1. Ana Sayfa
  2. Film ve Dizi

Wag the Dog

Wag the Dog
0

Dustin Hoffman ve Robert De Niro‘dan bir şaheser: Wag the Dog (Başkanın Adamları)

IMDB: 7,1/10
beyazperde.com: 3,8/5
sinemalar.com: 7,9/10

Vizyon Tarihi: 13 Mart 1998
Süre: 1 Saat 35 Dakika
Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Barry Levinson
Senaryo: David Mamet
Yapımcı: Robert De Niro, Barry Levinson

 

Konusu:

Amerikan başkanlık seçimlerine iki hafta kalmıştır… İsmi verilmeyen Amerikan başkanı, odasında küçük yaştaki bir kızla arasında geçenler nedeniyle büyük sansasyonlara neden olmuş, yeniden seçilebilme şansını sıfıra indirmiştir. Olaylar geniş çevrelerce duyulmadan önce önlem almak isteyen Beyaz Saray halkın dikkatini başka bir yöne çevirmek için medya cambazı Conrad Brean’ı görevlendirir. Halkın ve medyanın dikkatini dağıtma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olan Brean, sahte bir savaş haberi çıkaracak, ardından gelen destekleyici sahte haberlerle de tüm ülkeyi gerçekte var olmayan bir savaşa inandıracaktır.

Film Yorumumuz

Algı yönetimi, bilgi manipülasyonu, gündem değiştirme… Ustaca işlenmiş bizi korkutacak konular. Başımızdan eksik olmasa da yine de filmde gördüklerimizi sanki hiç yaşamamışız gibi izliyoruz. 

Film her ne kadar ABD’de geçse de tüm dünyada yaşanan ve yaşanacak olan bir algı operasyonunu komedi ve mizah ile anlatıyor. Gerçekten film senaristlerinden ve yapımcılarından yardım alıyorlar mı? 

Tam Başkanlık seçimlerine denk gelen skandalı öyle güzel bilgi manipülasyonuyla lehlerine çeviriyorlar ki rakibiyle arasındaki oy farkını %89’a kadar çıkarabiliyor. Her Başkana böyle adamlar lazım(!)

Dünyanın yönetimi de bu şekilde mi oluyor? Görmemiz gerekenleri gösteriyorlar. Arka planda dönen oyunları, anlaşmaları kendi aralarında hallediyorlar. 

Medyanın toplumun gözünde suçluları nasıl suçsuz, suçsuzları ise nasıl suçlu haline getirdiğini görmek istiyorsanız bu filmi kaçırmayın.

Filmi izlerken biz sıkılmadık ama filme yapılan yorumları araştırdığımızda sıkılan ve filmi vasat bulan izleyicilerin olduğunu gördük. Siz ne düşünüyorsunuz? Filmi izledikten sonra lütfen yorum yaparak bize düşündüklerinizi anlatın.

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz