1. Ana Sayfa
  2. Kitap Yorumları

Sessiz Bir Ölüm Kitap Yorumu

Sessiz Bir Ölüm Kitap Yorumu
0
9.8
Puanlama

Okunmayı kesinlikle hak eden bir kitap!

  • Kurgu 10
  • Karakter Yapısı 10
  • Çeviri 9
  • Okuma 10

Sessiz Bir Ölüm Kitap Yorumu

Sessiz Bir Ölüm kitap yorumuna geçmeden önce bu kitabı gerçekten son ama çok sevdiğimi söylemek istiyorum.

Feminist bir yazar olan ve bu yolun öncüsü olarak kabul edilen Simone de Beauvoir’ın kendi hayatından ufak bir kesiti okuyoruz Sessiz Bir Ölüm’de. Ama her ne kadar feminist olan Simone’nin yazdığı bu kitapta tema olarak feminizm yok. İki kardeşin davranışları ve ilişkileri, annelerinin ise ölümü var bu kitapta. Annelerinin ölümü öyle beklenen bir şey olmadığı için zaten karakterler de siz de önce bir afallıyorsunuz. Acaba ne yapacağız diye dertleniyorsunuz. Evet, karakterlerin yerine kendinizi koyabileceksiniz. Bu konuda da tam puanı alıyor Simone de Beauvoir.

Annenin başına gelen kazadan sonra tüm aile kendini birden hastanede bulur. Siz de hasta odasının hemen önündeki eşikte merakla onları izliyorsunuz. Kapı önünde beklemeniz uzun sürmeyecek. Karakterden karaktere geçecek, psikolojik tahliller yaparken anneye üzüleceksiniz. Kısacık olmasına rağmen sizi duygudan duyguya sokacak Sessiz Bir Ölüm.

Sessiz Bir Ölüm öyle bir yazılmış ki annenin yaşadığı her acıyı siz de hissediyorsunuz. Anneyi bu acıdan kurtarabilmek için kitabı bir an önce bitirmek istiyorsunuz. Evet. Bu konuda oldukça başarılı bir kitap. Çok üzüldüm ben anneye. Simone de Beauvoir o kadar soğukkanlı bir şekilde anlatıyor ki annesinin durumunu ve ölümünü hayretler içinde kalacaksınız. Her anlattığı o kadar kolay bir şekilde gözlerinizin önünde canlandıracaksınız ki Simone’nin hayatını bire bir yaşayacaksınız. Hayatta en çok sevebileceğimiz yegâne varlığın gözlerinizin önünde ölmesi ve onun için elinizden hiçbir şeyin gelmediğine şahit olmak çok acı. Bu acıyı size tane tane hissettiriyor Simone.

Kitapta bol bol kendiyle hesaplaşıyor Simone de Beauvoir. Hem iç hesaplaşmalar hem de gerçek acı sizi derinden sarsacak. Eğer ki böyle kitapları seviyorsanız kesinlikle kaçırmamanız gereken bir kitap.

Kitapla kalın. İyi okumalar.

Kitap Bilgisi

Sessiz Bir Ölüm

Yazar: Simone De Beauvoir
Çevirmen: Bilge Karasu
Yayınevi: İmge Kitabevi
Sayfa Sayısı: 128

Burada, hemşirelerin “sessiz bir ölüm” dedikleri şey anlatılıyor. Sessiz Bir Ölüm’de Simone de Beauvoir, kendi annesinin ölümünü bütün ayrıntılarıyla betimlerken unutulmaz bir edebi eser yaratıyor. Yetmiş yedi yaşındaki annenin geçirdiği küçük kazayla başlayan öykü, hastanede fark edilen ilerlemiş kanser teşhisiyle dramatik bir hal alıyor ve olayın kahramanları acılı bir süreç yaşıyor. Yazar, bu süreç içinde yaşadığı karmaşık ve yoğun duygulanımları anlatırken, bir annenin ölümünü olanca soğukkanlılığıyla betimlemeyi de başarıyor. Böylece eser, anne ile kızın arasındaki yabancılaşmayı iyiden iyiye açığa çıkardığı gibi, annenin bütün yaşamını da anlatarak bir ölümün betimlenmesinin çok ötesine geçiyor. Yapıt bize insani ilişkilerin bir belgesini sunarken, yazara da kendi yaşamıyla yüzleşme olanağı sağlıyor.

Simone de Beauvoir, Sessiz Bir Ölüm’de bu trajik öyküyü anlatırken bir yandan da yaşam ve ölüme ilişkin kendi düşünceleri ve duygularıyla hesaplaşmayı ihmal etmiyor.

Sessiz Bir Ölüm, sarsıcı bir edebiyat deneyimi…

sessiz bir ölüm
sessiz bir ölüm kitap yorumu 2

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz