1. Ana Sayfa
  2. Yazarlar

Andy Weir

Andy Weir
0

Andy Weir, 1972 yılında Kaliforniya’nın Davis şehrinde dünyaya geldi. babası parçacık fizikçisiydi. Çocukluk yıllarından itibaren Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke gibi bilim kurgu alanında büyük eserleri olan yazarları okudu. Bir şirkette yazılımcı olarak çalışmaya başladığında henüz 15 yaşındaydı.

Californiya Üniversitesinde bilgisayar bilimleri okudu ama mezun olamadı. Yazılım konusunda büyük yeteneğinden dolayı en iyi firmalarda çalıştı. Warcraft II oyunun yazılımcı ekibi içinde yer aldı.

Andy Weir sadece kod yazmıyordu edebi ürünler de yazmaya başladı. 20 yaşındayken kişisel web sitesinde bu yazılarını yayınlandı. En çarpıcı hikayesi The Egg DLI hikayesi youtube’da oyuna uyarlanmış şekilde yayınlandı.

Weir’in tanınması ilk romanı olan Marslı sayesinde gerçekleşti. 2009 yılında yazmaya başladığı romanınındaki kurgular bilimsel gerçeklere dayanmaktadır. Marslı romanı okuyucuların isteği ile ilk olarak Amazon’da 2012 yılında e-book şeklinde 99 centten satışa çıktı.

Andy Weir Kitapları

Marslı

Yazar: Andy Weir
Çevirmen: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 416

Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

“Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip.”

Hugh Howey

“Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden.”

John Scalzi

“Andy Weir’in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil.”

Dan Simmons
marslı

Artemis

Yazar: Andy Weir
Çevirmen: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 368

Jazz Bashara hiçbir zaman kahramanlık peşinde koşmamıştı. Tek isteği zengin olmaktı.

Artemis… Ay’daki tek şehir. Eğer çok zengin değilsen ya da bir turist olarak ziyaret etmiyorsan Ay ve Artemis, tabiri caizse “zalim bir sevgilidir”. Haliyle hayatta kalmak için ufak tefek kaçakçılıklar yapmak pek de beklenmedik bir şey değil. Özellikle de çok borcun varsa ve alın terin bu borçları kapamaya yetmiyorsa.

Ek iş olarak kaçakçılık yapan Jazz’in hayatı da karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkınca tamamen değişir. Küçük bir kaçakçı olarak kalkıştığı bu büyük sabotaj boyunu aşacak ve beklediğinin de ötesinde Jazz, tüm Artemis’in kontrolünü ele geçirmeyi ilgilendiren bir komplonun ortasında bulacaktır kendini. Bundan sonra alması gereken risk, işe ilk girdiği zamankinden çok daha büyüktür.

İlginizi Çekebilir: Artemis Hayranlarına Kitap Projesi

“Marslı’dan sonra isteyebileceğiniz her şey bu kitapta: zekice, eğlenceli, adrenalini yüksek, elinizden düşüremeyeceğiniz bir öykü.”

Ernest Cline

“Weir imkânsızı başardı – Ay’daki bir şehirde geçen bilimkurgu noir romanıyla Marslı ’yı solladı. Bu hayattan daha ne isteyebilirsiniz ki? Gidip okuyun şu kitabı.”

Blake Crouch

“Heyecan verici, keskin zekâlı, adrenalin dolu bir macera… senenin en iyi bilimkurgu romanlarından biri.”

Booklist
artemis

Kurtuluş Projesi

Yazar: Andy Weir
Çevirmen: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 544

Ryland Grace insanlığın son çaresi olarak yola çıkan bir mürettebattan hayatta kalan tek kişi… ve hedefine ulaşamazsa Dünya yok olacak.

“Tehlike altındaki iki dünyası, işinin ehli bir adamı, işinin ehli bir uzaylısı, çözümlenmesi gereken bir sürü bilimsel sorunu ve meçhule giden insanlığıyla bu kitapta benim gibi eski usul bilimkurgu sevenler için her şey mevcut. Bilimkurgumda bol bol bilim olsun diyenlerdenseniz Andy Weir sizin için biçilmiş kaftan.”
George R. R. Martin

“Marslı’ya bayılmıştım ama bence Kurtuluş Projesi, Weir’ın en iyi eseri.”
Brandon Sanderson

“Bu kitabı okumak hayatınızda gördüğünüz en iyi fen bilgisi öğretmeniyle uzay yolculuğuna çıkmak gibi… Ödeviniz de dünyayı kurtarmak.
Ernest Cline

İlginizi Çekebilir: Kurtuluş Projesi Hayranlarına Kitap Önerileri

kurtuluş projesi gibi kitaplar
andy weir 4
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir
kenzaburo oe

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz