1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

GÜÇLÜ KADIN KAHRAMANLAR İLE GÜÇLÜ OKUMA LİSTESİ

GÜÇLÜ KADIN KAHRAMANLAR İLE GÜÇLÜ OKUMA LİSTESİ
0

Yetenek

Ölümcül Bir Yetenek Yedi Krallığı Yıkabilecek Bir Sır

Sıradışı hünerlerle doğan insanlardan korkulan ama aynı zamanda güçlerinin sömürüldüğü bir dünyada Katsa, kendisinin bile tiksindiği bir yeteneğe sahiptir: Öldürme yeteneği. Middluns Kralı olan amcası Randa’nın buyruğu altında yaşayan genç kız ayrıcalıklı bir hayat sürmek yerine onun kirli işlerini yapmak, Kral’ın keyfini kaçıranları cezalandırıp onlara işkence etmek zorunda bırakılmıştır.

Savaşma yeteneği olan Prens Po’yla tanıştığındaysa hayatının tamamen değişeceğinden habersizdir.

Kendi yeteneğine dair yeni bir gerçeğin açığa çıkacağını ve çok uzaklarda, dehşet verici bir tehlikenin kol gezdiğini ise aklından dahi geçirmiyordur…

2. Kitap: Ateş
3. Kitap: Sır

“İnce bir tutku ve yabani bir zarafet, gerçekçi kahramanlıklar ve sade bir güzellikle dolu bu öyküde hiçbir yenilgi kesin değil ve tüm zaferlerin bir bedeli var. Her anlamıyla yetenek dolu.”

Kirkus Reviews

“Yetenek, insanın içini titretecek bir romantizme sahip.”

LA Times

“Bu sürükleyici kitapla Cashore, çıtayı inanılmaz derecede yükseltmiş.”

Publishers Weekly
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 1 – yetenek
Yazar: Kristin Cashore
Çevirmen: İlker Şahin
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 472

Kemikler Şehri

Vampirler, kurtadamlar, periler, gerçek aşk ve aklınızı başınızdan alacak daha birçok şey. Ölümcül oyuncaklar hafızanıza kazınacak!

On beş yaşındaki Clary Fray, New York’ta Pandemonium Kulüp’e doğru yola çıktığında bir cinayete tanıklık edeceği hiç aklına gelmezdi.

Hele ki, bu cinayetin daha önce hiç görmediği acayip silahlara sahip tuhaf dövmeli üç genç tarafından işleneceğini hayatta düşünemezdi! Clary, polisi arayabileceğini biliyordu fakat ceset bir anda ortadan yok olunca ve canileri Clary’den başka kimse göremediği için durumu açıklamak pek kolay olmayacaktı!

Clary’nin onları görebilmesine çok şaşıran katiller kendilerini Gölgeavcıları olarak tanıtacaktı. Yani, dünyayı şeytanlardan arındırmaya ant içmiş gizli bir kabile!

2. Kitap: Küller Şehri
3. Kitap: Camlar Şehri
4. Kitap: Düşmüş Melekler Şehri
5. Kitap: Kayıp Ruhlar Şehri
6. Kitap: Cennet Ateşi Şehri

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 2 – kemikler şehri
Yazar: Cassandra Clare
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 580

Kuzey Işıkları

Bizimkine parallel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford’da farklı ama yine de tanınabilen bir oxford’da yaşar. Bir akşam, Lyra’nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir. Lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. Lyra gizlendiği dolapta, Toz, Kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Sonra arkadaşı Roger, çocuk hırsızı Gokgoklar tarafından çalınır, tekinsiz ama güzel Mrs. Coulter onu birlikte yaşamak için Londra’ya götürür. Çingenelerin kurtardığı Lyra onlarla Kuzey’e gider, zıhrlı ayılar ile Arktik’in cadı klanlarının da dahil olduğu bir savaşa karışır.

2. Kitap: Keskin Bıçak
3. Kitap: Kehribar Dürbün

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 3 – kuzey işıkları e1585840569679
Yazar: Philip Pullman
Çevirmen: Sevin Okyay
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 516

Taht Oyunları

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı’nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar’ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

2. Kitap: Kralların Çarpışması 1. Kısım – 2. Kısım
3. Kitap: Kılıçların Fırtınası 1. Kısım – 2. Kısım
4. Kitap: Kargaların Ziyafeti 1. Kısım – 2. Kısım
5. Kitap: Ejderhaların Dansı 1. Kısım – 2. Kısım

“Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor.”

Robert Jordan

“Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı. “

Anne McCaffrey

“Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser. “

Marion Zimmer Bradle
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 4 – taht oyunları e1585840877514
Yazar: George R. R. Martin
Çevirmen: Sibel Alaş
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 850

Müthiş ve Korkunç Güzel

Sene 1895; 16 yaşındaki Gemma Doyle annesinin ölümünün ardından Hindistan’daki hayatını bırakıp gemiyle İngiltere’deki yatılı okul Spence’e taşınıyor. Yeni okulunda beklemediği soğuk bir ortamla karşılaşan, yapayalnız ve acılar içindeki Gemma, geleceği gören bir kız ve gizemli, genç bir Hintli tarafından takip ediliyor. Peşindeki delikanlı, Gemma’yı, gördüğü imgelere zihnini kapatması konusunda uyarıyor.

Spence’in en güçlü kızlarıyla yakınlaştıkça doğaüstü olayları çekme gücünün farkına giderek daha çok varan Gemma, annesinin de geçmişte karanlık ve ebedi bir grupla ilişki içinde olduğunu keşfediyor. Kaderi onu bekliyor… Ancak Gemma bu kadere inanmakta güçlük çekiyor.

2. Kitap: Asi Melekler
3. Kitap: Uzaktaki Tatlı Şey

“İlk gençlik yılları gibi modern kavramlara da değinen, gotik bir roman; tutku ve dehşetle sarsıyor.”

Kirkus

“Günümüz gençlerinin mutlaka keşfetmesi gereken, heyecan dolu ve düşünmeye iten bir roman.”

Voya
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 5 – müthiş ve korkunç güzel e1585841407615
Yazar: Libba Bray
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 499

Duman ve Kemiğin Kızı

Bir zamanlar, şeytanın ininde yerde tüylerle oynayan küçük ve masum bir kızdı.

O, artık masum değil…

Bir varmış bir yokmuş, bir Melek’le şeytan birbirlerine aşık olmuş ve hikayenin sonu hiç iyi bitmemiş.

2. Kitap: Kan ve Yıldız Işığı Günleri
3. Kitap: Tanrı Ve Canavarların Düşleri

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 6 – duman ve kemiğin kızı
Yazar: Laini Taylor
Çevirmen: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 444

Ölümcül Merhamet

Genç, güzel ve ölümcül. On yedi yaşındaki Ismae, babasının onun için yaptığı anlaşmalı evlilik dehşetinden, gizemli bir keşiş tarafından kaçırılır. Götürüldüğü manastır, Ölüm Tanrısı Aziz Mortain için eğitilen, kendisininki gibi garip yara izleri taşıyan kızlarla doludur.

Burada, Ölüm Tanrısı’nın onu tehlikeli hediyeler ve korkunç bir kaderle kutsadığını öğrenecektir. Manastırda kalmayı seçerse rahibeler tarafından bir suikastçı olarak yetiştirilecek ve Ölüm Tanrısı’nın intikamını alacaktır. Ismae çok önemli bir görev için Breton sarayına gönderilir; hem entrika ve ihanetin ölümcül oyunlarına hem de yapması imkânsız seçimlere karsı savunmasızdır: Ismae, Tanrısına mı yoksa kalbine mi hizmet edecek?

2. Kitap: Karanlık Zafer
3. Kitap: Ölümlü Yürek

“Entrika ve gaddarlık, tutku ve acı… daha fazlası için sabırsızlanacaksınız.”

New York Times

“Bir solukta okuyacaksınız… Şüphe, şehvet ve merhamet.”

Kirkus
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 7 – lümcül merhamet 1 e1585842126975
Yazar: Robin LaFevers
Çevirmen: Taylan Taftaf
Yayınevi: DEX
Sayfa Sayısı: 492

Eon

Onun büyük bir sırrı var…

Sonu ya zafer, ya ölüm.

Eon kendini bildi bileli dragon büyüsü eğitimi alıyor. Doğu Asya astrolojisine dayanan yoğun çalışmalarının iki temel amacı var: Kılıç ustalığını ve sihir kabiliyetini geliştirmek. Eon ve efendisi, Eon’un, on iki enerji dragonundan birine hizmet eden dragon ustası olarak seçileceğini umut ediyor.

Ancak Eon’un tehlikeli bir sırrı var. O aslında Eona. Dragon ustası seçilebilmek için erkek kılığına giren, on altı yaşında bir kız. Kadınların dragon büyüsü kullanması yasaklandığından, sırrı açığa çıkarsa ölümü kaçınılmaz olacak.

Eon’un sırrı tehlikedeyken, o ve dostları, kendilerini İmparator için verecekleri çok ciddi ve ölümcül bir mücadelenin içinde bulacak. Eon içindeki gücü ortaya çıkarmak zorunda. Yoksa hem büyüsünü kaybedecek hem de hayatını.

2. Kitap: Eona

“Kesinlikle muhteşem… Entrika, politik oyunlar, trajik kayıplar, büyük arayışlar, güven, ihanet ve müthiş bir macera! Alison Goodman inanılmaz bir başarıya imza atmış.”

Orson Scott Card
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 8 – eon
Yazar: Alison Goodman
Çevirmen: Merve Solmaz
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 575

Kargalar Meclisi

İntikam duygusuyla yanıp tutuşan bir mahkûm Bahis düşkünü bir keskin nişancı Ayrıcalıklı hayatını geçmişte bırakan bir kaçak Hayalet ismiyle tanınan bir casus Hayatta kalmak için sihir kullanan bir cellat Ve hepsini bir araya getiren kaçış uzmanı bir hırsız.

6 Tehlikeli serseri

1 İmkansız görev

Bu ekip büyük bir felaketi önleyebilecek tek seçenek, tabii önce birbirlerini yok etmezlerse.

2. Kitap: Sahte Krallık

“Kargalar Meclisi, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz, nadir bulunan kitaplardan. Bir çırpıda çevirdiğiniz sayfalarda karakterlerin sıradaki hamlelerini öğrenmek için sabırsızlanacaksınız.”

Michael Dante DiMartino
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 9 – kargalar meclisi
Yazar: Leigh Bardugo
Çevirmen: Ömer Mülazım
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 528

Güzel

“Güzel”, lakabından hiç hoşlanmaz. Zayıf, sıradan bir kızdır çünkü. Asıl güzel olan, ablalarıdır. Ancak o, görüntüsündeki eksiklikleri cesaretiyle telafi edecektir.

Bir gün babası eve dönüp, ormandaki büyülü sarayla ilgili öyküyü anlattığında ve orada yaşayan Çirkin’e verdiği sözü itiraf ettiğinde, Güzel saraya gitmek zorunda olduğunu anlar ve mahkumiyeti gönüllü olarak kabul eder. Babası önce izin vermez ama Güzel ondan çok daha inatçıdır.

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 10 – güzel
Yazar: Robin McKinley
Çevirmen: Cemal Tevrizci
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 232

Kökler

Güzel ve Çirkin masalının bambaşka, çok daha büyülü ve son derece zengin dünyasına açılan sihirli bir kapı

“Vadimizin dışında anlatılan hikâyeler ne söylerse söylesin, bizim ejderhamız aldığı kızları yemezdi. Köyümüzden geçen yolculardan zaman zaman böyle hikâyeler duyardık. Biz insan kurban ediyormuşuz da o da gerçek bir ejderhaymış gibi konuşurlardı. Tabii bu doğru değildi: Bir büyücü ve ölümsüz olabilirdi ancak yine de insandı ve on yılda bir içimizden birini yemek isterse, babalarımız bir araya gelip onu öldürürdü. Bizi Galiz Orman’dan koruyordu ve bunun için ona minnettardık; ama o kadar da minnettar değildik.”

Agniyeşka vadideki evini, sessiz sakin köyünü, ormanlarını ve ışıl ışıl akan deresini çok sever. Ancak köyün sınırında, gölgesini kızın hayatından eksik etmeyen, kötücül güçlerle dolu tekinsiz Galiz Orman yer almaktadır.

Agniyeşka’nın köylüleri, Ejderha olarak bilinen soğuk, hırslı büyücünün Galiz Orman’ın güçlerini onlardan uzak tutmasına bel bağlamıştır. Ne var ki büyücü, bu isteklerini yerine getirmek için korkunç bir bedel ister: Ona genç bir kız verilecek ve bu genç kız on yıl boyunca ona hizmet edecektir; en az Galiz Orman’a düşmek kadar korkunç bir yazgı.

Bir sonraki seçim zamanı gelmiştir ve Agniyeşka korkunun pençesindedir. O da herkes gibi Ejderha’nın Kasia’yı alacağına inanır. Zarif, cesur, güzeller güzeli ve Agniyeşka’nın olmadığı her şey olan Kasia. Dünyadaki en yakın arkadaşı. Ve onu kurtarmanın hiçbir yolu yoktur.

Ancak Agniyeşka’nın korkusu yersizdir. Çünkü Ejderha geldiğinde, alacağı kişi Kasia olmayacaktır.

“Kökler’in büyüsü, gerçekçi ahlaki boyutlarıyla o kadar canlı ki sanki oradaki büyüleri yapıvereceksiniz. Ama kitap bunu da sizin için yapıyor.”

Ursula K. Le Guin

“Acayip, nefes kesici, üstelik son derece ve esrarengiz bir şekilde büyülü.”

Lev Grossman

“Kökler’i okumak, en sevdiğimiz hırkamızı yeniden bulmak gibi; sıcacık ve değerli.”

Maggie Stiefvater
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 11 – kökler e1585842851913
Yazar: Naomi Novik
Çevirmen: Bora Serkan Yavuz
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 448

Mürekkep Yürek

Mo sustu. Dalgın dalgın önüne baktı, sanki kendi düşüneleri içinde kaybolmuştu.

‘Ne oldu?’ diye fısıldadı Meggie. ‘Neler oldu Mo?’

Babası, Meggie’nin yüzüne baktı. ‘Kitabın içinden çıktılar.’ Dedi. ‘Birdenbire koridora açılan kapının önünde belirdiler, dışarıdan gelmiş gibi. Bize doğru döndüklerinde, sanki birisi katlanmış bir kağıdı açıyormuş gibi hışırtılar geldi. İsimleri hala dudaklarımdaydı: Basta, Toz Parmak, Capricorn.’

Bir gece, Meggie’nin babası Mürekkep Yürek isimli kitabı okurken, hikayenin kahramanlarından biri olan zalim hükümdar evin oturma odasında belirir!

Aniden, Meggie kendisini ancak romanlarda karşılaşabileceği türden bir maceranın orta yerinde bulmuştur. Bu kabusu bitirmek için Meggie büyüye hükmetmek zorundadır, zira hayatını sonsuza kadar değiştirecek bu duruma son verebilecek yegane kişi kendisidir.

2. Kitap: Mürekkep Ölüm
3. Kitap: Mürekkep Dünya

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 12 – mürekkep yürek
Yazar: Cornelia Funke
Çevirmen: Nazife Mertoğlu
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Sayfa Sayısı: 552

Cinder

Gelecekte bile, hikâye “bir varmış bir yokmuş” dİye başlıyor… İnsanlarla androidlerin yan yana dolaştığı Yeni Pekin’e hoş geldiniz. Her ne kadar birlikte yaşamayı başarsalar da türlerin dostluğu sanıldığı kadar kolay değil. Ölümcül bir veba insan nüfusunu tehdit ediyor. Ay İnsanları, Dünya’yı uzaydan izleyerek doğru zamanı kolluyor. Kimse Dünya’nın kaderinin tek bir kıza bağlı olduğunun farkında bile değil…

Becerikli bir mekanik ustası olan Cinder, herkesten saklasa da aslında bir sayborg. Üvey annesinin hakaretleri yetmezmiş gibi şimdi bir de üvey kardeşinin hastalanmasından sorumlu tutuluyor. Yakışıklı Prens Kai’in hayatına girmesiyle birlikte, Cinder birden kendini gezegenler arası bir anlaşmazlığın ortasında buluveriyor. Sorumluluk ve özgürlük, sadakat ve ihanet arasında kalan Cinder, Dünya’nın geleceğini koruma altına almak için önce kendi geçmişinin sırlarını açığa çıkarmak zorunda… Yeniden kurgulanmış bu masalda Külkedisi ile tekrar tanışmaya ne dersiniz?

Marissa Meyer, Washington’ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.

2. Kitap: Scarlet
3. Kitap: Cress
Ara Kitap: Levana
4. Kitap: Winter
Ara Kitap: Uzak Yıldızlar

güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 13 – cinder e1584531197436
Yazar: Marissa Meyer
Çevirmen: Deniz Arı
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 421

Gece Sirki

Gece Sirki Gece Çökünce Açılır Şafak Vakti Kapanır

Sirk, haber vermeden gelir. Gelmeden önce hiçbir duyuru yapılmaz, kimseye haber verilmez. Dün yokken, birden ortaya çıkar.

Hayal bile edemeyeceğiniz mucizelere hazır olun. Ortasında gizemli bir şenlik ateşinin yandığı, nadide ve olağanüstü çadırların her birinde büyüleyici bir gösteri sizi bekliyor. Bulutların arasındaki bir labirentte kaybolmaya, buzdan yapılma bir bahçede yürümeye, mürekkep denizinde kitaptan bir gemiyle seyahat etmeye, lastik kız kendini camdan bir kutuya sokarken hayretle izlemeye, havada süzülen tarçın ve karamel kokusuyla acıkmaya var mısınız?

Gece Sirki’ne Hosgeldiniz…

Gizemli ustaların buyruğunda, hayal gücünün ve sevginin sınırlarını zorlayan, büyüleyici bir sihir ve aşk romanı.

“Sarsıcı bir roman, Gece Sirki sizi karanlık olduğu kadar göz alıcı, tamamıyla gerçek ama yine de bir rüyadan çıkıp gelmiş hissi veren bir dünyaya çekiyor. Ayrılmak istemeyeceksiniz.”

Téa Obreht

“Büyülü gerçekçiliğe batırılmış bir Romeo ve Juliet masalı.”

The Boston Globe

“Karanlık ve bir rüya gibi. İnsanı esir alan bir aşk hikâyesi.”

Stylist Magazine
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 14 – gece sirki e1585843834249
Yazar: Erin Morgenstern
Çevirmen: Sevinç S. Tezcan
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 512

Akrep Yarışları

Akrep Yarışları her yıl kasım ayında başlar. Biniciler bitiş çizgisine kadar su atlarını zapt etmeye çalışır.

Yarışçıların bir kısmı hayatta kalır.

Diğerleriyse ölür.

On dokuz yaşındaki Sean Kendrick yarışlara şanıyla dönüş yapan bir şampiyondur. Pek konuşkan değildir. Korkularını kalbinin derinliklerine, kimsenin onları göremeyeceği bir yere gömmeyi tercih eder.

Puck Connolly ise farklıdır. Akrep Yarışları’na katılmayı hiç istemese de kader ona seçme şansı tanımamıştır. Yarışlara katılan ilk kadın binici olacaktır. Bu yüzden yaşanacaklara kendini hazırlamasının imkânı yoktur.

“Sıradışı olduğu kadar cezbedici ve soluksuz bırakacak bir öykü.”

The Los Angeles Times

“Son derece sürükleyici.” 

Publishers Weekly

“Gerilim dolu, gerçekçi ve son derece orijinal.”

People Magazine
güçlü kadin kahramanlar i̇le güçlü okuma li̇stesi̇ 15 – akrep yarışları
Yazar: Maggie Stiefvater
Çevirmen: Sinan Uluç
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 416
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz