1. Ana Sayfa
  2. Yazarlar

JEAN-CHRISTOPHE GRANGE

JEAN-CHRISTOPHE GRANGE
2

Fransız roman yazarı, gazeteci, senarist Jean-Christophe Grange, bazı edebiyat çevrelerince Avrupa’nın Stephen King’i olarak kabul edilmektedir.

Romanları yirmiyi aşkın dile çevrilmiş, Hollywood ve Avrupa sinemasının esin kaynağı olmuş, beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Girift, gizemli ve gerilimli öyküleri, benzersiz karakterleri, olayları ele alışında ve mizansen yaratışındaki ustalığıyla çağdaş Fransız edebiyatının en çok öne çıkan ismidir. Kızıl NehirlerTaş MeclisiKurtlar İmparatorluğu yazarın en çok bilinen kitaplarıdır.

15 Temmuz 1961’de Fransa’da dünyaya geldi. Üniversite eğitiminin ardından serbest gazeteci olarak çeşizeteler için çalışan Grange, bir yandan da kısa öyküler yazıyordu. “Paris-Match” dergisi için gezi-macera röportajları, “Figaro Magazine” için bilimsel röportajlar hazırladı ve Fransa’da gazeteci olarak hatırı sayılır bir üne kavuştu.

Gazete ve dergiler için yazarken, leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi kaleme aldı. Bu yazı dizisinden aldığı ilhamla ilk romanı “Leyleklerin Uçuşu“nu(Le vol des cigognes1994’te yayınlayan Grange, kitabın gördüğü ilgi üzerine yapım şirketlerinden aldığı teklife onay verdi ve Leyleklerin Uçuşu sekiz bölümlük TV dizisi olarak çekildi. Romanın kahramanı Louis Antioche’un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı macera dolu yolculuğu polisiye ve gerilim-korku ekseninde kaleme alan Grange, keskin yazım stili ve vurucu ifadeleriyle kısa sürede okuyucunun takdirini kazandı.

2000’de ikinci kitabı Kızıl Nehirler(Les Rivieres pourpres) kitapçılarda yerini almaya başladıktan çok kısa bir süre içinde büyük bir ilgiyle karşılandı.

Grange’ın tüm dünyada adını duyuracak olan roman, Le Figaro tarafından Kuzuların Sessizliği‘nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı.” şeklinde yorumlandı, sadece Fransa’da 450.000 satarak olağanüstü bir başarı elde etti. Toplam 20 dile çevrilen ve çağdaş Fransız edebiyatının çıtasını tüm dünyada yükselten roman, senarist, oyuncu ve yönetmen olan ve Amelie filminde de Audrey Tautou’yla başrolleri paylaşmış Mathieu Kassovitz’un da büyük ilgisini çekti. Kassovitz tarafından sinemaya uyarlanan filmde, ünlü aktörler Jean Reno ve Vincent Cassel kamera karşısındaydı. Filmin elde ettiği gişe başarısı kitabın önüne gzar olarak son derece popüler oldu.

Grange, 2000 yılının eylül ayında Taş Meclisi (Le Concile de pierre), isimli kitabını yayınladı. Ülkesi Fransa’da yine çok kısa bir süre içinde 150.000 satarak bestseller kitaplar arasına giren Taş Meclisi’nde Grange, Türk ve Moğol Şamanların mirasçıları arasındaki savaşı anlatıyordu. Mucizevi tedaviler, ani ölümler, bilimsel referanslar, polisiye vakalar ve parapsikolojik olgular Grange’ın hınzır ve etkileyici ifadeleriyle çok katmanlı bir atmosfer yaratıyor, okuyucuya sarsıcı bir edebi yolculuk vaat ediliyordu. Bu kitapta diğer kitaplarından farklı olarak tarihi öğelere de geniş yer verdiği için Grange, birçok yayın organı tarafından “Edebiyat Keşişi” olarak tanımlandı.

2001’de, yönetmen Pitof tarafından çekilen ve başrolde Gérard Depardieu’nün oynadığı Vidocq filminin senaryosunu Pitof’la birlikte yazan Grange, yaratıcılığını sinema için kullanmaya devam ediyordu.

Grange 2003 yılında Fransa ve Türkiyearasında kurduğu gerilimli atmosfer ekseninde seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı gibi temaları kullanarak kaleme aldığı kitabı Kurtlar İmparatorluğu (L’Empire des Loups) kitabını yayınladı. Kitap tüm dünyada büyük ilgiyle karşılandı.

2004’te yönetmen Olivier DahanKızıl Nehirler 2’yi (Rivières pourpres II – Les anges de l’apocalypse) çekme projesini Grange’a sundu. Grange ünlü yönetmen Luc Besson’la birlikte filmin senaryosunu yazdı. Filmde başrolleri Jean Reno ve Christopher Lee paylaşıyorlardı ve filmin bazı bölümleri İstanbul’da çekilmişti.

Aynı yıl bir sonraki romanı Siyah Kan’ı (La Ligne Noir )yayınlayan ünlü yazar, kitabında serbest dalış şampiyonu bir katil ile eski paparazzi, kötülük fikrine ve kaynağına takıntılı bir gazeteciyi karşı karşıya getiriyordu.

Grange, 2005 tarihli son kitabı Zener’in Laneti’nin ilk cildinde (Sibylle) bilimkurgu hikayelerini resmetmede dünyaca ünlü çizgi romancı Philippe Adamov’la çalıştı. Parapsikoloji alanında uzman bir profesörün Zener isimli son projesini araştıran öngörü yeteneği yüksek bir kadının maceraları çizgi roman formatında Grange okuyucusuyla buluştu.

Grange’ın 2000 yılında yayınladığı Taş Meclisi (Le Concile de pierre) Guillaume Nicloux tarafından 2006 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Monica BellucciCatherine Deneuve ve Moritz Bleibtreu paylaşmaktadır.

 Kaynak: biyografi.net.tr

Kitapları:

1994 – Leyleklerin Uçuşu

1997 – Kızıl Nehirler

2000 – Taş Meclisi

2003 – Kurtlar İmparatorluğu

2004 – Siyah Kan

2007 – Şeytan Yemini

2008 – Koloni

2009 – Ölü Ruhlar İmparatorluğu

2011 – Sisle Gelen Yolcu

2012 – Kaiken

2015 – Lontano

2016 – Kongo’ya Ağıt

2006 – Zener’in Laneti 2

2009 – Zener’in Laneti 1

2009 – Zener’in Laneti 3

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz

Yorumlar (2)


  1. Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home4/yokyerki/public_html/wp-content/themes/geoit/theme-options/functions.php on line 446
    6 yıl önce

    Bize sitenizde yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. İyi çalışmalar dileriz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir