1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

Vejetaryen Kitap Yorumu

Vejetaryen Kitap Yorumu
0
9.8
Puanlama

Okunmayı kesinlikle hak eden bir kitap!

  • Kurgu 10
  • Karakter Yapısı 10
  • Çeviri 10
  • Okuma 9

Vejetaryen Kitap Yorumu

Vejetaryen kitap yorumuna başlamadan önce Asya Edebiyatı’na bayıldığımı tekrar söylemek istiyorum.

Benim çok etkilendiğim ve sevdiğim bir kitap oldu. Böyle bir şey beklemiyordum aslında. Gerilim, gizem, fantastik gibi türleri içerisinde barındırıyor. Ama siz böyle bir kitap beklemiyorsunuz aslında. Ben klasik Asya Edebiyatı okuyacağımı düşünüyordum. Kesinlikle klasik olmadığını düşünüyorum. Beni çok şaşırttı. Oldukça fazla Asya Edebiyatından kitaplar okuduğum için farkı net görebiliyorum.

Kitap sizi şurada da şaşırtacak. Kitap 3 bölümden oluşuyor. Ben 3 farklı öykü olduğunu düşünmüştüm ki zaten öyleymiş. Yazarın teşekkür ettiği en son bölümde zaten kendisi de bu durumu anlatıyor. Bu 3 bölüm bağımsız öyküler olarak da düşünülebilir. Birlikte de okunup değerlendirilebilir. Öyle yazmış Han Kang. Büyük başarı.

İlk bölümü okuduktan sonra Vejetaryen’in ne olduğunu anlıyorsunuz aslında. Bolca karakter psikolojisi, aile arasındaki ilişkiler vb. Sayfaları arka arkaya çevirip ilk bölümü bitirdiğinizde geriye dönüp baktığınızda bu nasıl öykü diyorsunuz. Evet ayrı ayrı öykü olarak düşündüğünüzde bir sonuca varmıyor. Siz artık ne düşünürseniz, nasıl bitirmek isterseniz o şekilde bitiyor öykü. Ucu açık kitapları sevmiyorsanız size göre değil. Bunu ilk öyküye bakarak söylemiyorum. Kitabın genelinde ben bu hissi üzerimden bir türlü atamadım. Bu yaşadığım ve peşimi bırakmayan his kitabı sevmeme engel olamadı. Asya Edebiyatını çok sevdiğim için torpil geçmiyorum.

Moğol Lekesi ve Alev Ağacı bölümleri Vejetaryen bölümünün farklı açılardan ele alınıp olayın biraz daha ilerlediği bölümler. Ben bu bölümleri dediğim gibi farklı hikaye sanmıştım. İlk okumaya başladığımda karakter isimleri çok tanıdık diye düşünüyordum. Herhalde aynı karakter isimlerini her öyküsünde kullanıyor. Tarzı böyledir diye düşünürken birden kendimi yine Vejetaryen’in içinde buldum. Güzeldi.

Kitabın diğer sevdiğim kısmı da karakter olarak az karşımıza çıkacak olanların isimlerinin baş harfleriyle konuşturmasıydı. Bu da ilginç ve güzeldi. Kafamızı yoktan yere doldurmuyor. Hem harf akılda daha kalıcı oluyor. Karakterin silueti de geliyor gözlerinizin önüne. Herhangi bir kayıp olmuyor.

Benden bu kadar. Daha fazla anlatıp da spoiler vermek istemiyorum. Tavsiye edeceğim güzel bir kitap.

Kitapla kalın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Vejetaryen Hayranlarına 10 Kitap Önerisi

Vejetaryen

Yazar: Han Kang
Çevirmen: Göksel Türközü
Yayınevi: April Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 160

Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi. Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu. Kalamarları. Yumurtaları. O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti. Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.

Han Kang bizleri cinselliği, şiddeti, ilişkilerimizi ve saplantılarımızı sorgulayacağımız rahatsız edici bir yolculuğa çıkarıyor.

“Derinize nüfuz edecek ürkütücü bir evrenselliğe sahip.”
Laura Miller

“Kang, insan beyninin ve bedeninin dayanabileceği sınırları ve vahşetin en uç biçimlerinde bile görülebilen tuhaf güzellikleri araştırıyor.”
Entertainment Weekly

thumbnail
Önerilen Yazı
Han Kang Kitapları
vejetaryen
vejetaryen kitap yorumu 4
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz