1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

Piyonun Son Hamlesi Kitap Yorumu

Piyonun Son Hamlesi Kitap Yorumu
0

Piyonun Son Hamlesi Kitap Yorumu

Sırlarla yaşamak mümkün mü? Lisa Unger’a göre pek değil. Kitap oldukça sürükleyici, her sayfada ne olacak diye merak ederken buluyorsunuz kendinizi. Cinsiyet karmaşası yaşayan bir kız, sorunlu aileler, karısını öldüren bir adam, psikopat bir 11 yaşındaki çocuk, kanda yazılı olan psikopatlık ve sürpriz bir son. Lisa Hunger gizem yaratmayı iyi başarmış. Kitabın sonlarında yavaş yavaş olayı çözmeye başladığınızda mükemmel bir tatmin yaşıyorsunuz.

Kitabımız Lana adında genç kızımızın, annesinin cesediyle yüzleşmeye başlamasıyla açılıyor. İlk sayfada merakımı uyandıran bir kitaptı benim için. Lana, bir üniversitede psikoloji okuyor ve kitap boyunca bir sırrının olduğu sürekli gözünüze çarpılıyor. “Ne lan bu sır?” dedim defalarca kendime. Lana sorunlu bir öğrenciye bakıcılık yapmaya başladığı zaman işler karışmaya başlıyor. 11 yaşındaki Luke, yaşına göre zeki fakat sorunlu bir çocuk. Babası ortalarda yok. Annesi çocuğundan illallah etmiş ve el pençe divan durmuş durumda. Luke ve Lana bir çeşit “çöpçü avı” oyununa başlıyorlar. Luke, bu oyun sırasında Lana’nın sırrını bildiğinin ipuçlarını vermeye başlıyor ve siz de gerildiğinizi gerçekten hissediyorsunuz. Sonrası ise sorularınıza cevap aramakla geçiyor: Luke sırları biliyor mu? Biliyorsa nasıl biliyor? Bu avın sonunda ölüm var mı?

Daha fazla “spoiler” vermemek için artık duruyorum. Gerilim sevenler için gerçekten bulunmaz bir nimet bu kitap. Parçaları bir araya getirmek Nutella yemek gibi bir his veriyor insana. Kitabı okuduğunuza pişman olmayacaksınız.

İyi okumalar dileriz.

“Her karar bilinçli ve bilinçsiz nedenlerle desteklenir. İçgüdü dediğimiz şeyler aslında geçmiş deneyimlerimizin, derinlerde sakladığımız umutlarımızın, korkularımızın ve arzularımızın oluşturduğu karmaşık mozaiklerdir, ama o duygu, o sersemletici ve coşkulu, evet, içimizden ve derinlerden gelir.”

Sayfa 40

“Bizler ebeveynler olarak çocuklarımızı oldukları gibi kabul etmeliyiz. Onları hayalimizdeki çocuklara dönüştüremeyiz ya da beklediğimizden farklı oldukları için onlara kızamayız.”

Sayfa 135

“Masum insanlar avukata ihtiyacı olmadığını düşünürler, ama aslında avukata en çok ihtiyaç duyanlar onlardır.”

Sayfa 231
piyonun son hamlesi
piyonun son hamlesi kitap yorumu 2

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz