1. Ana Sayfa
  2. Benzer Kitaplar

Meleğin Düşüşü Hayranlarına 9 Kitap Önerisi

Meleğin Düşüşü Hayranlarına 9 Kitap Önerisi
0

Meleğin Düşüşü, polisiye ile korkunun ustaca harmanlandığı kapkaranlık bir çağdaş klasik.

Meleğin Düşüşü

Yazar: William Hjortsberg
Çevirmen: Damla Karadeniz
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 288

Bir dedektifin karşılaşabileceği en korkunç düşmana karşı elinden ne gelir? New York’un her sokağını karış karış bilen özel dedektif Harry Angel’ın araştırmaya başladığı rutin bir kayıp şahıs vakası, çok geçmeden korkunç tehlikelere gebe bir davaya dönüşecektir. Birbiri ardına işlenen vahşi cinayetlere kara büyünün gölgesi düşer. Kuyruğunu ısıran yılan misali, Harry Angel da kendi geçmişinden kaçamayacaktır.

Meleğin Düşüşü, polisiye ile korkunun ustaca harmanlandığı kapkaranlık bir çağdaş klasik.

“Meleğin Düşüşü, klasik dedektiflik hikâyelerinin en iyi yanlarını birleştiriyor… Okült unsurlar, şaşırtıcı mizah ve zekâ… Bu kitap Raymond Chandler ve Stephen King’in edebi aşk çocuğu… Kalbi zayıf olanlara göre değil.”
Ridley Scott

meleğin düşüşü
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 17

İçerinin Haritası

Yazar: Stephen Graham Jones
Çevirmen: M. Boran Evren
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 112

Korku edebiyatının önde gelen isimlerinden Stephen Graham Jones’un ödüllü novellasıİçerinin Haritası, Amerikan yerlilerinin hayatına dair duygusal ve dehşet dolu bir hikâye anlatıyor. Aile bağlarını, kimliği ve hayaletiyle musallat olmayı sürdüren bir geçmişi hem umut dolu hem de acımasızca yansıtan eserde hayattakiler, ölülerin yüklerini taşımaya devam ediyor.

Prefabrik evinde annesi ve erkek kardeşiyle yaşayan on beş yaşındaki genç, bir gece uykusundan uyandığında bu evin sakini olmayan bir figürü koridorda görür. Gördüğü kişi ya yıllar önce hayatını gizemli bir şekilde kaybetmiş babasıdır ya da uyurgezerliği böyle bir yanılsamaya sebep olmuştur.

İşin peşine düştükten sonra yaşadığı evin zannettiğinden daha büyük, derin ve gizemli olduğunu fark eder. Ve görünen o ki ölüm, en sevdiklerinizi bile değiştirir.

Bu andan itibaren ne ev eski evdir ne de hayat eskisi gibidir. Genç, birkaç gece boyunca evinin haritasını çıkarmaya, annesini ve özellikle kardeşini onları bekleyen tehlikeden kurtarmaya hazırlanır. Ama hem geçmişle yüzleşmenin hem de geleceği kurtarmanın bedeli çok büyük olacaktır.

İçerinin Haritası, geçmişinden kaçmayan, karanlık ve melankolik bir hayaletin hikâyesi.

“Duygusal, rahatsız edici, ürkütücü ve gözalıcı. Etkilenmemek elde değil.”
Paul Tremblay

“Stephen Graham Jones’un tüyler ürperten novellası S. E. Hinton ve Shirley Jackson’ın karışımı gibi.”
Richard Kadrey

“Jones, yaşayan yazarlar arasında en yeteneklilerden ve en üretkenlerden biri.”
Tommy Orange

thumbnail
Önerilen Yazı
İthaki Yayınları – Kapsül Novella Kitaplığı
kapsül novella kitaplığı
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 18

İçimdeki Katil

Yazar: Jim Thompson
Çevirmen: Mert Doğruer
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 224

Teksas’ın küçük bir kasabasında şerif yardımcısı olan Lou Ford herkesin sevdiği biridir. Ancak basmakalıp sözlerinin ve insanı rahatlatan tavırlarının arkasında, benzerini pek az kişinin gördüğü bir canavar pusuya yatmıştır. Lou, sözde bir kazaya kurban giden kardeşi Mike’ın intikamını almaya kararlıdır ve bu süreçte masum insanlar ölse bile umurunda olmayacaktır.

Thompson, İçimdeki Katil’de pek az yazarın gitmeye cesaret edebileceği bir karanlığa gidiyor. Charles Manson’dan ve Amerikan Sapığı’ndan seneler önce seri katillerin zihnine bir bakış sunuyor.

“Muhtemelen şimdiye kadar denk geldiğim, suçlu bir zihnin ağzından anlatılan en ürpertici ve inandırıcı hikâye.”
Stanley Kubrick

thumbnail
Önerilen Yazı
İçimdeki Katil Hayranlarına 11 Kitap Önerisi
i̇çimdeki katil
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 19

Öteki

Yazar: Thomas Tryon
Çevirmen: Gamze Bulut
Yayınevi: Çınar Yayınları
Sayfa Sayısı: 360

13 yaşındaki ikiz kardeşler Holland ve Niles Perry, birbirlerinin aklını okuyacak kadar yakın, fakat bir o kadar da farklıdır. Holland cüretkâr ve fesatken, Niles nazik ve cana yakındır. Uzun zaman önce New England kırsalında bir kasabaya yerleşen Perry ailesi, ikizlerin babasının acı kaybıyla sarsılır. Anneleri de bu olayın dehşetini atlatamamıştır. Bu ölümün üzerinden zaman geçtikçe Holland’ın fesatlıkları artmaya başlarken, Niles da yaşananlarla baş etmekte zorlanacaktır.

Rosemary’nin Bebeği ve Şeytan (The Exorcist) ile birlikte 1970’li yıllarda yükselen korku edebiyatının üç büyük romanından biri olan Öteki, insanın içindeki karanlığı konu eden, psikolojik gerilimin zirvesinde yer alan çağdaş bir klasik.

“Birçok profesyonel yazar gibi ben de bu romana kızgınım, çünkü Tryon halihazırda başarılı olduğu aktörlük mesleğine devam etmeli ve bir de gidip bu kadar iyi kitaplar yazmamalı. Bu kadar da olmaz.”
Anthony Burgess

“Harikulade. Lütfen Bay Tryon’u benim yerime tebrik edin. Ne kadar muhteşem bir esere imza atmış.”
Ira Levin

“Stephen King, Ray Bradbury ve Tryontta daha de geçmişe gidersek Lovecraft, aynı New England manzarasına baktılar ve zalim toprağa yayılan o ince uygarlık tabakasının altında tehlikeli, kanlı ve kadim bir şeyin izlerini gördüler.”
Grady Hendrix

thumbnail
Önerilen Yazı
Pısırıklar İçin 25 Korku Kitabı
öteki
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 20

Cehennem Evi

Yazar: Richard Matheson
Çevirmen: Ömer Ezer
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 264

Richard Matheson korku, fantazya ve bilimkurgu türünde yazdıklarıyla yirminci yüzyıla damga vurmuş yazarlarından biri. Yalnızca Stephen King, Neil Gaiman ve Anne Rice gibi yazarları değil, George A. Romero ve Steven Spielberg gibi yönetmenleri de derinden etkileyen Matheson’ın Ben, Efsane’yle beraber en meşhur eseri olan Cehennem Evi, kâbuslara neden olacak bir lanetli ev anlatısı.

Lanetli evlerin Everest’i olarak bilinen Belasco Evi, namıdiğer Cehennem Evi, yıllar içinde iki kez ziyaret edilmişti ve iki seferde de ziyaretçilerin sonu ölüm, intihar ya da delilik olmuştu. Şimdi, bu tekinsiz yere üçüncü bir ziyaret yapılacaktı. Biliminsanı Dr. Barrett ve eşi Edith ile iki medyum, onları “heyecanla” bekleyen Cehennem Evi’nde bir hafta geçireceklerdi. Deliliğin, sapkınlığın ve kan arzusunun hüküm sürdüğü evin sırrı bu kez çözülebilecek miydi?

Cehennem Evi’nin kapıları ardına kadar açıldı.

“Cehennem Evi, yazılmış en korkunç lanetli ev romanı.”
Stephen King

“Richard Matheson, yirminci yüzyılın en iyi yazarlarından biri.”
Ray Bradbury

thumbnail
Önerilen Yazı
İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Dizisi
cehennem evi
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 21

Kâbus Sokağı

Yazar: William Lindsay Gresham
Çevirmen: Avi Pardo
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 312

Gezici bir karnavalın yozlaşmış cennetinde, içindeki dehşetin yönlendirdiği Stanton Carlisle zengin olmak ve istediklerini kazanmak için insanları suistimal ve manipüle eden, gerekirse öldürmekten çekinmeyen biriydi. Her türlü numarayı öğrenip spiritüalizm kisvesi altında zenginlerin parasını cebe indirmeyi planlarken, zekâsına ve hırsına yaraşır bir dengi karşısına çıktığında ise işler hiç de düşündüğü gibi gitmeyecekti.

Çağdaş gizem edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan Kâbus Sokağı, bizi karanlık karnavalların, tuhaf gösterilerin dünyasına götürüp insanların içinde saklanan canavarlıkları ortaya döküyor.

“Amerikan rüyasını tersine çeviren bu çılgın ve durdurulamaz romanın adındaki ‘Kâbus’ boşuna değil. İnsanın asla kaçamayacağı bir tuzakta mahkûm kaldığı bu hikâye, yazarın yüreğinden ve zihninden geliyor. Noir hiç bu kadar otobiyografik olmamıştı.”
Los Angeles Times

thumbnail
Önerilen Yazı
Kâbus Sokağı Hayranlarına 10 Kitap Önerisi
kâbus sokağı
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 22

Paris’te Bir Kurtadam

Yazar: Guy Endore
Çevirmen: Doğa Özışık
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 296

Doğaüstü vakalara ve Fransa tarihine merakıyla tanınan Amerikalı yazar Guy Endore, aynı zamanda komünist görüşleri nedeniyle kara listeye alınan başarılı Hollywood senaristlerindendi. En ünlü eseriParis’te Bir Kurtadamise 1933’te yayımlandığında kısa sürede çoksatan bir romana dönüştü ve hem akıcılığıyla hem de derinlikli tarihsel ve siyasi yorumuyla kurtadam edebiyatının mihenk taşı olarak kabul edildi.

Akademik çalışmalarını Paris’te sürdüren bir adamın karşısına çöplerin arasında tuhaf bir elyazması çıkar. “Galliez Raporu” adlı bu evrak 1871 yılında yargılanan Astsubay Bertrand lehine yapılmış olan savunmayı içerir. Aymar Galliez’e ait bu raporda Pitaval ve Pitamont ailelerinin arasındaki lanetli kan davasından başlayıp 1871’deki Paris Komünü günlerine kadar uzanan ve merkezinde karanlık arzularıyla baş etmeye çalışan bir kurtadamın yer aldığı, hem ölüm ve şehvet hem de hüzün ve sefalet yüklü bir öykü anlatılır.

İçindeki kurt sessiz, ama şimdilik.

“Nasıl oldu da idrak edemeyeceğimiz karanlık dürtülerimizin oyuncağı hâline geldik, işte Endore bunun üzerinde duruyor.”
Michael Dirda

paris’te bir kurtadam
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 23

Hayalet Hikayesi

Yazar: Peter Straub
Çevirmen: Gökçe Ateş Aytuğ
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 675

Herkes bazen korkmuştur.

Herkes kalbinin etrafına sarılı soğuk bir el gibi hissetmiştir korkuyu.

Herkes korkmuştur.

Ama Hiç kimse, doğaüstü bir günaha karşı cevap arayan doğaüstü bir güç tarafından ziyaret edilen bir Hayalet Hikâyesi’ni yaşamak için karanlığın şeytani kalbinde mahkum olan Milburn’ün dehşete kapılmış kadın ve erkekleri kadar korkmamıştır.

“Dehşet çoğaldıkça çoğalıyor.”
Stephen King

“Şimdiye kadar okuduğum en korkutucu romanlardan biri… Straub çok iyi bir iş çıkarmış.”
Barbara Bannon, Publishers Weekly

“Okuduğum ilk gece kötü rüyalar görmeme neden oldu… Shirley Jackson’ın Perili Ev’inden bu yana türünün en iyi örneği.”
Peter S. Prescott, Newsweek

hayalet hikayesi
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 24

Şeytan Kayası

Yazar: Paul Tremblay
Çevirmen: Zeliha Babayiğit
Yayınevi: Numen
Sayfa Sayısı: 303

2017 British Fantasy Society Ödülleri: “August Derleth” En İyi Korku Romanı
2016 Bram Stoker Ödülleri: En İyi Roman Adayı
2016 Dragon Ödülleri: En İyi Korku Romanı Adayı
2016 Goodreads Choice Ödülleri: En İyi Korku Romanı Adayı
2017 Locus Ödülleri: En İyi Korku Romanı Adayı
2017 Alex Ödülleri: Aday

Bir varmış, bir yokmuş, ormanın derinliklerinde kadim bir varlık yaşarmış.
Kendisine ormanı mesken tutan bu varlık, nam-ı diğer Şeytan, insanları kandırır, dostları birbirine düşman edermiş.
Günün birinde bir adam, Şeytan’ı kandırıp bir kayanın yarığına hapsetmiş.
Adam zaferini kutlarken, Şeytan’ın hapsolduğu yarıktan göğe mel’un bir ağaç yükselmiş.
Rivayetten 200 yıl sonra bir çocuk, Tommy, Şeytan’ın dolaştığı ormanda kaybolmuş.
Tommy’yi Şeytan mı almış, yoksa Şeytan Tommy mi olmuş?
Zaman bazıları için donmuş, bazıları ise zamanda yok olmuş.

The Bram Stoker Awards 2015’te Romanda Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülen ve pek çok kaynak tarafından yılın en iyi korku romanı olarak gösterilen Kafamdaki Hayaletler kitabının yazarı Paul Tremblay, yeni romanı Şeytan Kayası’nda okuru kayıp bir çocuğun izini sürmeye çağırıyor… ve bu tehlikeli arayış sırasında temkinli olmak isteyen herkese küçük bir tavsiye veriyor:

“Şeytan’ı yalnızca ona gerçekten bakmadığınızda görebilirsiniz.”

thumbnail
Önerilen Yazı
Son 5 Yılın Gerilim Kitapları
en i̇yi gerilim kitapları
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 25

Sınırdaki Ev

Yazar: William Hope Hodgson
Çevirmen: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 180

Korku türünün ustası William Hope Hodgson, sizi sınırlarınızı tanımaya davet ediyor.

Batı İrlanda’nın ıssız ve gözlerden uzak bir noktasında kocaman, metruk bir ev vardı. Kraighten köyü sakinleri yüzyıllardır lanetli olduğunu iddia ettikleri evin yakınlarına yaklaşmıyordu. Balık tutup kamp yapmak, ıssız bölgenin tadını çıkarmak için gelen iki arkadaş bir zamanlar çok ihtişamlı olan ama artık döküntüden ibaret evin izlerine rastladı. Adamlar yıkıntılar arasında korkusuzca dolanırken tuhaf yazılarla dolu, eski bir defter buldu. Bir zamanlar bu evi satın alan adamın tekinsiz hikâyesini okuyan iki arkadaş, kendilerini hiç ummadıkları bir sınırın dibinde bulacaktı.

William Hope Hodgson’ın 1908’de kaleme aldığı Sınırdaki Ev, korku edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak görülüyor. Fantastik, korkutucu ve kozmik öğeler barındıran hikâyede, iki arkadaşın turist olarak gittikleri bölgede karşılaştıkları yıkık dökük, ürpertici ev ve orada buldukları günlük anlatılıyor. Kendilerini beklenmedik bir gizemin içinde bulan arkadaşlar, hayatlarının en korkutucu hikâyesiyle karşılaşıyorlar.

sınırdaki ev
meleğin düşüşü hayranlarına 9 kitap önerisi 26
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz