1. Ana Sayfa
  2. Manga ve Anime

En İyi 20 Anime (IMDB Puanına Göre)

En İyi 20 Anime (IMDB Puanına Göre)
2

En İyi Anime listemizi sizin için derledik. IMDB puanlarına göre listelenen Animeler:

1. Legend of the Galactic Heroes – 9,1

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 1 – 1 17

En İyi Anime lsitemizin ilk Sırada Anime kralı olan Legend of Galactic Heroes var.

Tür: Askeri, Bilim Kurgu, Drama
Bölüm Sayısı: 110
Yönetmen: Noboru ISHIGURO
Senaryo: Akinori ENDO, Hiroshi KONISHIKAWA, Hiroshi TODA, Shigeru YANAGAWA, Shimao KAWANAKA, Takeshi SHUDO, Yuho HANAZONO
Animasyon: Hisatoshi MOTOKI, Keizo SHIMIZU
Müzik: Shimao KAWANAKA, Shin KAWABE, Shinsuke KAZATO

Legend of Galactic Heroes mangaya dayanan diğer pek çok animeden farklı olarak Yoshiki Tanaka`nın aynı adlı bilimkurgu romanından 110 bölümlük Oav’lar halinde animeye uyarlanmıştır. Diğer pek çok mecha-seride var olan robotları ya da yaratıkları içermez. Hikayesi, insanların günlük yaşamlarının, acılarının, mutluluklarının yanısıra insanoğlunun varolmasından itibaren süregelen savaş ve mücadelelerle örülmüştür.

2. Death Note – 9,0

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 2 – 2 8

En İyi Anime listemizin 2. sırasında Death Note bulunuyor.

Tür: Dedektiflik, Gerilim, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 37
Yönetmen: Tetsuro ARAKI
Senaryo: Toshiki INOUE, Shinji SATOH
Animasyon: Takahiro KAGAMI, Masaru KITAO, Akemi KOBAYASHI, Jun TAKAGI
Müzik: Hideki TANIUCHI, Yoshihisa HIRANO

Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light (Raito), Japonya’nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görmemektedir.

Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.

“Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir.”

Nedenini kendi bile bilmeden, defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür.

Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Ama ya dünya onun varlığını öğrenip peşine dünyanın en iyi dedektifi L’i takarsa?

3. Cowboy Bebop – 8,9

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 3 – 3 8

En İyi Anime listemizin 3.. sırasında Cowboy Bebop bulunuyor.

Tür: Macera, Aksiyon, Bilim Kurgu, Drama
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Shinichiro WATANABE
Senaryo: Shinichiro WATANABE, Dai SATO, Sadayuki MURAI
Animasyon: Toshihiro KAWAMOTO, Hiroki KANNO
Müzik: Yoko KANNO

2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağnağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astreoid ve Jupiter uydularına yerleşirler.

Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir.

Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

4. Steins;Gate – 8,8

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 4 – 4 7

En İyi Anime listemizin 4. sırasında Steins;Gate bulunuyor.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Hiroshi HAMASAKI, Takuya SATO
Senaryo: Hiroshi HAMASAKI, Kanji WAKABAYASHI, Naotaka HAYASHI, Tatsuya MATSUBARA
Animasyon: Kyuuta SAKAI
Müzik: Takeshi ABO, Jun MURAKAMI

Steins Gate, özelleştirilmiş bir mikrodalga cihazıyla kendi geçmişlerine mesaj gönderebilen bir grup arkadaş hakkındadır. Pek çok farklı deney yapmaktadırlar. SERN isimli organizasyon ise kendi zaman yolculuğu araştırmalarını yapmaktadır. Karakterler bir yol bulup yakalanmamak zorundadır.

5. Mirai Shounen Conan – 8,8

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 5 – 5 4

Tür: Macera, Süper Güç, Komedi, Romantizm
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Hayao MIYAZAKI, Isao TAKAHATA, Keiji HAYAKAWA
Senaryo: Hayao MIYAZAKI, Akira NAKANO, Soji YOSHIKAWA, Takayoshi SUZUKI
Animasyon: Yasuji MORI, Yoshiaki KAWAJIRI, Yoshifumi KONDOU
Müzik: Shinichiro IKEBE

Geleceğin; biz insanlara neler getireceğini kim bilebilir? Yıl 2008, aylardan Temmuz, bize çok da uzak sayılmaz değil mi? Yine insan, kendi eliyle dünyanın sonunu getirecek ve yine kendi çabası ile bozduğu, yok etmeye çalıştığı dünyayı kurtaracak. Tek sorun, bütün gücü eline almak isteyen kötü niyetli Lepka ve karşısında ise daha küçük bir çocuk olan Conan.

Hikâyemiz başlar. Kullanılan büyük bir manyetik silah dünyanın manyetik yapısını bozar ve kıtalar parçalanmaya başlar. İnsanlık kurtulmanın bir yolunu arar. Uzaya yollanan bir roket atmosferi geçemeden geri düşer. Parçalanma o kadar çabuk olmuştur ki roket dünyaya geri döndüğünde iş işten geçmiştir. Rokette bulunan astronotlar düştükleri küçük bir ada da yaşama mücadelesine başlarlar. Conan da, işte bu şanslı insanların şansız dünyasına gelir (doğar).

Aradan geçen yıllar her şeyin sonunu getirir ve Conan büyükbabası ile yalnız kalır. Küçük ama bir o kadar da büyük olan adada. Avladığı büyük köpek balığını büyükbabasına göstermek için koşarken sahilde kuşların tuhaf bir biçimde bir araya toplandığını fark eder. Meraklı bir şekilde yaklaştığında ise kumların üzerinde baygın yatmakta olan Lana ile karşılaşır. Kızı uyandırmayı dener ve başarılıda olur. Ancak başının üzerinde taşıdığı devasa büyüklükteki köpek balığını gören zavallı Lana, yeniden baygınlık geçirir. Ne olduğunun farkında olmayan Conan son hız koşarak büyükbabasına seslenir. Kolundan yakaladığı gibi onu sahile, Lana’nın yanına getirir.

Indastria da, Lana’nın peşindedir. Çok geçmeden adaya gelen bir planör, Lana’yı sorar. Aldığı olumsuz cevaplar yüzünden sinirlenen Monsley (“indastria”nın askeri komutanı) geri döndüğü sırada şans eseri Lana’nın orada saklı olduğunu görür. Küçük bir çatışma sonrası büyükbaba ağır yaralanır ve Lana yakalanarak “indastria”ya geri götürülür. Büyükbabasının ölümünden sonra yalnız kalan Conan, Lana’yı kurtarmak için daha önce hiç ayrılmadığı evinden ayrılır ve büyük bir maceraya başlar.

1978 yılı yapımı bir anime olan Future Boy Conan, Hayao Miyazaki’nin de arasında olduğu üç farklı yönetmen tarafından meydana getirilmiş.

6.Taiyou no Ko Esteban – 8,8

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 6 – 6 2

Tür: Macera, Fantastik, Drama, Tarihi
Bölüm Sayısı: 39
Yönetmen: Bernard DEYRIES, Edouard DAVID, Kenichi MURAKAMI, Kenichi MARUYAMA
Senaryo: Bernard DEYRIES, Jean CHALOPIN
Animasyon: Mitsuki NAKAMURA, Hisatoshi MOTOKI, Tanemoto TAKEMI, Toshiyasu OKADA, Yoshiteru KOBAYASHI, Hisayuki TORIYUMI
Müzik: Nobuyoshi KOSHIBE, Haim SABAN, Shuki LEVY, Ryuji SASAI

16. yüzyıl… Avrupa’dan birçok gemi, yeni dünyayı fethetmek için batıya, Amerika’ya doğru yola çıkar. Bu bilinmeyen topraklarda, Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen insanlar, kendileri için yeni bir şans, yeni topraklar, kayıp medeniyetler ve yeni maceralar arar. Fakat herkesin peşinde olduğu aslında El Dorado ve altın şehirlerin sırrıdır.

Yıl 1532, Barselona, İspanya… 12 yaşındaki Estaban, bir yetimdir ve bebekliğinden beri ona Rahip Rodriguez bakmıştır. Rahip Rodriguez ile birlikte Katedralde yaşayan Estaban’ı şehirdekiler “Güneşin Oğlu” olarak çağırmaktadır. Yine yağmurlu bir günde, herkes Esteban’ı aramaktadır. Uzun bir koşuşturmanın ardından yakalanan Esteban, tören için hazırlanır ve güneşin tekrar ortaya çıkması için yüksek bir yere çıkartılır. Esteban, ne kadar karşı çıkarsa çıksın bulutlar dağılır ve güneş ortaya çıkar.

Bu sırada ölüm döşeğindeki rahip Rodriguez, Estaban’ı konuşmak için yanına çağırttırır. Esteban’a, son nefesini vermeden önce, onun 12 sene önce, okyanustaki bir fırtınada kurtarıldığını ve diğer çocuklardan farklı olduğunu söyler. Tüm bunları dinleyen Mendoza, Esteban’a; onu 12 yıl önce kurtaranın kendisi olduğunu söyler, kanıt olarak da Esteban’ın boynundaki madalyonun yarısını gösterir. Mendoza, Esteban’a; onun El Dorado’dan geldiğini ve babasının hala hayatta olabileceğini söyleyerek onu, babasını bulmak için yeni dünyaya doğru yol alacak gemisi “Esperanza”ya davet eder.

Rahip Rodriguez de öldükten sonra onu, bu şehirde tutacak bir şey olmadığından Esteban, Mendoza’nın teklifini kabul eder. Mendoza’nın gizlice gemiye soktuğu Esteban, gemide Mendoza tarafından kaçırılmış ve boynunda kendi madalyonuna benzeyen bir madalyon taşıyan genç bir kız olan Zia ile tanışır. Esteban, tıpkı kendisi gibi babasını arayan Zia ile yakın arkadaş olur.

Zia ve Esteban, bir süre sonra, bir adada tanıştıkları, kayıp bir medeniyet olan Mu Krallığının soyundan gelen Tao ile dost olurlar ve üçü birlikte güneşin battığı yere; gizemli altın şehirlere doğru yolculuklarına devam ederler.

7. Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 – 8,7

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 7 – 7 2

Tür: Mecha, Drama, Aksiyon, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 54
Yönetmen: Goro TANIGUCHI, Kazuya MURATA
Senaryo: Ichiro OKOUCHI, Hiroyuki YOSHINO
Animasyon: Eiji NAKATA, Seiichi NAKATANI, Takahiro KIMURA, Yuriko CHIBA
Müzik: Hitomi KUROISHI, Kotaro NAKAGAWA, Yoshimoto ISHIKAWA, Keiichi TOMURA

Black Rebellion olayından bir sene sonra Order of the Black Knights’dan birçok önemli kişi tutuklanmış, idam kararları beklenmektedir. Bu sırada ortada olmayan Zero’nun isyanda öldüğü iddia edilmektedir. Area 11 ise bu olaylardan sonra eskisinden daha da sıkı bir Britannia yönetimine ve baskısına girmiştir.

Bütün bunları uzaktan izleyen ve eski kimliğinden habersiz, kendine boş gelen yaşamını sürdüren lise öğrencisi Lelouch ise; gizemli C.C. ile yollarının bir kez daha kesişmesi sonucu hafızasını yeniden kazanarak “gerçek” kimliğine tekrar bürünecektir. Şimdi başladığı işi bitirmek üzere harekete geçen Zero’nun mücadelesi eskisinden de zorlu olacaktır.

8. Monster – 8,7

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 8 – 8 2

Tür: Drama, Gerilim
Bölüm Sayısı: 75
Yönetmen: Masayuki KOJIMA
Müzik: Kuniaki HAISHIMA

Dr.Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

9. Hunter X Hunter – 8,7

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 9 – 9 2

Tür: Doğaüstü Güçler, Aksiyon, Macera
Bölüm Sayısı: 62
Yönetmen: Kazuhiro FURUHASHI
Müzik: Toshihiko SAHASHI

Bir adada sade bir hayat yaşayan Gon Freecs, uzun zaman önce öldüğünü sandığı babasının aslında ölmemiş olduğu hatta babasının Dünya’nın en ünlü Hunter(Avcı)’sı olduğunu öğrenir. Gon, babası ile karşılaşabileceği ümidiyle “Hunter Sınavı”na girmeye karar verir. Hunter sınavı, öyle herkesin elini koluna sallayıp geçebileceği bir sınav değildir. Verilen zor ve yıldırıcı görevleri yerine getirmenin yanı sıra yarışmaya katılan katillerle de savaşmak gerekmektedir.

10. Hajime no Ippo – 8,7

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 10 – 10 2

Tür: Dövüş, Spor, Drama, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 76
Yönetmen: Satoshi NISHIMURA
Senaryo: Kazuyuki FUDEYASU
Animasyon: Atsushi HASEBE, Masaki HOSOYAMA, Satoshi TAZAKI, Toshiyuki KANNO
Müzik: Tsuneo IMAHORI

Magunochi Ippo, içine kapanık, utangaç, sıradan bir lise öğrencisidir. Okuldan arta kalan zamanını annesine, balık işinde yardım ederek geçirmektedir. Genelde de okulda tartaklanmaktadır. Tartaklanmaktan nefret etmektedir ama karşı koyamamaktan daha çok nefret etmektedir. Bir gün okulun serserileri, İppo’ya saldıracakken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Takamura’ya hayran kalan Ippo, boks öğrenmeye karar verir. Ancak boks, Ippo’nun sandığı kadar kolay değildir. Takamura, Ippo’yu teste tabi tutar. Boks hakkında hiç bir şey bilmeyen Ippo, testi geçebilirse rüyalarına açılan kapıdan geçip boks dünyasına meydan okuma ve güçlü olmanın ne demek olduğunu anlama şansına sahip olacaktır.

11. Fullmetal Alchemist – 8,6

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 11 – 11

Tür: Doğaüstü Güçler, Aksiyon, Macera, Drama
Bölüm Sayısı: 51
Yönetmen: Seiji MIZUSHIMA, Yasuhiro IRIE, Kenji YASUDA, Masahiro ANDO, Kazuki KAKUDA, Masakazu HASHIMOTO, Tamaki NAKATSU, Tarou IWASAKI
Senaryo: Akatsuki YAMATOYA, Katsuhiko TAKAYAMA, Shou AIKAWA
Animasyon: Koji SUGIURA, Megumi NODA, Jun TAKAGI, Hiroki KANNO
Müzik: Michiru OSHIMA

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

12. Neon Genesis Evangelion – 8,6

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 12 – 12 2

Tür: Mecha, Bilim Kurgu, Drama, Psikolojik
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Hideaki ANNO
Senaryo: Hideaki ANNO, Masayuki, Shunji SUZUKI
Animasyon: Masayuki

Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler’e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV’ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan ‘Angel’ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV’ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağırıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV’in merkez üssünde babası ile karşılaşır.

Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna, Shinji’in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel’la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır…

13. Samurai Champloo – 8,6

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 13 – 13 2

Tür: Dövüş, Macera, Komedi
Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen: Shinichiro WATANABE
Senaryo: Dai SATO
Animasyon: Jun NAKAI, Mamoru TANIGUCHI

Mugen vahşi, düşüncesiz ve kadın düşkünü bir hayduttur. Jin ise gezgin bir ronin – gizemli, geleneklere bağlı, terbiyeli ve çok güçlü bir savaşçı. Bir tesadüf eseri karşılaşırlar ve dövüşürler; ancak birbirlerini altedemezler ve bu sırada çıkan yangın yüzünden yakalanırlar. İkilinin yolları kendilerini idam edilmekten kurtaran Fuu ile kesişir. Fuu ikisini, kendisine “ayçiçeği gibi kokan” gizemli bir samurayı aramasında yardımcı olmaları için ikna eder ve yolculukları başlar.

14. Rurouni Kenshin – 8,6 

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 14 – 14

Tür: Dövüş, Tarihi, Aksiyon, Romantizm
Bölüm Sayısı: 94
Yönetmen: Kazuhiro FURUHASHI
Animasyon: Kazuyuki KOBAYASHI
Müzik: Noriyuki ASAKURA

Himura Kenshin, Meiji Devrimi sırasında devrimciler için bir çok adam öldürmüş bu yüzden de “Hitokiri Battousai” adını almış usta bir suikastçıdır. Devrim bittikten sonra bir daha asla öldürmeyeceğine yemin eder ve bir rurouni(gezgin) olarak seyahat etmeye başlar. Seyahati sırasında yanlış bir anlaşılma nedeniyle Kaoru Kamiya ile tanışır ve Kaoru’ya babasından kalan Dojo da geçici olarak yaşamaya başlar. Kenshin geçmişinin onu asla bırakmayacağını ve nerede olursa olsun nereye giderse gitsin hep onu takip edip bir gün intikam alacağını biliyordur.

15. Great Teacher Onizuka – 8,6

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 15 – 15 2

Tür: Komedi, Okul, Ecchi, Drama
Bölüm Sayısı: 43
Yönetmen: Naoyasu HANYU, Noriyuki ABE
Senaryo: Masashi SOGO
Animasyon: Masaki HOSOYAMA, Keiichiro KAWAGUCHI, Masaya ONISHI
Müzik: Yusuke HONMA

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

16. Kenpuu Denki Berserk (Berserk) – 8,5

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 16 – 16 1

Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera, Drama
Bölüm Sayısı: 25
Yönetmen: Naohito TAKAHASHI
Senaryo: Atsuhiro TOMIOKA, Shoji YONEMURA, Yasuhiro IMAGAWA
Animasyon: Tokuhiro MATSUBARA
Müzik: Susumu HIRASAWA

17. Yuu Yuu Hakusho – 8,4

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 17 – 17 2

Tür: Aksiyon, Doğaüstü Güçler, Macera, Fantastik
Bölüm Sayısı: 112
Yönetmen: Noriyuki ABE, Akiyuki ARAFUSA
Senaryo: Shikichi OHASHI, Noriyuki ABE
Animasyon: Noriyuki ABE, Masaya ONISHI, Hiroki KANNO
Müzik: Yusuke HONMA

Alkolik annesi ile yaşayan 14 yaşındaki Yusuke Urameshi, okulun serserisidir. Herkesle kavga etmekte, okul müdürü dışında tüm öğretmenleri ondan nefret etmektedir. Tek arkadaşı Keiko Yukimura’dır. Civardakı tüm çeteler Yusuke’ye saldırmaktadır. Özellikle de Kazuma Kuwabara, sürekli Yuusuke’nin karşısına çıkmakta ama bir türlü kavgadan galip çıkamamaktadır.

Birgün yolda, küçük bir çocuğu hızla gelen arabadan kurtarmak isterken arabanın ona çarpması üzerine hayatını kaybeder. Ölen ruhları “Ruhlar Alemi”ne (Spirit Realm ya da Reikai) götürmekle görevli Botan, ona vaktinden önce hayatını kaybettiğini söyler. Ruhlar aleminin kralının oğlu Koenma, ona geri dönmesinin bir yolu olduğunu söyler. Bir süre hayalet olarak gezdikten sonra tekrar vücuduna kavuşan Yusuke’yi yeni bir görev beklemektedir. Yeni bir güç elde etmiştir ve şeytanların boyutundan (Makai ya da Demon Realm) dünyaya gelen yaratıkları durdurma görevi artık onundur. Çünkü artık o bir Ruh Dedektifi (Spirit Detective)’dir.

18. Hellsing Ultimate(Alternatif) – Hellsing- 8,4

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 18 – 18 1

Tür: Aksiyon, Vampir, Doğaüstü Güçler, Korku
Bölüm Sayısı: 10
Yönetmen: Tomokazu TOKORO
Senaryo: Yousuke KURODA, Hideyuki KURATA
Animasyon: Mitsuru SOMA, Keiko OKUDA
Müzik: Hayato MATSUO

Avrupa’da vampirlere karşı verilen savaşta en önde savaşan kurum olan Hellsing Institute ve onun gizli silahı Alucard, son görevde bir köyü neredeyse tamamen zombi haline getiren ve onların kanıyla beslenen bir vampire karşı savaşmaya giderler. Aynı köye bir süre önce gönderilen polis güçleri saldırıya uğramış ve içlerinden sadece acemi polis memuru Seras Victoria sağ kalmıştır. Tam vampirin eline düşmüşken içeri Alucard girer ancak dövüş sırasında Seras yaralanır. Ona ölmek üzere olduğunu söyleyen Alucard, Seras’a iki seçenek sunar: Ya orada ölecektir, yada Alucard’ın kanını içerek yeniden doğacaktır. Seras ikincisini seçer.

Araştırmaları esnasında yeni bir tür vampir ile karşılaşırlar. Bu tür doğuştan yada bir vampir ısırığı ile değil yapay yollarla oluşmaktadır.

Hellsing Ultimate, Hellsing TV serisinin alternatif anlatımıdır. 

19. Baccano! – 8,3

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 19 – 19 2

Tür: Macera, Komedi, Fantastik, Tarihi
Bölüm Sayısı: 16
Yönetmen: Takahiro OMORI
Senaryo: Noboru TAKAGI
Müzik: Makoto YOSHIMORI

Baccano, birbiriyle alakasız ancak mutlaka bir yerde kesişen ve işler kontrolden çıktıkça birbirlerini etkilemeye başlayan hikâyelerden oluşuyor. Ölümsüz simyacılar, mafya tarafından işletilen gizli işler ve karmaşık kurguların diğer birçok öğesi, filmlerden fırlama bir dünyada bir araya geliyor.

20. Serial Experiments Lain – 8,2

en i̇yi 20 anime (imdb puanına göre) 20 – 20 1

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Psikolojik
Bölüm Sayısı: 13
Yönetmen: Ryutaro NAKAMURA, Akihiko NISHIYAMA, Johei MATSUURA, Masahiko MURATA, Shigeru UEDA
Senaryo: Chiaki J. KONAKA
Animasyon: Takahiro KISHIDA, Masahiro SEKIGUCHI, Yasuhide MARUYAMA, Yoshihiro SUGAI, Yuichi TANAKA, Yuji TAKAHASHI
Müzik: Reiichi NAKAIDO

Yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü internetten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Wired erişimi NAVI adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Wireda bağlı insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar.

Orta okul öğrencisi Lain Iwakura, babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen wireddan uzak bir yaşam sürmektedir. Günün birinde, Lain’in sınıf arkadaşı Chisa intihar eder. Chisa’nın trajik ölümünün ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa’dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wiredda yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ancak, Lain’in wireda olan ilgisi yavaş yavaş artar ve NAVIsinde daha fazla zaman geçirmeye başlar. Lain’in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz

Yorumlar (2)

  1. bence tokyo ghoul de eklenmeli

  2. DEATH NOTEEEE❤❤❤

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir