1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

BILL GATES’İN ÖNERDİĞİ KİTAPLAR

BILL GATES’İN ÖNERDİĞİ KİTAPLAR
0

Bill Gates, 1955 yılında Seattle Amerika’da dünyaya gelmiştir. Başarılı bir avukatın oğlu olan Gates, çocukluğundan beri zenginlik içinde yaşamıştır. Bill Gates’in bilinen en büyük girişimcilik başarısı 1975 yılında kurmuş olduğu Microsoft’tur. Tek bir vizyonu vardı: Her eve bilgisayar sokabilmek. 

Seattle’da gittiği Lakeside School’da bilgisayarla tanıştı. Her başarılı girişimci gibi okul dersleri yerine girişimciliğin ufak taşlarını döşemek için okuldaki tüm vaktini neredeyse bilgisayar odasında geçirmeye başladı.

Bilgisayara olan merakı, SAT’de 1590 puan alması ve babasının da etkisiyle Harvard’a kabul edildi.

Gates ve ortağı Paul Allen Meksika’ya Altair’in üreticileri MITS ile görüşmeye gittiler. Bu görüşmenin sebebi popüler bir programlama dili olan BASIC hakkındaydı.

Meksika’ya taşındılar ama kısa süre sonra MITS kapandı. Bu durum onları etkilemedi. MITS haricinde aralarında Apple’ın da bulunduğu teknoloji şirketlerine yazılım hizmeti veriyorlardı. Meksika serüvenlerini 1979’da sonlandıran ikili, küçük bir girişimciden 50.000 dolara mal olan bir yazılım satın aldı ve onu MS-DOS haline getirdikten sonra bu yazılımı IBM’e sattı. Gates bu yazılımı diğer teknoloji şirketlerine satabilmek için lisansını elinde tuttu. Evet, Microsoft’un yükselişi bu şekilde başladı.

MS-DOS diğer teknoloji şirketlerinin de dikkatini çekti ve standart bir yazılım haline geldi.

Bill Gates bundan sonraki hayatında küresel sağlık, kalkınma, eğitim ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi dünyaya daha faydalı olabileceği işlere daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla Microsoft’taki görevinden ayrıldı.

Bill Gates gibi bilgi birikimine sahip birinin önerdiği kitapları göz ardı etmemeliyiz diye düşünüyor ve size tavsiye ettiği kitaplardan bazılarını listeliyoruz.

İyi okumalar dileriz.

Moskova’da Bir Beyefendi

1922 yılında Kont Aleksandr İlyiç Rostov Bolşevik mahkemesi tarafından yargılanarak suçlu bulunur ve Moskova’daki lüks bir otelde ömür boyu göz hapsinde tutulmasına karar verilir. Hayatı boyunca hiç çalışmamış, sadece edebiyat ve sanatla ilgilenmiş bir aristokrat olan Rostov şimdi bir otel odasında yaşamak ve Sovyetler Birliği’nin en çalkantılı yıllarını pencereden izlemek zorundadır. Ancak hiç ummadığı bir şekilde bu daracık oda ona çok daha zengin bir dünyanın ve çok daha doyurucu ilişkilerin kapısını açacaktır.

New York Times’ın çok satanlar listesinden uzun süre inmeyen Moskova’da bir Beyefendi mizahi dili, sağlam karakterleriyle yazın dünyasına yepyeni bir soluk getirecek.

bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 1 – moskovada bir beyefendi
Yazar: Amor Towles
Çevirmen: Mehmet Gürsel
Yayınevi: Hep Kitap
Sayfa Sayısı: 552

İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler

İnsan olmanın ve dünyaya atılmışlığın lanetini bayrak gibi taşıyan, sözün bittiği yerde başlayan bir kitap: İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler. “Neye inanacağınızı siz seçersiniz,” diyen dev bir yazardan birbirine bağlı anlatılar ve farkındalıkla örülü, bangır bangır bir metin. 25 yaşındayken yayımlanan ilk romanıyla Amerikan edebiyatına yepyeni bir soluk getiren, büyük eseri Infinite Jest ile Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı (Time) seçkisine giren David Foster Wallace, kayıp bir kuşağın en özgün seslerinden biri sayılıyor.

2008 yılında hayatı boyunca ona eşlik eden depresyona yenik düşen ve intihar ederek hayatına son veren David Foster Wallace, İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler’de gündelik detaylardan grotesk anlara uzanarak çağa özgü insanlık tecrübesini ortaya koyuyor. İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler, söylediklerimiz ve dinlediklerimizin gerisindekileri görmek isteyenleri, insan bilincinin karanlık koridorlarına doğru kısa ama sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

 

“Şahane bir kitap… David Foster Wallace, çağımızın en iddialı ve yetenekli yazarlarından biri.”

Salon

“Arızalı ve muhteşem bir zihin eşliğinde müthiş bir gezinti.”

Entertainment Weekly

“Wallace bir dâhi.”

Jonathan Franzen
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 2 – renç adamlarla kısa görüşmeler
Yazar: David Foster Wallace
Çevirmen: Sabri Gürses
Yayınevi: Siren Yayınları
Sayfa Sayısı: 352

Bulut Atlası

Her öykünün farklı bir dil, üslup ve teknikle anlatıldığı Bulut Atlası, roman olmaktan çok öte, insanoğlunun iktidar uğruna türdeşlerine ve doğaya verdiği zararların ve yol açtığı “kıyamet”in ele alındığı bir destan.

bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 3 – bulut atlası
Yazar: David Mitchell
Çevirmen: Bilge Nur Gündüz
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 640

Dost

Bütün evin köpek kokuyor, diyor ziyarete gelen birisi. İcabına bakacağımı söylüyorum. Bunu da o kişiyi bir daha asla davet etmeyerek yapıyorum.

Romanın isimsiz kadın anlatıcısı, aynı zamanda hocası da olan en samimi erkek arkadaşının beklenmedik bir şekilde intihar etmesiyle acılı bir yas sürecine girer ve arkadaşının kısa süre önce sahiplendiği Danua cinsi yaşlı köpeğini de evine almak zorunda kalır. Üstelik kirada oturduğu dairede sözleşme gereği köpek bakamayacağını yıllar önce kabul etmiştir. İşte, birlikte yas tutarken birbirini tanımaya da çalışan bu iki canlının öyküsüdür Dost.

Genelde hayvan insan, özeldeyse köpek-insan ilişkilerini ele alan, bu ilişkilerin edebiyat ve kültürdeki temsillerini, yazarlığa ve edebiyat camiasına içkin çatışmalarla bir arada irdeleyen roman, yazarına ABD’de 2018 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandırdığından beri yayınlandığı tüm ülkelerde büyük beğeni kazandı ve kazanmaya da devam ediyor.

“Harika bir kitap… Ölüm, yas, sanat ve aşka dair sayısız içgörüyle dolu.”

Wall Street Journal

“Büyüleyici… Romanın komedisi kendi kendini yazıyor adeta… Ne var ki kederli ve yankılı bir sesi var… Cümlelerinin canlılığı zaman zaman bana Rachel Cusk’ı hatırlattı.”

The New York Times

“Buruk ve dokunaklı bir roman olan Dost hem bir aşk hikayesi, hem bir delilik öyküsü, hem de bir iyileşme anlatısı.”

Vanity Fair
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 4 – dost
Yazar: Sigrid Nunez
Çevirmen: Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi: Kafka Kitap
Sayfa Sayısı: 192

Einstein ile Ay Yürüyüşü

Kronik derecede unutkan bir gazetecinin ABD Bellek Şampiyonu oluşunun öyküsü…

Ortalama olarak insanlar yılda kırk günü unuttuklarını telafi etmek için harcıyorlar. Joshua Foer de bu insanlardan biriydi. Ama bir yıl süren eğitimden sonra kendini ABD Bellek Şampiyonası’nın final yarışmasında buldu. Hepimizin sıklıkla unuttuğu bir gerçeği, her konuda aslında anılarımızın toplamı olduğumuz fikrini keşfetmesi daha da önemliydi.

National Geographic, Esquire, The New York Times, The Washington Post ve Slate’in araştırmacı-gazetecilerinden Joshua Foer, Einstein ile Ay Yürüyüşü’nde yepyeni bir araştırmayı, belleğin şaşırtıcı toplumsal tarihini, adına anımsama dediğimiz olgunun çalışma biçimini algılayışımızı değiştirecek “hileleri” irdeliyor. Üst düzey “zihin sporcularının” verdiği eğitimle, bir zamanlar Cicero’nun uzun konuşmalarını ve ortaçağ düşünürlerinin binlerce sayfalık elyazmalarını ezberlediği antik çağlardan kalma teknikleri öğrenip, unutkan bir insanın bile belleğini dâhilik düzeyinde geliştirebileceğini hem akıcı hem de mizah içeren bir dille bizlere aktarırken, örneğin yalnızca birkaç dakika boyunca baktığımız karıştırılmış bir iskambil destesini ezberlemenin aslında hepimiz için çocuk oyuncağı olduğunu gösteriyor.

“Joshua Foer, çok az insanın görüp duyduklarının tümünü hatırlayabildiğini, halbuki beynimizde fazlasıyla büyük bir boşluk olduğunu kanıtlıyor. Einstein ile Ay Yürüyüşü, bir ismi anımsamanıza ya da anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu bulmanıza yardımcı olacak rehber bir kitap değil. İnsanlığın yüzyıllardan beri süregelen bellek tutkusunu araştıran muhteşem bir eser.”

Stefan Fatsis
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 5 – einstein ile ay yuruyusu
Yazar: Joshua Foer
Çevirmen: Füsun Doruker
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 319

Doğamızın İyilik Melekleri

Yirminci yüzyıl tarihin en kanlı dönemiydi iddiası, ateizm, Darwin, devlet yönetimi, bilim, kapitalizm, komünizm, ilerleme ideali ve erkek cinsiyetin de aralarında bulunduğu pek çok şeytan itham edilirken başvurulan klişelerden biri. Peki ama bu doğru mu? Pinker tam tersini savunuyor. Avcı-toplayıcı toplumların, ilkel kabilelerin ya da devletsiz toplulukların insan öldürmeye daha az eğilimli oldukları şeklindeki klişe, pek çok istatistiksel veriyle çürütülüyor. Peki insanın doğası iyi mi kötü mü? Şiddetin kaynağı ekonomik eşitsizlik mi? Yoksulluk arttıkça insanlar şiddete daha mı eğilimli oluyorlar? Oysa 1960’larda şiddetin zirve yaptığı dönemde Batı toplumlarında eşitsizlik katsayısı hiç olmadığı kadar minimumdaydı. İçimizdeki kötülüğü açığa çıkaran eşitsiz toplum mu yoksa doğuştan mı kötüyüz? Hobbes ile Rousseau arasındaki yüzyıllardır süren bu tartışmayı Pinker bir üst boyuta taşıyarak, modern analizlerle aydınlatıyor. Hümanist devrimin insanı ehlileştirdiğini savunan Pinker, Aydınlanmanın insanın doğasının iyi tarafını nasıl ortaya çıkardığını göstererek, kimi Aydınlanma düşmanlarının saldırılarının geçersizliğini ispatlıyor.

“Olağanüstü önemli bir kitap.”

The New York Times Book Review
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 6 – dogamizin iyilik melekleri
Yazar: Steven Pinker
Çevirmen: İlkay Alptekin Demir
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 822

Altıncı Yok Oluş

Son yarım milyar yılda tam beş kitlesel yok oluş yaşandı; dünyada yaşam çeşitliliği aniden ve dramatik ölçüde azaldı. Peki gözlerimizin önünde yeni bir kitlesel yok oluş yaşanıyor olabilir mi?

Dünyanın dört yanında bilim insanları, dinozorların yok olmasına neden olan asteroit çarpmasından sonra en yıkıcı yok oluş süreci olduğunu öngördükleri altıncı yok oluşu gözlemliyor. Bu kez, felaketin nedeni biziz.

Hem samimi, hem eğlenceli, hem de bilgi dolu bu kitapta, New Yorker yazarı Elizabeth Kolbert, insanın, gezegenimizdeki hayatı, diğer hiçbir türün yapmadığı şekilde değiştirmesinin nedenini ve nasılını anlatıyor. Çok sayıda disiplinde yapılmış araştırmaları, yok olmuş türlerin tanımlarını ve kavram olarak yok oluşun geçmişini bir araya getiren Kolbert, gözlerimizin önünde yok olmakta olan türlere dair etkileyici ve kapsamlı bir hikaye sunuyor. Kolbert, altıncı yok oluşun insanoğlunun en kalıcı mirası olmaya aday olduğunu gösteriyor ve bizleri insan olmanın anlamını yeniden düşünmeye zorluyor.

Altıncı Yok Oluş, dünyanın geleceğine dair; entelektüel tarih, doğa tarihi ve saha muhabirliğini bir araya getiren ve gözlerimizin önünde süregelen kitlesel yok oluşa dair güçlü bir anlatım sunan önemli bir kitap.

“Altıncı Yok Oluş harika bir kitap… Büyük, ani değişikliklerin yaşanabileceğini, bunun olasılık dışı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bunlar daha önce yaşandı, yeniden yaşanabilir.”

ABD Başkanı Barack Obama

“Doğa bilimciler dünya tarihinde beş yok oluş gerçekleştiğini söyler; Kolbert, insan faaliyetlerinin, gezegeni altıncı yok oluşa götürdüğüne dair ikna edici bir tez ortaya koyuyor.”

Bill Gates
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 7 – altıncı yok oluş
Yazar: Elizabeth Kolbert
Çevirmen: Nalan Tümay
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
Sayfa Sayısı: 400

Yaşam Neden Var?

Gezegenimizdeki yaşamın tarihi hakkında epeyce şey bilsek de, biyolojinin en büyük sorularını henüz yanıtlayabilmiş değiliz. Yaşam tuhaf ve karmaşık bir süreç; ilk kez 4 milyar yıl önce bir bakteri hücresi olarak ortaya çıktığı ve bu hücrenin, neredeyse bugün yaşayan bir insanın hücreleri kadar incelikli olduğu düşünülüyor. Hücrelerin yapısı ve milyonlarca yıl içindeki evrimi hakkında çok şey öğrendiysek de, genom çalışmalarıyla ortaya çıkarılanlar çok heyecan verici olsa da, cansızdan canlıya geçişin nasıl gerçekleştiğini hala pek bilmiyoruz. O günden bugüne gelene dek yaşamın izlediği karmaşık yolun nasıl belirlendiğini, tuhaf görünen tercihlerin neden yapıldığını, başka türlü yapılsa neler olacağını da tam olarak bilmiyoruz.

Yaşam Neden Var?’da biyolojinin temel sorularına yanıt arayan Nick Lane, yaşamın evrilişindeki anlaşılmaz noktalara bakarken, hücrelerin enerji sağlama biçimlerini bir yol gösterici olarak kullanıyor. Enerjiyle yaşam arasındaki ilişkinin başlangıca dek uzandığını öne sürdükten sonra, yalnızca yaşamın kökeni değil, sağlık ve ölüm üzerine de yeni fikirler geliştiriyor.

Yaşam Neden Var? enerjiye ve yaşama yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

Nick Lane, doktorasını Royal Free Hastanesi Tıp Fakültesi’nden aldı, University College London’da evrimsel biyokimya araştırmaları yürütüyor ve ders veriyor.

Yaşam Neden Var?

bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 8 – yasam neden var
Yazar: Nick Lane
Çevirmen: Ebru Kılıç
Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları
Sayfa Sayısı: 317

Yaşayanı Onarmak

Simon Limbres’in kalbi yirmi dört saat sonra Claire Mejan’ın bedeninde atacak. O gün yaşam, Simon’un ölümünden ibaret olacak.

Simon’un sörf yapmak için uyandığı günün öyküsü bu. Sonrasında geri dönüşsüz komaya gireceği, ailesinin organ naklini kabul etmenin yükünü omuzlayacağı, doktorların bir ölüm üstünden başka hayatları şekillendireceği, yıkımla umudun kol kola gezdiği bir günün öyküsü.

Yaşayanları Onarmak 2014 yılında Fransa’da büyük övgü topladı ve yedi prestijli ödüle layık görüldü. Maylis de Kerangal, adeta düşünce hızıyla akan benzersiz anlatımıyla bizi kitaptaki her bir karakterin zihnine naklediyor, yaşama -ve ölüme- hiç bakmadığımız bir yerden, hiç sınanmadığımız bir andan bakmamızı sağlıyor.

bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 9 – yasayani onarmak
Yazar: Maylis De Kerangal
Çevirmen: Duygu Dalgakıran
Yayınevi: Domingo Yayınevi
Sayfa Sayısı: 244

İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir?

Üç çeşit yalan vardır:

“Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.”

Bu kitap istatistiğin bir aldatmaca aracı olarak kullanılma yöntemlerini açıklıyor. Kitapta yer alan istatistiksel hile ve yalanlar çok geniş bir alandan derlendi.

Sayılara meraklı bir kültürde, istatistiğin sırlarla dolu dili, sansasyon yaratmak, abartmak, karıştırmak ve gereğin den fazla basite indirgemek amacıyla kullanılabilir. Yani bu okuduklarımızın, duyduklarımızın, mutlaka doğru olması gerekmediği anlamına geliyor. Ortalamalar, ilişkiler, trendler ve grafikler göründükleri gibi olmayabilir. Ortada gözle görünenden fazla bir şey çoğu zaman da eksik bir şey vardır. Tıpkı “biraz minare gölgesi biraz davul tozu”ndan yapılan ilaçlar gibi istatistik de bir çok önemli gerçeği “olduğundan farklı” hale getirebilmekte.

Elbette eğitimli ve namuslu istatistikçilerin kesin ve bilimsel hesaplarına sözümüz yok. Tıpkı fotoğraf makinesi ile bilgisayarın yalan söylemesinin olanaksız olduğu gibi. Yeter ki birileri dışarıdan müdahale etmesin!

bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 10 – istatistik ile nasil yalan soylenir
Yazar: Darrell Huff
Yayınevi: Urzeni Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 180
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 11 – farkli tarzlar dusunduren kitaplar
bill gates'i̇n önerdi̇ği̇ ki̇taplar 12
E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz