1. Ana Sayfa
  2. Okuma Listeleri
  3. SİZİ KOLTUĞUNUZA ÇİVİLEYECEK GERİLİM DOLU OKUMA LİSTESİ

SİZİ KOLTUĞUNUZA ÇİVİLEYECEK GERİLİM DOLU OKUMA LİSTESİ

featured

Kayıp Kız

Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

“Ne düşünüyorsun Amy?… Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?”

Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy’nin arkadaşları, kadının Nick’ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick’e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick’in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick’i arıyor. Asıl soru şu; Nick’in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy’nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?

Kayıp Kız’da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

“Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn’den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn’in gerilim konusunda Patricia Highsmith’den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek.”

Janet Maslin

“Alfred Hitchcock’u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek.”

People
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 1 – kayıp kız e1585857695957
Yazar: Gillian Flynn
Çevirmen: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı: 600

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu, bir kelebek koleksiyoncusu ile âşık olup kaçırarak zindana kapattığı bir resim öğrencisi arasındaki “mecburi” ilişkinin romanıdır görünürde. Ama Fowles’un olağanüstü üslubu ve ustalığıyla, bu ilişki, başka birçok ilişkiye de gönderme yapmakta; ahlaki kaygılarla baskı altına aldığımız yabanıl doğallığımız içinde, aslında neyi nereye kadar haklı ve geçerli bulabileceğimiz gerçekliğiyle bizi yüzleştirmektedir.

Farklı yolculuklara açık bir kurgusu olan bu roman, sadece kendimize göre haklı olan bir tutku adına yapabileceklerimizin ikna edici ve masum bir anlatısı olarak okunabileceği gibi, içimizdeki “iktidar” ve “teslim olma” isteğinin hangi şartlarda ortaya çıkabileceğinin anlatısı olarak da okunabilir. Ya da iki ayrı sosyal tabakanın birbirine yakınlaşma çabalarının, aslında altsınıfın üstsınıfa yaranma, üstsınıfın ise öğretmenlik kisvesine bürünerek “yığınları” mümkün olduğunca kendisinden uzak tutma kaygısından başka bir şey olmadığının çarpıcı bir anlatısı olarak da yorumlanabilir.

Sadece bir psikolojik gerilim romanı olarak okunduğunda bile inanılmaz tatlar alacağınız Koleksiyoncu, bunun ötesine geçmekten ve kendi karanlıklarıyla yüzleşmekten korkmayanlara… Ya da Fowles’un dediği gibi, “Her insan kendisi için bir giz olmalıdır” sözüne inananlar için.

“Bu bir işkence öyküsü değil: Heyecan verici aşkın en güzel kanıtının ötekine ve onun arzusuna saygı göstermek olduğunu kim söyleyebilir? Güzelliğin ve baştan çıkarmanın bedeli, belki de hapsedilmek ve öldürülmektir…”

Jean Baudrillard

“Dehşet verici güzellikte bir ilk roman; son derece kendinden emin ve sıkı… Acımasız, marazi ve kesinlikle ikna edici.”

Richard Lister

“Koleksiyoncu’nun muhteşem, alışılmadık bir teması var. Psikolojik ve sosyal izler taşıyan kısa, dolaysız ve zekice yazılmış bir gerilim romanı.”

Alain Brien
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 2 – koleksiyoncu
Yazar: John Fowles
Çevirmen: Münir H. Göle
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı: 304

Trendeki Kız

Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi.

“Büyüleyici, sürükleyici, üst seviye bir gerilim. Mutlaka okuyun!”

S. J. Watson

“Hem karakter yaratımı hem olay örgüsü muhteşem, harika bir kitap! Yeni neslin Alfred Hitchcock’u.”

Terry Hayes

“Zeki, gerilim dolu ve baştan aşağıya sürükleyici bir roman.”

Lisa Gardner
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 3 – trendeki kız
Yazar: Paula Hawkins
Çevirmen: Aslıhan Kuzucan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 360

Yabancı Kucak

Colin ile Mary, tatile çıkmış, tutkulu bir çift. Gece vakti yemek yiyebilecekleri bir yer ararken isimsiz şehrin labirent gibi sokaklarında kayboluyorlar. Ansızın karşılarına çıkan, Robert isimli yabancı her şeyi değiştirecek. Robert’in onları götürecek barı ve anlatacak hikâyeleri var. Anlattıkça uzayacak, uzadıkça onları uykusuz bırakacak hikâyeler. Onları takıntının ve vahşetin ortasına savuracak, karanlık hikâyeler…

Çağdaş İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden, Man Booker Ödüllü Ian McEwan Yabancı Kucak romanında, ilişkileri ve duyguları öyle etkileyici anlatıyor ki okur gerilimin ve vahşetin boyutu ne olursa olsun bir türlü hikâyenin peşini bırakamıyor.

“Büyüleyici ve merak uyandırıcı.”

The Times

“Yabancı Kucak’a başlayan hiçbir okur onu elinden bırakamayacak. Kara büyünün üstadı işbaşında!”

New York Times
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 4 – yabancı kucak
Yazar: Ian McEwan
Çevirmen: Pınar Kür
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 112

O

Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren esrarengiz bir yaratığın varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş, yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömdükleri kâbusları, yıllar sonra yeniden gerçeğe dönüşmüştür…

“Dehşetin büyüleyici destanıyla karşı karşıyasınız. King deliliğin sınırında, okurları aldatmadan her şeyin hakkını veriyor… O bir dâhi… Karanlık ve şeytani.”

The Washington Post Book World

“Bu kitap sizi şaşkına çevirecek… Karakterler öyle gerçekçi ki her birinde adeta kendinizi bulacaksınız… Tıpkı iyi aydınlatılmış bir odanın her ayrıntısını görür gibi…”

Los Angeles Times
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 5 – o
Yazar: Stephen King
Çevirmen: Oya Alpar
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 1216

Yolcu

Eğer merak ediyorsanız, bunu ben yapmadım. Frank’in ölümüyle benim hiçbir alakam yoktu. Olay sırasında başka yerde olduğumu kanıtlayan bir şahidim yok, bu yüzden bu konuda sözüme güvenmek zorundasınız…

Tanya Dubois, eşini merdivenlerin altında yatar halde bırakmasından kırk sekiz saat sonra, kredi kartlarındaki nakit parayı çekti, saçlarını kahverengiye boyadı, telefondaki karanlık ve belirsiz bir sesten yeni bir isim talep etti ve kasabadan kaçtı. Ve bu ilk olmayacaktı.

Bir kaçağın gözlerindeki tekinsiz bakışları tanıyan ve ona kalacak bir yer teklif eden kadın barmen Blue ile karşılaştı. Artık seçenekleri oldukça azalmış olan Tanya-ya da-artık-Amelia bu teklifi kabul etti. Böylece, gergin – ve tehlikeli – bir ortaklık doğmuş oldu. Günümüzde, fark edilmeden yaşamak neredeyse imkansız bir hale gelmiş olsa da, Amelia-ya da-artık-Debra ve Blue, bunu en azından deneyecek cesarete ve yeteneğe sahipti ve aslında, başka bir çareleri yoktu. Sek sek oynar gibi şehirden şehre kaçan Debra’nın asıl peşinde olan ise, çok karanlık bir sırdı… Debra, geçmişinden kaçmayı da başarabilecek miydi?

si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 6 – yolcu
Yazar: Lisa Lutz
Çevirmen: Meral Harzem
Yayınevi: Limos
Sayfa Sayısı: 357

Avcı

Yozlaşmış bir şehirde av ile avcı arasındaki tek fark ödedikleri bedeldir. Edward Hunter’ın babası yirmi yıl önce tutuklanmış bir seri katildir. Herkes onun da babasının izinden gideceğini düşünürken Edward, kendine düzgün bir hayat kurmayı başarır. Artık güzel bir karısı ve sevimli bir kızı vardır. Ancak yalnızca birkaç dakika içinde tüm hayatını altüst edecek bir olay gerçekleşir ve Edward senelerdir görüşmediği babasından yardım istemek zorunda kalır. Bundan böyle onun için hayatta yalnızca soru işaretleri vardır. Damarlarındaki katil kanı herkesin tahmin ettiği gibi onu da esir mi alacaktır? Yoksa Edward’ın kendisi için bambaşka planları mı vardır?

“Avcı korkaklara göre bir kitap değil. “

Nelson Mail

“Bir seri katilin oğlu olarak büyümenin nasıl bir şey olduğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz.”

Booklist

“Sakin ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız Avcı’yı okumayın. Gerilim ve aksiyon dolu bu kitabı okurken koltuğunuza yapışıp kalacaksınız.”

Euro Crime
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 7 – avcı
Yazar: Paul Cleave
Çevirmen: Zeliha Babayiğit
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 400

Ritimsiz Ruh

Herkesin sırları vardır ancak bazıları, diğerlerinden daha karanlıktır.

Kate, Rosie Anderson’un kayıp olduğuna dair haberleri aldığında şok geçirir ve duyduklarına inanamaz. Rosie, Kate’in kızı gibi on sekiz yaşında, güzel, sessiz, kibar bir genç bayandır. Kasaba halkı, Rosie gibi bir kızın başını belaya sokmayacağını düşünmektedir ancak Rosie’nin bedeni ölümüne hırpalanmış ve bıçaklanmış bir hâlde bulunduğunda Kate’in önsezileri doğru çıkar. Mükemmel bir aileye sahip olan kusursuz Rosie’yi kim öldürebilirdi?

Kate, Anderson ailesine yaklaştıkça aslında gerçeklerin göründüğü gibi olmadığına daha fazla emin olur. Kimden geldiği belli olmayan notlar, sonunun nereye gideceği belli olmamasına rağmen Kate’e, Rosie’nin birbirine karışmış yaşamını ve ölüm iplerini çözmesi için baskı yapar.

si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 8 – ritimsiz ruh
Yazar: Debbie Howells
Çevirmen: Özlem Menemencioğlu Boğahan
Yayınevi: Olimpos Yayınları
Sayfa Sayısı: 336

İyi Kız

İyi bir insan olup olmadığıma karar verecek olanlar kim?

Ailem mi? Arkadaşlarım mı? Yoksa ne yaşadığıma dair en ufak bir fikri bile olmayan etrafımdaki insan kalabalığı mı?

Tabii ki hiçbiri…

İyi ya da kötü biri olduğumu benden başka kimse bilemez.

Nüfuzlu bir ailenin kızı olan resim öğretmeni Mia, esrarengiz bir yabancıyla barda tanıştığı gece ortadan kaybolur. Genç kız aylar sonra ıssız bir kulübede bulunur, ancak o eski Mia değildir artık. Tamamen değişmiştir ve yaşadıklarına dair bölük pörçük parçalar hatırlamaktadır. En tuhaf olansa, kendini artık Chloe olarak tanıtmasıdır. Peki kimdir bu Chole denilen kız?

Ve Mia neden kendisine bu isimle hitap edilmesini istemektedir?

Bu soruların cevabını hiç kimse bilmemektedir. İşin aslı, Mia’ya dair bilinmeyenlerden yalnızca biridir bu…

“Karakterlerin yaşadığı ruhsal çöküntülerin ve ikilemlerin son derece gerçekçi ve çarpıcı bir dille kaleme alındığı muhteşem bir ilk roman.”

Publishers Weekly

“İnanılmaz olana inanmaları konusunda okuyucularına meydan okuyan Mary Kubica’nın üslubuna hayran kalmamak elde değil.”

New York Times

“Her sayfasında okuyanları yerine çivileyecek türden çarpıcı bir psikolojik gerilim romanı.”

Chicago Tribune
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 9 – yi kız
Yazar: Mary Kubica
Çevirmen: Zeynep Yeşiltuna
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 464

İhtiyarlara Yer Yok

Rio Grande yakınlarında avlanan Llewlyn Moss, bir şeylerin ters gittiği belli olan bir çatışma bölgesine rast gelir. Çatışmadan geriye kalanlar arasında cesetler ve kilolarca eroinin yanı sıra bir çanta dolusu para da vardır. Moss’un kader çizgisi vereceği karar üzerine burada çatallanacak ve deyim yerindeyse bir ölüm meleği peşine takılacaktır.

“McCarthy kelimeleri öylesine güzel kullanıyor ki sıradan bir iyi-kötü çatışmasını birinci sınıf bir edebiyat eserine dönüştürüyor.”

AnnIe Proulx

“Amerikan Yüceliğinin pragmatik bir geleneği varsa, Cormac McCarthy’nin kurguları bunun zirvesidir.”

Harold Bloom
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 10 – htiyarlara yer yok e1585859852487
Yazar: Cormac McCarthy
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 248

İstisna

Ve artık ölmesi gerek. Fakat o ölmüyor. Kanlar akmaya devam ediyor. Sonu gelmiyor. Ve Malene tekrardan ve tekrardan bıçaklanıyor. Ve Anne-Lise’nin hayal kurgusu bir kısır döngüye dönüşüyor; saldırganın Malene’yi sazların arasından çekip çıkardığını hayal ediyor, ve onu sonra yine geriye çalıların arasına sürüklüyor. Ve Malene her seferinde yeni baştan pişmanlık duyuyor. Yeni baştan yalvarıyor, dövünüyor. Ve Malene yaptıklarına nedamet getirirken, Anne-Lise onun yüzünde yepyeni bir ifade belirdiğini hayal ediyor…

si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 11 – stisna
Yazar: Christian Jungersen
Çevirmen: Nur Beier
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı: 736

10 Numaralı Kamara

Son zamanların en gerilim dolu romanlarından 10 Numaralı Kamara’da, seyahat yazıları yazan gazeteci Jo Blacklock on kamaralı lüks bir gemiyle Londra’dan Norveç’e yolculuk eder. Başta her şey şahane gözükür. Kamaralar konforlu, akşam yemekleri şaşaalı ve misafirler seçkin kimselerdir. Fakat günler uzar, gökyüzü kararır ve sert dalgalar gemiyi döverken bir gece Lo korkunç bir olaya tanık olur: Yan kamaradaki kadın, gemiden denize atılmıştır.

Cinayeti aydınlatmaya çalışan Lo, hiçbir şey olmamış gibi davranan yolcular ve görevlilerle mücadele ederken aynı zamanda kendi zihniyle de mücadele eder. Acaba 10 numaralı kamaradaki kadın gerçekten var mıdır?

“Diyalogları, karakterleri ve hikâyenin geçtiği ortamıyla âdeta modern bir Agatha Christie romanı.”

Kirkus

“Şahane bir modern gerilim romanı.”

New York Post

“Ruth Ware’in ürkütücü gerilim romanı okuru cezbediyor.”

US Weekly
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 12 – 10 numaralı kamara 1
Yazar: Ruth Ware
Çevirmen: Aslıhan Kuzucan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 376

Soğuk Kalp

Nefes aldığımız sürece umut vardır.

Dehşet verici bir seri katilin elinden canlı kurtulmayı başarabilmişti ama çocukluğunun geçtiği eve geri döndüğünde bir yıl önce yaşadığı her şey bir kabus gibi geri sarmaya başladı. Ünlü bir haber spikeri olan ve travma sonrası hafıza kaybı ile boğuşan Dana Nolan en iyi arkadaşının ortadan kaybolmasıyla ilgili yıllardır çözülmemiş bir gizemi aydınlatmak için hafızasını geri kazanmalıydı.

Casey liseden mezun oldukları yaz ortadan kaybolmuş ve ondan bir daha haber alınamamıştı. Dana onunla ilgili son günlerini hatırlamaya çalıştıkça kendi geçmişiyle ilgili asla açılmaması gereken bir kapıyı da aralamış olacaktı.

Hiçbir şey hatırlayamayabilirsin ya da her şey bir yapbozun parçaları gibi yavaş yavaş geri gelebilir.

“Ürkütücü, cezbedici, trajik ve kışkırtıcı.”

USA Today

“Hoag’ın kalemi dövüş sanatları kadar hızlı ve keskin, mizahı oldukça gerilimli ve bir seri katilin psikolojisine dair sezgileri kurnazca ve düşündürücü.”

Booklist

“Birinci sınıf bir psikolojik gerilim.”

Kirkus Reviews
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 13 – soğuk kalp 1
Yazar: Tami Hoag
Çevirmen: Gizem Tezyürek
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 488

Kafes

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına alıp onu da kurtaran arkadaşları bir bir aklına geliyordu. Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?

“Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor.”

Hugh Howey

“Çok iyi, çok başarılı ve dolaysız yazılmış, büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman.”

Peter Straub
si̇zi̇ koltuğunuza çi̇vi̇leyecek geri̇li̇m dolu okuma li̇stesi̇ 14 – kafes
Yazar: Josh Malerman
Çevirmen: Aslı Dağlı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 312

İrtibatta Kalalım!

En son içeriklerimiz ile sizi güncel tutmak isteriz 😎

Maillerimiz tanıtım sekmesi altına düşebiliyor. Takip edebilmeniz için tanıtım sekmesini de kontrol ediniz.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2017 yılının Aralık ayında kurulan ve farkındalık yaratmak amacıyla gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk.

Yorumunuzu Bekliyoruz