1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Baba Hayranlarına Kitap Önerileri

Baba Hayranlarına Kitap Önerileri
0

Baba, şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir gelenek. Gerekirse kanla korunan alternatif bir ahlak. Bir jest olarak ölünen ve öldüren, stilize bir savaş…Hatırlanacak ve unutulacak ne çok şey var…Soluk kesici bir roman, soluk kesici bir film…

Baba

Yazar: Mario Puzo
Çevirmen: Zeynep Umuroğlu Çetinol
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 544

Şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir gelenek. Gerekirse kanla korunan alternatif bir ahlak. Bir jest olarak ölünen ve öldüren, stilize bir savaş…Hatırlanacak ve unutulacak ne çok şey var…Soluk kesici bir roman, soluk kesici bir film…

İlginizi Çekebilir: “Baba” Kitap Yorumu

baba hayranlarına kitap önerileri 1 – baba scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 14

Baba’nın Dönüşü

Yazar: Mark Winegardner
Çevirmen: Özlem Gültekin
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Sayfa Sayısı: 575

2002 yılının sonbaharında, random house yayınevi baba’nın devamını yazacak bir yazar araştırmaya başladı. Uzun çalışmaların ardından bu amaç için, tarihi detayları yaratıcı bir tarzda kullanabilmek ve şehir yaşantısının değişken tasvirini yapabilmek bakımından kurgusal bir edebiyat tarzı olan E. L. Doctorov ve John Dos Passos ile kıyaslanabilecek derecede iyi ve başarılı bir roman yazarı olan Mark Winegardner seçildi. O Mario Puzo’nun efsanevi karakterlerine yeni bir enerji ve imgeleme getirecekti. Büyük efsaneler orijinal seslerle tekrar konuşturulmalıydı. Baba’nın Dönüşü’yle Corleone Ailesi’nin Soğuk Savaş dönemindeki hikayesini anlatarak Amerika’nın en önemli suç destanının eksik parçalarını cesurca ve zekice tamamlayan Mark Winegardner bunu başardı.

baba hayranlarına kitap önerileri 2 – babanin donusu scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 15

Çakal

Yazar: Frederick Forsyth
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 418

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’e planlanan bir suikasti anlatan roman, türünün tüm zamanlardaki en önemli ve başarılı örneklerinden biridir.

Hangi adla hangi ülkeden ve ne zaman geleceği belli olmayan bir kiralık katille gizli servisler arasındaki korkunç kovalamaca poliye-macera seven tüm okurlar için bir klasik niteliğinde.

İlginizi Çekebilir: The Jackal
İlginizi Çekebilir: “Çakal” Hayranlarına Okuma Önerileri

baba hayranlarına kitap önerileri 3 – cakal scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 16

Düşman

Yazar: Lee Child
Çevirmen: Mehmet Harmancı
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 336

“Ölümle sonuçlanan kalp krizinin nasıl bir şey olduğunu kimse bilemez. Doktorlar nekrozdan, pıhtılardan, oksijen yoksunluğundan ve tıkanan damarlardan söz ederler… Oysa söylemeleri gereken düşüp ölürsün olmalıydı. Ken Kramer da öyle oldu. sırlarını yanında götürdü ve geride bıraktığı bela az daha beni de öldürüyordu.”

baba hayranlarına kitap önerileri 4 – dusman scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 17

Lavinia

Yazar: Ursula K. Le Guin
Çevirmen: Gürol Koca
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 288

Vergilius’un Aeneas’ında, yiğit savaşçı Aeneas rakiplerini alt ederek Latium kralının kızı Lavinia’yla evlenir ve Roma İmparatorluğu’nun temellerini atar. Destanda Lavinia’nın ne belirgin bir rolü, ne de kendine ait bir sesi vardır. Ursula K. Le Guin işte bu ihmal edilmiş karakteri alıp ona hak ettiği sesi veriyor ve büyük şairin destanında anlatmadıklarını onun gözünden, onun dilinden anlatıyor. Lavinia savaşın doğasını ve erkek-egemen toplumu sorgulayan; insanı insan, toplumu toplum yapan değerleri irdeleyen; edebiyatın gücünü vurgulayarak kurguyla gerçeklik arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran yaratıcı bir roman: Büyük bir destanda küçük bir rolü olan güçlü bir kadının kendi destanı.

baba hayranlarına kitap önerileri 5 – lavinia scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 18

Katya’nın Yazı

Yazar: Trevanian
Çevirmen: Belkıs Çorakçı Dişbudak
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 208

Dinginliği ve gerilimi aynı zaman aralığında veren, Bask kültürünün ince ayrıntılarını içinde barındıran, metin aralarındaki ipuçlarını takip edenler için soluk soluğa, edemeyenler için şok bir son…

Gerçek olamayacak kadar kusursuz ve katlanılamayacak kadar acı.

İnsan ruhunun derinliklerine inen sürpriz dönüşlerle umulmadık bir etki yaratan inanması zor bir yaz…

baba hayranlarına kitap önerileri 6 – katyanin yazi scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 19

Maymunlar Gezegeni

Yazar: Pierre Boulle
Çevirmen: S. İpek Ortaer Montanari
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 208

“Aklını kullanabilen insanlar mı? Hayır, bu mümkün değil; bu noktada yazar ne yazık ki maksadını aşıyor!”

Pierre Boulle, Avrupa’dan çıkıp yazdığı bilimkurgu romanıyla vahşi batılı meslektaşlarıyla baş edebilen ilk, belki de son frankofon. Maymunlar Cehennemi ve diğer sinema uyarlamalarına da ilham kaynağı olan Maymunlar Gezegeni ise, insanlığın en derin korkularından birinin eşsiz anlatısı.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte üç uzay gezgini; verimli ormanları, yaşanabilir iklimi ve temiz havasıyla Dünya’ya fazlasıyla benzeyen bir gezegene iniş yapar. Bu gezegen her yönüyle kusursuz gözükse de aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Gerçek, çok geçmeden açığa çıkar: Bu gezegende insanlar vahşiyken, uygar maymunlar onların efendileridir. Henüz maceranın başında yol arkadaşlarından kopup tek başına mücadele etmek zorunda kalan Ulysse Mérou, bu cennet görünümlü cehennemden kurtulmanın yollarını tek başına bulmak zorundadır.

Ulysse, insanlığın kurtarıcısı olmayı başarabilecek mi? Yoksa bu lanetli geleceğin son tanığı mı olacak?

Maymunlar Gezegeni, insanlar gezegeninden daha insani bir satir.

“Maymunlar Gezegeni, Gulliver’ın Gezileri’nin gelecekteki versiyonu.”
Louisville Times

“Romanın şaşırtıcı finali bile tek başına dehşet verici.”
Newark News

baba hayranlarına kitap önerileri 7 – maymunlar gezegeni scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 20

Janson Talimatı

Yazar: Robert Ludlum
Çevirmen: Enver Gürsel
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Sayfa Sayısı: 624

Paul Janson, hayatta değer verdiği pekçok şeyi kaybetmesine neden olan gizli operasyon görevinden ayrılmış ve kendine yeni bir hayat kurmuştur. Eski görevine yeniden dönmemeye kararlıdır. Ancak, hayatını borçlu olduğu Peter Novak’ın kaçırıldığını ve teröristlerin elinde öldürüleceği günü beklediğini öğrenir. Novak’a olan borcunu ödemek için kurtarma timinin başına geçmeyi kabul eden Janson, tarihin akışını değiştirecek bir sır perdesini aralayacağının farkında değildir.

baba hayranlarına kitap önerileri 8 – jason talimati scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 21

Sonunda Ölüm Geldi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

Eski Mısır’da kıskançlık, ihanet ve seri cinayetleri konu alan zekice yazılmış bir roman.

MÖ 2000 yılında Mısır’da ölüm demek aslında yaşam demekti. Bir Ka rahibinin metresi olan güzel Nofret’in cesedi bir uçurumun dibinde bulunduğunda, birçokları, genç, güzel ve zalim genç kızın bu ölümü hak ettiğini düşünmüşlerdi. Tıpkı bir yılan gibi ölmüştü.

Ama rahibin Nil kıyısındaki evinde yaşayan kızı Renisenb genç kızın bir cinayete kurban gittiğini düşünüyordu. Ve gün geçtikçe bu şüphesi güçleniyordu. Evin içinde esen kötülük rüzgârlarına aile bir türlü karşı koyamıyor, ihtirasları onları çaresizlik içinde cinayet işlemeye sürüklüyordu…

“Yepyeni, şaşırtıcı bir roman… Ona karşı duyduğum hayranlık her gün biraz daha artıyor.”
Observer

baba hayranlarına kitap önerileri 9 – sonunda olum geldi scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 22

Medusa Darbesi

Yazar: Robert Ludlum
Çevirmen: Gülten Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 463

Geçmiş

Jason Bourne; Kowloon’da bir kabarede kanlar içinde yatan efsanevi suikastçi ve artık yalnızca bir cesetti. Onu tanıyan herkesin unutmak istediği bir isim, bir ölüm makinesiydi…

Şimdi

Çin başkbakan yardımcısının beklenmedik bir süikaste kurban gitmesi ve adamın öldürüme yöntemi hiç beklenmedik bir ismi akla getirir. Tüm dünya liderlerinin adını anmaktan korktuğu bu isim Jason Bourne’dan başkası değildir. Ama nasıl olup da yaşadığı, neden geri döndüğü ve sıradaki ismin kim olduğu gibi sorular herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir.

Bu bilinmezler içinde tüyler ürperten gerçeği bilen bir tek ülke ve örgüt Amerika Birleşik Devletleri ile CIA’dir. Gerçekte Jason Bourne, diye biri yoktur. Bu, ünlü katil Carlos’un peşine düşen CIA ajanı David Webb için uydurulmuş bir kod adıdır.

Ne var ki birisi Jason Bourne’un kimliğini ele geçirerek dünyaya ağır bir fatura ödetmeyi planlamaktadır. Bu nedenle gerçek Bourne tekrar yaşamlı ve bir kez daha ölümcül yeteneklerini harekete geçirmelidir.

David Webb için ise bu durum tümüyle bir kâbus gibidir. Her şey yeniden başlıyor, tüm sevdikleri birer birer kendinden koparılıyordu.

Sevdiği kadını bulmak, yerine geçen suikastçiyi yakalamak ve altüst olan hayatını yeniden düzenlemek için ajanların ölümcül dünyasında karanlık bir yolculuğa çıkması gerekmektedir.

Gelecek

Bu kez başarması gereken yalnızca hayatta kalmak değil, tüm dünyanın kaderini çizecek olan planı açığa çıkarmaktır.

baba hayranlarına kitap önerileri 10 – medusa darbesi scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 23

Bücürü Ayarla

Yazar: Elmore Leonard
Çevirmen: Sina Baydur
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 256

Suç romanlarının büyük ustası Elmore Leonard’dan, sinema dünyasında geçen, sürprizlerle dolu bir macera.

Tefeciler için çalışan Chili Palmer, Miami’den ve borcunu ödemeyip ortadan kaybolan talihsizlerin peşinde koşmaktan bıkmıştır. İşi gereği yolu Hollywood’a düşünce, burada kalıp başından geçen hikâyeleri sinema dünyasında değerlendirmeye karar verir. Chili’nin kaderi, ikinci sınıf filmlerin ünlü yapımcısı Harry Zimm’le ve yıldızı sönmüş eski oyuncu Karen Flores’le kesişecektir. Ancak Hollywood’da işler göründüğünden daha zordur ve sorun, ikna edilmesi gereken şımarık sinema yıldızlarından ibaret değildir…

Kara para aklayan sözde yapımcılar, ulaşılması imkânsız film yıldızları, eski dublörler, menajerler, kumarbazlar, tefeciler ve katiller: Hepsinin yolu, suç romanlarının efsanevi yazarı Elmore Leonard’ın çılgın Hollywood’unda kesişiyor.

“Sıkı, eşsiz bir anlatım ve yalnızca Elmore Leonard’ın kafasından çıkabilecek karakterler.”
Detroit News

“Muhteşem… Şaşkınlık verici… Leonard, Hollywood’u çok iyi tanıyor.”
New York Times

“Bir anlatı ustası… Leonard, Amerikan yeraltı dünyasının samimi, ayrıntılı, komik, korkutucu ve karşı konması imkânsız bir resmini sunuyor.”
New Yorker

baba hayranlarına kitap önerileri 11 – bucuru ayarla scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 24

Panama Terzisi

Yazar: John le Carré Carré
Çevirmen: Mehmet Harmancı
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 425

Harry Pendel, Panama’nın hatırı sayılır insanlarının uğrak noktası Pendal ve Braithwhite’ın sahibi olan bir terzidir. Karısı ve iki çocuğuyla sakin bir hayat süren Harry’nin yolu borçları yüzünden İngiliz ajanı Andrew Osnard’la kesişir. Yaşadığı olaylar yüzünden gözden düşmüş olan Andrew ise Panama Kanalının paylaşımını hem kendisi hem de ülkesi için bir avantaja dönüştürme niyetindedir. Bir ajan ve bir terzinin siyaset, devlet adamları, isyancılar, gizli politikalar arasında geçen hesaplaşması…

“Sıkıntılı zamanlar için romantik bir çılgınlık.”
Observer

“Carré, absürt bir konuda bu denli gerçeklik hissi vererek zeki bir yazarın nasıl olması gerektiğini bize gösterdi.”
Sunday Times

baba hayranlarına kitap önerileri 12 – panama terzisi scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 25

Şok Gelecek Korkusu

Yazar: Alvin Toffler
Çevirmen: Koridor Yayıncılık
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 508

Alvin Toffler, ŞOK adlı kitabını yayınlayınca, herkes oturduğu sandalyenin ayaklarının sallandığı duygusuna kapıldı. Gerçekten de kitap, tek sözcükle nitelendirmek gerekirse sarsıcıydı. Kişi için bir şoktu.

ŞOK ilk okuyuşta sizi sarsacak, tedirgin edecek bir inceleme. Korkmayın diyeceğiz ama geleceğin neler getireceğini Tofflerden öğrenince, insan korkacağına düşünüp önlem almanın çok daha akıllıca bir iş olduğunu anlayacak.

ŞOK, bütün tanılarıyla birlikte değişimin hastalığını ortaya koyup, hızla gelişen teknolojinin bize getireceklerini dile getiriyor.

“Geleceği değiştiren kitap.”
Guardian

“Okumak zorundasınız.”
Newsweek

“Büyüleyici, sarsıcı ve düş güçlerinin en korkuncu.”
Los Angeles Times

baba hayranlarına kitap önerileri 13 – sok gelecek korkusu scaled
baba hayranlarına kitap önerileri 26

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz