1. Ana Sayfa
  2. Çizgi Roman

Batman Okuma Rehberi 1

Batman Okuma Rehberi 1
0

Batman klasik listesi için aşağıdaki listeyi dikkate alabilirsiniz.

batman okuma rehberi 1 1 – 1 61. Batman Year One
Yazar: Frank Miller
Çizer: David Mazzucchelli
Basım Yılı: 1987
4 Fasikül – Tek Cilt – 127 Sayfa
Ne tarz okur olursa olsun, Batman’e başlangıç noktası burasıdır. Bruce Wayne’in nasıl Batman olduğunu, ilk yılında nelerle karşılaştığını, Komiser Gordon ile ilk karşılaşmasını ve ilk işbirliklerini takip ederken, Gotham şehrini de ciddi anlamda tanımaya başlarız.
batman okuma rehberi 1 2 – 2 1
2. Batman – The Man Who Laughs
Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Doug Mahnke
Basım Yılı: 2005
Tek Cilt – 144 Sayfa
Batman’in ilk yılını öğrendiniz, sırada en büyük düşmanını tanıma zamanı. Joker’in ilk macerası nedir? Hangi suçu işleyerek karşımıza çıktı? Batman’in toy yıllarında onunla karşılaşan Joker nasıl birisiydi? Bunların hepsinin cevabı bu enfes, yaklaşık 60 sayfalık eserde.

batman okuma rehberi 1 3 – 3 2

3. Batman – The Killing Joke
Yazar: Alan Moore
Çizer: Brian Bollard
Basım Yılı: 1988
Tek Cilt – 66 Sayfa
Batman’i tanıdınız, Joker’i tanıdınız ve hatta Jim Gordon’u da yakından tanıdınız. Artık sırada hepsini bir araya getiren ve Batman tarihinin en çarpıcı hikayelerinden birisini oluşturan bu sayıya geldi. Yine yaklaşık 45 sayfalık bu eser, Joker ve Batman ilişkisini mükemmel bir şekilde anlatırken, Batman tarihinin en önemli olaylarından bir tanesine de sebep oluyor.

batman okuma rehberi 1 4 – 4 24. Batman – The Long Halloween
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
Basım Yılı: 1996
14 Fasikül – Tek Cilt – 353 Sayfa
Batman evreni, The Godfather evreni ile buluşsaydı ne olurdu? Mafyalar, para babaları, entrika, Harvey Dent’in esrarengiz geçmişi ve oldukça gizemli, Holiday Killer isimli bir katil. Renklendirmelerinden çizimlerine ve diyaloglarına kadar Batman evreninde baştacı edilesi bu eser, Batman’in en ilginç ilişkilerinden birisini, bir zamanların dostu, sonrasının düşmanı Two-Face’i!

batman okuma rehberi 1 5 – 5 15. Batman – Dark Victory
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
Basım Yılı: 1999
14 Fasikül – Tek Cilt – 368 Sayfa
Batman evrenine neredeyse girmek üzereyiz. Bu hikaye, her ne kadar The Long Halloween macerasının devamı olsa da aslında Year One ile başlayan ilk yıl meselesini sonlandırmayı başarıyor. Bu seferse başrollerimizde, Two-Face, Hangman ve Sofia Falcone var. Ve tabii ki ilk Robin, Dick Grayson’un ilk günlerine şahit oluyoruz.

batman okuma rehberi 1 6 – 6 16. Robin Kökenleri
Nightwing New52 #0
Teen Titans New52 #0
Red Hood and The Outlaws New 52 #0
Batgirl New52 #0
Bu noktada ilk adım listesinin amacından bahsetmek gerekiyor. Bu liste, sizi kronolojik hikaye sırasına sokmuyor, burada amaç, siz ilk defa Batman okuyacak olan okuru, olabildiğince hızlı bir şekilde Batman evrenine aşina etmek. Yukarıdaki 4 sayı, bu 4 karakterin en güncel köken hikayelerini anlatmaktadır. Genel olarak bilgilenmeniz için yeterli sayılardır. Daha detaylı öğrenmek için bu listeyi bitirdikten sonra geleneksel listeden ilgili serileri okumanızı öneririz.

batman okuma rehberi 1 7 – 7 17. Knightfall/Knightquest/KnightsEnd
Yazar ve Çizer: Various
92 Fasikül – Tek Cilt – 634 Sayfa
Neredeyse bütün Batman ailesini ve önemli düşmanlarını tanıdınız. Sırada Batman’in en büyük imtihanlarından birisini okuyacaksınız. Bane’in ilk büyük macerası olan bu çizgi romanda, uzun süredir güçlü görmeye alıştığınız Batman’in yıkılışını, boşlukta arayışlarını ve geri dönme çabalarını izleyeceksiniz. Belki Bane’i, The Dark Knight Rises ile tanıdınız ama Bane’in kafasında olup bitenleri, Batman’i algılayış şeklini ve Gotham üzerinde kurduğu planlarını gördükçe karakteri daha da benimseyeceksiniz. Yarasanın belini kırmaya hazır olun!

batman okuma rehberi 1 8 – 8 18. Batman – Hush
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Jim Lee
12 Fasikül – Tek Cilt – 352 Sayfa
Her ne kadar kişisel favori listemde Hush serisi en diplerde olsa da yeni bir Batman okuru için okunacak en ideal çizgi romanlardan birisidir. Bütün seri Batman’in neredeyse bütün düşmanlarını ziyaret etmekle geçmesinin yanı sıra, Batman’in bütün dostlarını da görürüz. Yani 12 sayılık Hush serisi, şu noktaya kadar okuduğunuz bütün köken hikayelerinin üzerine eklemeler yaparak sizi evrene daha hakim kılmayı başarıyor. Hush’ın en güzel hikayelerini ise Geleneksel listede vereceğiz.

batman okuma rehberi 1 9 – 99. JLA – Tower of Babel
Yazar: Mark Waid
Çizer: Howard Porter
46 Fasikül – 1104 Sayfa
Bu bir Batman dergisi değil. Batman’in, Adalet Birliği’nin bir parçası olduğunu zaten bilmekteyiz. Bu seri, Batman’in DC evrenindeki diğer kahramanlarla ilişkilerini görmek için iyi olmasının yanı sıra DC evrenindeki süper kahramanları incelememiz için de bize fırsat tanıyor. Ancak listedeki diğer serilerin aksine, bu seriyi okumadan önce şu iki sayıdan bir tanesini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz:
Batman: Son of the Demon
Batman & Robin New 52 23.3: Ra’s Al Ghul

batman okuma rehberi 1 10 – 10 210. Batman and Son
Yazar: Grant Morrison
Çizer: Andy Kubert
Tek Cilt – 350 Sayfa
Yarasa ailesindeki son önemli karakterimiz olan Damian Wayne ile tanışma vaktimiz geldi. Tower of Babel kısmında verdiğimiz Son of the Demon macerası, bu seri için önem teşkil ediyor. Dolayısıyla listenizde, bu iki macera arasında geçiş sayısı şeklinde okumanızı tavsiye ederiz. Bu seriye geçtiğinizde ise daha sonraları Batman dergilerinde önemli yer tutacak, birçok Batman hayranının nefret ettiği, benim gibi sevenlerinin de çok olduğu, en genç robinlerimizden birisini ilk defa tanıyacaksınız.

batman okuma rehberi 1 11 – 1111. Batman – The Dark Knight Returns
Yazar ve Çizer: Frank Miller
4 Fasikül – Tek Cilt – 223 Sayfa
Artık klasik serileri bitirmek üzeresiniz ve muhtemelen bu seriyi okuyacak kadar bir altyapı oluşturdunuz. Batman’in en görkemli maceralarından birisini okumaya hazır olun. Ancak sakın karıştırmayın, bu hikaye kronolojik sıralamada hiçbir anlam ifade etmiyor. Tamamen gelecekte geçen bu öykü, yeni okurların kavraması için biraz fazla karmaşık olduğundan gerek, listelerin ilk sırasına koyulmaz.

batman okuma rehberi 1 12 – 1212. Batman – Court of Owls/City of Owls
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Tek Cilt – 173 Sayfa 
Artık güncel serilere giriş yapmaya başlayabiliriz. New52 denen evren sıfırlama olayıyla birlikte bütün dergiler baştan başlatıldı ancak Batman dergisi geçmişinden de etkileri taşımaya devam etti. Bu yeni seride yeni bir Batman düşmanı olan Baykuşlar Meclisi ile tanışıyoruz. Güncel serilerdeki ilk adımımız bu seri ile olacak.

batman okuma rehberi 1 13 – 1313. Batman & Robin – Born to Kill 
Yazar: Peter Tomasi
Çizer: Patrick Gleason
1. Cilt (2011-2015) -185 Sayfa
Her ne kadar hikayesel anlamda kronolojik sıraya bir etkisi olmasa da güncel Batman serileri içinde en güzel hikayelerden birisini Batman & Robin’in ilk 8 sayısında okuyoruz. Batman ve Damian’ı birlikte muhteşem işleyen bu seride düşmanımız Nobody isminde birisi. Ancak okunması zorunlu bir seri değildir. Atlanabilir.

batman okuma rehberi 1 14 – 1414. Batman – Death of the Family
Öncesinde okunması şart sayı: Detective Comics New52 #01 
Tavsiye yan seri: Batgirl – Death of the Family
Yazar ve Çizer: Scott Snyder
Tek Cilt – 175 Sayfa
Birçok yazar ve çizerin birlikte çalıştığı bu Batman ailesi olayı, yeni evrendeki ilk Joker maceramız. Bütün Batman dergilerine sıçrayan bu hikayenin özünü kavramak için sadece ana Batman dergisini okumak yeterli olacaktır. Joker’in hasta ruhlu planlarını gerçekten de uç noktalarda takip etmemizin yanı sıra yarasa ailesinin geçmişini eşelemek için de harika bir nokta.

batman okuma rehberi 1 15 – 1515. Batman – Zero Year
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
25+ Fasikül – 720 Sayfa
Güncel Batman’in köken hikayesini bu seri ile öğreniyoruz. Oldukça uzun süren bu macera, hem kaliteli bir Riddler hikayesi, hem de başarıyla üstesinden gelinmiş bir köken hikayesi görevi görüyor. Diğer çizgi romanlarda etkisini görsek de sadece ana seriyi okumak yeterli olacaktır.

batman okuma rehberi 1 16 – 1616. Batman – Endgame
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Tek Cilt – 170 Sayfa
Güncel Batman hikayelerinde şu an için en büyük öneme sahip olan bu seride eski bir düşmanı çok büyük bir oyunla yeniden izliyoruz. Yeni DC evreninde Batman’in, diğer kahramanlarla olan ilişkilerini de takip ederken aynı zamanda Bruce Wayne ile çizgi romanlarda “son” anlama geliyorsa o anlamda son hikayemizi yaşıyoruz.

batman okuma rehberi 1 17 – 1717. Batman Eternal
Yazar ve Çizer: Ray Fawkes, Kyle Higgins
52 Fasikül – 3 Cilt – 1150 Sayfa
Güncel Batman serileri içinde en destansı hikayeye gelmiş bulunmaktasınız. Şu ana kadar okumuş olduğunuz bütün çizgi romanlar sınırlı serilerdi ve 20 sayının üzerinde hiçbir seri bulunmamaktaydı. 52 sayılık bu seri, güncel Batman evrenini en iyi şekilde kavramanızı sağlıyor ve her sayıda hop oturtup hop kaldırıyor. Devam hikayesi Batman & Robin Eternal ise hala devam etmekte.

batman okuma rehberi 1 18 – 1818. Batman – Superheavy
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Tek Cilt – 151 Sayfa
Ve artık son seriye geldiniz. Yeni Batman’imizin önderliğinde yepyeni ve bambaşka bir macera okuyacaksınız. DC Comics, çizgi romanlarını sıfırlayıp yeniden başlamadan önce Scott Snyder ve Greg Capullo ikilisinin son işlerini mutlaka okumanız gerekiyor. Final sayısıyla birlikte yeni Batman dergilerine hazır olacaksınız.

Superman Listesi İçin: Buyrun

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir
20

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz