İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. KİTAP YORUM: SCARLETT THOMAS – BAY Y’NİN SONU (MR. WHY’IN SONU)

KİTAP YORUM: SCARLETT THOMAS – BAY Y’NİN SONU (MR. WHY’IN SONU)

featured

Bay Y’nin Sonu lanet. Lanetli. Lanetli kitap. Okuma. Okursan ölürsün. Gerçekten ölür müsün? Okuyacaksın. Okumalısın çünkü merak ediyorsun. Ölürsen de ölürsün. En azından okumuş olursun. Bilirsin. Bilmelisin. Evet, evet okumalısın. Ne olabilir ki en kötü? Ölürsün.

Okuduğum en ilginç kitaplardan bir tanesi oldu. Zorladı da. Çok değişik teoriler ortaya koyuyor. O teorilere katılmak da zor anlamak da.

Bilimkurgu, felsefe ve fizik. Nasıl birleşir bu üç konu? İşte böyle. Bay Y’nin Sonu. Plato Film Yayınları’nda Mr. Why’in Sonu olarak çevirilmiş baskısı da mevcut.

Troposfer. Ne güzel olurdu değil mi böyle bir yere seyahat etsek. Ölmesek. Ölemesek. Aman dikkatli olun. Çok kalırsanız eğer troposferde gerçek hayatta sıkıntıya düşebilirsiniz. Ne yazık ki gerçek hayattaki bedeniniz siz yokken gerçekten ne yapacağını bilmiyor.

Ariel Manto. Anagram. I am not real. Zekice.

Ariel Manto Thomas Lumas adlı Garip bir yazar üzerine çalışan bir akademisyen. Bulunması imkansız olan Bay Y’nin Sonu kitabını tuhaf bir rastlantı ile buluyor ve hayatı değişiyor. Bu kitabı yazanda, yayınlayanda ölüyor. Ama bizim ki okumaktan kendini alamıyor. Sizde alamayacaksınız. Her ne kadar kafanız bol bol karışsa da sayfaları çevirmekten parmaklarınız ağrıyacak. Bırakamazsınız bu kitabı elinizde. Paralel evrenin en güzel hali Bay Y’nin Sonu.

Ariel aradığı kitabı buluyor ama kayıp bir sayfası vardır. Evet, aradığımız aksiyon dolu sayfalar buradan sonra başlıyor. O sayfayı bulması, kayıp profesöre ulaşması, troposferde ki koşuşturma hepsi birbirini izleyecek. Soluklanmayı unutmayın.

Kitap hakkında daha fazla yazacak bir şey yok. Aslında var ama yok. Yazamam. Bu kadar güzel bir kurguyu baltalayamam. Okuyun. Anlamaya çalışmayın. Sadece okuyun ve bu zevkin tadını çıkarın.

Ariel Manto sizi essiz bir serüvenin içinde bekliyor. Ona yardım edin. Edin ki kayıp sayfayı bulsun. 

Burlem sizi bekliyor. Onu bulabilecek misiniz?

Fizik, felsefe, paralel evren gibi konularda yazılmış kitapları sevenler mutlaka okumalı. Scarlett Thomas benzersiz bir yazar. Bir dahi bile olabilir.

Kitapla kalın.

“Benimkine Thomas Hardy yorumu diyebilirsin: Saf anlamsızlıktan uçsuz bucaksız bir okyanus içinde var olduğumu hissetmektense, bir yerlerde anlamlı bir şeyin olmasını tercih ederim.”

“Hepsi bir yanılsama, yaratılış mitleri, din, bilim. Kendi kendimize zamanın nasıl işlediğini söylüyoruz; bu sayede, örneğin, sen kendi evren kasedini geriye sardığını hayal edip “dün” dediğimiz zaman dilimi içinde neler olduğunu bilebiliyorsun; ama dün sadece biz onu uydurduğumuz içi var: Gerçek değil. Bana dünün olup bittiğini bile kanıtlayamazsın. Kendimize inanmamızı söylediğimiz her şey sadece kurgu, hepsi hikâye.”

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz