1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

Hercule Poirot Serisi – 40 Kitap!

Hercule Poirot Serisi – 40 Kitap!
0

Hercule Poirot Serisi, polisiye roman türünde yaratılmış en ünlü serilerden birisidir.

Poirot, Agatha Christie tarafından daha fazla ipucu ve mantığa bağlı olan ve gizemleri çözmenin geleneksel yollarını tercih eden Belçikalı bir dedektif olarak tanıtıldı.

Karakter ilk kez 1920 yılında tanıtıldığından bu yana geçen yıllar boyunca 30’dan fazla kitapta ve 50’den fazla kısa mağazada yer aldı.

Christie, 1975 yılında yayınlanan bir kitapta son kez Hercule Poirot’u kullandı.

Hercule Poirot adının, Hercule Popeau ve Monsieur Poiret adlı  kurgusal dedektif ten esinlenilerek yaratıldığına inanılmaktadır. Popeau, yazar Marie Belloc Lowndes, Monsieur ise Frank Howell Evans tarafından yaratılmıştır.

Agatha Christie’nin Hercule Poirot karakterinin yer aldığı kitaplarının okuma sırasıyla ilgili olarak oldukça fazla kafa karışıklığına sebep olan tartışmalar var.

Biz kitapların yayınlanma tarihlerini dikkate alarak sıraladık. Bir de kronolojik olarak sıralanan bir liste var. O listeye şuradan ulaşabilirsiniz. 

Hercule Poirot Serisi

Ölüm Sessiz Geldi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

Styles St. Mary köyündeki Styles Köşkü’nde son zamanlarda garip olaylar meydana gelmektedir. Sonunda bir gün, köşkteki yaşlı Bayan Inglethorp’un sağ kolu olan Evelyn, “Zavallı Emily… Hepsi, ama hepsi köpekbalığından farksızlar,” diye mırıldanarak evden dışarı fırlar. Varlığıyla Bayan Inglethorp için bir güvence oluşturan Evelyn’in gidişi, köşkün havasını tümüyle değiştirir. Artık koca evde sonsuz bir kuşku ve ürkütücü bir kötülük havası esmeye başlar… Kırık bir kahve fincanı, bir damla mum yağı, Begonya tarhı…

Dedektif Poirot, efsanevi zekâsını kullanarak bu ipuçları sayesinde olayı aydınlatacaktır…

ölüm sessiz geldi

Dersimiz Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 158

“Tanrı aşkına hemen gelin!”

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu… Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.

dersimiz cinayet

Roger Ackroyd Cinayeti

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı : 304

King’s Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli ölümü asılsız dedikodulara yol açar. Köy, kadının ilk kocasını öldürdüğü, bu yüzden şantaj kurbanı olduğu ve Roger Ackroyd’la gizlice nişanlandığı söylentileriyle çalkalanmaktadır. Ackroyd cinayete kurban gidince tüm şüpheler ev halkına odaklanır. Emekliye ayrılan ve sakız kabağı yetiştirmek için King’s Abbot köyüne yerleşen Hercule Poirot, istemeden de olsa cinayeti incelemeye başlar ve şeytani bir zekâya sahip katili yakalamaya çalışır.

roger ackroyd cinayeti

Büyük Dörtler

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 223

Poirot’nun yatak odasının kapısında toza toprağa bulanmış bir adam durmaktadır. Zavallı adam Poirot’ya boş boş bakıp yere yığılır.
Bir anda neye uğradığını anlamayan yaşlı dedektif pek çok bilinmezin ortasında kalakalmıştır.

Bu adam kimdir? Şok mu geçirmektedir? Dahası, bir kâğıt parçasına defalarca karalanmış 4 rakamının bir anlamı var mıdır?

Poirot farkında olmadan uluslararası bir entrikanın içine dalmıştır ve 4 rakamının sırrı tüm bilinmezlerin cevabı olacaktır.

büyük dörtler

Mavi Trenin Esrarı

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 288

Lüks Mavi Tren Nice’e ulaştığında, kondüktör derin uykuya dalmış Ruth Kettering’i uyandırmaya çalışır. Ancak Ruth bir daha asla uyanmayacaktır; aldığı ağır bir darbe nedeniyle yüzü parçalanıp ölmüştür. Ayrıca kadının paha biçilmez yakut takıları da kaybolmuştur.

Bir numaralı katil zanlısı Ruth’ un ayrı yaşadığı kocası Derek’ tir. Ama Poriot toplanan kanıtlardan tatmin olmamıştır. Esrarengiz cinayeti trende tekrar sahneye koymaya karar verir….

“Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı.”

Sunday Express
mavi trenin esrarı

Son Evdeki Tehlike

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

İngiltere’nin Cornwall sahillerinde emekliliğin tadını çıkaran Hercule Poirot güzeller güzeli Nick Buckley’nin başına gelen bir dizi kazadan kıl payı kurtulduğunu duyunca dedektifliğe tekrar soyunur. Genç kızın arabasının freni boşalmıştır, kayalık yamaçtan aşağı büyük bir kaya parçası tam da yürüdüğü patikaya yuvarlanmıştır, yatağının başucunda asılı ağır tablonun kordonu kopup yatağa düşmüştür.

Bunların üzerine bir de genç kızın şapkasındaki kurşun deliğini fark eden Poirot kıza yardım etmeye karar verir. Acaba olası katili ama- cına ulaşmadan bulabilecek midir, yoksa olayın gerisinde bambaşka gerçekler mi gizlidir?

Gizemin çözümü gerçekten olağanüstü, dâhice!

Times Literary Supplement
son evdeki tehlike

Lord Edgware’i Kim Öldürdü?

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 224

Jane, kocası ile arasının açıldığını ve ondan kurtulabilmek için cinayeti bile göze alabileceğini söylediğinde Dedektif Poirot da oradaydı. Şimdi, o korkunç adam öldürülmüştü ve ünlü dedektif oyuna getirildiğini hissediyordu.

Ayrıca, ortada çözüm bekleyen sorular vardı: Jane bir yandan arkadaşlarıyla yemek yerken bir yandan da aynı saatlerde kütüphanesinde akşam vaktinin keyfini çıkaran Lord Edgware’i nasıl bıçaklayarak öldürebilirdi? Üstelik lord, boşanmaya razı olduğuna göre Jane’in adamı öldürmesi için nasıl bir nedeni olabilirdi?…

“Poirot’un özel yetenekleri sayesinde olay zaferle çözümleniyor.”

Times Literary Supplement
lord edgware'i kim öldürdü

Doğu Ekspresinde Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.

doğu ekspresinde cinayet

Üç Perdelik Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176

Ünlü bir tiyatro oyuncusunun evindeki akşam yemeğine on üç konuk davetlidir. Ne var ki konuklar arasında bulunan yumuşak huylu rahip Stephen Babbington şanssız bir gecesindedir. Adamcağızın yudum yudum içtiği içki boğazına kaçar ve çırpınarak ölür.

Rahibin içki kadehi kimyasal analiz için adli tıbba yollanınca, Poirot’un tahmin ettiği sonuç ortaya çıkar: Kadehte zehir izine rastlanmamıştır.

Şimdi oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkmıştır, çünkü cinayet işlemek için geçerli bir neden de yoktur.

üç perdelik cinayet

Ölüm Diken Üstünde

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176

Sıcak eylül güneşi La Bourget Havaalanını kavuruyordu. Yolcular ağır ağır ilerleyerek birkaç dakika sonra Londra’ya hareket edecek olan büyük uçağa binmekteydiler.

Uçağa son girenler arasında bulunan Janet Grey ilerleyerek on altı numaralı koltuğa oturdu. Yolcuların çoğu yerlerini almışlardı bile

ölüm diken üstünde

Cinayet Alfabesi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır… Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.

cinayet alfabesi

Mezopotamya’da Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 285

Hemşire Amy Leatheran, son işi için Irak’ın Hassanieh kentindeki bir kazı alanına gider. Görevi ünlü arkeolog Doktor Leidner’ın güzel eşi Louise ile ilgilenmektir. Kazı ekibinin üzerindeki gergin hava Leatheran’ın gözünden kaçmaz. Bu gerginliğin sebebinin Louise ile ilgili olduğundan emindir.

Louise korkunç halüsinasyonların pençesinde kıvranırken sinirleri oldukça yıpranır. Kadın bir şeyden ya da birilerinden korkuyor gibidir. Ama kimden ve neden? Tehdit mektupları alan Louise bir gün odasında ölü bulunur. Gizemli ve karanlık geçmişi olan kadını kim öldürmüş olabilirdi? Kazı ekibinden biri mi? Yoksa geçmişinden biri mi?

mezopotamya'da cinayet

Briç Masasında Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gülten Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176

Oldukça havalı biri olan Bay Shaitana evinde bir briç partisi düzenler. Ev sahibinin ansızın öldürülmesi, eğlenceli briç partisini bir cinayet soruşturmasına dönüştürür.

Partiye davetli olan dört soruşturmacı -Hercule Poirot, Müfettiş Battle, Albay Race ve Ariande Oliver- diğer dört davetliden birinin cinayeti işlediğini düşünmektedir. Üstelik dört davetleninin de bu cinayeti işlemeleri için uygun fırsatları ve gizleyecek önemli sırları olduğu soruşturmalar sonucu ortaya çıkar.

Acaba soruşturmacılar, hangi davetlinin ev sahibini öldürecek kadar önemli sırlar ve sönmeyen bir nefret taşıdığını bulabilecekler midir?

Yoksa tüm davetliler ortak bir sırra ve geçmişe mi sahiptir?

briç masasında cinayet

Sessiz Tanık

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 336

Emily’nin başına gelenler için herkes yaramaz köpeği suçladı. Ama topa basarak merdivenlerden düşen Miss Emily bunun bir kaza olmadığına, akrabalarından birinin kendisini öldürmek istediğine inanıyordu.

17 Nisan’da Hercule Poirot’ya bir mektup yazarak şüphelerini dile getirdi. Her nedense mektup ünlü dedektifin eline 28 Haziran’da geçti… Ama bu arada iş işten geçmiş, Emily ölmüştü…

sessiz tanık

Nil’de Ölüm

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 192

Linnet Doyle genç, güzel ve zengin bir kadındır. Dünyada her şeye sahiptir… Hatta en yakın arkadaşının sevdiği adama bile. Linnet ve yeni kocası, Nil Nehri’nde çıktıkları bir tekne gezisinde ünlü dedektif Hercule Poirot ile tanışırlar. Huzur dolu keyifli bir gezi olmasına rağmen Poirot’nun isim veremediği, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna dair içinde bir sıkıntı vardır…

nil'de ölüm

Ölümle Randevu

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 240

Petra’nın sarp kayalıklarının tepesindeki şişmiş ceset, iğrenç bir Buda heykeline benziyordu. Bayan Boynton’un bileğindeki minik iğne izi onun cinayete kurban gittiğini gösteren tek kanıttı.

Cinayetin 24 saat içinde çözülmesi gerekiyordu. Hercule Poirot, Kudüs’te kulak misafiri olduğu sözleri anımsadı.

“Onun bir an önce ölmesi gerek, anlıyorsun değil mi?” Bayan Boynton, Poirot’nun tanıdığı en iğrenç kadındı…

“Nil’de Ölüm adlı romandan iki misli daha heyecanlı.”

Observer
ölümle randevu

Noel’de Cinayet

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176

Kulakları sağır eden bir gürültü ve canhıraş bir çığlık, Lee ailesinin Noel yemeğini berbat eder. Üst katta zalim Simeon Lee boğazı kesilerek öldürülmüştür. Köyde bir arkadaşının evinde Noel tatilini geçirmekte olan Hercule Poirot olaya el koyunca evde yas havası yerine kuşku rüzgârları esmeye başlar. Herkesin yaşlı adamdan nefret etmesi için kendine göre bir nedeni vardır…

noel'de cinayet

İskemlede Beş Ceset

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 186

Herkes tarafından sevilen dişçi Dr. Morley’in intihar etmesi için nasıl bir sebep olabilirdi? Duygusal çelişkiler içinde değildi, parasal ve gönül sorunları da yoktu. Hercule Poirot ile neden buluşacaktı? Meraklı dedektif bu intihar hikayesine inanmamıştı. Doktorun hastalarının, ortaklarının ve dostlarının ifadelerini almaya başlayan Poirot, sonuçta korkunç bir gerçekle karşılaştı. Dr. Morley ne ilk, ne de son kurbandı…

i̇skemlede beş ceset

Esrarengiz Sanık

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 288

Mary Gerrard’ı öldürmekle suçlanan genç ve güzel Elinor Carlisle, sanık kürsüsünde sessizce oturuyodu. Tüm kanıtlar onun aleyhineydi. Bu cinayeti ondan başkası işleyemezdi. Çünkü öldürücü zehri ancak o, ele geçirebilirdi. Düşmanca fikirlerin hâkim olduğu mahkeme salonunda, suçu kanıtlanana dek Elinor’un masum olduğuna inanan tek kişi; Hercule Poirot’ydu. Yani Elinor ile idam sehpası arasındaki tek kişi…

esrarengiz sanık

Ölüm Oyunu

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 175

Kaptan Roger Angmering bundan iki yüzyıl kadar önce, Leather Combe Körfezindeki adaya bir ev yaptırdığı zaman, herkes bunu garip karşılamıştı. Onun gibi köklü bir aileye mensup bir adamın kendine uygun bir yer satın alması daha doğru olmaz mıydı? Örneğin, bahçesinden küçük bir dere geçen, etrafı ağaçlarla çevrili büyük bir köşk?

ölüm oyunu

Beş Küçük Domuz

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 184

Amyas Crale genç yakışıklı ve ünlü bir ressamdır. Çapkınlığıyla tanınan Amyan, nedensiz bir şekilde öldürülür. Olayın gerisinde çözümlenemeyen pek çok şüpheli soru vardır ve bu ölüm yüzünden ressamın karısı suçlanır.

Yıllar sonra genç bir bayan, babasını öldürmekle suçlanan annesinin masumiyetini ispatlamak için Poirot’tan yardım ister. Artık sır perdesinin aralanma vakti gelmiştir ve Poirot bir kez daha iş başındadır.

beş küçük domuz

Hollow Malikanesi Cinayeti

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 336

Lucy Angkatell’in köydeki evine öğle yemeği için davet edilen Hercule Poirot tatsız bir olayla karşılaşır. Kanlar içinde bir adam yüzme havuzunun yanında yatmaktadır. Başucunda duran karısının ise elinde bir tabanca vardır.

Poirot soruşturmaya başlayınca, o saygıdeğer yaşamların gerisinde arapsaçına dönmüş aile sırlarının varlığını keşfeder. Ve herkesten şüphelenmeye başlar…

hollow malikanesi cinayeti

Ölüm Dalgaları

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 288

Gordon Cloade genç, güzel bir dulla evlendikten birkaç hafta sonra Londra semalarından yağan bombalara kurban gider. İkinci kez dul kalan Rosaleen Cloade beklemediği bir anda Cloade ailesinin servetine sahip olur. Ölen adamın yengesi, kısa bir süre sonra Hercule Poirot’yu ziyaret eder ve Rosale- en Cloade’in ilk kocasının hâlâ hayatta olduğunu “ruhlardan” öğrendiğini anlatır. Kadının tuhaf fikirleri, Hercule Poirot’nun şüphesini çeker. Ünlü dedektif, olayın altındaki gizemi çözmeye karar verir…

ölüm dalgaları

Bayan McGinty’nin Ölümü

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 272

Bayan McGinty’nin başına yediği darbe ölümüne neden olmuştur. Tüm şüpheler Bayan McGinty’nin pansiyoneri olan James Bentley üzerinde toplanır. Çünkü şüphelinin giysilerinin üzerinde kurumuş kan izleri ve maktüle ait birkaç saç teli bulunmuştur. Ama ortada önemli bir nokta vardır: Bentley bir katile benzememektedir.

Acaba Poirot, cinayetten iki gün önce gazetede çıkan bir haber sayesinde bütün hünerini gösterip düğümü çözebilecek midir? Katil elini kolunu sallayarak ortalarda dolaşırken görev Hercule Poirot’yu beklemektedir.

bayan mcginty'nin ölümü

Cenazeden Sonra

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 320

Cora baltayla hunharca öldürülünce, bir gün önce kardeşi Richard’ın patavatsızca söylediği birsöz tüyler ürpertici bir anlam kazanır. Richard’ın vasiyetnamesi okunurken, Cora yüksek sesle, “Olay çok güzel örtbas edildi… Ama Richard cinayete kurban gitti değil mi?” diye sormuştu.Çaresizlik içindeki aile avukatı bu sırrı çözmesi için Hercule Poirot’ya başvurur.

cenazeden sonra

Üç Yanlış Üç Ceset

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 191

Öğrencilerin kaldığı bir pansiyonda patlak veren hırsızlık olayı Hercule Poirot için hiç de ilgi çekici bir durum değildir.

Başlangıçta basit bir hırsızlık gibi görünen olayda çalınanların listesini gören Poirot, eşi bulunmaz bir sorunla karşılaştığını hemen anlar. Çünkü listede, bir steteskop, bir kutu çikolata, parçalanmış bir bez çanta ve çorba içinden çıkarılmış bir elmas yüzük vardır.

Çalınanların pek bir değeri yoktur, ama pansiyondakilerin neden böylesine şaşkınlık ve dehşey duyguları içinde olduğu Poirot’nun aklına fena halde kurcalamaya başlar.

üç yanlış üç ceset

Sonuncu Kurban

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 224

Dedektif Hercule Poirot, arkadaşı Ariadne Oliver’ın çağrısı üzerine hafta sonunda temsili bir cinayet oyununu izlemek için Devon’daki tarihi bir malikâneye gider. Oyunun hazırlıkları sırasında oyuncuların davranışları şüphe çekicidir. Daha da kötüsü oyundaki kurban rolündeki kişi öldürülür.

Poirot ve Oliver sahte ipuçları arasında gerçekleri bulabilmek için tüm dedektiflik hünerlerini ortaya koyarak katilin peşine düşerler…
Tüm zamanların en ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin kitapları satış rekorları kırmıştır. Christie’nin polisiye romanların kraliçesi olduğu tartışılmaz…

“Agatha Christie yine yepyeni mükemmel bir cinayet romanıyla.”

New York Times

“Çözüm büyük bir zekâ eseri.”

Times Literary Supplement
sonuncu kurban

Güvercinler Arasında Bir Kedi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 304

Meadowbank, zengin aile kızlarının eğitim gördüğü ünlü bir yatılı okuldur. Gece yarısı spor salonundan gelen esrarengiz ışık iki öğretmenin dikkatini çeker. Salona gidip baktıklarında pek de sevilmeyen beden eğitimi öğretmeninin cesedi ile karşılaşırlar; kadın kalbinden vurulmuştur.

“Kedi” saldırıya geçmiştir, bu yüzden okulda kargaşa başlar. Öğrencilerden Julia Upjohn bir tesadüf eseri kısmen de olsa cinayetlerin sebebini öğrenir, üstelik Hercule Poirot’nun yardımı olmadan. Bundan sonraki kurbanın kendisi olacağından emindir.

“Eğlenceli, harika bir roman roman.”

Daily Express
güvercinler arasında bir kedi

Noel Kekinin Gizemi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 272

İngiltere’nin Kırsal kesiminde Noel zamanı bir ev düşünün. Şöminede odunlar çıtır çıtır yanıyor, birbirinden lezzetli Yiyecekler konuklara ikram ediliyor. Böyle bir ortamda cinayet işlenebileceği hiç aklınıza gelir mi?
Hercule Poirot’nun yastığının üstüne bırakılan değil, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını gösteriyordu. Ta ki karların içinde genç bir kızın cesedi bulunana dek…

noel kekinin gizemi

Ölüm Saatleri

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256

Wilbraham Crescent 19 numaraya, kendisine gelen bir telefon üzerine giden Shelia Webb, evde orta yaşlı bir adamın cesediyle kaşılaşır. Genç kadını hiç tanımayan kör ev sahibesi Bayan Pebmarsh ise, Cavendish Sekreterlik ve Daktilo Bürosu’nu arayıp Shelia’yı ismen istediğini inkar eder. Ama ortada bir gerçek vardır. Birisi telefon edip Shelia’yı o eve çağırmıştır. Ve daha da önemlisi her iki kadın ne birbirlerini ne de ölen adamı tanımamaktadır.

Aslında hiç kimse hiçbir şey bilmiyordu. Ortada tek bir ipucu vardı ve zaman Hercule Poirot için hızla ilerliyordu. Cesedin bulunduğu odadaki saatlerin hepsi çalışıyordu, biri dışında… O da 16.13’te durmuştu.

hercule poirot serisi - 40 kitap! 1 – olum saatleri scaled

Üçüncü Kız

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 224

Londra”da bir apartman katında yaşayan üç genç kızın birbirinden farklı meslekleri vardır. Kızlardan biri sanat galerisi yöneticisi diğeri yetenekli bir özel sekreterdir. Üçüncü kız ise…

Hercule Poirot her zamanki gibi kakaosunu içerken üçüncü kız karşısına dikilip bir cinayet işlediğini söyler ve oradan uzaklaşır.

Poirot bu olayın ardından genç kızı ve ailesini araştırmaya başlar. Bu arada genç kız ortadan kaybolmuştur. Gitgide karmaşıklaşan olaylar Poirot”yu cevapları bilinmeyen soruların peşine düşürür.

Kız suçlu mu, masum mu ya da deli mi? Poirot”nun bu soruları cevaplandırabilmesi için sağlam kanıtlara ihtiyacı vardır…

“Birinci sınıf bir Agatha Christie romanı.”

Sunday Telegraph
üçüncü kız

Elmayı Yılan Isırdı

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 173

Bayan Ariadne Oliver o ara arkadaşı Judith Butler’da kalıyordu. Genç kadınla birlikte çocuklar için tertiplenen ve akşam verilecek o partinin hazırlıklarına katılmaya gitmişlerdi.

Ortalık karmakarışıktı. Bir takım kadınlar telaşla içeri girip, çıkıyor, sandalyelerin, küçük masaların, vazoların yerlerini değiştiriyor, kucaklarında taşıdıkları iri balkabaklarını uygun noktalara yerleştiriyorlardı.

Bir Halloween partisiydi bu. Toplantıya on ile yedi yaş arasındaki çocuklar davetliydiler.

elmayı yılan isırdı

Filler de Hatırlar

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 187

Bayan Oliver dikkatle aynaya bakıyordu. Bir ara şöminenin rafında duran saate bir göz attı. Saatin yirmi dakika geri olduğunu düşündü. Sonra tekrar aynada saçlarına baktı. Bayan Oliver’ın bütün kusuru saç biçimini sık sık değiştirmesiydi. Bunu kendisi de itiraf ediyordu zaten. Hemen her modeli denemişti. Ciddi havalı, kabarık saç… Buklelerin zeka dolu alnı ortaya çıkacak şekilde, geriye doğru taranması… Daha doğrusu Bayan Oliver alnına bakanların zeki olduğunu düşüneceklerini ummuştu. Yazar bundan başka kıvırcık saçlarını hafifçe dağıtarak sanatkarca bir şekli de denemişti. Ama bugün saç modelinin önemli olmadığını o da biliyordu. Çünkü bu sabah pek ender yaptığı bir şeye kalkışacak, yani şapka giyecekti…

filler de hatırlar

Poirot’nun İlk Davaları

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 320

Poirot dünyanın en iyi dedektifi olmasıyla övünür ve bunu sık sık yenilemekten büyük zevk duyar.

Yıllar öncesine dönüp ona profesyonel meslek yaşamında haklı bir ün kazandıran on sekiz davanın tekrar izini sürmek büyüleyici bir deneyim olacaktır. Mesleğinin ilk yıllarında en akıl almaz ve esrarengiz olayları hemen çözümlemesiyle gurur duyduğu aşikârdır.

Yakın dostu Yüzbaşı Hasting’in anlatımıyla hırsızlıktan soyguna, adam kaçırmadan cinayete dek uzanan bu on sekiz olay, bizlere Poirot’nun ünlü “küçük gri hücrelerinin” ne denli güçlü olduklarını gösteriyor.

poirot'nun i̇lk davaları

Ve Perde İndi

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176

Aklı jilet gibi keskin çalışkan Poirot, romatizma ağrılarından kımıldayamaz hale gelince gözü ve kulağı için eski dostu Yüzbaşı Hastings’i Styles’a yanına çağırır.Poirot suçlunun kimliğini bildiği halde dostuna onun ismini söylemez ve onu X olarak tanımlar. Çeşitli cinayetlerin sorumlusu olan X, tekrar harekete geçecektir. Muhtemel bir cinayeti önlemek için Poirot ve ortağının hızla eyleme geçmeleri gerekmektedir.

ve perde i̇ndi

Cinayet Randevusu

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 216

Her dedektifin, ister kadın olsun ister erkek, kendine özgü bir araştırma yöntemi vardır.

Parker Pyne, Pollensa Koyu’ndaki Sorun adlı öyküde sorunu çözerken insan doğasına ilişkin sezgilerine güvenir… Harlequin Çay Takımı’nda Bay Satterthwaite, ilhamı gizemli Bay Quin ile işbirliğinde arar… Sarı İris adlı öyküde ise Hercule Poirot esrarengiz birinden gelen telefonla öğrendiği bir cinayet teşebbüsünde yeni baştan test edilir.

“Polisiye romanların kraliçesi.”

Observer
cinayet randevusu

Işıklar Sönünce

Yazar: Agatha Christie
Çevirmen: Dilek Akari
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 173

Cinayet, karasevda, doğaüstü güçler gibi konuları işleyen bu yedi öykü Agatha Christie’nin ölümünden yirmi bir yıl sonra bulunmuştur. Bu öyküleri okuyunca yazarın neden polisiye romanlar kraliçesi unvanını kazandığını bir kez daha anlayacaksınız.

işıklar sönünce

Farklı Yazarların Hercule Poirot Kitapları

Monogram Cinayetleri

Yazar: Sophie Hannah
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 398

Daha sonra, gecenin ilerleyen saatlerinde Poirot, lüks Bloxham Otel’de üç kişinin cinayete kurban gittiklerini öğrenir. Üç maktulün de ağızlarında üzerinde aynı monogramın bulunduğu birer kol düğmesi bulunmuştur. Acaba bu cinayetlerin korkudan deliye dönmüş kadınla bir ilgisi var mıdır? Poirot bu garip bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye çalışırken, katil başka bir otel odasında dördüncü cinayetini işlemeye hazırlanmaktadır.

Uluslararası büyük bir üne sahip olan yazar Sophie Hannah’nın Agatha Christie Vakfı’nın onayıyla kaleme aldığı Monogram Cinayetleri’nde, ancak Belçikalı ünlü dedektif Hercule Poirot’nun çözebileceği şeytani bir planla karşılaşacaksınız.

“Sophie Hannah’nın büyükannemin eserlerine duyduğu büyük hayranlık öylesine güçlü ki, kurguladığı bu eseri okuyunca, yeni bir Christie’nin doğması gerektiğine karar verdik.”

MATHEW PRICHARD, Agatha Christie’nin torunu

“Bu harika bir ziyafet: Gerilimlerle dolu, şeytansı muzipliklerle sarmalanmış ve Hercule Poirot ile tatlandırılmış harika bir romanı. Bir köşeye kurulup tadını çıkardım.”

TANA FRENCH, New York Times çok satan The Secret Place adlı eserin yazarı
monogram cinayetleri

Kapalı Tabut

Yazar: Sophie Hannah
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 400

“Söyleyeceklerim sizde şok etkisi yaratabilir.”

Dünyanın en ünlü çocuk romanları yazarlarından biri olan Lady Athelinda Playford, avukatına yeni vasiyetname hazırlatmış, bu sürpriz kararını İrlanda’daki malikânesinde verdiği bir partide konuklarının önünde açıklamıştır. Buna göre, iki çocuğu da mirasından tek bir kuruş bile alamayacak, serveti- nin tamamını, önünde yalnızca birkaç haftalık ömrü kalan ağır bir hastaya, asistanı Joseph Scotcher’e bırakacaktır.

Lady Playford’un konukları arasında iki yabancı da vardır: Dünyaca ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot ve Scotland Yard’dan müfettiş Edward Catchpool. Her ikisi de bu partiye niçin davet edildiklerini anlamamıştır, fakat Poirot, Lady Playford’un bir cinayet işleneceğinden kuşkulandığını düşünmektedir. Katil ise onları fazla bekletmeyecektir. Kurbanın ölüm şekli, geçmişindeki karanlık noktalar ortaya çıktıkça belirsizliği artıracak, herkesin bu cinayeti işlemek için geçerli nedenleri olduğu anlaşılacaktır. Peki bu yeni vasiyetname, cinayetin nedeni midir yoksa katilin amacını gizleyen bir örtü mü?

kapalı tabut

Üç Çeyreğin Gizemi

Yazar: Sophie Hannah
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 400

Öğlen yemeğinden evine dönen Poirot kapısının önünde öfkeli bir kadının kendisini beklediğini görür. Kadın, Poirot’nun ona neden Barnabas Pandy’yi öldürmekle suçlayan bir mektup gönderdiğini sorar. Poirot şaşkınlık içindedir, Barnabas Pandy ismini daha önce hiç duymamıştır. Şaşkınlık içinde içeri girdiğinde ise kendisini bekleyen bir ziyaretçisi daha olduğunu öğrenir, ziyaretçisi de aynı şekilde, o sabah Poirot’dan kendisini Barnabas Pandy’yi öldürmekle suçlayan bir mektup aldığını iddia eden bir adamdır.

Poirot kendi adıyla daha başka kaç mektup gönderilmiş olabileceğini merak etmektedir. Bunları kim göndermektedir ve neden? Daha da önemlisi, Barnabas Pandy kimdir, ölmüş müdür, yoksa öldürülmüş müdür? Poirot daha fazla yaşamı tehlikeye atmadan yanıtları bulabilecek midir?

üç çeyreğin gizemi
hercule poirot serisi - 40 kitap! 41

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz