1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Lolita Hayranlarına Kitap Önerileri

Lolita Hayranlarına Kitap Önerileri
0

“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; Dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta”

Lolita

Yazar: Vladimir Nabokov
Çevirmen: Fatih Özgüven
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 364

Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokov’un Lolita’sı için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, “beyaz ırktan dul bir erkeğin” küçük “su pericikleri”ne tutkusunu anlatıyor.

“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; Dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta”
Lolita, Sayfa 7

“Lolita okuru her zaman sarsacaktır.”
Brian Boyd

“Lolita’yı okumaya karar verdiğinde, lütfen onun son derece ahlaki bir kitap olduğunu unutma.”
Vladimir Nabokov

lolita hayranlarına kitap önerileri 1 – lolita scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 23

Pnin

Yazar: Vladimir Nabokov
Çevirmen: Tomris Uyar
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 172

Pnin’in baş kişisi Profesör Pnin, Lolita’nın Humbert Humbert’i gibi, Solgun Ateş’in Kinbote’u gibi, Vladimir Nabokov’un yerinden yurdundan kopmuş kahramanlarından biridir. Amerikan üniversitelerinden birinde Rus Dili ve Edebiyatı dersleri vermektedir. Pnin bu ‘yeni’ dünyada şaşkındır.

Pnin’in baş kişisi Profesör Pnin, Lolita’nın Humbert Humbert’i gibi, Solgun Ateş’in Kinbote’u gibi, Vladimir Nabokov’un yerinden yurdundan kopmuş kahramanlarından biridir. Amerikan üniversitelerinden birinde Rus Dili ve Edebiyatı dersleri vermektedir. Pnin bu ‘yeni’ dünyada şaşkındır. Eski Dünya’dan yenisine taşıdığı anıları arasında sevdiği ama aşkına karşılık vermemiş bir eş ve onun oğlu, yürekten sevdiği anadili, eski tarz bir mizah, eski tür bir zerafet, bazı entelektüel ve dilsel incelikler, kimileri kahkahalara yol açan köklü alışkanlıklar vardır. Pnin, diretmeleri, tutturmaları, hayatla ilgili ‘miyopluğu’ içinde günü geçmiş ve komik bir karakter gibi görünür. Ama Nabokov bütün benzer karakterleri gibi, bu şaşkın roman kişisi aracılığıyla da okuru kendi şaşalamaları, kendi çıkmazları hakkında düşündürmek ister.

Hepimiz, özellikle burnu kitaptan çıkmayanlarımız, çeşitli biçimlerde birer yaşama acemisi değil miyiz? Pnin kadar olmasa da yaşamın bize kurduğu tuzaklara tepetaklak düşmeye her an hazır değil miyiz? Pnin, ayrıca Vladimir Nabokov’un yazar ustalığını belgeleyen, temalarını tekrarlayan romanlarından biridir. Nabokov her zamanki gibi sorar: Yazar, kişisini ne derece nesnel bir sesle anlatabilir? Anlatan’la anlatılan birbirlerinden sandığımız kadar uzak, yoksa tehlikeli biçimde yakın mıdırlar? Yoksa arada bir yerde, tehlikeli bir noktada pusu kurmuş bekleyen bir üçüncü bir ‘ses’ mi vardır?

lolita hayranlarına kitap önerileri 2 – pnin scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 24

Günlükler

Yazar: Sylvia Plath
Çevirmen: Merve Sevtap Ilgın
Yayınevi: Kırmızı Kedi
Sayfa Sayısı: 460

“Benim hayatımın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim? Bilmiyorum ve korkuyorum. Asla istediğim bütün kitapları okuyamayacağım; olmak istediğim bütün insanlar olamayacağım ve yaşamak istediğim bütün hayatları yaşayamayacağım. Kendimi istediğim bütün becerileri edinecek kadar eğitemeyeceğim. Bunları neden istiyorum? Hayatımda mümkün olan zihinsel ve fiziksel tecrübelerin tüm renklerini, tonlarını ve çeşitlerini tatmak ve hissetmek istiyorum. Ve korkunç derecede sınırlıyım… Uğrunda yaşayacağım çok şey var, yine de anlaşılması mümkün olmayacak kadar hasta ve üzgünüm.”

Sadece otuz yıl yaşadı Sylvia Plath ve bu otuz yıla fırtınalı bir hayat ve unutulmaz eserler sığdırdı. 1963 yılında hayatına kendi eliyle son vermesinden sonra eşi Ted Hughes’un büyük kısmını sansürleyerek ilk kez yayımlattığı Günlükler, yıllar sonra özgün haliyle yayımlanmıştı. Elinizdeki kitap da bu ikinci versiyonun tamamına yakın kısmını içeriyor. Plath’ın hayatının son on iki yılını kapsayan günlükleri onun özelindeki ve edebi alandaki mücadelelerini veriyor ve okura onu tanımak için geniş pencereler açıyor. Günlükler, bu özgün yazarı tanımak ve yapıtlarını daha iyi anlamak isteyenler için eşsiz bir başvuru kaynağı, hayranları için vazgeçilmez bir başucu kitabı.

“Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.”
Sylvia Plath

lolita hayranlarına kitap önerileri 3 – gunlukler scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 25

Sakın Kımıldama

Yazar: Margaret Mazzantini
Çevirmen: Meryem Mine Çilingiroğlu
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 292

Strega ödülü
Grinzane Cavour ödülü
Rapallo-Carige ödülü
Pinuccio Tatarella ödülü sahibi…

Aşk dile gelmez, kendi kendine yanılır…

Başarılı cerrah Timoteo’nun çalıştığı hastaneye yaralı bir kız getirilir. On beş yaşındaki genç kız geçirdiği kaza sonucu beyin travması geçirmektedir. Ölüm kalım savaşı veren bu kızın ismi Angela’dır. Ve Angela Timoteo’nun kendi kızından başkası değildir. Kız ameliyata alınırken Timoteo da, ona bir hikâye anlatmaya başlar. Yıllar önce yaşadığı ve derin izler bırakan hazin bir aşkın hikâyesidir bu. Angela’yı ölümün elinden almak için anlatmak zorundadır Timoteo…

Ben seni, gerçekten de seni mi sevmiştim?

Yoksa kaderden talep etmiş olduğum ve hâlâ da talep ettiğim bir sevgiyi mi seviyordum? Şimdi sana bakıyorum ve bana ne öğrettiğini biliyorum. Sen bana günahların bedelinin ödendiğini öğrettin, bu belki herkes için geçerli değildir ama bizim için geçerli.

“Kitabı okurken sanki içimden bir şeyler koptu ve bu rolü ben oynamalıyım dedim.”
Penélope Cruz

lolita hayranlarına kitap önerileri 4 – sakin kimildama scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 26

Kedi Sam

Yazar: Matthew Klam
Çevirmen: Mehtap Gün Ayral
Yayınevi: Aylak Adam
Sayfa Sayısı: 232

Elinizdeki kitap ABD’li öykücü Matthew Klam’in yedi öyküsünü bir araya getiriyor. Kasıntılı, kadın düşkünü Sam’in âşık olduğu kadının beklentilerine karşılık vermemesi, kendinden şüphe duyan genç bir işadamının katıldığı şatafatlı düğünde başına gelenler, akşam yemeği için pişirilen tavuğun bir çiftin ilişkisinin yıpratıcı öğesi haline gelmesi vb. anlatılan tüm hikâyeler genç bir zekânın kara mizahı ustalıkla kullandığını kanıtlıyor.

“Klam, erkekler hakkında baş döndürücü bir biçimde dürüst. Erkek cinselliği hakkında yazdıkları gerçekçi, esprili ve doğru. İyi hicveden tüm metinlerin yaptığı gibi sizi kahkahayla güldürürken, belli bir farkındalıkla sizin çekinmenizi sağlıyor.”
Observer

“New Yorker, Klam’i ABD’deki en iyi yirmi genç kurmaca yazarından biri ilan etti. Buna kesinlikle güveniyorum. Dili havalı ve parlak.”
Zadie Smith

“Alaylı bir biçimde eğlenceli… Umarım herkes bu kahrolası kitabı okur, çünkü Klam hiç kimsenin anlatmadığı kadar gerçeği anlatıyor.”
Dave Eggers

lolita hayranlarına kitap önerileri 5 – kedi sam scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 27

Queer

Yazar: William S. Burroughs
Çevirmen: Burcu Denizci
Yayınevi: Altıkırkbeş Basın Yayın
Sayfa Sayısı: 160

Queer: Junky ve Yage mektupları’nın devamında çıplak şölen’e uzanan homoseksüel arzu ve sıkıntının en güçlü ve zıvanadan çıkmış gürültüsü haline gelmiş, arzu ve şehvet makinelerince örülmüş politik bir patika.

lolita hayranlarına kitap önerileri 6 – queer scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 28

Finneganın Vahı

Yazar: James Joyce
Çevirmen: Umur Çelikyay
Yayınevi: Aylak Adam
Sayfa Sayısı: 320

Uzun yıllardır çevrilemezliği ile bilinen Joyce’un magnum opus’u Finnegans Wake, Umur Çelikyay’ın terscümesi ile nihayet Türkçede. Dilimize Finneganın Vahı adı ile kazandırılan eser, Aylak Adam Yayınları tarafından 3 kitap olarak yayımlanacak. Bir çeviri girişiminden çok, bir terscüme denemesi ya da bir tür Türkçeleştirme yaklaşımıyla ele alınan Finneganın Vahı, yıllardır süren bir bekleyişi nihayet sonlandırıyor.

lolita hayranlarına kitap önerileri 7 – finneganin vahi scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 29

Venedik’te Ölüm

Yazar: Thomas Mann
Çevirmen: Behçet Necatigil
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 104

Thomas Mann’ın yazarlık yaşamında Venedik’te Ölüm’ün özel bir yeri vardır. 1929’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Mann, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde yayımlanan Venedik’te Ölüm adlı uzun öyküsünde, sanatçının trajik çıkmazını işler. Dinlenmek için Venedik’e giden ünlü yazar Aschenbach, genç Polonyalı Tadzio’nun Yunan tanrılarını andıran olağanüstü güzelliği karşısında büyülenir. Sanatçının varoluşunu aşk ve ölüm simgeleriyle harmanlayan Venedik’te Ölüm, Mann’ın derin duyarlılığının en yalın örneğidir.

lolita hayranlarına kitap önerileri 8 – venedikte olum scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 30

Orpheus’a Soneler

Yazar: Rainer Maria Rilke
Çevirmen: Yüksel Oğuz
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 88

Rilke 1923 yılında sadece modern Alman şiirinin değil, bütün modernist hareketin iki başyapıtını birden vermişti: Duino Ağıtları ve Orpheus’a Soneler. Duino Ağıtları’na daha önce başladığını düşünecek olursak, Orpheus’a Soneler gerçek anlamda “kuğunun son şarkısı”dır.

Büyük bir coşkuyla ve kısa bir süre içinde yazılmış olan bu soneler, kendi içinde bir bütün oluşturur ve bütüncül bir okumaya ve çözümlemeye zorlar okurunu. Rilke’nin “mistik iç dünyası”nın bütün serüveninden damıtılmış sözleridir bunlar…

lolita hayranlarına kitap önerileri 9 – orpheusa soneler scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 31

Doğum Günü Kızı

Yazar: Haruki Murakami
Çevirmen: Ali Volkan Erdemir
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 68

“Ne var ki, tek bir dilek hakkın var, iyice düşünesin” dedi yaşlı adam bir parmağını havaya kaldırıp. “Tek bir dilek. Sonra kararını değiştirip vazgeçemezsin.”

Bir doğum günü hikâyesi… Kısacık bir metinle yüreğimizde bir şeylerin yerini değiştiren bir büyü yapıyor Haruki Murakami.

lolita hayranlarına kitap önerileri 10 – dogum gunu kizi scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 32

Kızıl Süvariler

Yazar: Isaac Babel
Çevirmen: Enver Elvan
Yayınevi: Dorlion Yayınevi
Sayfa Sayısı: 272

Ekim Devrimi açısından önemli bir dönüm noktası olan Polonya – Sovyet savaşının mikro ölçekte etkileri üzerine hikâyelerle eğilen tarihsel öneme sahip bu eser aslında her bir hikâyede savaş karşıtı tutumunu da hissettirmektedir.

Her bir hikâye kendi sarsıcı gücünü korumakta ve geriden bakıldığında aynı mesajı verme gayesi taşımaktadır:

Savaşların insan üzerindeki derin etkileri…

lolita hayranlarına kitap önerileri 11 – kizil suvariler scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 33

Kürklü Venüs

Yazar: Leopold Von Sacher – Masoch
Çevirmen: Semih Uçar
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı: 176

İnsani varoluşun karanlık taraflarına ışık tutuluyor Kürklü Venüs’te. Daha ilk sayfadan itibaren insanın arzuları ve tutkuları, saldırganlığa olan “içgüdüsel” eğilimleri didik didik ediliyor. Yerleşik değerleri ve anlamları sarsan, sınırları zorlayan kışkırtıcı bir roman Kürklü Venüs. İçinde “sevginin”, “merhametin”, “şefkatin”, “cinselliğin” olduğu “aşk” da siyasal bir egemenlik oyunundan ibaret:

Goethe’nin “Ya çekiç olmalısın ya örs” lafı hiçbir yere kadın erkek ilişkisine uyduğu kadar iyi uymuyor, laf arasında, rüyanda Bayan Venüs de bunu göstermişti sana. Erkeğin ihtirasında kadının gücü saklıdır ve erkek dikkat etmezse kadın bu gücü kullanmasını bilir. Erkeğin bir tiran veya kadının kölesi olmak arasında bir seçim yapmaktan başka şansı yoktur. Kendisini teslim ettiği anda boyunduruk kafasına geçirilmiştir ve kırbacı teninde hissedecektir…

“Aşk” insanın tutkularından, özellikle de egemenlik hırslarından bağımsız bir ruh hali değil; hatta efendi ve köle arasındaki kadim ilişki aşkı da belirleyen bir ilişki…

lolita hayranlarına kitap önerileri 12 – kurklu venus scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 34

Geceyi Anlat Bana

Yazar: Djuna Barnes
Çevirmen: Aslı Biçen
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 174

Geceyi Anlat Bana, okuru kendine has rayihasıyla sarhoş eder, ıstırabın derinlerinden bir inci çıkarır. Jeanette Winterson’ın “içinde bir incinin eridiği kadehten şarap içmek gibi” sözleriyle nitelediği okuma eylemi bir esrimeye dönüşür.

Düşkünlerin, fahişelerin, müptelaların, hayal ve gerçek arasında salınırken ruhu arafta kalıp acı çekenlerin, gecenin mahremiyetine sığınanların hikâyesini belleklere kazıyan bu lirik metin, dönemin bohem hayatının atmosferini yansıtma kabiliyetiyle tarihten sisli bir kesit sunuyor.

lolita hayranlarına kitap önerileri 13 – geceyi anlat bana scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 35

Mandarinler

Yazar: Simone De Beauvoir
Çevirmen: İlkay Kurdak
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 924

Savaş zamanı Paris’inde bir grup arkadaş Alman işgalinin sonunu kutlamak ve geleceklerini planlamak için toplanırlar. Epik bir roman ve felsefi bir manifesto olan Mandarinler, Goncourt Ödülünü kazanmıştır. Sartre, Camus gibi dönemin entelektüel devlerinin portresini neredeyse kötücül bir hassasiyetle çizen Mandarinler unutamayacağınız bir aşk romanıdır.

“Olağanüstü bir roman.”
Iris Murdoch

“Sol Yaka’nın devlerinin göz kamaştırıcı bir panoraması.”
New Statesman

“Karakterler, özellikle de kadınlar, hiçbir şeyden çekinmiyorlar, hatta bazen de avcı konumundalar. Diyaloglar esprili, içten ve gerçekçi. Karakterlerin aşk maceraları mikroskopik doğrulukla kaydedilmiş.’
Guardian

lolita hayranlarına kitap önerileri 14 – mandarinler scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 36

Şaka

Yazar: Milan Kundera
Çevirmen: Zehra Gencosman
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 319

Böylece, nice yılar sonra, kendimi doğduğum kentte buldum. Çocukluk, sonra yumurcaklık, sonra delikanlılık çağında binlerce kez içinden geçtiğim geniş meydanda ayakta durmuş, hiçbir heyecan duymuyordum; tam tersine, (demir başlıklı bir atlıya benzeyen) damların üzerinden bakan bir çan kulesinin egemen olduğu bu meydanın, bir kışlanın geniş talim alanını anımsattığını, eskiden Macarların ve Türklerin saldırılarına karşı bir kale görevi üstlenmiş bu Moravya kentinin askeri geçmişinin, meydanın yüzüne onulmaz bir çirkinlik damgası vurduğunu düşünüyordum.

lolita hayranlarına kitap önerileri 15 – saka scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 37

Görkemli Kaybedenler

Yazar: Leonard Cohen
Çevirmen: Algan Sezgintüredi
Yayınevi: Aylak Kitap
Sayfa Sayısı: 256

60’lı yılların en önemli deneysel romanlarından sayılan Görkemli Kaybedenler Leonard Cohen’in en cüretkar bir o kadar da serkeş romanıdır. Bir yüzleşme yazısıdır.

Kanada’nın Hıristiyanlaştırılması, Cizvitlerin din uğruna yaptıkları, Kızılderililere yapılanlar üzerinden genel insanlık tarihinin utanç verici yüzü…

Bütün bunları azize sayılan Mohawk kızı Catherine Tekakwitha’nın öyküsüyle birleştirip bir aşk üçgenine yerleştiren Cohen, anlatı tarzıyla okura bir yandan meydan okuyor, diğer yandan okuru hüzünle gülümsetebiliyor.

“Cinselliği, ruhanilikle ateşliyor… mistik ve dünyevi, romantik ve müstehcen… fallik tabancayla Rus ruletine bir davet.”
Kirkus Reviews

“Sahnede Hair, ekranda Easy Rider izlemek gibi…”
Daily Telegraph

“Çılgınca eğlenceli, düşsel bir erotizm… Harika bir kitap.”
Sunday Times

lolita hayranlarına kitap önerileri 16 – gorkemli kaybedenler scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 38

Bebek Evi

Yazar: Henrik Ibsen
Çevirmen: Alkım Uraz
Yayınevi: Gece Kitaplığı
Sayfa Sayısı: 137

“…Sen tuhaf bir küçük ruhsun. Tıpkı baban gibi. Her seferinde benden para kopartmanın yeni bir yolunu bulursun, para eline geçer geçmez ise sanki buhar olup uçuyor. Onu nereye harcadığını bile bilmiyorsun. Yine de seni olduğun gibi kabul etmeli, çünkü bu senin kanında var; böyle şeyler irsi olmalı…”

lolita hayranlarına kitap önerileri 17 – bebek evi scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 39

Hoşça Kal, Columbus

Yazar: Philip Roth
Çevirmen: Ülkü Tamer, Deniz Koç
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 284

Philip Roth’u edebiyat sahnesine çıkaran, National Book Award sahibi kitabı Hoşça Kal, Columbus ve Beş Öykü, yayımlandıkları zamandan bugüne çarpıcılıklarından ve evrenselliklerinden hiçbir şey yitirmemiş bir novella ve beş öyküden oluşuyor.

Kitaba adını veren novella, “Hoşça Kal, Columbus”ta, Roth, aşkı ve cinselliği yeni keşfeden iki gencin sürükleyici ve kederli hikâyesi üzerinden Amerikan-Yahudi orta sınıfının statü, aile, cinsellik hakkındaki görüşlerini sorguluyor. Kitaptaki öykülerden “Yahudilerin Dinden Dönüşü”nde, bir çocuğun aklını kurcalayan “tehlikeli” sorular hem din öğretmenini çileden çıkarıyor hem de okurların aklından çıkmayacak bir finale giden olayları tetikliyor. “İman Muhafızı”nda, bir çavuş, mesleğinin katı kurallarıyla merhamet duygusu arasında bocalıyor.

“Epstein”da, yaşlı bir çiftin yıllar süren evliliği, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir sınavdan geçiyor. “İnsanı Söylediği Şarkıya Bakarak Tanıyamazsın”, muzip bir lise ve arkadaşlık öyküsü kılığına girmiş, devlet ve ideoloji hakkında “ciddi” bir öykü. “Fanatik Eli”da ise, bir Amerikan kasabasının orta sınıf, seküler sakinlerinin en çok korktukları şeyle ?köktendinci bir yabancıyla? karşılaşmaları din, ötekilik ve aidiyet üzerine unutulmaz bir öyküye dönüşüyor.

lolita hayranlarına kitap önerileri 18 – hosca kal columbus scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 40

En Sevilen Oyun

Yazar: Leonard Cohen
Çevirmen: Algan Sezgintüredi
Yayınevi: Aylak Kitap
Sayfa Sayısı: 252

“Çocuklar yaraları madalya gibi sergiler. Âşıklar yara izlerini açıklanacak sırlar niyetine kullanır. Yara izi, söz ete büründüğünde ortaya çıkandır. Herhangi bir yarayı, savaşın onurlu yaralarını sergilemek kolaydır. Bir sivilceyi göstermekse zordur.”

Cohen bu başına buyruk, yarı-otobiyografik romanında bize Montrealli, Yahudi bir şair olan Lawrence Breavman’ın çocukluktan yetişkinliğe kadar olan hikayesini anlatıyor.

“Çavdar Tarlasındaki Çocuklar kadar etkileyici! Seksin, En Sevilen Oyun olduğu aşkın cesur yeni dünyası.”
Globe & Mail

lolita hayranlarına kitap önerileri 19 – en sevilen oyun scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 41

Antigone

Yazar: Jean Anouilh
Çevirmen: Yaşar Avunç
Yayınevi: Agora Kitaplığı
Sayfa Sayısı: 96

20. yüzyılın büyük tiyatro yazarlarından Jean Anouilh’in “Antigone” oyunu, Yaşar Avunç’un çevirisiyle yayınlanıyor. Klasik mitologyanın vazgeçilmez eserlerinden birisi olan “Antigone” oyunu, Antigone’nin kardeşinin ölüsünü gömdürmek için kendini feda ederken, kendini masum da görse iktidar sahiplerinin ve bir kralın, ne kadar pis bir iş yaptıklarını ve bu rollerini bizzat kendilerinin tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

lolita hayranlarına kitap önerileri 20 – antigone scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 42

Netoçka Nezvanova

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çevirmen: Ergin Altay
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 219

Netoçka Nezvanova Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesidir.

Edebiyat sahnesinde belirdikten çok kısa süre sonra genç Dostoyevski ağabeyine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta “büyük bir roman” yazmak istediğini belirtiyordu ve bu niyetle Netoçka Nezvanova üzerinde çalışmaya başladı. 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski bir daha bu romana geri dönmedi.

Netoçka Nezvanova, fakir bir evde çilekeş annesi ve başarısız bir müzisyen olan babasıyla yaşayan Netoçka’nın acıklı çocukluk hikâyesiyle başlar, ilk gençlik ve gençlik anlatılarıyla devam eder.

Yarım kalan bir romanın parçaları olan bu üç hikâyedeki temalar, Dostoyevski’nin sonraki yıllarda vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.

“Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin büyük romanlarındaki ideolojinin ve tekniklerin geliştirildiği bir laboratuvardır.”
Konstantin Mochulsky

lolita hayranlarına kitap önerileri 21 – netocka nezvanova scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 43

Küçük Köpekli Kadın

Yazar: Anton Pavloviç Çehov
Çevirmen: Mehmet Özgül
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı: 416

Mehmet Özgül’ün Rusça asıllarından yaptığı özenli çevirileriyle kronolojik olarak yayımlanan Çehov kitaplığının sekizinci ve son cildi Küçük Köpekli Kadın, 1895-1900 yılları arasında yazılmış 16 öyküyü kapsıyor. Yazar Küçük Köpekli Kadın’da, şehirli ve köylü kavramlarını irdeleyerek bir kez daha tüm güzellikleri ve çirkinlikleriyle insanı anlamaya çalışıyor.

“Yaşadığımız kentte hepimiz sıkıcı, boğucu bir yaşamın içine gömülmüşüz; gereksiz kâğıtlar karalamamız, iskambil oynamamız bizler için de birer kılıf değil midir? Yaşamımızı kimsenin bir işine yaramadan, aylaklık içinde, budala, akılsız kadınlar arasında geçirmemiz, bir sürü saçma sapan şeyler söyleyip başkalarının söylediklerini dinlememiz, hepsi birer kılıf değil mi?”

lolita hayranlarına kitap önerileri 22 – kucuk kopekli kadin scaled
lolita hayranlarına kitap önerileri 44

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz