1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens
0
“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük prens unutmamak için tekrarladı. “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Küçüklerin “büyük” dünyası; Büyüklerin ise “küçük” dünyası. Küçük Prens…

Ben bu kitabı Büyük zamanımda okuduğum için sanırım şansızım. Çünkü işim gerçekten de sayılardan ibaret. Ne kadar komik değil mi? Sayısal bir değeri olmayan duygulara, gelişmelere pek önem vermiyoruz. Hiç “Ben veriyorum” demeyin. Dikkatli düşünün; çoğumuz için sayısal değeri olmayan şeyler basit kavramlardır.

Kitap; küçüklerin hayal dünyasının genişliğini, saflığının yanı sıra, biz büyüklerin ne kadar monoton ve salt yaşadığımızı anlattı. Yüzümü çarptı bir bir Küçük Prens her şeyi.

Aslında hepimiz dünya üzerinde o kadar küçük bir yer kaplıyoruz ki… Ama nedense kendimizi her zaman dünyadan daha büyükmüş gibi düşünüyoruz. Hepimizi, yani dünya üzerinde yaşayan herkesi bir araya toplasak eminim ki çok dar bir alana sığarız. Peki bu kavgamız ve açgözlülüğümüz ne için? Biz bu kadar küçükken büyük hırslarımız da ne oluyor? Küçük Prens gibi saf ve temiz düşünmek çok mu zor geliyor bizlere?

Küçük prens beni düşündüren bir kitap oldu. Çocuk kitabı olduğunu iddia etmemden dolayı okumuyordum. Hep diyorum ya ön yargıları kırmak önemlidir, her kitap okunmaya değer diye.. İşte bu kitap da o değerliler arasındadır. Hala okumadıysanız okuyun. Fakat özellikle çocuklarınıza okuyun ki içlerindeki saflığı kaybetmesinler. Bizlerin ve geleceğin nice Küçük Prenslere ihtiyacı var.

İyi okumalar…

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz