1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri

OKUMA LİSTESİ: ÇOK KÜLTÜRLÜ AİLELER

OKUMA LİSTESİ: ÇOK KÜLTÜRLÜ AİLELER
0

Çok kültürlü Aileler Okuma Listesi

Yalnız Ağaçların Şarkısı

Tenimizde kesik yok,
Ama akıyor kanımız yine de.
Biz, ikimiz, bata çıka ilerledik seninle.
Sular farklı görünüyor,
Halbuki aynı her yerde.
Tenimiz aynı ten kız kardeşim.
Kim bilebilirdi ki?
Ne sen bilebilirdin.
Ne de ben.

Effia bir yangın gecesinde doğdu. Ormanda yayılan alevler hiç durmadan ilerledi ve yolundaki her şeyi yakıp geçti. Fakat Effia güçlüydü, annesi onu bırakıp kaçmış olsa da hayata tutunmayı başardı. Birkaç yıl sonra yakınlardaki bir köyde kardeşi Esi doğdu. Anne babasıyla birlikte bir süre sevgi dolu, mutlu bir yaşam sürdü. Ama bu iki kardeş birbirlerini hiç görmedi. Effia İngiliz bir valinin karısı oldu, Esi ise Amerika’ya köle olarak satıldı. Fakat onları birbirine bağlayan bir miras nesilleri ve yüzlerce yılı geride bırakarak en sonunda iki gence ulaştı: Marcus ve Marjorie. İkisinin de bildikleri, eski hikâyelere ve efsanelere dayanıyordu. Yıllar önce kopan bağı tekrar bir araya getirdiklerinin farkında değillerdi ama geçmişi anlamadan geleceğe adım atamayacaklarını biliyorlardı. Tekrar gün yüzüne çıkmak için can atan hikâye denizde yarınlara doğru yol alan dalgalar misali hayat bulmayı bekliyordu.

“Gyasi, sorunlarla boğuşan yedi jenerasyonun sesine kulak vererek tarihî kurguya sahip bir başyapıt ortaya koymuş.”

Elle

“Muhteşem bir yetenek; geçmişin manevi yükünün kişisel mücadeleler, umutlar ve korkular üzerindeki etkisini anlatan masalsı, samimi bir roman. Olağanüstü bir çıkış.”

Phil Klay

“Mükemmel bir ilk roman… Bitirdikten sonra uzun bir süre etkisinden çıkamayacaksınız. İnsanlar kurgunun okura bir şeyler katabileceğinden bahsettiklerinde işte tam da bu tür kitaplardan bahsediyorlar.”

Marie Claire
okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 1 – yalnız ağaçların şarkısı
Yazar: Yaa Gyasi
Çevirmen: Medina Azadoğlu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 360

Uyurgezerin Dans Rehberi

Çarpıcı ve neşeli bir başyapıt olan Uyurgezerin Dans Rehberi, gözlemci bir kızın, ailesinin geçmişinin gizemini çözmeye çalışarak hayatındaki beklenmedik zorluklardan geçmesinin hikâyesini anlatıyor. Romanın yirmi yıllık döngüsü, 70’ler, 80’ler ve 90’ların üstü kapalı sosyal değişiklerini anımsatmakla beraber ve Salem, Hindistan’dan, Albuquerque’den Seattle’a kadar kesintisiz anlatımıyla ülkelerin ötesine geçmektedir. Krizde olan bir ailenin nesiller boyu gelen miraslarıyla korkunç yüzleşmelerini takiben Jacob’un romanı, roman karakterlerini yıllar boyu dünyanın her yerinde takip etmiş kırgınlıklar ve nihai olarak da bir oğulun ölümü ve babasının hastalığını konu alır.

“Mira Jacob’un etkili, zeki ve lezzetli yemeklerle bezeli romanı, Hindistan’dan Amerika’ya geçerek değişmekte olan bir dünyanın canlı bir portesini çizmektedir.”

Gary Shteyngart

“Uyurgezerin Dans Rehberi, daha en başından okuyucuyu ele geçiriyor. Elektriği, Jacob’un net detayları ve karakterlerinin üzgünlüğü, kızgınlığı ve esprilerinde gizli. Muazzam bir güzellikle ana hikâyenin yanında pek çok ufak hikâye de anlatmakta.”

Sam Lipsyte

“Mira Jacob tek kelimeyle büyüleyici, destansı bir başyapıt yazmış. Hint asıllı Amerikalı ailenin hikâyesinde kendinizden bir parça bulabilirsiniz. Muhteşem zaman örgüsüyle bu eser büyük bir zafer elde etmiştir. Bu nefes kesici kitabın bitmesini istemedim.”

Julie Klam
okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 2 – uyurgezerin dans rehberi
Yazar: Mira Jacob
Yayınevi: Butik
Sayfa Sayısı: 612

Küçük Arı

Size bu kitapta ne olduğunu anlatmak istemiyoruz; çünkü gerçekten çok özel bir hikaye ve biz onu bozmak istemiyoruz.

Yine de bu kitabı almanıza yetecek kadar bilmeniz gerektiğinden, sadece şu kadarını söyleyelim:

Bu, yaşamları kaçınılmaz bir şekilde çarpışan iki kadının hikayesidir. Ve biri korkunç bir seçim yapmak zorundadır.

İki yıl sonra tekrar karşılaşırlar ve hikaye burada başlar…

Bu kitabı okuduğunuzda herkese anlatmak isteyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, lütfen, neler olduğunu anlatmayın; çünkü bütün büyü, olayların akışında…

okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 3 – küçük arı e1588091881817
Yazar: Chris Cleave
Çevirmen: Nalan Işık Çeper
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 343

Sana Söyleyemediğim Her Şey

Lydia öldü. Ama henüz kimse bilmiyor…

Böyle başlıyor bu hikâye. Lydia’nın kahvaltıya inmediği o mayıs sabahında. Lee ailesi; pişmanlıkları ve kırgınlıkları, ihanetleri ve güvensizlikleri, söyledikleri ve söylemedikleriyle mutfak masasında beklerken. Sonrası, adına mutluluk dediğimiz denge oyunu ve bizi bir arada tutan sırlar üzerine başka bir hikâye…

Hayranlık uyandıran bu kitapla ilgili tek endişem, bundan sonra okurun beklentisinin çok daha fazla yükselmesi. Derin, dokunaklı ve hassas bir metin.

Chris Schluep

Başarılı bir ilk roman, aynı zamanda yürek burkan bir hikâye… Celeste Ng, hünerli bir şekilde ipleri elinde tutmayı başarıyor. Çokkuşaklı bu roman, bir ailenin bütün sırlarına ışık tutan son derece ilgi çekici ve ustaca bir eser.

Los Angeles Times

Zekice yazılmış, duygusal bir ilk roman. Ng, asimilasyon temasını duygusallıkla ve gitgide artan bir gerilimle, birbirinin içine geçmiş bir masal gibi işlemeyi başarmış.

O Magazine
okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 4 – sana söyleyemediğim her şey
Yazar: Celeste NG
Çevirmen: Zeynep Yeşiltuna
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 336

Gözyaşı Kapısı

Yüreğinize dokunacak bu unutulmaz romanın sizi alıp götürmesine izin verin…

Marion ve Shiva Stone, Hintli bir rahibe ve İngiliz bir cerrahın yasak aşkından doğan ikizlerdir. Annelerinin doğum sırasında ölümü ve babalarının kaybolmasıyla yetim kalan ikizler, olağan dışı bir bağla birbirlerine bağlıdırlar. Her ikisi de hekim olmak isteyen ikizler, devrimin eşiğinde büyürler. Ancak aynı kadına karşı hissettikleri tutkulu aşk, kardeşleri birbirlerinden uzaklaştırıp Marion’u vatanından kaçmaya ve New York’a gitmeye zorlar. Marion’un geçmişiyle yüzleşmesi, neredeyse hayatına mal olur ve onu, canını dünyada en az güvendiği iki insana emanet etmeye mecbur bırakır: onu terk eden cerrah babası ve ona ihanet eden ikiz kardeşi.

Gözyaşı Kapısı, aile değerleri, karşılıksız aşk ve sürgün üzerine yürek burkan bir roman. Alışılmadık olaylar, mizah ve hüzünle süslenmiş bu roman sizi ilk sayfasıyla yakalayacak ve hiç bırakmayacak.

“Nefes kesici, olağanüstü ve yürek parçalayıcı bir destan… Kusursuzca yazılmış, paha biçilemez bir ilk roman. Şayet bu yıl sadece bir kitap okumaya vaktiniz varsa, tercihinizi bu kitaptan yana yapın.”

The Star Ledgar

“Gözyaşı Kapısı’nın ilk sayfasını okumak, usta bir romancının büyüsüne kapılmak anlamına geliyor.”

Pauline W. Chene

“Verghese bu ilk romanında direkt kalbinize hitap ederek sizi tutsak ediyor.”

People
okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 5 – gözyaşı kapısı
Yazar: Abraham Verghese
Çevirmen: Nalan Işık Çeper
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 720

Amerikana

Chimamanda Ngozi Adichie’den, çağımızda hem çok tartışılıp hem de sıkça görmezden gelinen ırk meselesi üzerine cesur bir roman. Üniversite eğitimi için Amerika’ya giden genç bir Nijeryalı kadının arkadaşlık ve aşk ilişkileri, toplumdaki kadın erkek rolleri ve kültür çatışması üzerine ince gözlemleriyle bezeli Amerikana, sosyal sınıf ve ten rengine dayalı kabileciliğin günümüzdeki varlığını irdeliyor. Afrikalı kimliğinin Afrika, Avrupa ve Amerika’daki farklı algılarını sorgularken ırk ve ırkçılık üzerine aslında son derece basit ama tam da basit olduğu için örtbas edilebilen meseleleri gözler önüne seriyor. Biri Amerika’ya biri Avrupa’ya giden iki çocukluk aşkı, Ifemelu ve Obinze’nin hikâyesi üzerinden Batılılaşmanın bir yanıyla Batı’ya “maruz kalmak” da demek olduğunu, sözünü sakınmadan anlatıyor Amerikana.

Nijerya’nın önde gelen genç seslerinden Adichie, National Book Critics Circle Ödülü’ne layık görülen ve başta The New York Times olmak üzere birçok mecmuanın yılın en iyi kitapları listesinde yer alan romanıyla çağdaş dünya edebiyatının önemli isimleri arasına girmeyi başardı. Özünde yıllara yayılmış bir aşk hikâyesi olan Amerikana, ufuk açıcı bir kitap.

okuma li̇stesi̇: çok kültürlü ai̇leler 6 – amerikana
Yazar: Chimamanda Ngozi Adichie
Çevirmen: Zeynep Çiftçi Kanburoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 640

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir
gotik roman

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz