1. Ana Sayfa
  2. Yayınevi Dizileri

Maya Kitap – Mitolojik Kitaplar Dizisi

Maya Kitap – Mitolojik Kitaplar Dizisi
0

Mitolojik Kitaplar Dizisinde mitolojiler tamamen hayal ürünü müydü, yoksa başka dünyaların hikâyeleri miydi? sorularının cevaplarını arayacağız. Birçok farklı kültürün ve coğrafyanın mitolojisini tek tek ele alacak dizimizin ilk kitabı, dünyada kültürel bir fenomene dönüşen İskandinav Mitolojisi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Maya Kitap – Mitolojik Hikayeler Dizisi

Mitolojik Kitaplar Dizisi

İskandinav Mitolojisi

Yazar: Peter Andreas Munch
Çevirmen: Ahmet Eliuz
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 272

Döneminin önemli entelektüellerinden olan Peter Andreas Munch kitabında, İskandinav tanrılarını, kahramanlarını, savaşlarını ve Viking efsanelerini tek tek inceliyor. Thor’dan Vikinglere, Odin’den trollere pek çok karakterin ortaya çıkışını irdelerken dönemin inanç ve düşüncelerinin günümüzü de nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Kitap, mitoloji meraklıları ve araştırmacıları için önemli bir kaynak olacak niteliktedir.

i̇skandinav mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 11

Babil Mitolojisi

Yazar: Leonard William King
Çevirmen: İnönü Korkmaz
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 176

Medeniyet, bundan sekiz bin yıl önce, Fırat ve Dicle nehirlerinin arasındaki verimli topraklarda doğdu. Çevredeki dağlardan ve çöllerden gelen insanların burada kurduğu Babil, antikçağın en önemli ve görkemli şehirlerindendir. Mezopotamya’da gerçekleştirilen kazılar sonucunda elde edilmiş yazıtlara dayanan bu araştırma, Babil, Asur ve Sümer mitolojisiyle ilgili temel gerçekleri ortaya çıkarıyor. Bu kitap sizi tanrılarla şeytanların, kahramanlarla kralların büyülü dünyasına davet ediyor.

babil mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 12

Çin Mitolojisi

Yazar: John C. Ferguson
Çevirmen: Cemal Can Tarımcıoğlu
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 200

Çin mitolojisi, tarih, efsane ve mitin birleşimi olarak kabul edilir. Çin mitolojisinde yaratılış mitleri tarihi olaylarla bir araya gelir, söylenceler ve gerçekler iç içe girer. Öyle ki bazı imparatorlar mitolojik kahramanlara, bazı efsaneler de gerçeğe dönüşmüştür. Haliyle yazar Çin mitolojisini, efsanelerini, kahramanlarını, ejderhalarını ve imparatorlarını anlatırken Çin’in tarihini, inanışlarını ve kadim kültürünü de ele alıyor.

çin mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 13

Mısır Mitolojisi

Yazar: W. Max Müller
Çevirmen: Cemal Can Tarımcıoğlu
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 248

Mısır halkı, yüzyıllar boyunca, dünyayı anlamlandırabilmek için gökyüzünü ve onunla ilişkili olduğunu düşündükleri tanrıların davranışlarını incelemiştir. Bu nedenle Mısır mitolojisinin en temel kaynağı, kadim Mısır inançları olmuştur. Mısır mitolojisi, resimler, süslemeler, ilahiler, cenaze konuşmaları ve tapınaklardan elde edilen dağınık bilgilerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Mısır bilimi uzmanı W. Max Müller’in yerli tanrılar, doğayla ilişkili tanrılar, Osiris mitleri, ölümden sonra yaşam, büyüler, Mısır dininin yayılması ve gelişimi gibi pek çok konuyu ele aldığı bu kitabı, Mısır mitolojisine çok kapsamlı bir giriş niteliğinde…

mısır mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 14

Yunan ve Roma Mitolojisi

Yazar: Otto Seemann
Çevirmen: İnönü Korkmaz
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 256

Mitoloji deyince akla, hayatın birçok alanında ilham vermeyi sürdüren Yunan ve Roma mitolojisi gelir. Bu araştırma kitabı da Yunan ve Roma mitolojisindeki yaratılış mitleri; tanrı, titan ve kahramanların hayatları ve birbirleriyle mücadelelerini mercek altına alıyor. Evrenin işleyişinin Yunan ve Roma kültüründeki dışavurumu olan bütün bu mitolojik figürlerin ve çok daha fazlasının detaylı bir şekilde ele alındığı bu kitapla, mitoloji dünyasının önemli bir alanına hâkim olabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yunan Mitolojisinden İlham Alan 13 Kitap
yunan ve roma mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 15

Hint Mitolojisi

Yazar: Arthur Berriedale Keith
Çevirmen: İnönü Korkmaz
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 272

Hinduizm, dünyanın en eski inanç sistemidir. Bu dinle bağlantılı olarak ortaya çıkan mitler, inanışlar ve mitolojilerin de en az bu kadar eski olması şaşırtıcı değildir. Bu sistem, çok geniş bir coğrafyaya yayılmış yüzlerce hatta binlerce farklı miti ve mitolojik karakteri barındırmaktadır. Zengin geçmişi, mistik karakterleri, dilden dile dolaşan hikâyeleri ve günümüzle şaşırtıcı derecede ilişkili olması sebebiyle Hint mitolojisi canlılığını asla kaybetmemiştir. Bu kitap, Hint mitolojisini tüm detaylarıyla öğrenmek isteyenler için eşsiz bir kaynak niteliğinde.

hint mitolojisi
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 16

Japon Mitolojisi

Yazar: Masaharu Anesaki
Çevirmen: Cemal Can Tarımcıoğlu
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 200

Evrenin ve insanın kökeni, doğayla ilişkili hikayeler, yaşamla ölüm, insanın çevresiyle ilişkisi gibi pek çok konuya eğilen Japon mitolojisi, zengin coğrafyasına dayanan köklerini Budizmle daha da zenginleştirmiş, yüzyıllar boyunca tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmiştir. Japon kültürü alanında çok önemli bir araştırmacı olan Masaharu Anesaki’nin Japon mitolojisini bütün yönleriyle ele aldığı bu kitap, hem araştırmacılar hem de mitoloji meraklıları için geniş kapsamlı bir kaynak niteliğinde.

maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 1 – japon mitolojisi scaled
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 17

Güneş Mitleri

Yazar: William Tyler Olcott
Çevirmen: Kaan Göktaş
Yayınevi: Maya Kitap
Sayfa Sayısı: 192

Tarihin başlangıcından beri insanlar, doğa olaylarını anlamaya çalışmış ama en fazla ilgiyi ve merakı daima güneşe göstermişlerdir. Güneşin her akşam ortadan kaybolup her sabah yeniden doğmasına, sayısız ilahi nitelik atfetmiş, gücü karşısında tapınmaya başlamış, adaklar sunmuş ve onu yaratıcı yerine koymuşlardır. Güneş mitolojisini her yönüyle ele alan bu kitap, mitoloji okurları için çok önemli bir boşluğu dolduracak nitelikte bir kaynak.

güneş mitleri
maya kitap - mitolojik kitaplar dizisi 18

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz