1. Ana Sayfa
  2. Film ve Dizi

FİLM SERİSİ: TESTERE

FİLM SERİSİ: TESTERE
0

Bir oyun oynamak istiyorum. Muhtemelen nerede olduğunu merak ediyorsun. Sana nerede olduğunu söyleyeyim. Ölmekte olduğun bir odada olabilirsin. Bugüne kadar gölgelerin arasında başkalarının hayatını izledin. Aynaya baktığında ne görüyorsun? Ben sana bakınca zavallı, umutsuz ve işe yaramaz biri görüyorum. Bugün kendi ölümünü izleyeceksin.

fi̇lm seri̇si̇: testere 1 – testere gif 1

Testere – 1

Vizyon tarihi: 29 Ekim 2004
Süre: 1 Saat 44 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover

IMDB: 7,6/10
Beyazperde: 4/5
Sinemalar: 8,3/10

Filmde son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısı vardır. Kendilerine ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı tanımaktadır. İmkan dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken farkında olmadan yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar. Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Bu adamlar birbirlerini hiç tanımazlar ama gözlerini açtıklarında aynı odadadırlar. Yerde kanlar içinde başka bir yabancı yatmaktadır. Adam kendini başından vurarak intihar etmiştir. İpuçlarını kullanarak neler olup bittiğini çözmeye çalışırlar. An itibari ile sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya içlerinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir.

Testere – 2

Vizyon tarihi: 11 Kasım 2005
Süre: 1 Saat 32 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Oyuncular: Donnie Wahlberg, Beverley Mitchell, Franky G

IMDB: 6,6/10
Beyazperde: 4,3/5
Sinemalar: 7,8/10

Amanda’yla birlikte kapana kısılmış başka kurbanlar da var; ve her biri yavaş yavaş kanlarına işleyen ve iki saat sonra ölümlerine neden olacak zehre bir panzehir bulmak için uğraşıyorlar. Kendine bakmak konusunda pek kaygı duymayan, dikbaşlı Xavier (Franky G.), grubun liderini oynamaya çalışan, sağduyulu Jonas (Glenn Plummer), inatçı Addison (Emmanuelle Vaugier), sıçanı andıran Obi (Tim Burd) ve duygusal açıdan kırılgan Laura (Beverley Mitchell) da onları fiziksel ve duygusal açıdan yıpratmaya çalışan Jigsaw tarafından sınanıyorlar.

Testere – 3

Vizyon tarihi: 3 Kasım 2006
Süre: 1 Saat 47 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Oyuncular: Tobin Bell, Shawnee Smith, Angus Macfadyen

IMDB: 6,2/10
Beyazperde: 4,2/5
Sinemalar: 7,6/10
 
Meraklısı için yeni serisi ile perdeye gelen Testere yine etrafa dehşet saçıyor. Unutulması mümkün olmayan katil Jigsaw, son bölümde polislerin elindeyken şimdi yardımcısı Amanda’nın desteği ile dışarıdır. Kaçmayı başarmıştır. Elbette ki yeni planları doğrultusunda yeni ve tam kendine göre kurbanlar arayacaktır. Kurbanlar aracılığı ile de tutku duyduğu dehşeti saçmaya devam edecektir. Hayatta kalma mücadelesine paralel yeni kurgular geliştirmektedir kafasında. Serinin üçüncü bölümünde yönetmen Darren Lynn Bousman.

Testere – 4

Vizyon tarihi: 26 Ekim 2007
Süre: 1 Saat 30 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Oyuncular: Tobin Bell, Scott Patterson, Louis Ferreira

IMDB: 5,9/10
Beyazperde: 4,1/5
Sinemalar: 7,4/10
 
Son dönem Amerikan sinemasında vahşet, kan ve şiddet unsurlarını en fazla kullanan sinema serisi Testere efsanesi, üçüncü filmde de hiddetin ve gözyaşının sarmalandığı vahşi anlatımlarını sürdürüyor. Binaya kilitli kalmış olan Jeff, oksijeni tükenmeden kayıp kızını bulmak zorundadır. Aksi takdirde her ikisini birden kaçınılmaz son, ölüm beklemektedir. Kızını bulabilmek için çabalarken bir kaset bulur. Kanser olduğunu öğrendikten sonra Jigsaw tarafından çekilmiş olan bu kaset, Jigsaw’ın geçmişi ile ilgili inanılmaz gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Kızını ve kendisini bu korkunç kapandan kurtarabilmek için gerekli olan ipuçlarının bu kasette olduğunu anlayan Jeff’in işi, sandığından çok daha zordur. Testere serisinin ikinci filminden beri yönetmen koltuğunda oturan Darren Lynn Bousman, serinin dördüncü filminde de yine iş başında. Serinin fanatiklerinin yeni süpriz ve katliamlara hazır olmaları gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Testere – 5

Vizyon tarihi: 24 Ekim 2008
Süre: 1 Saat 30 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: David Hackl
Oyuncular: Scott Patterson, Costas Mandylor, Tobin Bell

IMDB: 5,8/10
Beyazperde: 3,7/5
Sinemalar: 7,4/10
 
Dünya sinema tarihinin en mide bulandırıcı anti-kahramanının 5. macerasına hazır mısınız? Entrikalarla kan ve gözyaşının her türlü şiddet gösterisi yoluyla hüküm sürdüğü Testere serisinin bu beşinci versiyonunda Hoffman dışardan bakıldığında Jigsaw efsanesini devam ettirecek tek kişi olarak gözükmektedir. Ama Hoffman’ın bu sırrı tehdit edilince, sağ kalan herkesi tek tek avlamaya geri döner. Seri, eski saygınlığını yitirmeye başlasa da, ilk filmlerinin hatırına yine bir sürü insanın ilgisini çekeceği su götürmez bir gerçek.

Testere – 6

Vizyon tarihi: 11 Aralık 2009
Süre: 1 Saat 30 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Kevin Greutert
Oyuncular: Tobin Bell, Costas Mandylor, Mark Rolston

IMDB: 6/10
Beyazperde: 3,6/5
Sinemalar: 7,5/10

Özel Ajan Strahm artık ölmüştür. Dedektif Hoffman ise Jigsaw’ın mirasını devralan yeni isim olarak ortaya çıkar. Peşindeki FBI kendisini bulmaya adım adım yaklaşınca Hoffman yeni bir oyun başlatmak zorunda kalır. 

Testere – 7 – 3D

Vizyon tarihi: 12 Kasım 2010
Süre: 1 Saat 27 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Kevin Greutert
Oyuncular: Tobin Bell, Costas Mandylor, Betsy Russell

IMDB: 5,6/10
Beyazperde: 3,6/5
Sinemalar: 7,4/10
 
Jigsaw’un ölümcül oyunları devam ederken, Jigsaw’dan kurtulan bir grup insan kendilerine yardımcı olmak için destek ararlar ve bu kişi Bobby Dagen’den başkası değildir… Dagen, Jigsaw’dan kurtulmuş nadir insanlardan biridir ve sahip olduğu bazı gizli sırlar yeni bir dehşet dalgası yaratacaktır…

Testere – 8 – Jigsaw Efsanesi

Vizyon tarihi: 2 Kasım 2017
Süre: 1 Saat 32 Dakika
Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig
Oyuncular: Matt Passmore, Tobin Bell, Callum Keith Renni

IMDB: 5,8/10
Beyazperde: 3,5/5
Sinemalar: 7,5/10

 

Her biri birbirinden özgün ve korkunç şekillerde katledilmiş cesetler ortaya çıkmaya başladığında polis durumu incelemeye alır. Bütün deliller John Kramer’ı işaret etse de ortada mantıksız bir durum vardır: John Kramer öleli yıllar olmuştur.

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir
upgrade

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz