoluşsal kriz ve uzay operası macerası. Zaman yolculuğu yapan süper ajanları saymıyorum bile. Gladstone ve El-Mohtar’ın işbirliği âdeta bir havai fişek gösterisi”
Madeline Miller

“Öyle bir kitap ki kurgusunu ve üslubunu mu yoksa dâhiyane fikirlerini ve karakterlerini mi övsem karar veremiyorum.”
Ken Liu

kapsül novella kitaplığı
ve i̇şte zaman savaşını böyle kaybedersin

Kurucular

Yazar: Daniel Polansky
Çevirmen: Sevda Ertaş
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 168

Kapsül Nova Kitaplığının 2. Kitabı

Hugo En İyi Novella Ödülü Adaylığı

Biraz Spagetti Western, biraz Akira Kurosava filmleri, biraz da kara fantazi. Tabii bir de silah ustası hayvanlar. Polansky,Kurucular’da başkasının yan yana getirmeyi hayal dahi edemeyeceği türleri birleştirip fantastik edebiyatın en aykırı kitaplarından birine imza atıyor. Yurdunu kaybetmeyi, çaresizliği ve geleceğe dair umudu hayvanlardan oluşan bir umutsuzlar çetesinin macerasıyla anlatıyor.

Yaralı bir göz. Kırık bir kanat. Beklenmedik bir ihanet. Kaybedilen bir ülke. Kısacası, pek de yolunda gitmemiş bir macera.
Yıllar geçer, yaralar iyileşir ama kötü anılar yitip gitmez. Fare Kaptan’ın ekibindeki hayvanlar için başarısızlıktan sonra hayatta kalmanın tek yolu yeni bir hayat kurup çok da göze batmamaktı. Bir de kaybettikleri savaşı unutmaları gerekiyordu. Ama Kaptan’ın son seferde başına gelenleri unutmaya niyeti yoktu.

Beş sene sonrasında Kaptan yeterince beklediğine karar verdi; ekibi toplayıp yarım kalan işi tamamlayacaktı. İntikam, yenecek kadar soğumuştu artık. Kakım, baykuş, semender, köstebek, opossum ve porsuk da aynı düşüncedeydi.

Kurucular, eğlenceli olduğu kadar karanlık bir intikam hikâyesi.

“Polansky en sevdiğim yeni yazarlardan biri. Bilindik türleri her seferinde yeniden icat edip tepetaklak etmeyi beceriyor.”
David S. Goyer

“Watership Tepesi’nden beri başkahramanı hayvanlar olan bir macerayı böylesine sevmemiştim.”
Delilah S. Dawson

“Vahşi, öfkeli ve fevri ama tıpkı hayatın kendisi gibi eğlenceli, heyecan verici ve bir o kadar da özgün.”
John Hornor Jacobs

kapsül novella kitaplığı
kurucular

Siyah Tom’un Baladı

Yazar: Victor LaValle
Çevirmen: Gökçe Çiçek
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 136

Kapsül Nova Kitaplığının 3. Kitabı

Shirley Jackson ve Bfa En İyi Novella Ödülü

Korku edebiyatının ustası H. P. Lovecraft’ın “Red Hook’ta Dehşet” öyküsünün yeniden yazımı olan Siyah Tom’un Baladı, idolüne hayranlığını dile getiren bir yazarın güzellemesi olduğu gibi eleştirel bir yaklaşım da barındırıyor. Başka dünyaların kapıları “Beyaz Amerikalı” olmayanlarla dolu sokaklara açılıyor. Uyuyan Kral uyanıyor.

New York. 1924. Charles Thomas Tester evini geçindirmek ve hasta babasına bakabilmek için entrikalı işler yapan yirmi yaşında bir genç. Elinde gitarıyla sokaklarda, beyazların arasında usul usul dolaşan siyah bir müzisyen. Ama pek de şarkı bilmiyor, sesi güzel değil ve gitarı da çok iyi çaldığı söylenemez. Başkalarına göre bir dolandırıcı, oysa bir “eğlence” olarak görüyor kendi yaptıklarını, fakat eğlence de bir yere kadar. Korkunun onun gitarının tellerine dolanacağı gün yaklaşıyor.

Esrarengiz bir kadına garip şekillerle dolu bir kitap teslim etme işini aldıktan ve Robert Suydam adlı varlıklı bir adamla karşılaşıp tuhaf kütüphanesini ziyaret ettikten sonra hayatı yerle bir olmaya başlıyor. Tekinsiz vakalara meraklı polis memuru Thomas F. Malone’un da devreye girmesiyle birlikte, Charles Thomas Tester ya da yeni adıyla “Siyah Tom”, kendini karanlığın kalbinde buluyor.

Siyah Tom’un Baladı, gündelik gerçekliği sorgulatan bir kozmik dehşet hikâyesi.

“Tuhaf kurgunun ne yapabileceğini ve ne yapması gerektiğini gösteren muhteşem bir örnek.”
Laird Barron

“LaValle, Lovecraft’ın Cthulhu mitosunun altını üstüne getirirken dehasını konuşturuyor.”
Elizabeth Hand

“LaValle, Lovecraft’ın birtakım edebi unsurlarını alıp onları dönüştürerek toplumsal farkındalık yaratıyor.”
Diabolique Magazine

İlginizi Çekebilir: Son 5 Yılın Gerilim Kitapları

kapsül novella kitaplığı
siyah tom’un baladı

İçerinin Haritası

Yazar: Stephen Graham Jones
Çevirmen: M. Boran Evren
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 112

Kapsül Nova Kitaplığının 4. Kitabı

Korku edebiyatının önde gelen isimlerinden Stephen Graham Jones’un ödüllü novellasıİçerinin Haritası, Amerikan yerlilerinin hayatına dair duygusal ve dehşet dolu bir hikâye anlatıyor. Aile bağlarını, kimliği ve hayaletiyle musallat olmayı sürdüren bir geçmişi hem umut dolu hem de acımasızca yansıtan eserde hayattakiler, ölülerin yüklerini taşımaya devam ediyor.

Prefabrik evinde annesi ve erkek kardeşiyle yaşayan on beş yaşındaki genç, bir gece uykusundan uyandığında bu evin sakini olmayan bir figürü koridorda görür. Gördüğü kişi ya yıllar önce hayatını gizemli bir şekilde kaybetmiş babasıdır ya da uyurgezerliği böyle bir yanılsamaya sebep olmuştur.

İşin peşine düştükten sonra yaşadığı evin zannettiğinden daha büyük, derin ve gizemli olduğunu fark eder. Ve görünen o ki ölüm, en sevdiklerinizi bile değiştirir.

Bu andan itibaren ne ev eski evdir ne de hayat eskisi gibidir. Genç, birkaç gece boyunca evinin haritasını çıkarmaya, annesini ve özellikle kardeşini onları bekleyen tehlikeden kurtarmaya hazırlanır. Ama hem geçmişle yüzleşmenin hem de geleceği kurtarmanın bedeli çok büyük olacaktır.

İçerinin Haritası, geçmişinden kaçmayan, karanlık ve melankolik bir hayaletin hikâyesi.

“Duygusal, rahatsız edici, ürkütücü ve gözalıcı. Etkilenmemek elde değil.”
Paul Tremblay

“Stephen Graham Jones’un tüyler ürperten novellası S. E. Hinton ve Shirley Jackson’ın karışımı gibi.”
Richard Kadrey

“Jones, yaşayan yazarlar arasında en yeteneklilerden ve en üretkenlerden biri.”
Tommy Orange

kapsül novella kitaplığı
i̇çerinin haritası

Korudaki Gümüş

Yazar: Emily Tesh
Çevirmen: Selis Yıldız Şen
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 104

Kapsül Nova Kitaplığının 5. Kitabı

Dünya Fantazi En İyi Novella Ödülü

Emily Tesh’in birçok farklı mitolojide ve çeşitli halk inanışlarında yerleşik olan “Yeşil Adam” efsanesinden esinlenerek kaleme aldığı “Yeşilkuytu Serisi”nin ilk kitabıKorudaki Gümüş, fantastik edebiyatın olmazsa olmazı peri masallarına, kadim söylencelere, doğadaki doğaüstü unsurlara, büyülü ormanlara yönelik çağdaş bir hikâye anlatıyor.

Tobias Finch, Yeşilkuytu’nun derinliklerinde, koruya hükmeden yaşlı bir meşe ağacının yanındaki kulübesinde, sakin ve kendi hâlinde bir yaşam sürüyordu. Kedisiyle ve bir de ağaç perileriyle…

Yeşilkuytu Malikânesi’nin yeni sahibi Henry Silver ortaya çıkınca her şey değişti. Yerel halk efsaneleriyle yakından ilgilenen Silver’ın merakı sayesinde bir perde aralandı ve geçmişin gölgesinde saklanan sırlar yavaş yavaş topraktan filizlenmeye başladı. Tobias Finch, uzun zaman önce kapadığı bir defteri açmak zorunda kalacaktı. Ormanın büyüsü bozulacak, yeşilliğin kalbindeki karanlıkla hesaplaşılacaktı.

Korudaki Gümüş, kara topraktaki köklerin derinliğine dair dokunaklı, masalsı bir anlatı.

“Ormanın, perilerin ve sevginin hakiki öyküsü.”
Naomi Novik

“Unutulmuş tanrıların, yaşlı ormanların büyüleyici öyküsü. Tek kelimeyle olağanüstü.”
Jenn Lyons

“En yakın ormanda sessiz bir köşe bulun, ağaçların fısıltısını dinleyin, bu küçük kitap için eski ve yeni tanrılara teşekkür edin.”
Book Riot

kapsül novella kitaplığı
korudaki gümüş

Sarmaşık

Yazar: Chana Porter
Çevirmen: Burcu Uluçay
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 160

2021 Lambda Edebİyat Ödülü Finalisti

Chana Porter ilk romanı Sarmaşık’ta uygarlığa zarardan çok faydası dokunacak gibi görünen bir uzaylı istilasının şekillendirdiği yeni ve tuhaf bir dünyanın keşfine çıkıyor. Toplumsal eleştiri ile spekülatif kurgu iç içe geçerken, ütopya edebiyatında yeni bir sayfa açılıyor.

Sarmaşık adı verilen uzaylı varlığın gelişiyle birlikte dünya yeni bir çağın eşiğine varmıştır. Kapitalizm çöker, sınırlar kalkar, artık bir şeyin gerçekleşmesi için düşlenmesi yeterlidir. Trina ve eşi Deeba bu ütopik dünyanın tadını çıkardıktan bir süre sonra Deeba yeniden doğup hayata bir bebek olarak gelmenin hayalini kurar. Bu, ölümsüzlüğün de ötesinde bir durumdur ve Sarmaşık teknolojisiyle gerçekleşmesi mümkündür ama Deeba’nın yeniden doğması aynı zamanda onun öleceği anlamına da gelir. Deeba, bu yepyeni varoluş fırsatını değerlendirirken, geride kalan Trina onun yokluğuyla baş etmekte zorlanacaktır.

Yeni dünyanın şartlarını sorgulamaya başlayan Trina’nın karşısına bu istiladan kurtarılması gereken gizemli bir çocuk çıktıktan sonra, Trina’nın kendi hayatında da yeni bir adım atması ve bir şeyleri değiştirmesi icap edecektir.

Sarmaşık, pembe düşler ile kâbuslar arasındaki çizginin bir görünüp bir kaybolduğu, kıyamet sonrası değil, saadet sonrası bir hayatta kalma öyküsü.

“Eşsiz bir uzaylı istilası öyküsü.”
Jeff VanderMeer

“Ütopyaların sıkıcı, didaktik ve kurgusal anlamda yetersiz olduğuna dair yanlış bir kanı mevcut. Neyse ki Chana Porter var da bu etkileyici kitabıyla o safsatayı yerle bir ediyor.”
China Miéville

“Porter’ın bize gösterdiği gibi, dünyanın sonu kolay geliyor, asıl mücadele yeni bir dünya kurmakta yatıyor.”
Rachel Pollack

sarmaşık
i̇thaki yayınları - kapsül novella kitaplığı 10

Yakarış Çemberi

Yazar: P. Djèlí Clark
Çevirmen: Ceren Gürein
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 184

Nebula
Locus
Dünya Fantazi
Britanya Fantazi En İyi Novella Ödülü

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren yazarlardan P. Djèlí Clark, Yakarış Çemberi’nde kaderini kendi eline almaya karar verip 20. yüzyıl Amerika’sının kötülüklerine karşı ön saflarda savaş veren üç siyah kadının hikâyesini anlatıyor.

1915 yılında, D. W. Griffith’in meşhur filmi Bir Ulusun Doğuşu vizyona girdi. Ancak kimse D. W. Griffith’in bir büyücü, Bir Ulusun Doğuşu’nun da Amerikan halkının kalbinin en derinliklerinde saklı tuttuğu nefreti gün yüzüne çıkarmak için yapılmış bir büyü olmasını beklemiyordu. Amerika’ya yayılan nefret dalgasından güçlenerek beslenen Klan, bir kez daha tehlikeli hâle gelmeye başlamıştı. Ve bu sefer yanlarında cehennemden şeytanlar getirmişlerdi.

Neyse ki Maryse Boudreaux’nun büyülü bir kılıcı ve ters düşmek istemeyeceğiniz arkadaşları vardı. Bir yandan içki kaçakçılığı yapan Maryse, bir yandan da arkadaşlarıyla birlikte Klan’ın dünyaya çağırdığı şeytanları avlayıp gerisingeri cehenneme gönderiyordu. Ancak bu sefer karşılaşacakları düşman her zamankinden daha güçlü ve dehşet verici olacaktı.

Yakarış Çemberi, Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan bir yumruk.

“Son yıllarda okuduğum en güçlü ve etkileyici spekülatif kurgulardan biri.”
Tochi Onyebuchi

“P. Djèlí Clark istese bile kötü bir kitap yazamaz. Yakarış Çemberi, temelinde çok ciddi bir hikâye anlatsa da müthiş eğlenceli bir kitap.”
Victor LaValle

“Yakarış Çemberi, Amerika’nın kâbus gibi geçmişine balıklamasına bir dalış.”
Annalee Newitz

yakarış çemberi
i̇thaki yayınları - kapsül novella kitaplığı 11

Tuz ve Fal İmparatoriçesi

Yazar: Nghi Vo
Çevirmen: Çağlar Kök
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 104

Tuz ve Fal İmparatoriçesi zoraki sessizliklere karşı bir direniş, tarihte unutulmaya hapsedilmiş kişilere bir övgü niteliğinde. Nghi Vo yarattığı Çin mitosları benzeri dünyasında katman içinde katman yaratarak anlatıyor hikâyesini. Her katman küçük insanlardan küçük hikâyelerin ne kadar büyük yankılar uyandırabileceğini kanıtlıyor.

Uzak kuzeyden genç bir asil, siyasi bir evlilik için güneydeki imparatorluğa gelin gitmiştir. Kardeşleri öldürülmüş, orduları çok uzun süre önceki yenilginin ardından sınırlarının gerisinde hapsedilmiştir. Yabancı bir memlekette her daim aşağı görülmüş ve yalnız bırakılmış In-yo’nun müttefiklerini dikkatli seçmesi gerekir.

Beş sepet boya uğruna ailesi tarafından saraya satılan Tavşan, İmparator’un yeni karısının can yoldaşı olur ama ummadığı pek çok durumla karşılaşacaktır.

Ve Şarkı Söyleyen Tepeler’den keşiş Chih, In-yo’nun tarihi nasıl da kendi iradesine göre büktüğünü ve düşmanlarını alt ettiğini gerçeğin peşine düştükçe keşfedecektir.

Tuz ve Fal İmparatoriçesi bastırılmaya çalışılan seslerin çığlığı.

“Ne kadar tavsiye etsem az.”
Seanan Mcguire

“Yüreğinizi burkacak bir direniş hikâyesi.”
R. F. Kuang

“Tüm epik fantazi okurlarına hitap edecek bir kitap.”
Booklist

tuz ve fal i̇mparatoriçesi
i̇thaki yayınları - kapsül novella kitaplığı 12

Kaplan Dağdan İnince

Yazar: Nghi Vo
Çevirmen: Çağlar Kök
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 104

Şarkı Söyleyen Tepeler’den keşiş Chih geçmişi eşelemeye ve hikâyeler toplamaya Kaplan Dağdan İnince kitabında devam ediyor. Chih bildiği, yazılagelmiş tarihi sorguluyor. İnsanların anlattığı öykülerle şekillenen tarih ne derece gerçek, ne derece kurgu?

Keşiş Chih tehlikeli bir dağ sırasında üç kaplan kız kardeşin insafına kalmıştır. Mamutlar onları kurtarana kadar dayanabilmek için Chih, tarihe geçmiş kaplan Ho Thi Thao ve âlim Dieu’nun karmaşık hikâyesini anlatmaya başlar. Dieu insanlar için bir kahraman, Ho Thi Thao ise suçluyken kaplanlara göre bu hikâye gerçeğin yanından bile geçmiyordur.

Hikâye anlatıldıkça içindeki karakterler de, hikâyenin anlatıcıları da deneyimlerin, kültürlerin ve geleneklerin farklı yorumlarını gözler önüne serecek ve yalnızca imparatorluğun tarihinin değil, aynı zamanda toprağın da zaman içinde nasıl değiştiğini, uyum sağladığını ve kimi zaman da gizli saklı kaldığını ortaya koyacaktır.

Kaplan Dağdan İnince, hem klasik hem de yenilikçi, destansı bir fantazi.

“Hikâye anlatıcılığının katmanlarını keşfe çıkan enfes bir novella.”
Samantha Shannon

“Öyle iyi ki bu kitapla evlenmek istiyorum!”
Martha Wells

“Okuyanları büyüleyecek, feminist ve katmanlı bir kitap.”
Ms. Magazine

kaplan dağdan i̇nince
i̇thaki yayınları - kapsül novella kitaplığı 13

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz