1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Sandman Hayranlarına Çizgi Roman Önerileri

Sandman Hayranlarına Çizgi Roman Önerileri
0

Sandman, tüm zamanların hem en popüler hem de eleştirmenlerce en çok beğenilen grafik romanlarından biri ve çizgi roman dünyasında olgun ve lirik fantazinin dönüm noktası oldu.  Mecranın en aranan sanatçılarının resimlendirdiği seri, modern ve antik mitolojilerin çağdaş kurgularla, tarihi dramalarla ve efsanelerle beraber dokunduğu zengin bir karışım.

Sandman 1: Prelüdler – Noktürnler

Yazar: Neil Gaiman
Çevirmen: Elif Ersavcı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 244

Sandman macerasının bu ilk cildi grafik edebiyatta eşi benzeri görülmemiş bir efsanenin temelini atıp okurları rüyalarla kâbusların karanlık ve büyüleyici dünyasına, Rüyalar Kralı Morpheus ve diğer Sonsuzların mekânına götürüyor.

Tüm zamanların hem en popüler, hem de eleştirmenlerce en çok beğenilen grafik romanlarından biri olan Sandman, çizgi roman dünyasında olgun ve lirik fantezinin dönüm noktası oldu. Mecranın en aranan sanatçılarının birlikte resimlendirdikleri seri, modern ve antik mitolojilerin, çağdaş kurgularla, tarihi dramalarla ve efsanelerle beraber dokunduğu zengin bir karışım.

“Çizgi roman tarihindeki en müthiş destan.”
The Los Angeles Times Magazine

“Neil Gaiman hikâyelerle dolu bir hazine sandığı ve elini hangi işe atsa biz kârlı çıkıyoruz.”
Stephen King

“Çizgi roman okuyup okumamanız umurumda bile değil ama bu seriyi kesinlikle okumalısınız.”
Patrick Rothfuss

İlginizi Çekebilir: Sandman Serisi
İlginizi Çekebilir: The Sandman

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 1 – sandman 1 preludler nokturnler 1 scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 13

Watchmen

Yazar: Alan Moore
Çevirmen: N. Can Kantarcı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 456

Seksenli yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: Watchmen. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen Watchmen, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.

Amerikalı süper kahramanların varlığının bile tarihe farklı bir yön verdiği bir dünyada, Amerika Vietnam Savaşı’nı kazanmıştır, Nixon hâlâ başkandır ve Soğuk Savaş devam etmektedir. Watchmen bir cinayet öyküsü olarak başlasa da kısa sürede tüm gezegeni ilgilendiren bir komplonun izleri ortaya çıkar. Nihayetinde, tekrar bir araya gelmiş bu kahramanlar Rorschach, Gece Kuşu, İpek Hayalet, Dr. Manhattan ve Ozymandias– inançlarının sınırlarını zorlamak ve iyi ile kötünün çizgisinin nereye çizileceğini kendilerine sormak zorunda kalacaklardır.

Bu edisyonda, eserin yaratılış sürecindeki daha önce yayımlanmamış çizim taslakları ve çizer Dave Gibbons’ın yeni önsözü de metinlere eşlik ediyor.

Hugo Ödülü Kazananı / Locus Ödülü Kazananı / Eisner Ödülü Kazananı

“Grafik romanda bir dönüm noktası.”
Time

“Sanatkârlığın zirvesinde bir başyapıt.”
Entertainment Weekly

“En büyük esin kaynaklarımdan.”
Neil Gaiman

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 2 – watchmen scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 14

Saga

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Fiona Staples
Yayınevi: Marmara Çizgi
Sayfa Sayısı: 168

Ödüllü yazar Brian K. Vaughan (Y: Son Erkek, televizyon dizisi Lost) ve ciddi derecede beğenilen çizer Fiona Staples (Mystery Society, North 40) tarafından yaratılan Saga, kainattaki yerlerini bulmaya çalışan genç bir ailenin sürükleyici öyküsünü anlatıyor. Hiç bitmeyen bir galaktik savaşın karşıt taraflarında duran iki asker âşık olup tehlikeli ve eski bir dünyaya kırılgan, yeni bir hayat getirmek için her şeylerini riske atıyorlar. Fantezi ve bilimkurgu, bu seksi, devrimci destanın ilk cildinde daha önce hiç olmadığı şekilde bir araya geliyor.

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 3 – saga scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 15

V For Vendetta

Yazar: Alan Moore
Çevirmen: Güneş Becerik Demirel
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 396

“Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla!”

“Korkunçtu. Kimse Britanya’nın bombalanıp bombalanmayacağını bilmiyordu. Annemin, ‘Artık Afrika diye bir yer yok,’ dediğini hatırlıyorum. Ağzından çıkan tek şey buydu. Ölen bütün aslanları ve filleri düşününce ağladım. Sadece yedi yaşındaydım.”

Yeryüzünün çehresini değiştiren korkunç bir savaş patlak verir…

Özgürlük ve bireysellik namına ne varsa tarihe karışır…

Politik özgürlükten eser olmayan bir dünyada kişisel özgürlüklere dair ne varsa, beyaz porselen maskeli ve gizemli bir adamın zorbalara karşı verdiği mücadeleye bağlıdır…

İdeolojik iyilik ile kötülük arasındaki çizgilerin bulanıklaştığı baş döndürücü bir hikâye!

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 4 – v for vendetta scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 16

Vaiz

Yazar: Garth Ennis, Steve Dillon
Çevirmen: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 224

Vaizin Vakti Gelmişti…

Jesse Custer küçük bir kasaba rahibiydi ve yavaş yavaş inancını kaybediyordu… ta ki yarı melek, yarı şeytan bir yaratık olan Yaratılış onunla birleşene dek.

Eski sevgilisi Tulip ve İrlandalı alkolik bir vampir olan Cassidy ile birlikte Vaiz Jesse, Tanrı’yı bulmak için Teksas’ın yüreğinden New York’un kasvetli ruhuna doğru yolculuğa çıkacaktı.

Çizgi roman tarihinin en önemli serilerinden biri olan Vaiz’in ilk cildi; hızlı, sert ve kara mizahla birleşmiş: Teksas Yolları, Garth Ennis ve Steve Dillon birlikteliğinin benzersiz bir ürünü.

“Garth Ennis Vaiz’le birlikte Alan Moore, Neil Gaiman gibi efsanelerin arasına katılıyor. Steve Dillon’ın çizimleri de bu macerayı bir üst seviyeye taşıyor. Sinemaya gitmekten çok daha keyifli.”
Kevin Smith

“Çizgi romanlar kitap haline dönmeye başladığından beri yazılmış en iyi şey.”
Washington Post

“Tür içerisinde yazılmış en iyi eser.”
Guardian

thumbnail
Önerilen Yazı
Vaiz – Preacher
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 5 – vaiz scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 17

Batman: İlk Yıl

Yazar: Frank Miller
Çevirmen: Burç Üner
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 144

1986’da Frank Miller ve David Mazzucchelli Batman’in orijininin – kim ve nasıl Batman olduğunun – bu çığır açan yorumunu ürettiler.

Miller’ın Batman’in son günlerini anlatan distopik masalı Kara Şövalye Dönüyor’dan kısa süre yazılan İlk Yıl, efsanevi karakter için yeni bir vizyona zemin hazırladı.

Batman: İlk Yıl Özel Baskı’nın içinde çizgi romanın tamamı, Frank Miller’ın yazdığı giriş ve çizer David Mazzucchelli’den resimli bir son söz var. Karakter ve taslak çizimlerinin, örnek senaryo sayfalarının, eskizlerin ve bu modern çağ klasiğinin yaratılış sürecinin perdelerini aralayan çok daha fazla detayın da yer aldığı 40 sayfalık detaylı bir ek, bu cildi tamamlıyor.

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 6 – batman ilk yil scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 18

Masallar

Yazar: Bill Willingham
Çevirmen: Cem Demirkan
Yayınevi: Arka Bahçe Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 136

Gül Kırmızı’ yı Kim Öldürdü?

Masal kahramanlarının New York sakinleriyle bir arada yaşadığı Masalkent’te herkesin aklında olan soru işte bu. Ama bu sorunun cevabını bulabilecek yegâne kişi Büyük Kötü Kurt’tan başkası değil –Bunu yaparken bir yandan da Gül’ün kız kardeşi Pamuk Prenses’le birlikte Masalkent topluluğunun dağılmasına engel olmaya çalışacak.

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 7 – masallar scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 19

Batman: Öldüren Şaka

Yazar: Alan Moore
Çevirmen: İlke Keskin
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 64

Joker olarak bilinen, sürekli sırıtan, delilik ve kargaşa makinesine göre, aklı başında ile psikoz hastası arasındaki tek fark işte bu kadar basit. Arkham Akıl Hastanesinin sınırlarından bir kez daha kurtulan çılgın, bu dengesiz düşüncesini doğrulamak niyetindedir. Bunun için de Gotham’ın en başarılı polis memuru Jim Gordon ile zeki ve güzel kızı Barbara’yı kullanacaktır.

Şimdi Kara Şövalye, en yakın arkadaşlarından ikisinin, baş düşmanının korku krallığı tarafından ele geçirilmesini durdurmak için çok hızlı davranmalıdır. Bu iki ikonik düşmanı birbirine bağlayan kana susamışlık ve delilik döngüsü, ölümcül bir sona ulaşmadan önce kırılabilecek midir? Yoksa suç dünyasının Palyaço Prensi’nin ürkütücü orijini nihayet gün yüzüne çıktığında, Batman’in asilliğini ve Joker’in deliliğini ayıran ince de çizgi de sonsuza dek yok mu olacaktır?

Efsanevi yazar Alan Moore süper kahramanlığın tanımını Watchmen ve V For Vendetta’yla tekrar yapmıştı. Batman: Öldüren Şaka’yla da çizgi romanların en muhteşem süper kötüsü Joker’in orijinini ele alıyor -ve Batman’in dünyasını sonsuza dek değiştiriyor.

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 8 – batman olduren saka scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 20

Y: Son Erkek – Erkeksiz

Yazar: Brian K. Vaughan, Pia Guerre
Çevirmen: İlke Keskin
Yayınevi: Çizgi Düşler
Sayfa Sayısı: 128

2002 yılında, sebebi bilinmeyen bir salgın, her spermi, her fetüsü ve Y kromozomu taşıyan yetişkin her memeliyi yok eder –genç bir adam ve maymunu hariç.

Kalan son insan erkeği Yorick, gizemli ajan 355’in de yardımıyla tehlikeli radikallerle, tüm bunların sebebinin ne olduğunu bulmakla ve dünyanın diğer ucundaki kız arkadaşına ulaşmaya çalışmakla başa çıkmak zorunda kalır.

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 9 – y son erkek scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 21

Siyah Orkide

Yazar: Neil Gaiman, Dave McKean
Çevirmen: Ezgi Keskinsoy
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 176

“Bahçe burası, yeşil ve huzurlu.
Bir yerlerde bir uğultu.
Birisi yanmış.
Yok olmuş birisi.”

Bilinmeyen bir şirketin toplantı odasında bir süper kahraman kafasından vurulur. Bedenini ateşler yutar, katili ise elini kolunu sallayarak uzaklaşır. İşte çizgi roman dünyasının iki yaşayan efsanesi Neil Gaiman ve Dave McKean’i ilk kez bir araya getiren bu devrimci eser böyle başlıyor. Bir türü aynı anda hem yıkan hem de yeni baştan inşa eden Siyah Orkide’de Susan Linden’ın tekinsiz hayatıyla birlikte grafik hikâyecilik de yeni bir olgunluğa erişmekle kalmayıp türde bir devrim gerçekleştiriyor. Mikal Gilmore’un önsözüyle açılan bu edisyon daha önce yayımlanmamış skeçler ve Gaiman’ın ilk taslaklarıyla okur karşısına çıkıyor.

“Neil Gaiman hikâyelerle dolu bir hazine sandığı ve elini hangi işe atsa biz kârlı çıkıyoruz.”
Stephen King

“Dave McKean birinci sınıf bir çizgi roman sanatçısı. Profesyonel meslek hayatının ikinci on yılına girdiği bu dönemde, sektörün giderek artan kalitesi ve zenginliğinde dahi zirvede duruyor.”
The Comics Journal

sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 10 – siyah orkide scaled
sandman hayranlarına çizgi roman önerileri 22
thumbnail
Önerilen Yazı
The New Avengers Okuma Sırası

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz